Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak

Geçen ay Twitter hesabımda yatırım yaptığım NETFLIX hissesinden bahsetmiştim. 2015 yılı sonlarında Amerika’dayken bir miktar alım yapmıştım. Geçen süreçte zaten potansiyeline ve hikayesine güveniyordum, fakat beklentimin de ötesinde bir yükseliş görüldü.

2015 Eylül’ünde 98 $’dan (294 TL) almışım,

2018 Mart bugün 331 $ (1.258 TL) olmuş!

Şimdi tabii ki belki istisnai bir hisse ve aynı oranda pek görülmeyen bir artış. Fakat dikkatinizi şuna çekmek isterim. Bir Türk yatırımcı olarak sadece hissenin %238 artışından faydalanmadım, ayrıca doların bu süreçte %27 artışı da benim yatırımıma pozitif etki yaptı!

Twitter’da bu bilgiyi paylaştığımda, okuyuculardan hemen şöyle bir soru geldi: “Yurtdışı piyasalarda işlem yapmak istiyoruz, nasıl olacak?” Ben orada bulunduğum dönemde bir banka ve yatırım hesabı açarak bu işlemleri yaptım, hala da o kanalı kullanıyorum. Ama herkesin Amerika’ya gitme şansı olmayabilir, yine de orada işlem yapmak istiyorlarsa da buna bir yol bulmak gerekiyor. Bir süredir bu konuda bir yazı planlıyordum, araya başka yazılar girdi. Fakat bugün Ms. Milyoner ve Jr. Milyoner uyuduktan sonra bilgisayar başına geçtim ve yazmaya başladım.


Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak Ne Demek?

Şimdi bu başlıktan aklınıza çok farklı alternatifler gelebilir. Gerçekten de o kadar çeşitli finansal enstrüman var ki, aklınız durur. Hisse senetleri, opsiyonlar, ETFler (Exchange Traded Funds – hisse senedi gibi borsada işlem gören fonlar; endeks/mutual çok çeşitli alternatifleri var), emtialar vs. saymakla bitmez. Benim odaklanacağım konu: Hisse Senetleri ve Amerika Borsaları. 

Meraklısına: Birçok kişinin aklına Amerika Borsası diyince, Dow Jones ve S&P 500 gelir. Fakat aslında ikisi de borsa değildir! Genel bir yanlış anlamadan kaynaklanır. Mesela bizim borsamızın adı Borsa İstanbul’dur ve en çok bilinen ölçüsü de BIST100 endeksidir. Amerika’da ise sırasıyla New York Stock Exchange, NASDAQ ve AMEX gelir.

Dow Jones ise aslında Dow Jones Industrial Average diye adlandırılan BIST100 gibi bir endekstir. Aynı şekilde S&P 500 de bir endekstir.

Hangi Kanallardan İşlem Yapılabilir?

Yurtdışı piyasalarda işlem yapmak için bir aracıya ihtiyacımız var, eskiden bu işler çok daha karmaşıktı. Teknolojinin gelişimiyle birlikte hem seçenekler arttı hem de maliyetler (komisyon ve masraflar) azaldı. Şimdi ana olarak yatırım kanalı seçeneklerimizi ikiye ayırmak istiyorum: Türkiye’dekiler ve Yurtdışındakiler. Türkiye’den birkaç banka ve aracı kuruluşu inceledim. Yurtdışından ise kendi ilgi alanım olan ve finans piyasalarının da en yoğun gerçekleştiği Amerika üzerinden gideceğim.

Türkiye’dekiler

Yazının başında dediğim gibi, yazıya başlamadan birkaç saattir işlem kanalları için araştırma yapıyorum. Türkiye’den yurtdışı piyasalarda işlem yapmak için bulduğum mantıklı ve pratik alternatifler (belki daha uygun seçenekler vardır, tavsiyeniz varsa yorum olarak bırakın, onları da inceleyelim) şunlar:

 • İşCep Yurtdışı Piyasalar
 • YapıKredi Yatırım – TradeBox
 • Garanti Yatırım
 • AkYatırım – TradeALL
 • Gedik Universal
 • UTrade International – Ünlü & Co
İşCep Yurtdışı Piyasalar

İş Yatırım’ın bir ürünü olan İşCep Yurtdışı Piyasalar, isminden de anlaşılacağı gibi İşCep uygulaması üzerinden dünya borsalarında işlem yapmamızı sağlayan bir platform. İşCep Yurt Dışı Piyasalar ile NASDAQ, NYSE, XETRA, LSE, ICE, SEHK gibi Avrupa, Amerika ve Asya’da faaliyet gösteren 26 borsada Hisse Senedi ve Futures işlemleri yapılabilmekte. Kısaca özetlersem:

 • Herhangi bir para yatırma alt limiti yok.
 • İş Bankası nezdinde yatırım hesabı olmayanların şubeye gitmesi gerekirken, halihazırda yatırım hesabı olanlar bütün kayıt işlemlerini İşCep mobil uygulamasından yapabilir.
 • Para yatırma işlemini İş Bankası vadesiz USD hesabınızdan havale ederek yapabilirsiniz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 25 $‘dır. Komisyon oranı da işlem tutarı üzerinden %0,25’tir. Örneğin 1 $ ile 10.000 $ arasında yapacağınız işlemlerde 25 $ komisyon ödersiniz. 100.000 $ tutarında bir işlem yaptığınızda da 250$ komisyon ödersiniz.
 • Ayrıca saklama ücreti adı altında aylık %0,003 masraf vardır. Örneğin 100.000 $ tutarında hisse senediniz var ise aylık 3 $ saklama masrafı ödersiniz.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

YapıKredi Yatırım – TradeBox

Yapı Kredi Yatırım’ın bir ürünü olan TradeBox, UniCredit’in üzerinden dünya borsalarında işlem yapmamızı sağlayan bir platform. TradeBox ile NASDAQ, NYSE, XETRA, LSE, ICE, SEHK gibi Avrupa, Amerika ve Asya’da faaliyet gösteren 26 borsada Hisse Senedi ve Futures işlemleri yapılabilmekte. Kısaca özetlersem:

 • Herhangi bir para yatırma alt limiti websitesinde belirtilmemiş, fakat müşteri temsilcisiyle görüşülmesi gerektiği yazıyor.
 • Anladığım kadarıyla Yapı Kredi nezdinde yatırım hesabı olsa bile şubeye gitmek gerekiyor, yine de müşteri temsilcisiyle görüşülebilir.
 • Para yatırma işlemini Yapı Kredi vadesiz USD hesabınızdan havale ederek yapabilirsiniz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 30 $’dır. Fakat komisyon oranına ilişkin bir bilgiye ulaşamadım! Arayıp sormak gerekiyor, kısa zamanda güncelleyeceğim.
 • Saklama ücreti/masrafı bilgisine de ulaşamadım.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

Garanti Yatırım

Garanti Yatırım yurt dışı pay (hisse) senedi piyasalarında, 25 farklı ülke borsasında alım satım işlem hizmeti sunduğunu görüyoruz. Garanti bu hizmeti Saxo Bank aracılığıyla veriyor. Belki bu Danimarka Bankasını hatırlayanlar olacaktır 🙂 Kısaca özetlersem:

 • Herhangi bir para yatırma alt limiti websitesinde belirtilmemiş, fakat müşteri temsilcisiyle görüşülmesinde fayda var.
 • Anladığım kadarıyla Garanti nezdinde yatırım hesabı olsa bile şubeye gitmek gerekiyor, yine de müşteri temsilcisiyle görüşülebilir.
 • Para yatırma işlemini Garanti vadesiz USD hesabınızdan havale ederek yapabilirsiniz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 25 $‘dır. Komisyon oranı da işlem tutarı üzerinden %0,3’tir. Örneğin 1 $ ile 8.350 $ arasında yapacağınız işlemlerde 25 $ komisyon ödersiniz. 100.000 $ tutarında bir işlem yaptığınızda da 300$ komisyon ödersiniz.
 • Ayrıca saklama ücreti adı altında yıllık %0,06 masraf vardır. Örneğin 100.000 $ tutarında hisse senediniz var ise yıllık 60 $ saklama masrafı ödersiniz.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

AkYatırım – TradeALL

TradeAll, Forex, Futures, CFD ve Hisse Senedi işlemlerini yapabileceğiniz bir elektronik işlem platformudur. Ak Yatırım bu hizmeti Citibank üzerinden veriyor.

 • Herhangi bir para yatırma alt limiti websitesinde belirtilmemiş, fakat müşteri temsilcisiyle görüşülmesinde fayda var.
 • Anladığım kadarıyla Akbank nezdinde yatırım hesabı olsa bile şubeye gitmek gerekiyor, yine de müşteri temsilcisiyle görüşülebilir.
 • Para yatırma işlemini Akbank vadesiz USD hesabınızdan havale ederek yapabilirsiniz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 26,25 $ + BSMV (%5)’dır. Komisyon oranı da işlem tutarı üzerinden %0,25 + BSMV (%5)’tir. Örneğin 1 $ ile 10.500 $ arasında yapacağınız işlemlerde 26,25 $ + BSMV (%5) komisyon ödersiniz. 100.000 $ tutarında bir işlem yaptığınızda da 262,5 $ + BSMV (%5) komisyon ödersiniz. Diğer alternatiflerden farklı olarak BSMV hariç bir komisyon yapısı var.
 • Ayrıca saklama ücreti adı altında yıllık %0,02 masraf vardır. Örneğin 100.000 $ tutarında hisse senediniz var ise yıllık 20 $ saklama masrafı ödersiniz.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

Gedik Universal

Gedik Universal, yatırımcıların global piyasalarda hisse senedi, eurobondlar, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alım satımını yapabilmelerini sağlayan bir hizmet ve işlem platformudur. Interactive Brokers isimli uluslararası bir aracı kurumun altyapısıyla hizmet sunuyorlar.

 • Herhangi bir para yatırma alt limiti websitesinde belirtilmemiş, fakat müşteri temsilcisiyle görüşülmesinde fayda var. Müşteri temsilcisiyle görüşen arkadaşlar alt limit olduğu konusunda bilgi verdiler. Yalnız biri 5.000 $, diğeri 10.000$ olduğunu söyledi. Sanırım müşteriye göre farklı bir yakşaşımları var.
 • Gedik Yatırım bankalardan farklı olarak daha küçük bir platform. Fakat gördüğüm kadarıyla birçok ilde şubeleri var. Ayrıca şubeye gitmeden de yatırım hesabını açmak mümkün.
 • Para yatırma işlemini kendi kullandığınız bankadan EFT ile yapmanız gerekiyor. Burada eğer mevcutta dolar birikiminizle işlem yapmak istiyorsanız, TL’ye çevirip göndermek gerektiğini anlıyorum. Yine de müşteri ilişkilerine sorulabilir.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 10 $’dır. Türkiye’deki alternatifler arasında UTrade International ile birlikte en düşük azami komisyon tutarı. Ayrıca komisyon tutarı da işlem hacmi üzerinden değil, alınan hisse adedi başına 0,03 $ şeklindedir. Bunun ciddi avantajı olabilir, örneğin 1 lotu 1.000 $ olan bir hisse bile alsanız 0,03 $ komisyon oluşur. Yalnız yine de minimum komisyon 10 $ olduğu için tabii ki az işlem yapanlara yaramayabilir! Ama pahalı hisselerden (AMAZON, APPLE) alım yapılacaksa büyük avantaj!

Örnek komisyon tutarı hesaplamak biraz zor olacak, çünkü hacim üzerinden değil hisse adedi bazında bir komisyon yapısı var. Adedi 5 $ olan bir hisse ile 1.000 $ olan bir hisse arasında farklı komisyonlar çıkabilir. Örneğin, 1 lotu 5 $ olan bir hisseden 1.000 adet (5.000 $ toplam) alırsanız 30 $ (1.000 x 0,03 $) komisyon ödersiniz. 1 lotu 1.000 $ olan bir hisseden 5 adet (5.000 $ toplam) alırsanız 10 $ (5 x 0,03 $ = 0,15 $ eder fakat minimum 10 $ komisyon)

 • Ayrıca saklama ücreti bulunmamaktadır. Fakat toplam yatırım tutarınızın 2.000$ altına düşmesi durumunda aylık 1$ ücret olduğunu bilgisini müşteri temsilcisiyle görüşen bir okuyucumuz iletti.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

UTrade International – Ünlü & Co

UTrade International, Gedik Universal’e çok benzer şekilde yatırımcıların global piyasalarda hisse senedi, eurobondlar, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alım satımını yapabilmelerini sağlayan bir hizmet ve işlem platformudur. Gedik Universal gibi Interactive Brokers firmasının altyapısıyla hizmet sunuyorlar

 • Para yatırma alt limiti websitesinde belirtilmemiş, fakat edindiğim bilgiye göre 10.000$ imiş.
 • Bankalardan farklı olarak daha küçük bir platform. Sadece İstanbul genel merkezleri var anladığım kadarıyla, şubeleri varsa da ben göremedim.
 • Para yatırma işlemini kendi kullandığınız bankadan; TL için EFT, dolar için de SWIFT yapmanız gerekiyor.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 10 $’dır. Türkiye’deki alternatifler arasında Gedik Universal ile birlikte en düşük azami komisyon tutarı. Ayrıca komisyon tutarı da işlem hacmi üzerinden değil, alınan hisse adedi başına 0,03 $ şeklindedir. Avantajlarını yukarıda açıklamıştım.
 • Ayrıca saklama ücreti bulunmamaktadır.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

Karşılaştırma

Farkındayım biraz kafanız karıştı. Çok fazla alternatif var, birbirlerine benzeyen yönleri de fazla. Hadi bu alternatifleri tek bir tablo üzerinde karşılaştırıp avantajlarını ve dezavantajlarını görelim:

[table id=1 /]

 

Kolaylık anlamında, eğer bildiğimiz büyük bankalardan biriyle çalışmayı tercih ederseniz alternatifler birbirine çok benzer. İş Bankası ve Garanti burun farkıyla büyük bankalar arasında başı çekiyor. Yalnız Gedik Yatırım ve UTrade International düşük minimum komisyon tutarıyla (ve hisse başına komisyonla) diğerleri arasında öne çıkıyorlar. Çünkü biz küçük yatırımcılar daha az tutarlarda işlem yapıyoruz, tek seferde milyonlarca dolar değil!

Eğer Türkiye’deki bu alternatiflerle çalışmayı düşünüyorsanız, kendiniz de araştırın, websitelerini kurcalayın, telefon açıp en küçük detaya kadar sorun, vaktiniz varsa şubelerine giderek daha da bilgi alın. Sonra kararınızı vererek işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılanları, buradan yorum olarak da sorabilirsiniz. Amaaa Mr. Milyoner sizin için bir Yurtdışındaki alternatifleri araştırdı, isterseniz önce onlara da bir göz atın 😉


Yurtdışındakiler

Türkiye’deki birçok alternatife baktık, bir de Amerika’daki hisselere yoğunlaştığımız için oradaki seçeneklere bakalım. Çünkü biz küçük yatırımcıyız ama emeğimizle kazandığımız para kıymetli, eğer orada daha uygun ve hesaplı bir seçenek bulursak neden yüksek komisyonlar ödeyelim?

Amerika’ya gitmeden, uluslararası müşterilerine hizmet veren “online brokerage” (online aracı kurumlar) şirketlerini araştırdım. Birçok seçenek arasından, yurtdışı piyasalarda işlem yapmak için bulduğum mantıklı ve pratik alternatifler (aslında çok şirket var, fakat birçoğu Türkiye’den hesap açmaya ) şunlar:

 • TD Ameritrade
 • Charles Schwab
 • Interactive Brokers

Detaya girmeden bir noktaya değinmek istiyorum. Birçok kişi uzaktan işlem yapmak konusunda çekinceler yaşayabilir. Yalnız şunu bilmelisiniz, bizde olduğu gibi Amerika’da da devlet garantileri (aracı kurumun batması vs. gibi sorunlarda) vardır!

ÖNEMLİ: Ayrıca bu aracı firmalar Amerika sınırları içinde kurulu olduğu için Amerikan vatandaşı olmasanız bile SIPC kuruluşunun sağladığı 500.000 $‘a kadar varlığınıza devlet garantisi sağlar!

Detaylar için tıklayınız.

TD Ameritrade

Yurtdışı seçenekler arasında Amerika vatandaşı olmayan ve orada yaşamayan kişiler için online hizmet veren en büyük banka/aracı şirketi TD Ameritrade. TD Bank’ın yatırım şirketidir. TD Bank de 380 milyar dolar varlığıyla Amerika’nın en büyük 8. bankası. Yatırım yapma kısmını özetlersek:

 • Bir hesap açabilmek için Pasaport, Vergi Numarası (bizim için TC Kimlik yeterli), adres bilgileri (bir faturayla ispat gerekiyor) yeterli. Bunları tarayıp resim olarak başvuruya yükleyebiliyorsunuz.
 • Herhangi bir para yatırma alt limiti yok. Fakat 3.000 $ üzerinde para yatırırsanız, çeşitli kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Örneğin, 60 gün boyunca komisyonsuz işlem yapmak! Diğerleri de şu şekilde:

 • Para yatırma işlemini Türkiye’deki banka hesabınızdan SWIFT ile yapabiliyoruz. Bunun için benim gördüğüm en uygun alternatif, gönderilen tutardan bağımsız olarak sadece 30 TL alan ENPARA ve CepteTEB. Diğerlerine göre hayli ucuz.
 • İşlemleri bankanın websitesi, android ve iOS cihazlarındaki uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum ve sabit olarak 6,95 $‘dır. Yani hisse senedi adedi veya işlem tutarından bağımsız olarak sabit bir komisyon var! Çok yüksek miktarda alım yapmayı düşünenler için avantaj olabilir.
 • Ayrıca birçok (300 adet) ETF’i komisyon olmadan alıp satabilirsiniz.

Neden önemli ETF’ler: Diyelim tek tek hisse seçmek yerine bir endeks ETF’i veya spesifik bir emtia piyasasına yatırm yapan bir ETF’i komisyon ödemeden alıp satabilirsiniz. Mesela TD Ameritrade’de su kaynaklarına yatırım yapan bir ETF’le, veya rüzgar enerjisine yatırım yapan bir ETF’le işlem yapabilirsiniz. İlgi çekici değil mi, hem de komisyonsuz 🙂

 • Türkiye’ye paranızın bir kısmını veya hepsini göndermek isterseniz 25 $ gönderim ücreti var. Türkiye’deki birçok banka size yurtdışından SWIFT geldiğinde bile ücret alıyor, bu konuda hiç ücret almayan İş Bankası benim favorim!
 • Herhangi bir saklama, işlem yapmama (inactivity) veya diğer isimle masraf yoktur.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

Charles Schwab

Yurtdışı seçenekler arasında Amerika vatandaşı olmayan ve orada yaşamayan kişiler için online hizmet veren bir diğer büyük banka/aracı şirketi de Charles Schwab. Kaliforniya merkezli şirket, 243 milyar dolar varlığıyla Amerika’nın en büyük 13. bankası. Yatırım yapma kısmını da özetlersek:

 • Bir hesap açabilmek için Pasaport, Vergi Numarası (bizim için TC Kimlik yeterli), adres bilgileri (bir faturayla ispat gerekiyor) yeterli. Bunları tarayıp resim olarak başvuruya yapabilirsiniz. Yalnız online başvuruyu tamamlamak için müşteri ilişkileriyle ingilizce bir görüşme yapmak gerekiyor.
 • Biraz yüksek bir para yatırma limiti var. 25.000 $ tutarında bir tutar ile hesap açabiliyoruz.
 • Para yatırma işlemini Türkiye’deki banka hesabınızdan SWIFT ile yapabiliyoruz. Yine en uygun alternatif, gönderilen tutardan bağımsız olarak sadece 30 TL alan ENPARA ve CepteTEB.
 • İşlemleri bankanın websitesi, android ve iOS cihazlarındaki uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum ve sabit olarak 4,95 $‘dır. Yani hisse senedi adedi veya işlem tutarından bağımsız olarak sabit bir komisyon var! Çok yüksek miktarda alım yapmayı düşünenler için avantaj olabilir.
 • Yine TD Ameritrade gibi birçok (75 adet) ETF’i komisyon olmadan alıp satabilirsiniz.
 • Türkiye’ye paranızın bir kısmını veya hepsini göndermek isterseniz 25 $ gönderim ücreti var. Yine alıcı olarak İş Bankası kullanılabilir.
 • Herhangi bir saklama, işlem yapmama (inactivity) veya diğer isimle masraf yoktur.

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

Interactive Brokers

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak

Yurtdışı seçenekler arasında Amerika vatandaşı olmayan ve orada yaşamayan kişiler için online hizmet veren bir şirket Interactive Brokers. TD Ameritrade ve Charles Schwab’tan farklı olarak bir banka kuruluşu değil, yalnız alanında uzmanlaşmış ve özellikle büyük traderlar tarafından dünya çapında kullanılan bir firma. Yatırım yapma kısmını da özetlersek:

 • Bir hesap açabilmek için Pasaport, Vergi Numarası (bizim için TC Kimlik yeterli), adres bilgileri (bir faturayla ispat gerekiyor) yeterli. Bunları tarayıp resim olarak başvuruya yapabilirsiniz.
 • 10.000 $ tutarında bir tutar ile hesap açabiliyoruz. Ama 25 yaşın altında olanlar 3.000 $ ile de hesap açabiliyor.
 • Para yatırma işlemini Türkiye’deki banka hesabınızdan SWIFT ile yapabiliyoruz. Yine en uygun alternatif, gönderilen tutardan bağımsız olarak sadece 30 TL alan ENPARA ve CepteTEB.
 • İşlemleri bankanın websitesi, android ve iOS cihazlarındaki uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Alım-Satım komisyonu minimum 1 $‘dır. (Evet bayağı düşük) Komisyon tutarı da Gedik Universal gibi işlem hacmi üzerinden değil, alınan hisse adedi başına 0,005 $ şeklindedir. Bunun ciddi avantajı olabilir, örneğin 1 lotu 1.000 $ olan bir hisse bile alsanız 0,005 $ komisyon oluşur. Yalnız yine de minimum komisyon 1 $ olduğu için tabii ki az işlem yapanlara yaramayabilir! Ama pahalı hisselerden (AMAZON, APPLE) alım yapılacaksa büyük avantaj!
 • Yine TD Ameritrade gibi birçok (50 adet) ETF’i komisyon olmadan alıp satabilirsiniz.
 • Türkiye’ye paranızın bir kısmını veya hepsini göndermek isterseniz ayda 1 kere ücretsiz gönderim hakkı var, daha sonrasında 10 $ ücreti var. Yine alıcı olarak İş Bankası kullanılabilir.
 • Şu ana kadar en düşük masraflar Interactive Broker’da yalnız başka bir masraf var. Aylık Aktivite ücreti! Eğer bir takvim ayı içinde 10 $’dan daha az komisyon öder, veya bakiyeniz 100.000 $ altında olursa aylık 10 $ aktivite ücreti var (Yalnız o ay içinde ödediğiniz komisyonlar 10 $’dan düşülerek fark kadar masraf ödersiniz.) Çok işlem yapmayan veya az bir bakiye ile duracaklar yıl  boyunca toplam 120 $’a kadar bu masrafı ödeyebilir!

Kendi websitelerindeki detaylı bilgi için tıklayınız.

Karşılaştırma

Türkiye’deki alternatiflerde yaptığımız gibi tek bir tablo üzerinde karşılaştırıp avantajlarını ve dezavantajlarını görelim:

[table id=2 /]

Sonuç ve Değerlendirme

İki ana gruba ayırarak tam 8 alternatifi detaylı bir şekilde inceledik. Hepsinin kendi göre bazı avantajları/dezavantajları var. Size şu firmayı seçin diye bir yönlendirme yapmak istemiyorum, çünkü herkesin öncelikleri ve beklentileri farklı olacaktır. Ama öne çıkan bazı seçenekleri vurgulamakta bir mahzur görmüyorum.

 • Ben yurtdışına güvenmiyorum, Türkiye’den işlem yapmak istiyorum diyenler için; Gedik Yatırım’ın ürünü Gedik Universal bir adım önde görünüyor. **YTD**
 • Ben çok sık işlem yapmam, evladiyelik veya uzun vadeli alım yapıp unutacağım diyenler için; yurtdışından TD Ameritrade veya Charles Schwab bir adım önde görünüyor. Ama müşteri hizmetleri ve diğer nedenlerle ben olsam bu durumda TD Ameritrade’i seçerdim. **YTD**
 • Ben yurtdışı piyasalarda çok sık ve yüksek tutarda işlemler yapacağım diyenler için; düşük komisyon oranlarıyla Interactive Brokers öne çıkıyor. **YTD**

Ayrıca, “Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak güzel de işin vergi boyutu ne ola ki?” diyenler de merak etmesin, buyrun hem ABD hem de TR tarafındaki vergilerle ilgili yazım şuracıktadır: Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmanın Vergi Boyutu!

Sevgili okuyucular, bu yazıyı yazmak için gerçekten ciddi anlamda uğraştım. Hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki alternatiflerin websitelerinin altını üstüne getirdim (piyasada daha detaylı bir inceleme olduğunu sanmıyorum). Sadece bu şirketleri araştırmam 6 saatten fazla sürdü. Yazıya dökmem ise bundan çok daha fazla. Umarım verdiğim emeğin size bir katkısı olur. Sizlerden de bir ricam var, eğer yazıyı faydalı görüp beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Herhangi bir karşılık olmadan sizlere katkısı olacağını düşündüğüm için blogda emek harcıyorum, bana verebileceğiniz en büyük destek yazıları paylaşmak olacaktır. Teşekkürler.

 

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Görüşleriniz de lütfen yorum olarak bırakın.


** YTD ** Ben de hata yapmaya müsait bir ölümlü olarak yazım hatası veya dikkatsizlik gibi nedenlerle yanlış bilgiler vermiş olabilirim. Lütfen bir hata/yanlış bilgi farkeden olursa beni uyarsın, hemen düzeltelim. Burada verdiğim bilgiler herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir, kendinizin dikkatli bir şekilde araştırma yaparak şahsi olarak karar vermeniz gereken bir konudur! Burada yazan bilgiler ilgili şirketlerin websitelerinden alınmıştır, beni veya blogumu hukuki olarak bağlamaz. Şirketlerin bu işlemlere yönelik yapacakları değişiklikler olabilir.

Previous

Cep Telefonu Faturası Ne Kadar Olmalı?

Next

Uzun Vadede BIST100 mü, S&P 500 mü?

95 Comments

 1. mcsr

  Emeklerinize sağlık Sayın Mr. Milyoner. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 2. Yazınız için çok teşekkürler.. Türkiye’den bir aracı kurum daha ekleyebiliriz. QNB finans invest. alt limit USD/EUR 1000.

  • Merhaba,

   QNB’ye baktım fakat yine minimum 25 $ komisyon olduğu için diğerlerine göre bir fark görmediğim için listeye almadım. Daha düşük komisyonlu alternatifler varsa daha makbule geçer 😀 Tabii ki öneriniz için teşekkür ederim, sağolun.

 3. Primavera_luna

  Selamlar Milyoner ailesi 🙂

  Emekleriniz ve katkılarınız için teşekkürler Yazılarınızı takip ediyoruz ve elimizden geldiğince paylaşmaya çalışıyoruz verdiğiniz fikirler ve yöntemler şahane

  Emeklerinize sağlık

  Primavera_luna

 4. Aret

  Garanti bankası yurt dışı işlem alt limiti 1000$ , hesap actirmak için Garanti yatırımı arayıp gerekli işlemleri telefonda yapıp istediginiz şubeye evraklarınızı yollatip gidip sözleşme imzalamanız gerekiyor evraklarin Garanti yatirima ulasmasindan 1 gün sonra hesap açılıyor. Masraf minimum 25$ ayrica yıllık saklama masrafı aliyolar islemler Saxo Bank aracılığı ile yapiliyor.

 5. çok güzel bir konu ve güzel bir yazı emeğine sağlık.

  aklıma takılan bir iki soru sorayım yine,

  yurt dışındaki bankalar hesap açmak için pasaport şartı mı koşuyor illa, pasaportu olmayan açamaz mı?

  türkiyede yabancı bankalar var, citibank, hsbc, bunların hesap açma durumuna bakabildin mi? belki bu şekilde daha az işlem ve komisyonla işlem yapılabilir

  pasaportumuz var diyelim, arada yurt dışına çıkıyoruz ama abd ye değil, mesela yunanistan avusturya falan. belki oradaki bankalardan direkt hesap açma durumu da olabilir. senin abd de açtığın hesap gibi,

  gedikten işlem yapan yada işbanktan işlem yapan arkadaş varsa yorum yazabilirse güzel olur. görünen rakamlara göre al sat tarzı zor gibi. zaten en iyisi uzun vadeli yatırım veya temettü yatırımcılığıdır. iyi yerden al, tut, gerektiği kadar sat.

  bu arada yazı çok açıklayıcı arada bir etf olayı girmiş, orası bilmeyenler için karışmış, hisseler için yazı yazarken etf lere de yer ayırıp daha basitçe anlatabilirsen çok iyi olur. bu etf ler bildiğimiz yatırım fonu ise burada da alış satış komisyonu yok genelde. sadece biraz yüksek bir yönetim gideri var.

  çok uzatmayayım, bilgilerini bizimle paylaştığın ve önemli bir konuda bizler için araştırmalar yaptığın için. emeğine sağlık tekrar.

  • Merhaba,

   Pasaport uluslararası geçerliliği olan bir kimlik olduğu için şart. Mesela bizim nufüs cüzdanı da resmi bir kimlik fakat uluslararası bilinirliliği yok. Ama pasaport Papua Yeni Gine vatandaşlarında bile var 🙂

   Bildiğim kadarıyla Türkiyedeki yabancı bankaların böyle bir yatırım hizmeti yok. Bilgisi olanlar paylaşırsa değinelim.

   Avrupadan birçok kuruluş da ABD piyasaları için hizmetler sunuyor fakat yine bizim yerel bankalar gibi komisyonları çok az değil. Ayrıca mevzuatları gereği yine kendi vatandaşları dışındakilere hizmet verirken engeller/zorluklar olacaktır.

   Hocam eğer 1000-2000 TL gibi rakamlarla al sat yapılacaksa evet mantıklı değil. fakat 10.000 $ civarı tutarlardan itibaren al sat da yapılabilir, mesela aynı tutarda bizim borsada işlem yaptığınızda çok daha yüksek komisyon ödeyebilirsiniz! mesela gedikte 1 lotu 1.500 $ civarı olan 20 adet AMAZON hisse senedi alsan, 30.000 $ işlem için 10 $ komisyon ödersin. Bu da %0,033 komisyon oranı ediyor. Yüksek mi? Bizim borsada aynı tutarda işlemi yapsan yaklaşık 230 TL yani 60 $ ödersin!!!!

   ETF’ler bizim bankalardaki yatırım fonlarından biraz farklı. borsalarda hisse senedi gibi işlem görüyorlar. Birçoğunun yönetim giderleri hayli düşük (yıllık %0,03 seviyelerinde), envai çeşitte olanları var. Bilemiyorum kısa vadede olmasa da bir yazı hazırlayabilirim ETF’ler hakkında.

   ilgin için teşekkürler sinyor!

 6. Özer

  Teşekkürler.

 7. Samet

  Yabancı ülkeden alım yapmak istiyorum diye yazmıştım , sizde ne alırdınız diye sormuştunuz. Galiba orada başladı bu serüven çok teşekkürler gerçekten çok faydalı oldu. Şirketleri bulmuştum ama ingilizcem yetmediği için olayları anlayamamıştım.

 8. Murat

  Emeğinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Bir de kripto paralar ile hisse senedi ve diğer yatırım entrümanlarını değerlendirebileceğiniz 1broker.com var, ben detayına hiç bakmadım sadece duydum.

 9. dyv

  Çoğumuzun kafasındaki malum soru işaretini yanıtladığınız için teşekkür ederiz; emeğinize sağlık.

 10. Oguz

  Temettüler de hesaba buradaki hesaplar gibi geciyor herhalde. Ancak etf lerin temettüsü nail oluyor bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Çalışma için teşekkürler

  • Merhaba Oğuz Bey,

   Evet temettüler bizdeki gibi. ETF’lerin hem çeşidi fazla hem de daha komplike araçlar standart hisseye göre. Onunla ilgili ayrı bir yazı düşünüyorum bir okuyucunun tavsiyesiyle.

   Teşekkürler.

 11. abdulselam

  arkadaslar konuyu mr.milyoner arkadasımız gıbı arastıran ve ışlem yapan bırısı olarak gorulduğu gıbı turkıyede komısyon oranları çok yuksek yurt dışı arastırmalarımı o ülkelerde yaşayan ınsanlarımızlada goruşerek yatığımda cok duşuk komısyonlar olmasına ragmen ingilizce benım dezavantajımdı o nedenle yurt ıçı kurumlara yonelerek yaptım arastırmaları hatta ata da hesap actım ve surecde iş.denız .seker fınansbank.vs gıbı kurumlarla goruşmeler yaptım şubelerdekı yatırım yetkılılerı çok ytersızdı onun için genellılkle merkez ofıslerı ıle görüştüm burda gedık bıldığım kadarıyla zaten interactıv brokersle calışıyor nıhayetınde en ıyı hızmetı gedık den alabıleceğimi düşünüp hesabı tasıdım çunku kurumların alt lımıt ve komısyon oranları mevcut.bır dığer konu ise turkıye de işlem yaparken kredı kullandığından faız den adamın dışını sokuyorlar ancak yurt dışı kredı faızlerı öok duşuk durum boyle olmasına karsılık kredı kullanmak ıcın asla acelecı olmanızı onermem yurt dışı işlem yapan arkadaşlara gogool fınace .marketwatch.yaho fınance , alpha seekıng gıbı sıtelerı onerebılırım ,bu işi bılen bır arkadasa denk gelseydım 5-6 yıl once tesla netflıx nvıda MU SQM vs gıbı hısselere yatırm yaptığınızda sermayenızın 10 katına cıktığınıı gorebilirdınız anca ordakı sıstem geregı bır cok hıssedede paranızın bır gecede % 90 ını kaybedebılırsınız

  • Merhaba Abdulselam Bey,

   Tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim. NYSE ve NASDAQta bizim borsadaki gibi tavan ve taban uygulaması olmadığı için sert hareketler olabilir, ama pek büyük hisselerde olmuyor.

 12. XCFG

  TD Ameritrade kullanacaklar icin bir dip not.. ThinkorSwim adlı trading platformları müthiştir. Yanlız sadece “ingilizce windows” larda çalışır. Bilgisayarınız da türkçe windows varsa programı yükleyemezsiniz. ve malesef help desktekiler de ilk önce bunu anlamaz. Yardımcı olamaz.. Bilginize 🙂

 13. Üstadömer

  sayın milyoner çok güzel bir çalışma ile karşımıza çıktın. emeklerine teşekkür ederim yine döktürmüşsün. yalnız bir eksik husus var ben bu ingilizceyi nasıl öğrenicem :)) bu konuda da bi yazını beklemekteyim 🙂

  Bu arada takipçilerine de belirtelim “böyle adamlar çok yok kıymetini bilin” kalın sağlıcakla…

  • Merhaba,

   İngilizce kolay bir dil, duolingo.com u deneyebilirsin. Oturduğun yerden bayağı ilerletebilirsin. Tabii ki harcadığın zaman ve emeğe bağlı.

   benim gibi hatta benden çok daha iyi adamlar var da, bildiklerini paylaşmıyorlar tek fark bu. güzel sözlerin için teşekkürler.

 14. Utku

  Gerçekten çok faydalı bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Türkiye borsasının mevcut rakamlarını olması gerekenden çok yüksek bulduğum için daha önce BİST üzerinden varantlarla BİST30’u shortluyordum, Ancak çok ciddi boyutlarda komisyon ödedim aracı kurumlara. Artık bu bahsettiğiniz yurtdışı aracılardan birinde hesap açıp komisyonsuz Türkiye ETF’ini shortlayacağım. Teşekkürler!

  • Merhaba Utku Bey,

   Eğer çok sık işlem yapıyorsanız Interactive Brokers’ı tavsiye ederim. Çok sıktan kastım ayda 10 işlem 🙂 Bir de ücretsiz demolarını kullanarak başlamanızı tavsiye ederim. yüklü miktarda para göndermeden bir görmüş olursunuz önceden 😉

   selamlar.

 15. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler

 16. İbrahim

  Az once gedik universali aradim alt limit icin 5000$ istiyorlar. Gerisi ayni hisse basi 0.03 komisyon en az 10 dolar olmak sartiyla, aylik hesap isletim ucreti yok fakat portfoyunuz degeri 2000 dolar altina inerse ayluk 1 dolar kesiyorlar. Vergilendirmeyle ilgili birsey ogrenemedimtam bilmiyorlar.Bu arada interactive brokers altinda hesap actiriyorlarmis bilginize.

  • Merhaba İbrahim Bey,

   Bilgi için teşekkürler, yazıda güncellemeyi yapayım.

   • İbrahim

    Rica ederim hocam sizin emekleriniz yaninda bunlar hicbirsey. Benim cok dusundugum ama bir o kadar da korktugum bir yatirim anlayisini sagolun bir guzel aciklamissiniz.
    Uugun zamaniniz olursa bir gun temettu hisselerinide paylasirsaniz cok faydali olur. Bu arada vergilendirmeyle ilgili olarak Qnb den ogrendigim kadariyla yuttdisi hisseleri icin kardaki pozisyonunuzu kapattiginizda Turkieydeki mevzuat olarak 1 tl bile karda olsaniz bunu beyan etmeniz gerekiyormus, ama karin yuzde kaci vergi olarak aliniyor bilmiyorum. Abd icin ise al sat durumundaki kardan bir vergi yokmus.
    Benim suan yatirabikecegim 2000$ var. Aslimda niyetim gedikte ama 5000$ suan veremem. Hala yurtdisinda hesap acmandanda urkuyorum acikcasi.

 17. Kurtuluş

  Mrmilyoner’in izindeyiz. 🙂

  İş yatırımla görüştüm. ETF nasıl alırım diye telefonla alabiliyormuşuz bi tek, uygulama üzerinden alamıyormuşuz. Kafamı karıştırdı hiç yapmadığım bi iş.

  İnteractive brokers ve td ameritrade uygulamalarını indirdim. Benim gibi sadece sp 500 endeksi peşinde olan adam için fazla karışık. Paper trade (sanal para) imkanı mevcut her iki uygulamada da. Denedim olacak gibi değil. 😉

  Yabancı borsada komisyonlar düşük. Ama ölüm var kalım var. Rahmetli babamın arkasından çok uğraştık bi takım varlıklar için. Bana birşey olursa ailem çıkamaz işin içinden.

  • Bravo Kurtuluş Bey, işte en güzelini siz yapıyorsunuz. Alternatifleri araştırıp buradan ulaştınız, daha sonra SİZ UYGUNLUKLARINA BAKTINIZ. Burası çok kritik, uygulamanın bile kişiden kişiye kullanım farkı var. Buraya alternatifleri yazdığım halde, hala hangisini kullanalım diye soranlar oluyor!! Sizi tebrik etmek istedim 🙂

   Babanıza da Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

   • Kurtuluş

    Sağ olun.

    Araştırmak gerek en ince ayrıntısına kadar. Ben bu yaşıma dek şunu gördüm hiç birşey insanın planladığı yada yansıtıldığı gibi gitmiyor hayatta ve piyasalarda.

    Uzun vade birikimi düşünürken uzun yaşayabilip yaşayamayacağını kimse düşünmüyor. Yada geride kalanları.

    İşte insan yaşadığı hayat koşullarına göre değerlendiriyor herşeyi.

    Yurt dışı yatırım mantıklı fakat yurtdışı piyasalar üzerinden değil ne kadar ucuz komisyon oranları olsada. Bana göre tabi 🙂

    Kutlu bi insansınız eşiniz de sizin gibi tamahkar değil. Bende durum başka. Yatırımı gizlice yürütmem gerek 🙂 ama erkenden ölürsem de birgün ailemin ulaşabileceği alanlarda olmalı birikimlerim.

    Sizden acelece ETF fonları hakkında bir yazı beklemekteyim. Ve U.States vergilendirmelerini de merak etmekteyim.

    Yine internetten okuduğum kadarıyla Amerikada insanları uzun vade yatırıma iten sebep vergi boyutlarıymış. Doğru bi bilgi mi yanlış mı bilemem. Sizden doğrusunu öğrenmek isterim.

    Elinize emeğinize sağlık. Çok yaşayın.
    Teşekkürler.

 18. İbrahim

  22 mart persembe itibariyle gedikten yurt disi islemler icin hesap acilis basvurusunda bulundum, surec devam ederken hem gedik yatirimin hemde qnb finansin yurt disi icin demo hesabini kursaliyorum, qnbinin demosu oldukca pratik, turkce ve kullanilabilir fakat gedik icin oyle diyemeyecegim, belki fegorevli sahis tam olarak bana anlatamadi ama suan icin gedigin demosu fiyasko benim icin.

  • Harika, işte en güzel değerlendirme, gözüyle görüp kullanandan geliyor. Paylaşımınız için çok teşekkürler İbrahim Bey. Öncelikle demoları kullanmanız akıllıca 🙂

 19. Deniz Paşaoğlu

  Temettü ödemeleri nasıl gerçekleşiyor? Eğer yurticinden bir aracı kurum seçersek hem ABD’de hem Türkiye’de mi vergisini ödemek zorunda kalıyoruz? Bilgisi olan var mı?

  • Merhaba,

   Temettü TRdekiyle aynı. Vergi konusu biraz detay, yazıda bahsettiğim üzere bir çalışma yapıyorum. Blogda yayınlayacağım.

   Sorunuz için Amerikayla aramızda Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması var, o yüzden sadece bir ülkede verirsiniz vergiyi merak etmeyin.

   • Deniz Paşaoğlu

    Teşekkür ederim. Çalışmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 20. ufuk

  Bu hafta qnbde bir deneme hesabı açayım dedim,Daha imzalama aşamasını bile beceremediler.Kimsenin birbirinden haberi yok.Şubeye gidip imzalayamadan döndüm.Yurtdışı yatırımından vazgeçtim.Türkiyenin her konuda daha kat edeceği çok yol var.

  • Deniz Paşaoğlu

   Sayın Ufuk, Qnb yazamamış olsaydınız kesin Ziraat yatırımdan bahsediyorsunuz derdim. 🙂 Bende şansımı UTrade International’la deneyeceğim. Sonuç alamazsam daha sonra TD Ameritrade’ı deneyeceğim.

  • Trade Shark

   QNB Finans Invest’ten açabildim. 90 sayfa evrak imzalanıyor şubede. Denemelik ilk işlemlerimi yaptım , Gayet başarılı ve kolay kullanımı.
   Realty Income ile Eaton Vance Tax Adv. (ETF) aldım. Her ay temettü ödemeleri var.
   Aşağıdaki site çok yararlı. Uzun yıllar tutacaklar için hisse ve ETF bazında detaylı performans bilgisi var.
   https://www.stocksplithistory.com/
   syg..

   • Temettü yatırımcılığı için kesinlikle ABD borsaları doğru adres. Ayrıca dolar bazında yatırım enflasyona karşı a nispeten korunma sağlayacaktır. Ben de bu amaçla düşünecekler için yazıyı hazırlamıştım. ETFlere özel bir yazı da planlarımda ama vakit buldukça tamamlarım umarım.

    Doğru yoldasınız gibi görünüyor, bol kazançlar.

 21. deniz

  Merhaba, vergi konusu hakkında yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 22. Sibel

  merhaba cok faydalı bir bilgi. Rica etsek yurtdısı yatırımın vergisel boyutunu da belirtebilir misiniz? tesekkurler

  • Merhaba Sibel Hanım,

   Yazının sonunda belirttiğim gibi vergi konusunda bir çalışmam devam ediyor, araya ydışına taşınma gibi özel durumlar girince gecikti kusura bakmayın. Ama üzerinde çalışmaya başladım, kısa süreye yayınlanır.

 23. Mehmet

  Merhabalar, Yazılarınız çok güzel ve verimli çok teşekkür ediyoruz. Acaba mahsuru yoksa uzun vade yatırım için siz hangi brokerı kullanıyorsunuz ?

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Sağolun. Yurtdışında yaşadığım dönemde açtığım bir yatırım hesabı, merrill edge. Ama online olarak müsteri kabul etmiyorlar.

   • Mehmet

    Sizin durumunuz daha farklı tabi, anladım. Bende uzun vadeli yatırım yapmak istiyorum interactive brokers a baktım fakat platformları çok karışık geldi. Aynı platformda leverage ile trade de işin içine girince açıkçası forexteki gibi yatırımları yanlışlıkla eritmekten korkuyorum. O yüzden daha sade ve hisseyi alınca uzun süre geriye bakmamamızı sağlayacak ( Türkiye’deki bankaların yaptığı gibi) bir broker var mı diye merak etmiştim.

    Saygı ve sevgiler

    • samreit

     Mehmet bey,
     Uzun vadeli düşünüyorsanız (10-15 yıl) sayın Mr. Milyonerin ‘Yurt dışı piyasalarda işlem yapmak’ yazısında verdiği örnekler çerçevesinde yurt içi aracı kurumu ile bile çalışabilirsiniz aslında. İş yatırım ile verdiği örnek bile olumlu uzun vadede.

     Dikkat edilmesi gereken nokta (İş Bankası sayfasından da çıkaramadım) temettü ödenirken komisyon ne kadar. Yurt dışında bazı brokerler herhangi bir ücret talep etmezlerken, bazıları yurt dışı (kurumun bulunduğu ülke dışı) temettülerde 5$ ücret talep ediyorlar. Amerikan sirketleri ve bazı avrupa sirketleri genelde senede 4 defa temettü dağıtırlar. Bu her seferinde 5$’lık bir yük getirir. Bu durumda Türkiye’deki kurum ile görüşüp temettü ödemelerindeki masrafların hangi düzeyde olduğunu öğrenebilmek gerekiyor. Türkiyede’ki aracı kurumlar malesef bu konularda pek şaffaf değil. Ücret tabloları zaten pek yok, olanlarda sadece alım, satım ve birazda saklama ücreti belirtmiş. Bankalarda belki BIST hisse senetleri için olanlar geçerli, belki üstüne başka seylerde ekliyorlar. Şahsen ben çıkaramadım.

     Ancak uzun vadede iyi hisseler seçilebilirse (zaten püf noktası hisseye yatırımın) bu masraflar getirinin yanında hiç kalıyor ve büyük ihtimal yurt içinde satılan yabancı hisse senedi fonlarına verdiğiniz komisyonlardan daha düşük olur.

     Saygılar

     • Bekir

      Bu çok önemli bir konu, benim aklıma gelmemişti. Umarım bilen birileri vardır.

 24. Erkan Kaplan

  Yazınız için teşekkürler. Hisse senedi almanın yanında TEFAS üzerinden yurtdışı hisse senedi fonu alımı ile ilgili birşeyler yazabilirmisiniz. Hisse senedi almakla arasındaki farklar getirisi götürüsü nedir. Mesela ak yatırım ve yapı kredi amerika yeni teknolojiler fonu var getirileri gayet iyi ama komisyon oranları yüksek gibi geldi bana. İkincisi hisseyi direk alınca temettü alabiliyoruz ancak bu fonu alınca temettüler ne oluyor aracı kurumamı kalıyor onu çözemedim.

  • Merhaba Erkan Bey,

   Ben de zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Bizim gibi sürekli hisse senedi/piyasaları takip etmeye vakti veya detaylı bilgisi olmayanlar için aslında fonlar güzel bir fırsat. Ama dediğiniz gibi ülkemizdeki fonlar inanılmaz fahiş komisyon ve masraflarla çalışıyor. Bu büyük bir ikilem.. Çünkü kazancın büyük kısmı bu masraflara gidebilir. Bahsettiğiniz fonların da maalesef yönetim gideri çok yüksek. Kısa vadede (1-6 ay) alınıp tutulabilir ama uzun vadede (1 yıldan uzun) ödenecek yönetim gideri kazançları törpüler.

   Aslında yurtdışı yatırım alternatiflerini özellikle bu amaçla yazdım. Yurtdışında işlem gören bizim fonlara benzer ETF’ler var ve yönetim giderleri %0,5 seviyelerinde, yani çok düşük. Bunlara bakabilirsiniz. ETF’ler konusunda da bir yazı düşünüyorum, ilk fırsatta umarım hazırlayabilirim.

   Temettülerde değişen bir şey yok, fonlar tahsil ettikleri temettü ile daha fazla hisse alır ve bu da fonun değerini yani sizin kazancınızı artırır. Temettüler aracıya kalmaz.

   Selamlar.

 25. Emre

  Merhaba,
  yurtdışı piyasalarda portföyünüz nasıl görünüyor? hangi hisseleri tercih ediyorsunuz?

  • Merhaba,

   Daha önce twitterda biraz bahsetmiştim. Amazon, netflix ve tesla hisseleri almıştım. Amazonları geçenlerde (2018de) sattım. Diğerleri duruyor. Yeni alımlar için beklemedeyim, ama bu seviyeler gözüme yüksek görünüyor. Amerika’da ekonomi gayet iyi, ama EM’lerdeki sıkıntılar buraya yansır mı gibi bir çekincem var.

   Yatırım konusu çok kişisel tabii, görüşler birbirinden tamamen zıt olabilir.

 26. Ted Miller

  Selamlar. Oncelikle yazi cok faydali ve cok kapsamli tesekkurler. Ameritrade de hesap actiran olduysa onaylanma suresi ortalama ne kadar oluyor? Bir de posta yoluyla pin gonderiliyormus sanirim o ne kadar surede geliyor? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 27. gastrosidin

  Selamlar herkese. Yurt disi piyasalar icin is yatirim in trademaster international ini kullaniyorum ve is yatirim ekibi ilgili ve cok bilgili. Yatirim danismanligi almayacak kisiler veya ufak meblalarla yatirim yapmak isteyenler iscep’teki modulu kullanabilirler.

  Yurt disi piyasalar ve ABD borsasi bu sene cok volatil o yuzden daha cok software ve medya odakli, uluslararasi siyasetten etkilenmeyen sirketleri uzun vadeli tutuyorum (adobe, netflix, salesforce ve benzeri saaslar-bu ara spotify da yukseliste) bir de trend olan fakat politika bagimli volatil sirketler var nvidia, micron vs gibi onlar al sat yapilabilir. ek olarak gelecegi parlak gorulen micro cap ve mid size sirketler var son 1-2 senede halka acilmis. iyi sirketler yakalanirsa geri donusleri saglam oluyor. ben bu sene dolar bazinda %18 deyim fakat son bir haftada piyasanin dusmesiyle %13-14 lere geriledi. farkli stratejiler deniyorum.

  TR de bu konuda cok az kaynak var. Yabanci platformlar ise yariyor.

 28. Onur

  Selamlar,
  Yazınız için çok teşekkürler, çok bilgilendirici olmuş.

  TD’ye üye olmaya çalıştım fakat en son adımda doldurduğum bilgileri imzalayıp posta veya fax yolu ile onlara iletmemi istiyor:

  Here are the next steps:
  Print a hard copy of your application.
  Review the data you submitted and make any necessary changes.
  Sign the application.
  Submit any supporting documents, if applicable. See below for details.
  Return all the required paperwork via mail or fax

  Başvuru formu haricinde
  Amerikan vatandaşı olmadığım için şu formu:
  https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf

  Opsiyonel olarak şu formu:
  https://www.tdameritrade.com/retail-en_us/resources/pdf/TDA100689.pdf

  Bankamdan da :
  An original or stamped copy of your bank (or financial institution) statement, written in English characters. (Please make sure the name and address on your statement matches the name on your TD Ameritrade account.)

  istiyor.

  Bir yerde yanlışlık mı yaptım acaba 🙂

  • Merhaba Onur Bey,

   Ben ABD’de yaşadığım dönemde Merrill üzerinden bir yatırım hesabı açmıştım. TD’de bizzat hesabım yok. Daha önce çalışmadığım için bankanın spesifik işleyişi hakkında farklı bir bilgim yok. İsterseniz bir mail atın TD’ye, orada fax seçeneğini de gördüm, fax yerine taratıp mail atmanızı da kabul edebilirler bir ihtimal. Genelde ıslak imzalı isterler ama bakalım.

 29. MrX

  Selamlar. Ceptetebden TDAmeritrade’ e para gönderdiğimde araci kurumun da 25$ kestiğini toplam masrafin 30TL+BSMV+25$ olduğunu gördüm. Bilginize. Ayrica ceptetebe gelen swiftten kesilecek komisyon ile ilgili müşteri hizmetleri bilgi vermiyor. Para geldiğinde duruma göre bakarız diyorlar çok ilginç. Sizin bilginiz varsa paylaştırsanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Aracı kurumdan kastınız gönderdiğiniz banka dışında SWIFT işlemine aracılık eden bir kuruluş mu? Cepteteb hesabından ve internetten yaparsanız 30 TL dışında ücret kesmemeleri gerekir. Buna itiraz edebilirsiniz

   Gelen SWIFT için de BDDK’ya herhangi bir bildirimi yok TEB’in. Yani herhangi bir masraf alamazlar. Alırlarsa bunu belirterek iadesini talep edebilirsiniz

   Selamlar.

  • Hasan

   Selam. Bu kesinti konusunu çözebildiniz mi ? Geri iade aldınız mı

 30. AC

  Merhaba! Index fundlara buradan girebilmek çok iyi olmuş! Şimdi biz de Vanguarddakiler gibi yatırım yapabilecek miyiz cidden? SP500 index fund veya ETFlere gerçekten yatırım yapılabiliyor mu?

  Gerçekten güvenli midir peki bunlar?

  • Merhaba,

   Güvenden kastınız index fund içindeki hisselerin batması mı, yoksa index fundu yöneten yatırım şirketinin batması mı? İlki hakkında ülkemiz dahil dünyada hiçbir güvence yok, bir şirkete olmak risktir ve buna karşı bir devlet güvencesi yok. Ama ikinci durum hakkında ABD federal hükümetinin bir güvencesi var, yazıda da bahsetmiştim.

   Selamlar.

 31. Yusuf

  Hesap açtırmak için başvurumda ben de aynı uyarıyı aldım. Gönderdiğim emaile gelen cevaba göre email yolu ile de döküman kabul ediyorlar.

 32. AC

  SP500 performansina gore bir guvenlikten bahsetmiyordum, genel olarak hukumet guvencesi icin sormustum.

  Bu arada temettu vergisi uzerinden %20 civarinda bir kisim kesiliyor demistiniz, sizce bu yatirim yine de karli olabilir mi?

  Benim dusuncem SP500 un yillik performansi %10 dersek normal bir yilda ana paranin %10 artisindan %20 kesinti, aslinda %8 civarinda bir artis diyebiliriz (TR’deki vergileri saymiyorum bile). Tum portfolyonun %50 deger kaybetmesi gibi senaryolar da mumkun (2008 mali krizi gibi).

  Bu paranin yuksek faizli bir bankada doviz faizi %4 ler gibiyken bu kadar islem ve ugras ile iyi bir senaryoda %5-8 kazanmak cok da mantikli gorunmuyor.

  Cok tesekkurler.

  • Temettüden %20 vergi veriyoruz, hisse değer artışından değil. Dolar faizine ödediğiniz %18 stopajı hesaba katmıyor musunuz 🙂

   Karşılaştırmanız sağlıklı olmamış maalesef.

 33. Serdar

  Merhabalar.
  Bu guzel ve aciklayici yazinizi okuduktan sonra biraz arastirma yaptim. Turkce kaynak pek bulamadim burdaki kadar guzel. Ameritradein yurt disi online kullanimi icin yaptigi thinkorswim uygulamasini indirdim. Onun uzerinden paper money ile islem yapmaya basladim. Tabi bu sirada bu uygulama uzerindeki herseyi arastirmaya basladim. Gercek para gondermeden iyice emin olmak istiyorum. Yalniz asagida gonderdigim linkte cok agur sikayet ve ithamlar var. Siz ne dusunuyorsunuz ?

  https://www.consumeraffairs.com/finance/ameritrade.html

  • Merhaba Serdar Bey,

   Sağolun. Açıkçası kullanıcısı değilim, ama galiba sizlere daha iyi anlatabilmek için bir hesap açsam iyi olacak. Müşterilerin şikayetlerini okumamıştım, bir göz atayım.

   Umarım en kısa sürede daha fazla bilgi verebilirim. Selamlar.

  • Merhaba, kısaca şikayetlere bir baktım da pek ciddi bir olaya rastlamadım. Daha çok eften püften (ilgilenmediler, mailime dönmediler vs.) konular gibi geldi. Ama ilk fırsatta bir hesap açayım, bakalım nasılmış. Bu arada eğer önemli miktarda yatırım düşünüyorsanız, ABD’ye gidip hem tatil yapıp hem de hesabı bizzat açabilirsiniz. Ama yatırım yüksek değilse değmeyebilir.

   • Serdar

    Yani tabiki buyuk bir miktar degil 🙂 Ama hesabi kapatipta bunun nedeni ile ilgili dönüs yapmazlarsa bizim icin kötü olur tabi 🙂
    Bir de sunu soracagim bu araci sirketler uyeligi iptal etse bile anladigim kadariyla o anki yatirima herhangi bir zarari olmuyor.
    Pozisyonda oldugunuz hisse o sekilde kaliyor ve baska bir broker ile devam edebiliyorsunuz. Ama nakitte iseniz sanirim isler biraz daha zorlasiyor.
    Bu sekilde yurt disi yatirima ilk defa girmeye calisanlar sanirim ayni korkuya sahiptir.
    Turk milleti olarak biliyorsunuz burokraside yipranmaya alisigiz.
    Bu sekilde oyun indirir gibi baslayip birde sifre ve bir iki resim ile hallolunca
    Olmadi mi acaba ? Bu kadar mi ki ?
    Diye soruyor insan. Tabi ben yine okumaya devam edeyim yardimlariniz icin tesekkurler

    • Bu endişeleriniz çok normal, sonuçta yıllarca emek verip kazandığımız birikimler. Yüz yüze muhatap görmeyince güven ilişkisi tam kurulmamış oluyor. Sizi anlıyorum. Yazıda bahsettiğim şirketler çok saygın kurumlar, öyle olmasalar zaten listeye almazdım. Ayrıca ABD mevzuatına tabi bu şirketler bizim SPK benzeri bir kuruluş tarafından çok sıkı denetim altındadır. Öyle hesap kapatmak fln mümkün değil. Yine ABD için yatırımların 500.000 $’a kadar devlet güvencesinden bahsetmiştim.

     Fakat yine de önemli olan içinizin rahat etmesidir. Eğer yeterli güven hissetmezseniz, yurtiçi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Önemli olan tasarruf iradesi ve yatırım vizyonuna sahip olmanız.

     Selamlar.

 34. Santiago

  IB ‘yi uzun zamandir kullaniyorum yurtdisinda, ki benim bagli oldugum HongKong uzerinden gidiyor (ve ben orada ikamet etmedigim halde), genelde cografya olarak en yakin merkeze bagliyorlar ulkeleri. (Turkiye ise Avrupa/UK uzerinden gidiyor sanirim). Genel olarak komisyon oranlari, islevsellik ve erisebilirlik olarak dunyada uluslararasi yatirimcilar tarafindan en cok tercih edilen platformlarin basinda geliyor. Uzun vadeli ve duzenli araliklar ile yatirim yapmayi dusunuyorsaniz epey faydasini goruceksiniz. Kisa vadeli, gunluk/haftalik alim-satim yapanlar icinde ayni sekilde komisyon fiyatlari piyasanin en dusugu.
  Yazida deginilmeyene ve karsislastirma tablosunu etkileyebilecek bikac seyden bahsetmek istiyorum IB icin:
  1. 10.000$ alt limiti aslinda yok. Hesabi ornegin 1$ veya 10$ ile de acabilirsiniz. Sizden ilk 3-4 ay herhangi bir aylik aktivite ucret kesintisi olmayacak. Bu donem yerlesme ve platforma isinma donemi gibi. Nasil isledigini anlayabiliyorsunuz.
  2. Ilk donemin sonunda, hesabiniz 2000$ altinda ise, aylik islem aktivite komisyonunuzun $20 olmasini istiyorlar. Ben ilk 3-4 ay, duzenl yatirim yaparak once hesabi 2000$ uzerine cikardim ki, aylik aktivite masrafi asagi cekilsin.
  3. Devamin da Hesabinin 2000$ dan yuksek olmaya basladi ise, aylik aktivite komisyonunuzu $10 a indiriyorlar. Buraya varinca artik aylik olarak uzun vadeli yatirim planlarinizi yapmaya baslayabilirsiniz, ayda 2 islem minimum da tutuyorum uzun vadeli ETF yatirimlarimi icin, bu da IB aktivite komisyon icin yeterli. Baska esktra odeme yok. Veya stock alimi yapiyorsaniz Amerika borsalarindan 10 islem de olabilir bu.
  4. Heasbiniz 100.000$ dan yuksek ise aylik islem yapmasanizda sorun yok. Aylik aktivite komisyonu hic almiyacaklar. Uzun vadeli yatirim dusunuyorsaniz, zaten bikac yil icinde yatirim hesabi bakiyeniz bu seviyelere cikmaya baslayacaktir ve IB daha avantajli olucaktir.
  5. Sececeginiz borsa yerine (NYSE, LSE, ASX, SGX vs) ve stock cesidine gore, komisyonlar $1 ile $5 arasinda degisebilir. Bu durumda bi ay icerisinde NYSE den, 10 hisse alimi yaparsaniz 10x$1 =$10, zaten extra bir aylik ucretiniz yok IBden. Veya ornegin LSE den 2 hisse alimi yaptiniz, 2x$5=$10, aylik IB aktivite ucretini yerine getirdiniz ve baska ekstra bisey odemenize gerek kalmayacak. Halbuki ayni islemler icin TD Ameritrade, NYSE de yaklasik $70 dolar, LSE de ise $14 komisyon tutari isteyecekti.
  6. Eger yasiniz 25 in altinda ise daha da iyi. IB aylik aktivite ucreti $3. Yani ayda 3 hisse NYSE den alsaniz yeterli. Hesabinizinda $3000 olmasi yeterli eger yasiniz 25 in altinda ise.
  Bu bilgilerin bircoguna asagidaki linkten de erisebilirsiniz. Bir kismi da benim kendi kisisel gozlemlerim ve uluslarasi forumlardan okuduklarimdan derlediklerim.
  https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=4969
  Umarim faydali olur.
  Selamlar.

 35. akrs

  Eline ve kalemine sağlık üstad

 36. Edizanuk

  Interactive brokers da dun 2800usd hisse senesi olarak al-sat yaptim bugun hesabim ekside -6700 usd .Simdi hesabim guncel olarak iki gun beklemem mi gerekecek. Her defasinda boyle rehin mi tutuyorlar. bizdeki T, T+1 , T+2 ile baglantili ama nakitteysen alamiyorsun.T ye gecene kadar.bekleyecekmoyim.anlatacak biri varmi?

 37. Ediz anuk

  Ayrica para gonderdim en para uzeri Enpara 30tl kesti interactive brokers bankasida 30usd kesti.Bu islem dogrumu.(interactive bankasi citibank)

 38. Mr. Fakir

  Merhaba,

  Mr. Milyoner

  Bbae Holdings Llc nasıl bir aracı kurum bilginiz var mı? Bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

 39. İhsan

  TD ameritrade hesap açılışı ile ilgili detaylı bir yazı paylaşırsanız çok memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim.

 40. Ali Senkal

  Cok kapsayici ve bilgilendirici bir yazi olmus.Tesekkurler!

 41. Oguz

  Konuyla ilgili okuduğum ilk bilgi kaynağı burası. Oldukça faydalı içerikten oluşuyor. Paylaştım bile. Teşekkürler… 🙂

 42. Berke

  Benim sormak istediğim soru şu yurtdışından temettü geliri elde edilir mi ? Ben İşCep’ten işlem yapıyorum. 50 dolar komisyon olmasa zaten şuanda 40 dolar kâr yazmıştım ama komisyon olduğu için artık temettü veren hisselere yöneldim. Hisse aylık ödeme yapan bir hisse geçen aydan beri tutuyorum. 27 Şubatta ödemesini yaptı ama para hala benim hesabıma gelmedi. İşbankasına sorduğumda eğer ödeme yapılırsa hesabınıza gelir diyor ama ne zaman gelicek bir bilginiz var mı acaba ? Sistemde simüle edilmiş marj diyor başka bişe demiyor.

  • Merhaba Berke Bey,

   İşbankası platformunu kullanmıyorum, ama biraz gecikmeyle gelebilir TR’de hesaplara. Onun dışında ne söyleyebilirim bilemedim.

 43. mert doğru

  Merhabalar. Sizin paylaştığınız bilgiler ile Ameritrade hesabı açtım. Bunun için teşekkür ederim. Yalnız para yatırma kısmında problem yaşıyorum.

  Para gönderiminde Ameritrade aracı banka kullandığı için ABA kodunu, swift kodunu ve hesabı yazmamı istiyor. Oysa ben para transferinde sadece swift bilgisi ve hesap bilgisi girebiliyorum. ABA kodunu girmeden gönderdim ama para iade oldu. Bu konu hakkında bilginiz var mı acaba. Türkiye’den Ameritrade hesabına nasıl para gönderebiliyoruz.Teşekkür ederim.

  • Merhaba Mert Bey,

   ABA kodu sadece ABD bankalarının kendi arasında kullandığı bir kod. Bizim sistemde bir karşılığı olduğunu sanmıyorum. Açıkçası TR’den ABD’ye banka üzerinden hiç para göndermedim. Ama SWIFT kodunun yeterli olması gerekir, para Türk bankadan sorunsuz çıktıktan sonra mı geri döndü? Hesabınız açılmamışsa da para dönmüş olabilir.

   Şu linkteki bilgileri kullanabilirsiniz: https://www.tdameritrade.com/retail-en_us/resources/pdf/TDA111.pdf

   Yine de bankanın yardım destek bölümünü de tavsiye ederim emin olmak için.

   Teşekkürler.

  • Barış

   Merhaba Mert Bey,

   Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Benim hesabım Enpara’da ve oradan yurtiçi ve dışı için İş Yatırımdan işlem yaptıyorum. Hesap bilgilerini açıklama bölümüne yazıp gönderiyorum parayı. Fakat TD Ameritrade e göndermeye kalkmadım bile çünkü benim hesap no mu ve adresimi falan yazmaya karakter sayısı yetmiyor zaten. Sonra yorumlar arasında Can Bey’in paranya.com sitesinden Transferwise’ı öğrendim. Kayıt oldum para göndermeye gelince iş öğrendim ki Ameritrade’in kullandığı gibi aracı bankalara gönderim yapamıyormuşuz.

   Kısaca siz sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi? Paylaşırsanız sevinirim

 44. Said

  Milyoner Bey İyi Günler,
  Geçen aylarda çoğu Amerikan aracı kurumu Robinhood ve Webull gibi komisyonuz uygulamalara karşı komisyon ücretlerini -sadece Amerikan Borsaları için- kaldırmışlar. Ayrıca Charles Schwab’in TD Ameritrade’i satın alması gibi olaylar yaşanmış. Yazınızın yurtdışı ayağı zaman aşımına uğramış. Komisyon olayı kalkınca 3 yurtdışı kurumundan daha fazla seçeneğimiz olur mu; acaba mevcut yazıya güncelleme gelir mi ? (ABD’de yaşayan ABD vatandaşları için Fidelity çok uygun görünüyor ama uluslararası müşterileri çözemedim. Ayrıca sıfır komisyon olayı uluslararası müşterilerde kesin olarak geçerli mi ondan da emin olamadım. )

  Ek olarak Türk aracılara 25 dolar ödemekten bıktım. Yurtdışı kurumlarından işlem yapmak istiyorum; hesap açmak için pasaport zorunlu mudur ?

 45. Kenan

  İyi günler interactivebrokers için swift işlemi yapmamız gerekiyor sanırım.Ben sitesinden bulamadım nereye nasıl yapılacağını?

  • Merhaba Kenan Bey,

   IB kullanmadığım bu detayda bir bilgiye haiz değilim. İnternet sitelerinde bazı bilgiler gördüm ama emin olamadığım için yazmıyorum. Müşteri ilişkilerine sorarsanız size yardımcı olacaklardır. Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!