Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Her Ay Temettü Ödeyen Hisseler

Başlık çok iddialı farkındayım. Biz her yıl temettü ödeyen hisse bulamazken, sen her ay istisnasız temettü ödeyen hisse diyorsun.. Haklısınız, Türkiye’de istikrarlı olarak temettü ödeyen çok sayıda hisse bulamıyoruz. Ama illaki sadece Türkiye’de hisse senedi yatırımı yapmak zorunda değiliz diyerek, arama vizyonunu genişlettim. Düzenli temettü ödeyen hisseleri ararken karşıma her ay temettü ödeyen hisseler çıktı (bu hisselerin 3’ünden aldım, ilginizi çekeceğini düşündüğüm için de bu yazıyı hazırladım). Tahmin edeceğiniz üzere bu hisseler bizim BIST’de değil, ABD’deki borsalarda çıktı..

Yazıya başlamadan önce, “Tamam da ABD borsalarına biz nasıl yatırım yapacağız?” diyenler ve henüz Yurtdışı Piyasalarda Yatırım Yapmak yazımı okumayanlar varsa, onları önce bu yazıyı okumaya davet ediyorum.

Temettü Nedir?

Yazıyı çok uzatmaya niyetli değilim, kısaca temettüden bahsedeceğim. 1800’lerde.., şaka şaka..

 • Şirketlerin ilgili dönemde elde ettikleri kârdan ortaklarına belirli aralık ve tutarlarda dağıtmasına temettü denir.
 • Her şirket kâr edebilir ama her şirket temettü ödemez! O yüzden dikkatli seçim yapmak gerekir.
 • Genellikle hisse başına açıklanan temettü tutarıyla orantılı şekilde kaç adet hisseniz varsa o kadar toplam temettü alırsınız. Hisse başına $2 temettü kararı alındıysa ve elinizde 50 adet hisse varsa $100 temettü alırsınız.
 • Her zaman nakit olarak temettü alınmayabilir, şirket size bedelsiz hisse senedi de verebilir.
 • Yıllık temettü ödeyen bir şirketten temettü almak için bütün yıl boyunca hisseye sahip olmanıza GEREK YOKTUR. Sadece temettü dağıtımından önceki gün hisseye sahip olmanız temettüye hak kazanmak için yeterlidir.
 • Yeni şirketler, teknoloji şirketleri, her yıl yüksek tutarda yatırım yapan şirketler temettü dağıtmazlar çünkü elde ettikleri kazançları yeni yatırımlara harcarlar. Genellikle köklü firmalar, enerji veya gayrimenkul yatırım şirketleri düzenli olarak temettü ödemesi yaparlar.

Temettü Verim Oranı

Temettüyle ilgili konular kısa tutup maddeler halinde yazdım ama temettü veriminden biraz bahsetmemiz gerekiyor. Çünkü en önemlisi.. Hissenin verdiği temettü ile hisse fiyatının oranına temettü verim oranı deniyor. Örnek:

 • A şirketinin hisse fiyatı $10, hisse başına her ay $0,1 temettü (yılda $1,2) ödüyor. Yıllık olarak hesaplanan Temettü Verim Oranı $1.2 / $10 = %12
 • B şirketinin hisse fiyatı $100, hisse başına her ay $1 temettü (yılda $12) ödüyor. Yıllık olarak hesaplanan Temettü Verim Oranı $12 / $100 = %12
 • C şirketinin hisse fiyatı $10, hisse başına her çeyrekte $0,3 temettü (yılda $1,2) ödüyor. Yıllık olarak hesaplanan Temettü Verim Oranı $1.2 / $10 = %12

Örnekteki hisselerde görüldüğü üzere Temettü Verim Oranı sayesinde farklı hisse fiyatı, temettü tutarı ve temettü ödeme dönemi olan şirketleri karşılaştırma imkanını veriyor. Hepsinden de önemlisi; nasıl ki vadeli mevduat yaparken yüzde kaç faiz alacağımıza odaklanıyorsak, temettü konusunda da dikkatimizi temettü verim oranına vermeliyiz. Fakat şunu da unutmayalım temettü dağıtmayıp bu parayı çok iyi yatırımlara aktaran ve şirketin değerini arttıran hisseler de vardır. Örneğin Amazon hiç temettü dağıtmaz, ama şirketin değerini artırarak yatırımcısına hisse fiyatının yükselmesiyle ödüllendirir.

Yani temettü ödemesi çok iyi bir şirketi olduğunu göstermezken, temettü vermemesi de bu şirketi kötü şirket yapmaz!

Her Ay Temettü Ödeyen Hisseler

Şimdi gelelim asıl konumuza, nasıl yapıyor da her ay düzenli temettü ödüyor bu şirketler? ABD borsalarındaki (NYSE, NASDAQ, AMEX) şirketler genellikle yıllık veya çeyreklik (her 3 ayda 1) temettü ödemesi yaparlar. Çünkü şirketler çeyreklik ve yıllık bilanço/gelir tablosu dönemleriyle işleyişlerine devam eder. Bunun da sebebi bu şirketlerin gelir/giderlerine aylık vadede bakılırsa çok volatil bir durum ortaya çıkar, ki bu da normaldir.

Fakat her ay temettü ödeyen bu şirketler ise aylık olarak düzenli bir gelir/gider yapısına sahiptirler. Tahmin edebileceğiniz üzere gayrimenkul gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler..

Aylık temettü ödeyen hisselerin sayısı 40’tan fazla ama ben uzun yıllardır faaliyette olan, piyasa büyüklüğü en fazla olanlar ve en önemlisi temettü ödemelerinin yanında hisse fiyatını da uzun vadede artırmayı başaranlardan seçtiğim 4 tanesini listeleyeceğim.

1) Realty Income Corporation (NYSE:O)

Her ay temettü ödeyenler listesinin kralı Realty Income, bir gayrimenkul yatırım ortaklığı. Perakende alanında yoğunlaşmış bir GYO; AVM’ler, yoğun cadde dükkanları vb. 5900’den fazla uzun dönemli kiralama kontratı var ve müşterileri genellikle köklü şirketler (listesi için: link).

 • Tam 591 aydır sürekli olarak aksatmadan temettü ödemiş ve son 88 çeyrek bazında da bu temettüyü arttırmış.
 • Güncel temettü verim oranı %3,37.
 • Temettü hisseleri genellikle hisse fiyat artışlarında geride kalırlar, fakat Realty Income halka açıldığı 1994’den bu yana yıllık %16,8 getiri ortalaması (dolar bazında tabii ki..) yakalamış, ki çok müthiş bir oran..
 • Piyasa değeri 25,7 milyar usd. Fiyat kazanç oranı 62,41.

Bir de son 10 yılda S&P 500’e karşı durumuna bakmak istedim, tabii ki temettülerle tekrar hisse alınarak (dividend reinvested). Yukarıda görebileceğiniz üzere süreklilik arzeden temettü verimine rağmen hisse değerini de artırmayı başarmış ve S&P500’den fazla getiri sağlamış. Açıkçası sadece her ay temettü ödediği için değil, genel anlamda şirketi beğendim ve 25 Ekim’de tanesi $80.66’dan 14 adet hissesini aldım. Evet toplam portföyümün içinde çok minik, ihtiyatlı bir küçük yatırımcı olduğum için performansına göre yavaş yavaş artış yapabilirim.

(Yatırım tavsiyesi değildir, kendi değerlendirmenizi yapmalısınız)

2) LTC Properties (NYSE: LTC)

Listenin iki numarası LTC Properties de bir GYO. Fakat çok spesifik bir alanda yatırımları var. Huzurevleri! Çok sıkıcı ve dar bir alan gibi görünebilir, fakat ABD gibi yaşlı nüfusun hızla arttığı (her gün 10.000 kişi 65 yaşına giriyor!) bir ülkede hayli kazançlı bir alan olabilir. Ayrıca bu huzurevlerini işletmiyor, sadece GYO yönetimi. Personel sayısının 21 olmasından anladığımız üzere basit bir iş modeli var.

 • Kurulduğu 1992’den bu yana sürekli olarak temettü vermiş. 2006’dan bu yana da temettü tutarını aralıksız artırmış.
 • Güncel temettü verim oranı %4,46.
 • Realty Income gibi LTC Properties de yüksek temettü oranlarına karşılık hisse değeri artışında geri kalmamış durumda. 1995’den bu yana yıllık %13,18 getiri ortalaması tutturmuş, aynı dönemde S&P500 %9,05.
 • Piyasa değeri 2,03 milyar usd. Fiyat kazanç oranı 19,16.

Realty Income gibi LTC Properties‘i de beğendiğim için 25 Ekim’de tanesi $51.64’ten 20 adet hissesini aldım. Yine çok az miktarda ama izleyelim bakalım.

(Yatırım tavsiyesi değildir, kendi değerlendirmenizi yapmalısınız)

3) Main Street Capital Corporation (NYSE:MAIN)

Bu şirket biraz farklı.. Anlamam uzun sürdü, umarım size daha kısa sürede anlatabilirim 🙂 Bu şirket küçük ve orta ölçekli firmaların (banka kredisi almak için büyük, halka açılmak ve bono piyasasına girmek için küçük) finansman sağlamasına aracılık ediyor. Bu tip şirketlere “business development company” deniyor imiş. Bankalara göre birçok vergi avantajları olması nedeniyle karlılığı yüksek bir sektör. Ayrıca düşük faiz oranları bu tip şirketler için çok avantajlı. Çok da fazla bilgi özetleyemedim, ama detaylı olarak bu BDC’ler ne iş yapar diyenler için: Link.

 • Halka açıldığı 2007’den bu yana sürekli olarak temettü vermiş ve yine 2007’den beri verdiği temettüyü aralıksız artırmış. Ayrıca her ay verilen temettünün yanında yılda iki kez de performansa bağlı ayrıca bir temettü ödüyor. Yani yılda 14 temettü!
 • Güncel temettü verim oranı %5,76.
 • Yüksek temettülere rağmen hisse fiyatını da artıran bir şirket. Hatta bu konuda hayli başarılı. Halka açıldığı 2007’den bu yana yıllık %19,2 getiri ortalaması tutturmuş, aynı dönemde S&P500 %7,79. Müthiş!
 • Piyasa değeri 2,72 milyar usd. Fiyat kazanç oranı 17,61.

Realty Income için yaptığımız gibi son 10 yılda S&P 500’e karşı durumuna bakmak istedim, tabii ki temettülerle tekrar hisse alınarak (dividend reinvested). Yukarıda görebileceğiniz üzere süreklilik arzeden temettü verimine rağmen hisse değerini de artırmayı başarmış ve S&P500’den çoook fazla getiri sağlamış. Dolar bazında yıllık %20 getiri…

25 Ekim’de tanesi $42.68’dan 15 adet hissesini aldım. Yine az miktarda, fakat uzun vadeli sürekli alımı düşünebilirim.

(Yatırım tavsiyesi değildir, kendi değerlendirmenizi yapmalısınız)

4)  Stag Industrial (NYSE:STAG)

Baştan söylemiştim, aylık temettü ödeyenlerin çoğunluğu GYO. Listenin dördüncü sırasındaki Stag Industrial da GYO . Bu şirket ise endüstriyel gayrimenkuller alanında özelleşmiş durumda. 5,4 milyar usd değerinde ve 7,5 milyon metrekare büyüklüğünde 409 adet mülkü var.

 • Halka açıldığı 2011’den bu yana sürekli olarak temettü vermiş ve yine 2011’den beri verdiği temettüyü aralıksız artırmış.
 • Güncel temettü verim oranı %4,67.
 • Yüksek temettülere rağmen hisse fiyatını da artıran bir şirket. Hatta bu konuda hayli başarılı. Halka açıldığı 2011’den bu yana yıllık %18,46 getiri ortalaması tutturmuş, aynı dönemde S&P500 %12,46. Yine hem bol temettü hem yüksek hisse fiyatı!
 • Piyasa değeri 4,11 milyar usd. Fiyat kazanç oranı 50,19.

Realtly Income, LTC Properties ve Main Street C.C.’dan aldığımı söylemiştim. Stag Industrial’dan henüz almadım. Fakat izleme listeme ekledim, bakalım 🙂

(Yatırım tavsiyesi değildir, kendi değerlendirmenizi yapmalısınız)

Değerlendirme

Listede sadece 4 tane hisse olsa da aslında ABD borsalarında aylık temettü ödeyen şirket sayısı 40’tan fazla. Benim paylaştıklarımın temettü verimi %3-5 seviyesinde fakat diğer hisselerde %20’leri bulanlar da var. Ama ben listeyi oluştururken iki önemli kriter kullandım; hem düzenli ve istikrarlı temettü ödemesi hem de hisse fiyatının S&P500’e göre kazançlı olması. Eğer daha yüksek temettü oranlarıyla ilgileniyorsanız bütün liste için: link.

Pozitif Bakış

Dünyanın genelinde inanılmaz derecede düşen faiz oranları var. Hatta birçok ülkede negatif faizler yaşanıyor. Bu da çok ilginç bir durumla bizi karşı karşıya bırakıyor. O da geleneksel olarak portföylerde tavsiye edilen 60/40 oranı, yani %60 yüksek riskli büyüme potansiyeli olan hisse senedi ve %40 düşük riskli tahvil/bono dağılımı, anlamını yitirmeye başladı. Çünkü %40 oranında portföyde yer alan tahviller düşük hatta negatif faiz oranıyla artık nakit akışı sağlamıyor.

Bu nedenle bu tahvillerin getiremediği nakit akışı ve enflasyon üstü getiriyi düzenli temettü ödeyen kârlı şirketlerle sağlanabilir mi bakış açısı tartışılmaya başlandı. (Konuyla ilgili iki yazı için: Link 1 , Link 2)

Negatif Bakış

Her ay temettü ödemesi almak kulağa hoş geliyor. Ben de o yüzden az da olsa bu hisselerden aldım. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki, temettü ağırlıklı yatırım stratejisi benim gibi 30lu (tabi 20liler de) için çok da mantıklı değil. Temettü almak kötü demiyorum, portfoyün büyük bölümünün temettü odaklı olması iyi olmayabilir. (Neden? Onu da Temettü Emekliliği hakkında yazacağım yazıda detaylandırayım.)

Fakat 50/60lı yaşlarında olup aylık nakit girişi olmayan/az olan yatırımcılar için ise temettü almak çok daha önemlidir. Emekli olanlar için ise elzemdir, çünkü anaparalarına dokunmadan harcamaları için gerekli nakdi elde edebilirler.

ABD borsalarında yatırım yapmak kulağa zor gelebilir. Fakat ilgili yazımı okuduysanız, fikirlerinizin değişmeye başladığına eminim. Yine de bunların hepsini düşünüp risk tercihlerinize göre kendi kararlarınızı vermelisiniz. Listedeki her hisseden sonra söylemiştim, ama şimdi toplu olarak da söyleyeyim: Yatırım tavsiyesi değildir!

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Görüşlerinizi de lütfen yorum olarak bırakın.

Previous

Yatırım İçin Daha Çok Eğitim/Bilgi, Daha Yüksek Getiri, mi Acaba ?

Next

Vatandaş Ekonomisi Röportajları #2 – Sn. Necip Tansel

22 Comments

 1. Ali Can IŞIK

  Mükemmel bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

 2. richard

  cok guzel acıklamıssınız ben elimde “O” vardi ancak iyi bir karla sattim
  sunu belirtmeyi unutmussunuz, REIT ler, parayi kasada tuttukalrinda bundan vergi oduyorlar dolayisiyla temettu odemek daha cok islerine geliyor, buda bizim gibi yatirimcilar icin cok guzel bir firsat, bu firmalar zaten takibimde olan sirketlerdi ,

  maalesef aldigimiz temettulerden Turkiye Cumhuriyeti %30 kesinti yapmakta bu konuda bilginiz varmiydi ?

  sizin yatirim hesabiniz yurt disinda ise , bu oran 0 veya %10

  • Merhaba,

   Evet bizde temettü kazancı kaynağında stopajla vergilendiriliyor. Fakat ABD’de böyle değil: finansal aracınız size o yılki kazançlarınıza ilişkin bir form gönderiyor ocakta. Siz de vergi beyannamenizde beyan ederek vergiyi ödüyorsunuz. Bu da sizin tabi olacağınız vergi dilimlerine ve tabii ki istisnalara göre değişiyor. Bu konuyla ilgili yazıma bakabilir detaylı görmek isteyenler.

   Elimden geldiği kadar yazıları kompakt tutmaya çalışıyorum, o yüzden REITlerle ilgili detaya girmedim. Ama yorumda konuya değinmeniz merak edenlerin öğrenmesi açısından yararlı olmuş, teşekkürler.

   Bol kazançlarınızın devamını dilerim, selamlar.

 3. Göker

  Teşekkürler, çok faydalı bilgiler gerçekten.

 4. Tuna

  Kısa aynı zamanda gayet bilgilendirici ve yatırım için farklı kanallara da bakmamı sağlayan, en azından aklımın kenarında yer edecek bir yazı. Teşekkürler.

 5. Alper

  Yazınız için teşekkür ederim . Bir soru sormak istiyorum. Türkiye de borsa yi sadece temettü gelirine göre yatırım yapmak doğrumu dur.

  • Merhaba Alper Bey,

   Yazının değerlendirme bölümünde cevap vermeye çalıştım yine de bu sorunuzun net bir cevabı olmayabilir aslında. Her temettü hissesi için geçerli değildir (mesela bu yazıda örnek olarak verdiğim hisseler için değil) fakat genellikle onların uzun vadede şirket kazançlarının sürekli temettü olarak dışarıya aktarılmasıyla yeni yatırımlara kaynak bulamayacağı ve şirket değerinin büyütülemeyeceği (bu nedenle hisse fiyatının da) endişesi olur. Bu sebepten dolayı genç yaşta olup portfoyün henüz emekleme aşamasında olanlara temettü hisseleri değil büyüme hisseleri tavsiye edilir.

   Siz kendi durumunuza göre değerlendirebilirsiniz. Yine de temettü verirken büyümesini sağlayan şirketler de vardır. Dediğim gibi net bir cevap vermek zor. Ben temettü hisseleri almaya yeni başlıyorum, çünkü artık portföyüm kendi kendine büyüyebiliyecek seviyeye ulaştı.

   Selamlar.

 6. sinyor murat @hiicnormal

  slmlar hocam, güzel yazı tebrik ederim, epeydir yazmıyordun yeniden yazıları görmek güzel. umarım devamı da gelir. bist in tadı kaçtı malum, bu aralar yurt dışı borsalar gözde veya gözde olmak üzere. ülkemizdeki ingilizce bilme durumu, araştırma imkanları vs. bilgiye erişim için çok yeterli değil. özellikle yurt dışı borsalar için bilgi ve önerileri çok kişi dikkate alır.

  temettü ile başlamışsınız. paylaştığınız hisseler ilginç bir o kadar da güzel. fakat fiyatları genelde zirveye yakın olduğu için ve fk lar bize göre yüksek olduğu için çekiniyoruz haliyle.

  % 10 ve üzeri temettü verimi olan hisseleri paylaşmışsın, onlardan da üstteki gibi bir iki örnek verseydin çok iyi olurdu.. abd borsası bize göre epey karışık, hisseler var, etf var, attığınız linke göre reit ve etn de var sanırım, temettü yada değer bazlı fiyatını yükseltecek potansiyeli olan, gelişmeye açık sektörlerde örnek verebileceğiniz etf, hisse ve/veya başka enstrüman varsa bu örnekteki gibi yayınlayabilirsen çok iyi olur. emeğine sağlık.

  özellikle teknoloji hisselerinde fiyatlar çok yüksek, abd de önümüzdeki yıl seçim var. abd borsasında bir geri çekilme bekliyor musun?

  • Merhaba Sinyor,

   Sen de güzel sözlerin için sağol, bir süre işsiz milyoner olarak yazacağım emin ol yazıların sıklığı artacak 🙂 ABD’den döndüm, 6-9 aylık bir süre işsiz kalacağım 😀 Mini bir emeklilik denemesi yapacağım, hazır birikim de yarı yola gelmişken. Umarım bu süreçte de kış mevsimi ve bol zamanla daha çok blogla ilgileneceğim.

   ABD borsa endeksleri son 10 yılda diğer ülke borsalarına fark arttılar ve göreceli yüksekte kaldılar. 2018’in başından beri herkes düzeltme, belki de ayı piyasası bekliyor. Hatta 1929’daki gibi yıllarca sürecek buhran bekleyenler var. Ben de olumsuz haberlere daha çok kulak kabartma eğiliminde olduğumdan o yönde bekliyordum. Fakat aradan neredeyse 2 yıl geçti, henüz bir daralma yok. Merkez Bankaları da tekrar faizleri düşüyor, bu da diğer alternatifleri (mevduat, bono vb) anlamsızlaştırıyor. Bir yanda borsanın düşeceği beklentisi, diğer yanda da alternatif yatırımların getirisinin küçülmesiyle küçük yatırımcı olarak biraz sıkıştık.

   Portföyümün durumuyla ilgili uzun zamandır bilgi paylaşmamışım, ki çok az hareket yapabildim. Çünkü hangi yöne gideceğini bilemiyorum.. Çok fazla nakit ağırlıklı kaldım ve artık aksiyon almak istiyorum. O yüzden azar azar da olsa ABD borsasında araştırdığım hisselere girmeye başladım. Aslında hisse çok az da, ETF çoğunluklu. Bu ETFlerle ilgili de bir yazı yazacağım. Dediğin gibi F/K lar yüksek ama 2 yıldır düşmüyor da.

   Yüksek temettü verimi olan hisseler.. Şimdi bizde faizler %14 ler seviyesinde, ABD’de %2 nin altında.. O yüzden %10 temettü verimi inanılmaz bir rakam orası için. Veren hisseler var mı var, fakat istikrarlı şekilde bunu başaran henü dikkatimi çekmedi. Bazı hisseler var, ama onlar da kaldıraçlı ve riskli işlemler yapıyorlar, o yüzden kendim almayacağım bir hisseyi de buradan insanlara paylaşmak içime sinmedi.

   ABD reel ekonomik anlamda iyi durumda: İşsizlik az, şirket bilançoları/karlılık güzel. Seçim ve azil süreci (aslında biraz tiyatroluk bir olay, kendi istifa etmezse, azil imkanıza yakın bir ihtimal) belirsizlik yaratıyor ama bizdeki seçimler mertebesinde değil. Geri çekilme de 2 yıldır bekliyorum (bir çok ekonomist vs. de) ama hala olmadı.. Bekliyorum ama ne zaman? Bunu da kimse bilmiyor, o yüzden çok da kasmamak lazım..

   Selamlar,

 7. Özgür Kayaselçuk

  Teşekkürler bu harika çalışma için. İnanın aylık düzenli temettü diye birşey hiç duymamıştım. Resmen ufkumu açtınız , hafta içi hemen hesap açıp MAIN aldım. Bu inanılmaz destek için binlerce kez teşekkür ederim

  • Merhaba Özgür Bey,

   Est, ne demek. Zaten yazıları hazırlamamın tek sebebi, bir kişinin bile okuması. Her mahalleye bir milyoner 🙂

   Selamlar.

 8. Hasan

  Üstad selam
  Realty income şirketi aylık %3 temettü ödüyor mu? yoksa 3 aylık süreçte toplam %3 mü ödüyor. Daha basit anlatım ile 100.000 dolarlık hisse alımında 32.gün hesabımda 103.000 dolar olacak mı?

  • Merhaba Hasan Bey,

   Temettü verim oranları her zaman yıllık bazda verilir. Zaten ABD’de yıllık faizlerin %2’nin altında olduğu dönemde bir şirketin aylık %3 temettü vermesi de beklenemez. Sizin örnekle 100.000 $ bir yılın sonunda 3.000 $ temettü toplamına ulaşacaktır. Keşke aylık o rakamlar olsa 🙂

   Selamlar.

 9. tuğrul

  Merhabai mr.milyoner…aldığın 2 şirketten temettüler hesabınıza hiç geçti mi? Vergi kesintisi falan nasıl oldu? Anlatabilir misniz?

  • Merhaba Tuğrul Bey,

   3 şirketin (Realty, LTC ve MAIN) hisselerinden aldım, hepsinden de temettü ödemesi geçti hesabıma.

   Güzel bir soru sordunuz, teşekkür ederim. Kısaca izah etmeye çalışayım, bu arada vergi uzmanı değilim belirtmek isterim. Şimdi vergi konusu biraz karışık. Öncelikle ABD yerleşik oluo/olmamanıza göre değişiyor. Ben 2019 için yerleşik olarak vergi vereceğim, bu durumu anlatması biraz daha uzun ve birçok kişi için geçerli olmayacağından girmeyeceğim. Ama ABD’de yerleşik değilseniz, bizdeki sisteme benzer stopaj usülü %30 temettü vergisi var. Fakat TR-ABD arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olduğundan, TR vatandaşları için bu oran %20. Fakat bunu hesap açarken aracı kurumunuza ISRARLA ve TEKRARLA belirtmeniz gerek.

   Ben de yılsonunda beyanname ile ödeyeceğim vergiyi. Selamlar.

   • Süleyman

    Merhaba. Evvela yazılarınız son derece faydalı oluyor kendini yatırım konusunda geliştirmek isteyenler için. Umarım bu şekilde devam edersiniz.
    Bunun dışında konuyla alakalı sorum olacak. ABD de yerleşik değilsem eğer vergi beyanında bulunmam gerekiyor mu, yoksa aracı şirket stopaj usülü otomatik kesintiyi yapıyor mu? Bu temettü geliri için olan soruydu.
    Bir de normal hisse satış karı vergisinden muaf tutuluyor mu ABD yerleşkesi olmayanlar?
    Teşekkürler.

 10. tuğrul

  Birde main street sanki bana kaldırıçlı işlemler yapıyır gibi geldi..Bilginiz olsun.

  • Merhaba Tuğrul Bey,

   Main street ilginç bir şirket, banka gibi. Finansal çeşitliliği hayli yüksek. Uyarınız için teşekkür ederim, gözüm üstlerinde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!