Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

FIRE : Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik

Nedir bu FIRE? Açılımı; Financial Independence, Retire Early. Yani finansal bağımsızlık ve erken emeklilik. Kulağa çok hoş geliyor ama nasıl? Finansal bağımsızlıktan kasıt milli piyangoyu mu tutturmak? Erken emeklilik; dışardan prim ödeyip SGK’dan mı emeklilik? İki soru için de cevap hayır!

Finansal Bağımsızlık

FIRE’dan kasıt; herhangi bir maaş geliri olmadan kişisel birikimlerin getirisinin kişinin/ailenin masraflarını karşılayabildiği andan itibaren işten ayrılıp emekli olmak. Biraz muğlak bir kavram gibi gelebilir. Çünkü herkesin masrafı birbirinden farklı olduğu için bunu idame ettirecek ne kadar bir birikime ihtiyaç olduğu farklılık gösterecektir. Ama özünde maaştan tasarruf edip biriktirerek yatırım yapmak ve hedef rakama ulaşıldığında istifayı basıp özgürlüğe yelken açmak!

Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik

Korkutucu ve yapılamaz mı görünüyor? Kesinlikle hayır! Nerden mi biliyorum? Çünkü ben bunu başarmaya çok yakınım… Ben yapabiliyorsam, siz de yapabilirsiniz! Bir sonraki yazıda matematiksel bi yaklaşımla konuyu değerlendireceğim. Öncesinde sorularınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

Previous

Beklentiler

Next

FIRE at will!

9 Comments

 1. Zehra

  Devamını merakla bekliyoruz hocam…

  http://www.makalesiir.net

  • Mr. Milyoner

   yeni yazıyı yayınladım, devamı da aralıksız devam edecek 😉 teşekkürler, sitenize de göz atacağım.

 2. Murat

  Selamlar. 27 yaşındayım, hızlıca belirlenmiş bir hedefle 50 yaşımda emekli olmaya karar verdim! diyelim. 23 yıldır da aynı şirkette çalıştığımı varsayarsak bu süreçte biriken tazminatlarımı almamak ne kadar mantıklı olur sizce?

  Saygılar

  • merhaba, güzel bir noktaya değindiniz. blogu yeni yeni oturtmaya çalışıyorum, bahsettiğiniz bu konuya ilişkin bir yazıyı kısa süre içinde yayınlayacağım.

   sizin örnek üzerinden kısaca açıklarsak; ben yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum, şu an 3. işyerindeyim ve hiç kıdem tazminatı alamadım çünkü kendim ayrılıp daha iyi bir firmaya geçtim hep. çevremdeki beyaz yakaların çoğunda da durum çok farklı değil. diyelim firmayı çok sevdiniz, beklentileriniz ölçüsünde zam ve primler aldınız, yeteneğinizin hep farkında oldular sizi sürekli daha iyi pozisyonlara terfi ettirdiler, yani her istediğiniz oluyor şirkette (tecrübelerim bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor) bu yüzden de 23 yıl aynı yerde çalıştınız, eğer size gerçekten değer verip 23 yıl memnun eden ‘anlayışlı’ bir firma ise sizin gönüllü emeklilik isteğinizi geri çevirmez ve anlaşarak istifa (ikale yöntemi, kıdem tazminatınızı büyük ölçüde alacağınız) etme seçeneğini kabul ederler. diyelim etmeyeceklerini düşünüyorsunuz, sizi işten çıkarmalarını sağlayabilirsiniz 🙂 hadi o da olmadı, “kovmirem” dediler. hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme düşüncesi var ve 23 yıl içinde de gerçekleşmesi çok muhtemel bir durum, kendiniz ayrılsanız bile alabileceğiniz bir case.

   sonuç olarak 23 yıl çok uzun bir süre; siz birikim yapmaya başlayın, yatırımlarınız büyüyüp milyonları bulsun ve sizin tek derdiniz kıdem tazminatı olsun. illa ki istifa etmenize gerek yok, milyonluk birikimleri olan kendini o işe mahkum hissetmeyen özgür bir birey olursunuz. Kafanız atarsa özgürsünüz!

   sorunuz için çok teşekkürler, lütfen sosyal medyadan da takipte kalın, sosyal güvenlikle ilgili bir yazı geliyor, yakında!

   • Mustafa

    Bu bölüme şöyle ekleme yapmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla 3600 gün priminiz varsa veya 15 yıl çalışmışlığınız varsa tazminat hakkınız oluyor ya da bunun gibi bir şey. 🙂

    Bunun kesinleştirme de Mr. Milyoner’ e kalsın 🙂

    • bu dediğiniz sadece 1999dan önce işe başlayanlar için geçerli. şu açıklama sanırım genel bir fikir verir, SGK (Özel sektör):

     “15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödeme şartını yerine getirenlerin istifa etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanması için , ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olmalıdır.

     08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arası ilk işe giriş bildirimleri olan çalışanlar ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün prim ödemek şartı ile yaşı beklemek üzere istifa edilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanabileceklerdir.

     01.05.2008 den sonra ilk defa işe başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim günü koşullarını sağlamaları ve yaşı beklemek üzere işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanabileceklerdir.”

     Kaynak: http://iskanunu.com/genel/2086-15-yil-3600-gun-sarti-ile-istifa-eden-kidem-tazminatini-alabilir-mi/

     • Mustafa

      Bende öğrenmiş oldum, Teşekkür ederim Mr. Milyoner

   • Fatih

    aynı iş yerinde 15 yılı doldurduğunuzda herhangi bir gerekçeye ihtiyaç duymadan kıdem tazminatınızı alabiliyorsunuz.

 3. Fatih

  pardon, cevapları yorumu gönderdikten sonra farkettim. yorumumu silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!