Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak yazımı henüz okumayanlar varsa, önce hemen ona bakmanızı tavsiye ederim.

Yurtdışı hisseler ve diğer borsa enstrümanlarına yatırım yapmak için izlenecek yolları anlatmıştık. Okuyucuların birçoğundan hemen vergi konusunda sorular gelmeye başladı. Zaten ilgili yazının sonunda bu konuda bir çalışma yaptığımı, sonuçlanınca yayınlayacağımı belirtmiştim. Aslında google’da araştırma yaptığımızda bu konuda onlarca yazı ve makale bulunabiliyor. Ama inanır mısınız; ben bile mesleğim gereği vergi konularında bilgili olsam bile bu yazıların inanılmaz derecede anlaşılmaz şekilde kaleme alındığını düşünüyorum. Tebliğler, sirküler, anlaşılması çok zor kavramlar vs… Vergi konusu basit bir husus değil, tamam ama vatandaşın anlayabileceği şekilde yazılabileceğini düşünüyorum. Bakalım ben başarabilecek miyim?

ÖNEMLİ UYARI: Vergi konusu çok karmaşık ve çetrefilli bir alandır. Bu yazıda vereceğim bilgileri elimden geldiği kadar sadeleştirip aktarmaya çalışacağım, fakat herkese işlem yapmadan önce bir vergi uzmanına danışmasını tavsiye ederim. Bu yazıda yer alan bilgiler benim görüşlerimi ve analizlerimi içerecektir. Sadece bu bilgilere dayanarak işlem yapmamanız ve karar vermemeniz gerekir. Bu nedenle belirtmeliyim ki; yapacağınız işlemler sonucu oluşacak vergiler, cezalar ve diğer sorumluluklar size aittir ve bu yazıdan dolayı herhangi bir sorumluluğum yoktur. Bilginize.


İçindekiler

1- Amerika Birleşik Devletleri’nde Sorumlu Olacağınız Vergiler

a) Menkul Kıymet (Hisse, ETF vb.) Kazancı için Gelir Vergisi
b) Temettü Kazancı Gelir Vergisi

2- Türkiye’de Sorumlu Olacağınız Vergiler

a) Yurtdışı Borsalarda Elde Edilen Kazancın Gelir Vergisi
b) Varlık Barışı

3- ÖZET


Yazıda bir yatırımcının gözünden elimden geldiğince basitleştirerek Yurtışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu’nu açıklamaya çalışacağım. Eğer okuyucular arasında konu hakkında bilgisi olanlar varsa, görecekleri hata ve yanlışlar (ben de insanım) hakkında beni uyaracaklarını düşünüyorum. Böylece yazıyı güncelleyerek daha doğru bilgi verebilmiş oluruz.

İçindekiler bölümünde gördüğünüz gibi bu vergi işinin iki farklı ülke boyutu var. Önce Amerika Birleşik Devleri (ABD) tarafıyla başlayalım.

1- Amerika Birleşik Devletleri’nde Sorumlu Olacağınız Vergiler

ABD neredeyse her anlamda dünyanın geri kalanından farklı bir ülke. Vergi konusunda da Avrupa geneli sisteminden ayrıştığını görebiliyoruz. Gerçi ne kadar farklı şekillerde de olsa devletler her türlü gelip parayı cebimizden alır! Vergi konusunda daha önceki yazıma bakmak isterseniz: Çalışanın Vergi Yükü.

Bizde genelde kaynağında vergi tahsilatını yapmayı tercih ediyor Maliye Bakanlığı. Haksız da değil, kaynağında alamayınca ucunu kaçırıyor. ABD’de de kaynağında kesilen bazı vergiler var, örneğin temettü kazancına ilişkin stopaj. Ama genellikle Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edildikten sonra vergi tahsilatı yaygın uygulama.

ALIEN!

Vergi yönünden ABD vatandaşı olanlarla, olmayanlar arasında farklılıklar var. Bu yazıda ABD vatandaşı yönüne bakmayacağım, beni ilgilendirmiyor çünkü 😀 Vatandaş olmayanlara vergi idaresi olan IRS (Internal Revenue Service) hukuken ALIEN ismini veriyor! Evet şaka gerçekten de ALIEN 🙂 Hemen aklınıza aynı isimdeki uzaylı filmi gelmiştir; ama alien kelimesi başka ülke/bölgeden olan, yabancı demek (kaynak: Merriam-Webster).

Fakat yine önemli bir farklılık Resident-Alien ve Non-Resident Alien olarak ikiye ayrılmasıyla oluşuyor. Resident-Alien, ABD vatandaşı olmasa da yasal olarak ikamet eden kişileri ifade ediyor. Hayli karışık bir hesaplama yöntemi ve birçok istisnası var. O yüzden ilgili linki veriyorum: substantial presence test. Fakat ABD’de uzun bir süre ikamet etmeyenleri hiiiiç ilgilendirmiyor, ben de üzerinde durmayacağım.

Gelelim Non-Resident Alien’a. Bu da ABD’de ikamet etmeden, ABD kaynaklı gelir elde kişileri, yani bu blogu takip eden okuyucularımızın çoğunluğunu tanımlıyor.

(Detayı şekilde incelemek isteyenler varsa şu linkteki uzuuun dokümana bakabilirler: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p519.pdf )

Gelir Vergisi Beyannamesi

Bizde birçok vergi kaynağında stopaj şeklinde kesildiği için normal vatandaş olarak pek Gelir Vergisi Beyannamesi doldurmayız. Çünkü zaten elde ettiğimiz gelir daha elimize geçmeden vergilendirilmiş ve tahsil edilmiş oluyor. ABD’de ise neredeyse herkes beyanname doldurur. Bekar ya da evli olmak, çocukların sayısı gibi durumlar ödeyeceğiniz vergiyi ciddi anlamda değiştiriyor. Bizden hayli farklı bir vergi sistemleri var, burada açıklamaya gerek yok.

Nasıl beyanname verileceği biraz teknik bir konu, onun için farklı bir yazı hazırlarım. Ama Non-Resident Alien iseniz; eğer ABD’deki tek kazancınız, hisse senedi işlemleri ve temettü kaynaklıysa BEYANNAME DOLDURMANIZA GEREK YOKTUR.

a) Menkul Kıymet (Hisse, ETF vb.) Kazancı için Gelir Vergisi

Türkiye’de hisse senedi alım satımından elde edilen kazancın vergisi %0. Yani hiç vergi ödemezsiniz. ABD’de ise diğer her gelir (maaş, faiz, vb.) gibi hisse senedi kazancı da aynı oranda gelir vergisine tabidir.

Başkan Trump pek sevilmese de genel olarak, geçenlerde vergi oranlarını düşürerek vatandaşın önemli kesiminin vergi yükünü azalttı. Bize bir etkisi olmadı ama, niye mi? Çünkü ABD’de Non-Resident Alien iseniz ve ABD ile tek ticari ilişkiniz hisse senedi vb. finans işlemleri ise, bu kazançlarınız vergiye tabi değildir. Yani, Menkul kıymet kazancı için VERGİ ÖDEMEZSİNİZ!

Şaşırdınız değil mi 🙂 Evet, bu kadar basit! Daha fazla anlatmıyorum, görüyorsunuz 😛

b) Temettü Kazancı Gelir Vergisi

Hisse veya benzeri sermaye piyasası kıymetleri kazançlarımızdan vergi ödemiyoruz, ohh mis. Temettüde ise o kadar şanslı değiliz. Biraz da ödeyelim, ne de olsa adamların sayesinde para kazanıyoruz 🙂

Normal şartlarda Non-Resident Alien’lar için temettüden stopaj şeklinde %30 vergi kesilir. Biraz çok değil mi, ama 1996’da Başbakan Mesut Yılmaz döneminde ABD-TR arasında imzalanan vergi anlaşmasıyla biz Türk Vatandaşları %20 oranında vergi ödüyoruz 😉 (anlaşmanın tam metni için: http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/uluslararasi_mevzuat/ABD.htm )

2- Türkiye’de Sorumlu Olacağınız Vergiler

ABD tarafında pek fazla vergi ödemeden kurtulduk. Ama sıra geldi parayı Türkiye’ye getirmeye ve burada her sorumlu Türk Vatandaşı gibi vergisini ödemeye.

a) Yurtdışı Borsalarda Elde Edilen Kazancın Gelir Vergisi

Daha önce bahsettiğim ABD-TR arasındaki karşılıklı vergi anlaşması, çifte vergilendirmeyi önlemek için yapılmıştır.

Örneğin; ABD’de temettü için vergi ödedik, bu tutar kadar TR’de ödeyeceğimiz vergiden mahsup edebiliriz.

Günün sonunda parayı Türkiye’ye getirdiğiniz dönemde Gelir Vergisi Beyannamesi doldurarak, kazancınıza isabet eden vergi dilimi oranında gelir vergisi ödersiniz. Bu kazancın tutarına göre,

 • 14.800 TL’ye kadar %15
 • 34.000 TL’nin 14.800 TL’si için 2.220 TL, fazlası % 20
 • 80.000 TL’nin 34.000 TL’si için 6.060 TL, fazlası %27
 • 80.000 TL’den fazlasının 80.000 TL’si için 18.480 TL, fazlası %35

Kaynak: GİB

Fakat şöyle bir durum var, ben mesela hisseleri uzun yıllar tutmadan alıp satsam ve kazanç elde etsem bile parayı Türkiye’ye göndermezsem yine de beyanname doldurup vergi öder miyim? Buna verecek net bir cevabım yok, neden bilmiyorum Ozan Bingöl de beni Twitter’da engellemiş, ona da soramıyorum 🙂 Benim görüşüm, kazanç Türkiye’ye girmeden vergi oluşmayacağı yönünde, ama okuyucularımız aranızda vergi uzmanı varsa, kaynağıyla birlikte açıklarsa hepimiz öğrenmiş oluruz.

GÜNCELLEME: Konu hakkında okuyucumuz Ali Cihan Tüfekçi; kazanç TR’ye getirilmese bile beyanname düzenlenerek vergi ödenmesi gerektiğini iletti..

b) Varlık Barışı

Haberlerde Varlık Barışı’nı sürekli duyuyorsunuz. Ben de eskiden amaan beni ilgilendirmiyor diye düşünür, zengin problemi der geçerdim. Meğerse bir gün işe yarayacakmış 😀 “Hocam bunu gerçek hayatta nerde kullancam ya” demeyin, lazım oluyormuş 😀

Bakın, öncelikle varlığın büyüğü küçüğü olmaz! Kimisi için milyar dolardır, sizin için 1.000 $’dır, fark etmez. Bizi ilgilendiren yönü şu oluyor: Sürekli çıkan varlık barışından faydalanıp yurtdışında elde ettiğiniz sermaye piyasası kazançlarını Türkiye’deki bankanıza aktarır ve bu yasadan faydalanmak istediğinizi bankanıza beyan ederseniz, %35’lere varan vergi yerine sadece %2 ödeyebilirsiniz!

Bir çalışan olarak kaynağında paşa paşa vergimi öderdik, şimdi bir yatırımcı/işadamı gibi hissedebiliriz artık 🙂

3- ÖZET

Madde madde durumu özetlersek;

 • ABD’de ikamet etmeden, ABD kaynaklı gelir elde ediyorsanız, vergi yönünden Non-Resident Alien olursunuz,
 • Non-Resident Alien iseniz; eğer ABD’deki tek kazancınız, hisse senedi işlemleri ve temettü kaynaklıysa GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERMENİZE GEREK YOKTUR,
 • ABD’de Non-Resident Alien iseniz ve ABD ile tek ticari ilişkiniz hisse senedi vb. finans işlemleri ise, bu kazançlarınız vergiye tabi değildir. Yani, Menkul kıymet kazancı için VERGİ ÖDEMEZSİNİZ!
 • Non-Resident Alien’lar için temettüden stopaj şeklinde %30 vergi kesilir. Ama ABD-TR arasında imzalanan vergi anlaşmasıyla biz Türk Vatandaşları kaynağında %20 oranında ödüyoruz.
 • Günün sonunda parayı Türkiye’ye getirdiğiniz dönemde Gelir Vergisi Beyannamesi doldurarak, kazancınıza isabet eden vergi dilimi oranında (%15, 20, 27, 35) gelir vergisi ödersiniz.
 • ABD’de temettü için kaynağında ödediğiniz stopajı TR’de ödeyeceğimiz vergiden mahsup edebiliriz.
 • Sürekli çıkan varlık barışından faydalanıp %35 yerine sadece %2 kadar az vergi ödeyebilirsiniz!

Elimden geldiği kadar basit şekilde anlatmaya çalıştım. Vergi uzmanı, profesörü, vs. değilim, hata yaptıysam lütfen kaynak göstererek uyarın, düzelteyim. Ama sağolsun koca koca hocalarımız robot videosu, mazot vergisi paylaşmaktan bu tip konulara vakit bulamayınca iş benim gibi amatörlere düştü…. Kusura bakmayın…

 

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 6 – Çocuk Bereketiyle Gelir: 2012

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 7 – Yeni Bir İş, Yeni bir Ben: 2013

68 Comments

 1. Trade Shark

  klavyenize sağlık::) birçok kişi bu yazıyı bekliyordu.
  kafama takılan tek soru şu oldu. TRde bulunan aracı kurum üzerinden yurtdışı temettü gelirinden %30 kesilmekte. Hemen herkesten kesilen tutar bu. %20 olabilmesi ile ilgili bir bilginiz var mı?..Aracı kurumdakiler de bilmiyor. Vergi dairesini ziyaret edeceğim kesin.
  Yeni hayatınızda başarıla dilerim
  syglar.&svgler

  • Merhaba,

   Sağolun. İlgili anlaşmanın linkini vermiştim, gidince: madde 10 ikinci bendi b fıkrası “temettü tutarının yüzde 20’sini aşmayacaktır.” yazıyor diyin, benden de selam söyleyin 🙂

   Şaka bir yana ben ydışından işlem yapıyorum, henüz TR’ye hiç aktarmadığım için vergi ödemedim henüz. Varlık barışları beni daha çok cezbediyor 🙂 ama okuduğumdan anladığım %30 olmaması gerektiği yönünde. hatta şimdi siz söyleyince emin olmak için Amerika’daki vergi otoritesinin de websitesini kontrol ettim, (https://www.irs.gov/pub/irs-trty/turkey.pdf) aynı şekilde.

   • samreit

    Anladığım kadarı ile stopajın %20’ye düşmesi için W-8BEN belgesinin aracı kuruma gönderilmesi gerekiyor. Şu sayfada (http://amerikanvergisi.com/yatirimci-rehberi/) açıklamışlar biraz.
    Yurt dışında yaşıyorum (Almanya). Burada bu işlemi alman brokerleri Almanya yerleşikleri için otomatik olarak yapıyor ve sadece %15 kesiliyor Demek ki Almanya daha iyi bir anlaşma yapmış.

    • Merhaba,

     Katkınız için çok teşekkür ederim, yorumunuzdaki bilgileri ilk fırsatta yazının içine taşıyayım. Orada daha fazla Türk vatandaşı olduğu için sıkı bir pazarlık yapılmış olabilir 🙂

     • sezgin

      merhaba galiba amerika için yazdığınız yazının aynısını avrupadaki bir ülke için yapsanız fena olmaz.Dolar kadar euroda kazançlı bir para birimi.Örneğin almanyadaki bir bankada bu işler nasıl oluyor.

 2. Misafir

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 3. Chicago

  merhabalar. %35 lik vergi, kazanc uzerinden alinirken, % 2 lik varlik barisi kesintisi sanirim paranin tumu uzerinden yapiliyor diye biliyorum. Ikincisi Fidelity Inv. benden resident alien statusunde %30 temettu stopaji kesmisti bir kac yil oncesinde .

  tesekkurler.

  • Merhaba,

   Evet, oranlar dediğiniz şekilde uygulanıyor. Karlılık oranınıza göre hangisi avantajlıysa ondan faydalanmak akılcı olacaktır.

   Resident-Alien statüsünün vergilendirmesi ABD vatandaşına çok yakın. Durumunuzu bilmiyorum ama fidelityle görüşerek non resident ve TR vatandaşı olduğunuzu belirtmelisiniz. İlgili anlaşmayı da iletirseniz sizi o şekilde vergilendirmeleri gerekir.

   selamlar.

 4. hobolo

  Elinize sağlık. Yüzde 35’e varan vergi oranları benim için yurtdışı piyasalarına giriş engeliydi.

  Google’dan incelediğim kadarıyla son 5 sene içerisinde üç kez varlık barışı uygulanmış. 2016’daki versiyonda gelen paradan hiç vergi istememişler bile.

  Bence varlık barışı vergisini düzenli veren kişiye enayi demek. Ancak madem devletimiz bunu uygun görüyor, bize de bundan nasiplenmek uygun olur.

 5. Cihan Cicek

  Emeginize saglik, bu alandaki en detayli yaziyi yazdiginizi soyleyebilirim. Benim kafama takilan bir sey oldu ( cok basit dusunuyorsam duzeltin, lutfen ). Mesela ABD’de bulunan hisse senetlerimizi sattik ve diyelim ki 10.000 USD gibi bir para oldu. Bu parayi direk TR’de bulunan banka hesabimiza swift olarak aktarabiliyoruz. Cok buyuk bir rakam olmadigindan; para hesabimiza gececektir. Ondan sonra neden tekrar vergi beyannamesi vermemiz gerekiyor ? Yasal olarak parayi aktarmis olmuyor musunuz?

  Tesekkurler.

  • Merhaba Cihan Bey,

   Güzel bir soru sormuşsunuz. Evet bu tutar için beyanname vermeniz gerekir ilgili yıl için. Bankalar sadece kendi nezdinde gerçekleşen yatırım işlemlerinden kaynağında vergi kesintisi yapabilir. sizin yaptığınız SWIFT’ten yapmazlar.

   Selamlar.

 6. richard

  Elinize saglik bilgilendirici olmus.
  misal Garanti bankasi kullaniyorum, banka bu vergi dilimini otomatik olarak mi kesecek yoksa ben kendim mi odiyecem?

  • Sağolun, müstakil olarak her bankanın kendi çalışma prensibi olabilir (ABD tarafı vergileri için). tek tek bilemiyorum. Ben ydışı aracı kurumla çalışıyorum. Ama TR için gelir vergisini soruyorsanız, bunu her halükarda sizin beyanname doldurarak vergisini ödemeniz gerekiyor, stopaj şeklinde değil.

 7. sspolo

  merhaba iş yatırım da şöyle bir bilgi var.

  Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 75’inci maddesinde tanımlanan menkul sermaye iradlarının yurt dışı işlemler neticesinde elde edilmesi halinde (örn., kar payı, faiz) GVK kapsamında vergilendirilmesi gerekmekte olup, GVK’nın 86’ıncı maddesi kapsamında Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmemiş olan menkul sermaye iratlarının 2017 yılı için 1.600 TL’yi geçen tutarda olması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.

  Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılması yoluyla elde edilen kazançlar GVK’nın mükerrer 80’inci maddesi kapsamında değer artış kazancı olarak sayılmaktadır. GVK’nın 82’nci maddesi uyarınca diğer alım satım kazançlarıyla birlikte 2017 yılı için 24.000 TL’lik istisna tutarını aşan değer artış kazançlarının beyan edilmesi gerekmektedir.

 8. samreit

  Blog moderasyonlu mu, yoksa yazim mi kayboldu?

 9. Melih Güreşçi

  Bu değerli araştırma ve emeginiz için çok teşekkürler

 10. Richard

  Bilgilendirme icin tesekkurler
  Garanti %30 oraninda kesinti yapiyor, bunun uzerine bende yukarida ki bilgiler isiginda, yatirim dnaismanima bunun%20 olmasi gerektigini yazdim bakalim gelen cevaba istinaden sizleri bilgilendirecegim

 11. richard

  bende araci kurumum olan Garantiye bu konuda mail attim, cunku kendileri %30 stopaj uygulamakta , bu oranin %20 olmasi gerektigini belirttim ama cevaplari asagidaki gibidir

  “Maalesef şimdilik yapılan görüşmeler neticesinde Garanti Yatırım’ın aracılık ederek %30 olan vergi oranını %20 ‘ye çekmesi pek mümkün gözükmüyor.
  Sizlerin direk Amerika Globe Tax ‘e başvuru yapmaları gerekiyor ama bu durum pratikte çok zor olduğu için Globe Tax hizmeti vermek için proje başlattık. Belli bir ücret karşılığında Form doldurarak vergi iadesi alabileceksiniz.
  Henüz proje tamamlanmadı. Tamamlandığında sizlere bilgi verilecek.”

  • Merhaba,

   Çok ilginç bir cevap, siz zaten Garanti Yatırıma bu gibi konuları halletsin diye komisyon ve diğer ücretleri ödüyorsunuz. Ayrıca iki devlet en üst düzeyde anlaşma imzalamış ve uzun yıllardır yürürlükte. Bunun için ayrıca ne ücreti talep edecekler? Enteresan..

   Fikri takibiniz için teşekkürler.

 12. kasabo

  Güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkürler.
  Amerikadaki emtia borsaları içinde geçerli bu non resident uygulaması? Buna ek olarak başka hangi borsalarda Türkiyeden işlem yapmak kolay ve vergisiz bilginiz var mı? https://www.stockmarketclock.com/exchanges

 13. Onur Ekinci

  Cok guzel bir yazi. 2012 de Turkiye ye donus yaptigimda bircok yatirim sirketi vergilendirmede bilgi eksikligi vardi.
  Amerika da soyle birsey var. Eger ben dividend gelirini otomatik olarak ayni hisse senedini alirsam belli bir sure vergiden muaf olabiliyordum. Bu konuyu size sormak istedim. Yanlis hatirliyorda olabilirim.

  • Merhaba Onur Bey,

   Evet ama bahsettiğiniz durum ABD’de ikamet edip vergi beyannamesi dolduran kişileri ilgilendiren bir muafiyet. Bu yazıda TRde ikamet edenlere yönelik bir bakış var.

   • Berk K.

    Merhaba Mr. Milyoner

    Peki Türkiyedekiler Amerika’daki dividend gelirini otomatik olarak ayni hisse senede yatirirsa genede amerikada gelir vergisi ödemek durumunda mi kalıyoruz?

 14. ese

  Merhaba.

  Oncelikle guzel yaziniz icin tesekkur ederim.

  Benim bir sorum olacakti. Diyelim $10k ya hisse aldim ve bu hisseyi bir sure sonra $11k ya sattim. Dolar artislari malum, diyelim ki su an 5tl olan dolar sattigimda 10tl oldu. Benim burada kazancim sadece $1000 veya tl ye cevirirsek 10000tl . ama tl olarak dusunursek 50k tl ye aldigim hisse 110k olmus, yani 60k kar gozukuyor. Bunun vergilendirilmesi nasil olur acaba?

  tesekkur ederim.

  • Alper

   Aşağıdaki bağlantılarda verilen bilgilere göre yurtdışında elde edilen hisse senedi satış kazancı belirlenirken kurdaki artış kaynaklı kazanç vergiden muaf tutulmuyor. Verdiğiniz örnek için bu durumda kazancınız 60 bin TL (110 bin TL – 50 bin TL) oluyor.

   Ancak alışla satış arasındaki sürede Yİ-ÜFE %10’dan fazla artmışsa gelir vergisine tabi kazancınız alış bedeliniz Yİ-ÜFE değişimi kadar arttırıldıktan sonra belirleniyor. Örneğin verdiğiniz örnekte Yİ-ÜFE alışla satış arasındaki sürede %15 artmış olsaydı alış bedeliniz 57,5 bin TL (50 bin TL * 1,15) olarak yeniden belirlenip, vergiye tabi kazancınız 52,5 bin TL (110 bin TL – 57,5 bin TL) olacaktı.

   http://www.alomaliye.com/2018/12/18/yurt-disi-hisse-senedi-alim-satim/

   https://www.akyatirim.com.tr/pdf/tam-mukellef-gercek-kisilerde-menkul-kiymet-kazanclarinin.pdf

 15. Cemal

  Merhaba,
  Yazınız için çok teşekkürler. Elinize sağlık.
  Bir sorum olacaktı. Yurtdışı hisse alımı için hangi platformu kullanıyorsunuz acaba?

  • Merhaba,

   ABD’de bulunduğum dönemde oradaki yerel ufak bir bankada açtığım hesapla yürütüyorum. O dönem bizzat şubesinden hesap açmıştım. Ama öyle bir şansım olmasaydı TD Ameritrade’i kullanırdım.

 16. Cemal

  Merhaba, Cevabınız için çok teşekkürler.
  TD Ameritrade’nin sitesini inceledim. Bazı sorularıma cevap bulamadım. Belki siz bilirsiniz.
  İki sorum olacaktı.
  Birinci sorum: TD Ameritrade sizce güvenilir midir? Uzun süredir kullanan tanıdıklarınız var mı?
  İkinci sorum: Uzun dönem yatırımcıyım. T.C vatandaşıyım. Yıllarca işlem yapmadığım zaman inactivity fee almıyorlarmış. Oysa ki aracı firmalar kazançlarını komisyondan kazandığı için benim trade yapmam onların işlerine gelir. Bu durumda uzun süre işlem yapmadığım için hesabımı dondurma tehlikesi olabilir mi?
  Saygılarımla,

  • Merhaba Cemal Bey,

   1- Güven konusu göreceli ve tartışmalı olabilir. Benim değil, sizin güven duyabilmeniz önemli. ABD’de finans şirketleri yoğun şekilde denetim altındadır, ayrıca ilk yatırım yazısında bahsettiğim gibi 500.000 $’a kadar yatırımlar devlet güvencesindedir (başka bir ülkenin vatandaşı olsanız bile). Yine de karar sizin tabii ki.

   2- TD Ameritrade herhangi bir inactivity fee ücreti kesmiyor, yıllarca da hareket olmasa. Hesabınızın dondurulması gibi bir husus da olmaz normal şartlarda. Bizdeki gibi belirli bir süre sonra hareketsiz hesaplardaki paranın devlete aktarılması gibi bir saçmalık yok.

   Selamlar.

 17. Hasan

  İyi günler.
  Yurtdışında açmış olduğumuz broker hesaplarında W8BEN formu doldurmamız isteniyor. Amerika ile aramızda olan yasa gereği hesabımızın varlığını A.B.D hükümeti T.C. ye bildiriyor mu? Bu durumda hesap yurtdışında bile olsa her yıl T.C. de vergi beyanı yapmam mı gerekiyor. Çünkü ben hesap kapaması sonrası Türkiyeye parayı getirirken vergiyi bir kereye mahsus toptan vermeyi planlıyordum. Bu durumda her sene rütin olarak beyan etmek gerekecek.
  Emeğinize sağlık.. Çok teşekkürler.

  • Merhaba Hasan Bey,

   Eğer hakkınızda mali vb. bir soruşturma yoksa rutin olarak bilgileriniz iki ülke arasında paylaşılmaz. Vergi beyanının her yıl yapılması ile ilgili de size net bir cevap veremeyeceğim, çünkü kendi algım paranın TR’ye getirildiğinde beyan olacağı yönünde ama bu benim kendi görüşüm. Ayrıca uzun yıllar getirmeyi düşünmediğim için pek kafa yormadım desem yeridir. Siz yine de bir vergi uzmanına danışın.

   Selamlar.

   • Ali Cihan Tüfekçi

    Merhabalar. “Eğer hakkınızda mali vb. bir soruşturma yoksa rutin olarak bilgileriniz iki ülke arasında paylaşılmaz.” demişsiniz. Bu doğru değil. Türkiye ile ABD arasında imzalanan FATCA(Yabancı Hesapların Vergi Uyumu Yasası) anlaşması sayesinde hesap bilgileriniz otomatik olarak iki ülke arasında paylaşılır.

    Fatca detaylı bilgi için: http://www.gib.gov.tr/uluslararasi_mevzuat/fatca-sorular

    Buna ek olarak; yatırımını ABD’de tutup, orada sürekli olarak al-sat yapmak sizi Türkiye vergisinden kurtarmaz. Çünkü tam mükellef gerçek kişiler dünya üzerinde elde ettikleri tüm gelirlerden sorumludurlar. Gelirin Türkiye’ye getirilmesi veya getirilmemesi önemli değildir. Fakat, elde olmayan sebeplerden(bloke, makheme kararı, vs..) dolayı o para Türkiye’ye getirilemiyorsa yalnızca bu süre boyunca bir istisnası uygulanabilmektedir. (Kanıt aranır)

    Selamlar…

    • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. Yaptığınız bu önemli bilgilendirme için teşekkür ederim. Galiba kazançlarım çok yüksek seviyelerde olmadığı için henüz bizim maliye bana ABD’deki kazançlarını bildirmedin diye kapımı çalmadı 🙂

     Yazıyı güncelliyorum hemen size kredi vererek. Selamlar.

 18. Santiago

  Cok guzel ve aciklayici bir yazi olmus turkce kaynakli. Tesekkurler. Son birkac yildir yurtdisinda yasadigimdan ETF yatirimlari yapiyorum duzenli olarak ve uluslararasi bircok forumda benzer konular tartisiliyor ve bilgi almak epey mumkun.

  Bunlari Turkiye de gormeye baslamak da cok sevindirici. Yurtdisinda farkli ulkelere uygulanan temettu vergilendirmelerine iliskin olarak bikac detay daha paylasmak istiyorum.

  Genelde bircok sirket veya bireysel yatirimcilarin farkli ulkelerdeki stocklari, bondlari ve ETF leri secme sebepleri vergilendirme anlasmalarindan kaynakliyor genel olarak. Amerika kaynakli bircok sirketin de finans merkezlerini Kuzey Avrupa’ya tasimasi da bu sebepten ayni sekilde.

  Uzun vadeli yatirim dusunenlerin 5-10-30+ yil surecince ve ETF indeksleri takip edenler icin ABD den daha avantajli vergi uygulayan ulkelerde mevcut.

  Tavsiye olarak Irlanda’yi verebilirim ornegin. Irlanda kaynakli ETF lerde, ornegin S&P500 indexini yine ayni sekilde takip edebilir ve ABD’ye %20 vergi odemek yerine, fon Irlanda kaynakli oldugu icin %15 vergiye tabii olabilirsiniz. Uzun vadede dusunurseniz %5 portfolyonuzda ekstra buyume katkisi saglayacaktir. Bu tarz ETF fonlarinin “Vanguard” veya “Ishares” uzerinden bulabilirsiniz. Bu sekilde temettu vergisi avantajindan fayadalanabilirsiniz.

  Internette biraz arastirma yaparsaniz bircok ABD ikameti olmayan (Non-US residents) bireysel yatirimcilar icin uzun vadeli yatirimlarda en cok Irlanda kaynakli ETF indeks fonlarinin tercih edildigini ve en yuksek talep gordugunu kolayca bulabilirsiniz. Bunlar genelde Londra (LSE) (veya diger kaynakli SIX, DAX) borsasi uzerinden islem gormektedir ve USD olarak ETF alim-satim yapilabilmektedir.

  Belki de Uluslarasi ETF indeksli uzun vadeli yatirim tavsiyeli ile ilgili bir yazida bu konulari da isleyip, en cok tercih edilen vergi avantajli ETF fonlarini kapsayan bir yazida dusunebilirsiniz. Dunya indeksini takip eden bu tarz basit ve etkili portfolyolari ile bu konuda uzmanligi olmayan normal vatandaslarin da uzun vadeli yatirim planlamasina yardimci olabilir.

  Yabanci forumlarda cok rastladigim, fakat Turkiye de ornegini goremedigim ve bence en onemli konulardan birisi bu.

  Umarim faydali olmustur. Selamlar.

  • GRK

   Merhabalar,

   Santiago’nun bahsettiklerine daha önce bakmıştım ancak söylendiği gibi Türkiye üzerinden bir örnek yok, yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla da aklım karışmıştı bu konuda. Anladığım kadarıyla şöyle ki:

   İrlanda ETF’lerindeki mevzu: İrlanda, İrlandalı olmayandan vergi almıyor, %0 vergi. Yani %15 vergi mevzusu İrlanda’dan değil. İrlanda – Amerika arasındaki vergi anlaşması %15 olduğu için ve İrlanda ETF’si de Amerika Hisselerinden kazanç sağladığı için İrlanda üslü ETF Amerika’ya %15 vergi ödemiş oluyor. Tabii ki bu vergi fonun kazancından ödenmiş olduğu için dolaylı olarak %15 vergi ödemiş oluyoruz.

   Amerika üslü ETF’e %20 ödüyormuşuz buradaki yazıya göre.

   Asıl benim film şurada kopuyor: Amerika üslü ETF’e %20 vergi veriyoruz ama parayı Türkiye’ye getirdiğimizde çifte vergi önleme sayesinde bu %20’yi Türkiye’de ödememiz gereken gelir vergisinden düşebiliyoruz. Ancak İrlanda’dan gelecek para nasıl vergilendirilecek? Burada çifte vergilendirmeyi gösteremiyoruz çünkü %15 vergiyi İrlanda’lı ETF Amerika hisseleri ile uğraşırken ödedi. Bu durumda Türkiye’ye İrlanda’dan soktuğumuz paraya %35’e kadar vergiyi tamamen ödememiz gerekiyorsa üstüne bir de %15 zaten Amerika’ya ödenmiş bir vergi var. Durum daha da saçma bir hal alıyor. Ben mi yanlış düşünüyorum?

   Bu mevzuyu anlayabilen bir arkadaş açıklarsa, ya da Mr. Milyoner bir araştırma yapıp uzun dönem örnekleri ile bir karşılaştırma yaparsa ben çok sevinirim. Ben bu mevzuyu 1 sene önce falan araştırmıştım, işin içinden çıkamayınca sonunda bunlarla uğraşmaya zamanım yok diyerek işin kolayına kaçtım ve Yabancı Hisse fonlarına para yatırdım.

   Türkiye’deki Yabancı Hisse Fonları’nın yönetim ücretleri %2.5 civarı, stopaj ise %10. Yani tüm parandan %2.5 kesinti + tüm karından bozdururken %10 kesinti. (Ayrıca İrlanda mevzusunda olduğu gibi bizim yatırım bankaları da Amerika Hisseleri kazançları için Amerika’ya bir %20 de zaten vergiyi ödemiş mi oluyorlar onu da bilmiyorum bak.)

   Amerika üslü ETF’de yönetim ücreti çok çok az, temettü stopajı %20, hisselerin değerlenmesine vergi yok ancak gelir vergisinin ödenirken çektiğin tüm para için ödüyorsun.

   İrlanda örneği zaten çok karışık.

   Yani karşılaştırma bile yapamıyorum kafam da çok karışık. Zaten çok karışık bir yorum oldu kusura bakmayın.

   • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. İrlanda konusunda maalesef hiç bilgim yok, ama bilgis olan biri umarım görüşlerini paylaşabilir.

  • sezgin

   Yazınızı okudum gerçekten yurt dışında yatırım yapmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar için bir rehber olmalı özellikle küçük yatırımcılar için.
   Sadece Amerika için değil Almanya,Fransa vs bir çok ülke için Borsa üzerinden, etf fonlarından vs nasıl ne şekilde kazanç sağlamak.Bu gibi yazılarınız olursa takipte kalıcam.

  • optimo

   Merhaba, IB’de hesap açma konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Vergi Kimlik Numarası var mı diye soruyor. Baktım da potansiyel vergi kimlik numaram varmış. O zaman evet seçeneğini mi işaretlemem gerekir. Ayrıca ben 23 yaşındayım ve Client Account Minimum’daki altındaki 25 yaş altı kategorisine giriyorum fakat kaydolurken sunduğu hesap türlerinden Cash Account seçtiğimde nakde çevrilebilir varlığımın 20k USD ve üstü olması gerektiğini söylüyor ve böyle bir varlığım yok. Margin veya Portfolio Margin hesap açmak için de gereken min. fonlama sırasıyla 25k USD ve 110k USD yani çok yüksek. Cash Acc. en mantıklısı fakat nakde çevrilebilir varlıklarım konusunda ne yapmam gerekir?

  • Erdal

   Merhaba,

   Yazınız için teşekkür ediyorum. Türk vatandaşları için en uygun ETF yatırım stratejisini bulmaya çalışıyorum. Mr Milyoner vergi ve platform hususlarına değindi. Kısa çaplı araştırmama göre De Giro gibi LSE enstrümanlarına erişim sağlayan avrupa brokerları TR vatandaşlarına hesap açtırmıyor. Bahsettiğiniz İrlanda bazlı ETF lere Türkiye’den yatırım yapabilmek için hangi platformu kullanabiliriz ? Örneğin İŞCEP ile irlanda bazlı Etf lere yatırım yapılabiliyor mu ? Siz hangi kanalı kullanıyorsunuz ?

   Yorumlarınız için teşekkür ederim.

 19. İlyas Şerefoğlu (532 7665324)

  Merhaba,
  Türkiye’de yerleşik Türk Vatandaşıyım.
  2000 yılında Nasdaq’tan intel, cisko, exodus hisseleri aldım.
  Exodus şirketi maalesef battı. Intel ve Cisco’yu bu yıl(18 yıl sonra)sattım. Yaklaşık 23,500 $ Türkiye’deki banka hesabıma transfer edildi, ancak yaklaşık 7,434 $ backup witholding tuttular. Bu stopajı geri alabilirmiyim, nasıl? Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. Sanırım dönem içinde tahakkuk eden temettüler için. Siz bu işlemden sonra vergi beyanı (ABDde) yapmanız gerekebilir, isterseniz bir uzmanla görüşün.

  • Veysel

   İlyas bey,
   Amerikada temettü vergisi stopaja tabi diye biliyordum. Yani temettü yatırıldığı esnada stopaj olarak zaten sizden almış olmaları gerekmezmiydi ? Şimdi böyle olunca Amerikaya iki kere vergi vermişsin gibi oluyor.

 20. Tuncay

  Merhaba,
  Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  TDAmeritrade’nin sitesinde inceleme yaptım. Herşeyi anlatıyor ama paranın nasıl geri çekileceğiyle ilgili kesin bir bilgi bulamadım. Bu kısım nasıl oluyor? Normal bizdeki internet bankacılığı gibi Swiftle mi çekiyoruz? Yoksa işin içine dökümantasyon gibi başka prosedürler de mi giriyor?

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. TD’de hesabım olmadığı için net cevap veremiyorum. Ama TD yatırım hizmetleri dışında normal bir mevduat bankası da olduğu için standart SWIFT olduğunu düşünüyorum. Yine de mail ile sorabilirsiniz müşteri ilişkilerine.

 21. Eyup

  Yurtdışı brokerlarından hesap açarken W8-Ben adında bir form doldurmak gerekiyor. TC vatandaşı olarak bu formun part-2’sini nasıl doldurdunuz?
  Article 10, paragraph 2’de dividendler için 20% düzeyinde bir vergi verilmesi gerektiği söyleniyor, formda “explain the additional conditions in the article and paragraph the beneficial owner meets to be eligible for the rate of withholding” kısmını nasıl dolduruyoruz buna göre anlayamadım

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. Kendi formumun bir kopyasını bulamadım, ama hatırladığım kadarıyla: % 0 vergi oranı yazdım (çünkü TR’de sermaye kazancı için vergi yok) ve ek bilgiler bölümüne de dividend stopajı için %20 oranının geçerli olduğunu yazmıştım.

   Yine de hesap açtığınız brokerin müşteri ilişkilerine böyle dolduruyorum, doğru mu diye sorabilirsiniz.

  • Salla

   Ben asagidaki gibi doldurdum:

   Part II
   9) Republic of Turkey
   10) Article 10.2b / 20% / Dividends / If the beneficial owner of the dividends is a resident of the other Contracting State, the tax so charged shall not exceed 20 percent of the gross amount of the dividends in all other cases.

   Mr. Milyoner gibi 0% belirtmenize gerek yok. 9. paragrafta Turkiye’de ikamet ettigini beyan ediyorsun ve bu ayni zamanda iki devlet arasindaki cifte vergilendirmeyi onleme anlasmasina tabi oldugun anlamina geliyor. 10. paragrafa stopaj kesintisinin temettu tutarinin yuzde 20’sini asmayacagini belirten maddeyi yazmaniz kafi.

 22. Caner

  Merhabalar,

  Önemli bir sorum olacak. Diğelimki yabancı hisse senetlerinden 10,000 dolar zarar ettiniz, ve ayrıca temettü olarak 10,000 dolar aldınız. Yurt dışından karınız 0 lira olur. Türkiye de temettü geliri ile hisse senedi zararı birbirini götürür mü? Bu konuda Türk vergi kanunu ne demektedir? Bir bankacı bana hisse zaranın temettü gelirinden çıkarılamayacağını söyledi ama o da emin değil (ve bu durum çok mantıksız).

  • Merhaba Caner Bey,

   Bankacının görüşüne katılıyorum, hisse alım satım zararınını temettü gelirine mahsup edemezsiniz. Vergide mantık pek de olmuyor, devlet almayı kafaya koyduysa alıyor..

 23. sukru

  burda yazılanlara göre eğer paranızı 30,06,2019 a kadar Türkiye’ye getirirseniz vergi ödemiyorsunuz önceki kazançlarınız için
  haberin tamamı https://www.finansgundem.com/yazarlar/yurt-disi-hisse-satisi-ve-yurt-disi-istirak-kazanci-uygulamasindaki-vergi-istisnasi-7143-sureleri-yazisi/1341268

  Kamuoyunda Varlık Barışı olarak adlandırılan 7143 sayılı Kanun’un 10. maddesinin 13/(h) bendinde yer alan süreler, bitim tarihinden itibaren 6 ay uzatıldı (31 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 48 Karar Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi).

  Buna göre; tam mükellef gerçek kişi veya kurumların 30.04.2019 tarihine kadar elde ettikleri aşağıdaki kazançlar, 30.06.2019 tarihine kadar Türkiye’ye getirilmeleri durumunda maddede belirtilen istisna hükmünden faydalanabilecektir.

  Yurt Dışı Hisse Satışı Ve Yurt Dışı İştirak Kazancı

  Tam mükellefiyete tabi gerçek kişiler ile kurumların 2018 yılında ve 01.01.2019-30.04.2019 döneminde;

  a) Yurt dışındaki kurumlardaki iştirak hisselerinin satışından doğan kazançları,

  b) Yurt dışındaki kurumlardan elde ettikleri iştirak kazançları (=kar payları),

  30.06.2019 tarihine kadar Türkiye’ye transfer edilmesi kaydıyla gelir veya kurumlar vergisinden müstesnadır.

  48 Karar Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen yeni sürelere göre; yurt dışındaki şirketlerin hisselerinin 30.04.2019 tarihine kadar satılması halinde bu kazanç Türkiye’de gelir ve kurumlar vergisine tabi olmayacaktır. Bunun için elde edilen kazancın 30.06.2019 tarihine kadar Türkiye’ye transfer edilmesi gerekir.

  Yine yurt dışı şirketlerin 30.04.2019 tarihine kadar dağıttıkları temettüler Türkiye’de gelir ve kurumlar vergisine tabi olmayacaktır. Bunun için elde edilen kazancın 30.06.2019 tarihine kadar Türkiye’ye transferi edilmesi gerekir. Örneğin yurt dışındaki şirket 2019 Mart ayında kar dağıtımı kararı aldı ve karını 30.06.2019 tarihine Türkiye’ye transfer etti ise bu kar payı 2019 yılı vergi beyannamesinde istisna konusu olacaktır.

 24. Mehmet

  Merhaba,

  Öncelikle, yazı için teşekkürler.

  Yukarıda “ese” adlı kullanıcının sorduğu soruyu ben de merak ediyorum. Cevabını bilen var mıdır ?

  Benim bir sorum olacakti. Diyelim $10k ya hisse aldim ve bu hisseyi bir sure sonra $11k ya sattim. Dolar artislari malum, diyelim ki su an 5tl olan dolar sattigimda 10tl oldu. Benim burada kazancim sadece $1000 veya tl ye cevirirsek 10000tl . ama tl olarak dusunursek 50k tl ye aldigim hisse 110k olmus, yani 60k kar gozukuyor. Bunun vergilendirilmesi nasil olur acaba?

  • Alper

   @Ese’ye az önce verdiğim yanıt umarım size de yardımcı olur.

 25. emin ali

  Bilgilendirmeniz icin tessekur ederim. Opsiyon piyasalarinda da bu sekilde mi yuruyor?

  • Merhaba Emin Ali Bey,

   İlginiz için ben teşekkür ederim. Opsiyon veya vadeli işlem yapmadım ama vergi boyutunun farklı olduğunu düşünmüyorum.

   Selamlar

 26. Said

  21 yaşındayım şuana kadar hiç gelirim olmadığı için gelir vergisi de vermedim. Yazıyı okuyunca kafamda sorular oluştu.
  a) 1000 dolar yatırım yaptık 500 dolar zarardayız vergi vermeli miyiz ?
  b) 1000 dolar yatırım yaptık 500 dolar kardayız vergi anapara artı kar üzerinden mi beyan edilecek yoksa sadece kar üzerinden mi ? Şayet anapara artı kar üzerinden ise bankada gözüken toplam varlık üzerinden beyan etmek uygun mudur ? Değilse 1 yıl önce aldığımız 1000 liranın Türk lirası karşılığınu nereden bileceğiz ?
  c) 2019 Eylülde işlem yapmaya başladıysak vergiyi 2020 Martta mı belirtmemiz lazım yoksa 2020 Eylül mü ?
  Şöyle örnek bir form üzerinden en temel olayları da anlatan bir yazı hazırlasanız çok güzel olur.

  • Merhaba Said Bey,

   Açıkçası keşke detaylı bilgi verecek kadar vergi konusunda uzmanlığım olsaydı. Bu yazıyı da özellikle dar kapsamlı tuttum ki vergi hassas ve kişiye özel olduğu için herkes kendi araştırmasını yapsın. Benim yapmaya çalıştığım sadece biraz farkındalık yaratmaya çalışmak. Çünkü yurtdışı borsalardan çok çekiniyor insanlar vergi konusunda.

   Sizin sorulara elimden geldiğince cevaplarsam
   a)sermaye kazançlarından dolayı vergi ancak gelir elde ettiğinizde bunu da realize ettiğinizde doğar. Yani zarar durumunda vergi oluşmaz. Ayrrıca hisseyi satmadığınız müddetçe de vergi oluşmaz.

   b)ilk sorudaki mantıkla gidersek vergi sadece kazancınız için oluşur, anapara dahil edilmez hesaba.

   c)bu soru ABD için 1 Ocak- 31 aralık dönemleri için son beyanname (online hazırlanabilir) verme dönemi genellikle 15 Nisan olur. TR’de genellikle mart sonu. örnek form üzerinden detaylı gitmek istemiyorum çünkü dediğim gibi uzmanlığım değil. kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.

   Selamlar

 27. Bulent

  Turk vatandasi olup baska ulkede yasayan, amerikan piyasalarinda ETF alan biri icin durum ayni mi? Sonucta para Turkiye’ye gelmiyor, yasadigim ulkenin ve Interactive Brokers hesabinda kullaniyorum. Turkiye’ye bildirim veya vergi vermem gerekir mi? Tesekkurler, elinize saglik.

  • Merhaba Bülent Bey,

   Vergilendirme öncelikle kazancın oluştuğu ülke, sonrasında ise yerleşik olunan ülke esaslı oluşuyor. TR vatandaşı olmanız burada kazanılmayan kazançlar için vergi ödemenizi gerektirmez. Sizin örneğinizdeki gibi TR’de yerleşik de değilseniz vergi ödemeniz gerekmez. Fakat bir gün dikkat çekecek miktarda bir tutar TR bankalarına transfer ederseniz, maliye kaynağını sorabilir (düşük ihtimal). Diğer ülkelere bu gelirle ilgili ödediğiniz vergi ödeme ve beyan evraklarınızı saklamanızı tavsiye ederim, böyle bir durumda ispat edersiniz.

   Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!