Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Yeni Yılda Yaşamınızı Düzeltin

Ben zaten çok düzgün yaşıyorum, mükemmel bir düzenim var diyorsanız, okumanıza gerek yok bu yazıyı. Size mutluluklar dileriz 🙂 Ama düzeltebileceklerim var aslında diyorsanız, bu yazıyı okumalısınız.

Yeni yıl kutlamalarının biraz abartıldığını, eğlenmek için aranan bahanelere uygun bir fırsat olduğunu düşünürüm hep. Sakın ha yılbaşı kutlanmasına karşı olduğum anlaşılmasın bu cümleden. İsteyen istediğini kutlasın bence 🙂 Ben sadece o kadar da önemli bir şey değil diye düşünüyorum. Sonuçta biten gün ve aylardan biri daha bitiyor, biri daha başlıyor. Yıl güneşe göre tanımlanmasaydı mesela, yılbaşı gününün hiçbir özelliği olmayacaktı… Neyse, madem olmuş bir kere o zaman yılbaşını yeni bir başlangıç, güzel dilekler, yeni kararlar, ertelenenler için bir milat gibi düşünmekten zarar gelmez. Her yeni başlangıç, hayata çekidüzen vermek için, yenilikler getirmek ve vazgeçilmesi gerekenlerden kurtulmak için de bir fırsat aslında.

Yeni Başlangıç = Düzeltmeler için Fırsat

1- Beslenme

Nasıl ki diyetler genellikle “Pazartesi” başlar yeni haftayla 😉 yeni yılla da daha sağlıklı ve doğru beslenme başlasın. Aburcubur minimum, ev yemeği yiyoruz, mümkünse pazardan taze ve nispeten ekonomik meyve-sebze alıyoruz. (Önemli: pazara erkenden gidilmeyecek, akşam pazarının tadı başka ;). Akşam saat 8’den sonra su dışında bir şey yemek içmek yok. Paketli gıdayı özel günler dışında sıfırlıyoruz. Kilo probleminiz varsa makul bir kilo hedefini de listenize ekleyin, ben ekledim 😉

2- Uyku

“Çok uyuyorum.”, “Uykumu alamıyorum”, “Sürünerek kalktım yine yataktan”, “Uykum vaaaarr!” diyenlerdenseniz, önce bir bakın bakalım kaç saat uyuyorsunuz? Uzmanlar yetişkinler için 7-8 saat uykunun gerekli olduğu konusunda hemfikirler. Tabii ki vücudunuzu eğitebilir, kendi biyolojik saatinizi tanıyıp ona göre planlar yapabilirsiniz ama hepsinden önce bir düzen oturtmaya çalışmalısınız. Mümkünse her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmak vücudun ritmi açısından önemli. Ben 00:00-7:30 düzenini yeni yılda oturtmaya kararlıyım.

Kaynak: Gazete

3- Ertelenenler Listesi

Sürekli ertelediğiniz işler beyninizde bir çöp yığını gibi kalıyor. Bellekte bir yer işgal etmeye devam ettiği için de başka işlerdeki dikkatinizin ve odaklanma kabiliyetinizin azalmasına sebep oluyor. Ben bir ertelediklerim listesi yaptım. Bunları yılın ilk 2 ayında temizlemeyi hedefliyorum. Listemden örnekler şöyle: email gelen kutusu temizlenecek, dijital fotoğraflar düzenlenecek seçilenler tab ettirilecek, birkaç doktor kontrolü, daha uygun bir telefon hattı tarifesine geçilecek, ertelenen birkaç arkadaş buluşması ve almak istediğim hediyeler var gibi… Listem uzun 🙂

4- Kitap Okumak

Kitap okumak istiyor ama istediğiniz kadar okumuyorsanız, yeni yıl için sayfa/kitap sayısı hedefi koyun. Hatta aklınızda bazı kitaplar varsa, onları listeye ekleyerek hedefi daha somut hale getirin. Bir hedef belirlemek ve bu işe bir düzen getirmek motivasyonunuzu artırabilir. Biten yılda (2017’de) kaç kitap okuduğunuzu da yazarak, bundan duyduğunuz mutsuzlukla yeni yıla daha kararlı başlayabilirsiniz 😉 Yıl ilerledikçe hedefinize uzak kalırsanız, belirli bir zaman içinde, yani yıl boyunca, hedefe yaklaşmak için motivasyonunuz artar. Ben bir de arkadaşlarıma okuduğum kitaptan bahsediyorum, onların okuyup beğendikleri kitapları soruyorum. Sonra bitirince değiş-tokuş yapmak üzere anlaşıyoruz. Böylece hem arkadaşıma mahcup olmamak hem de değişimi zamanında yapmak için kitap okumayı ertelememek itici bir güç oluyor.

Kitap demişken, bu tamamen kişisel bir şey ama aynı huzursuzluğu yaşıyorsanız diye not etmek istiyorum. Ben dini inancı olan bir insanım ama inandığımı söylediğim dinin kitabına hiç hâkim değilim. Bu da kendi içimde büyük bir çelişki ve rahatsızlık kaynağı. Kulaktan duyma ve kültürle karışmış bir din anlayışı hiç içime sinen bir şey değil. Bu yüzden, kendime yıllık ve aylara bölünmüş meal okuma hedefi de koydum.

Kaynak: Blogtest

5- Zihin Açmak

Yeni şeyler öğrenmek zihninizi açan, yaşam sevincinizi artıran, yerinde sayma tatsızlığını engelleyen bir şey. Zorlandığınız bir şeyi başarmak, bir engel aşabilmek tarifi zor mutluluk kaynaklarından. Ben bu yıl hep içimde kalmış olan bazı şeyleri öğrenmek ve başarmak istiyorum.

Bunlardan ilki hobilerle ilgili. 90’larda çocuk olanlardansanız TRT-2 ekranlarında hafta sonları Bob Ross izlemişsinizdir mutlaka. O çocukluk günlerinden beri yelpaze fırçamla, cadmium sarısı ile titanyum beyazını karıştırıp resim yapmak isterdim. Neyse ki mesai saatlerime uyan ve bütçe dostu bir resim kursu buldum. Bir süredir kara kalem dersleri alıyorum. Yeni yılda yağlıboya tablo yapmayı öğrenmek ilk hedefim. Bu gibi şeyler için çok kısa süre kurs ile youtube videolarını kombinleyerek hem ekonomik hem de zaman açısından esnek programlar yapabilirsiniz.

İki: Üniversite mezuniyetimden bu yana “şu konuyu da öğrensem iyi olur, işimde de faydasını görürüm.” deyip deyip ertelediğim konular var. Birkaç online, ücretsiz eğitim buldum. Bunları da 2018 yılının 4 çeyreğine birer eğitim şeklinde planladım.

6- Hobiler ve Spor

Malumunuz “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur .” Fiziksel olarak sağlıklı bir vücut zekâ ve ruhsal açıdan sağlam kafayı mümkün kılarken, aslında tam tersi de geçerli. Yani her şey algı ve beyinde de bitebiliyor. Sağlam vücut da sağlam kafaya ait oluyor yani 🙂

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 2011-2016 arasında antidepresan kullanımı yüzde 25.6 arttı. Ajans Press’e göre ise artış son 9 yılda yüzde 160! Her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanırken, kadınlarda kullanım oranı erkeklerden iki kat daha fazla.

Dâhiliye doktoru bir arkadaşım aslında düşük doz bir antidepresan almakla, düzenli spor ve hobilere zaman ayırmanın aynı sonucu vereceğini söylemişti. Hatta spor+hobi olumsuz yan etkileri olmaması ve faydalı bir bağımlılık yaratması açısından kesinlikle tercih edilmeli. Bu nedenle haftalık hobi+spor programımı yaptım bile 🙂 Sakın o kapalı, iş sonrası kölelik gibi gidilip üstüne yüzlerce lira para verilen spor salonlarına kaydoldum sanmayın 😉 Ms. Milyoner’in hobisi de sporu da bütçe dostu tabii ki. Ayrıca yazacağım bu konuda.

Yeni Yıl, Yeni Sen

Bu linkte hedeflerinizi oluştururken nelere dikkat etmek gerektiğini bulabilirsiniz. Özetle olumlu hedefle belirleyin (“şunu yapmayacağım” yerine, “şunu daha çok yapacağım” gibi), net tanımlar yapın, yazın + asın, yapabileceğiniz şeyleri hedefleyin, bir çizelge ve plan oluşturun, kendinize inanın, esnek olun, kendinizi ödüllendirin. Bir de bence hiçbirini yap(ma)mak dünyanın sonu değil, tadını çıkararak yeni yılınızın eskisinden daha güzel olmasını sağlamaya çalışın.

Bu listedeki bütün kararlarımı A4’ten biraz büyük bir kağıda yazıp, her gün göreceğim bir yere astım bile. Benzerini eşim, oğlum ve ailemiz için de yapıyoruz bugünlerde 😉

Yeni yılda daha düzenli, mutlu, sağlıklı, müreffeh günler dileriz!

Ms. Milyoner

Ms. Milyoner Kimdir? diye merak ediyorsanız:

Ms. Milyoner’in diğer yazıları:

Daha fazla bilgi dolu yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

Previous

Mr. Milyoner’e Sorun!

Next

Yeni Başlayanlar için Borsa Rehberi

5 Comments

 1. Merhaba , kredi kartı kullanımı ile ilgili tavsiyeleriniz neler olur. Siz bu süreçte kredi kartı kullanımını nasıl yaptınız. Bence birikim yapmanın önündeki en büyük engel kredi kart harcamaları. Gelirimize göre kart limitimiz ne olmalı , ne kadarlık harcama yapmalıyız , kaç kart olmalı ve ödemelerini nasıl yapmalıyız? Puan ve kampanyaları değerlendirmeli miyiz , yoksa bunlar daha çok harcama için tuzaklar mıdır? Kendi uygulamanızdan örnek verir misiniz. Yazılarınız için çok çok teşekkürler. İlgiyle takip ediyor ve bekliyorum. Selamlar.

  • sağolun, kredi kartı hem çok faydalı hem de çok tehlikeli bir araç bizim için. kullanmasını bilene faydalı, bilmeyene ise zararlı.

   1- “Siz bu süreçte kredi kartı kullanımını nasıl yaptınız. Bence birikim yapmanın önündeki en büyük engel kredi kart harcamaları.”
   Ben ilk kredi kartımı çalışmaya başladığımda aldım, çok keyifliydi çünkü sanki para vermeden alışveriş yapıyorum hissiyle alıyordum! ama tabii yanlış bir his.. özellikle taksitle alışveriş yaptığında ödemeleri uzun vadede yapmak sanki aldığın şeyi fiyatı daha azmış duygusu veriyor. bu da ard arda taksitle alışveriş yapılmasına ve bunların kartta birikmesine neden oluyor. böylece yanılıyor ve yorganımızın ölçüsünden fazla ayaklarına uzatabiliyoruz. ben de bu yanlışları yaptım. herkes yapıyor ama düzeltebiliriz/düzeltmeliyiz. Siz bu soruları sorduğunuza göre düzeltmek istiyorsunuz

   2- “Gelirimize göre kart limitimiz ne olmalı ?”
   artık bddk nın buna özgü bir düzenlemesi var, aylık belgelenebilir gelirinizin 4 katından fazla limitiniz olamıyor. eğer harcamalarınızı kontrol edebiliyorsanız, limitin size zararı olmaz. ama eğer ben/eşim/çocuklar kontrol edemiyoruz diyorsanız, bunu 1 maaşa kadar düşürüp alışkanlık kazandıktan sonra tekrar yüksetebilirsiniz.

   3- “ne kadarlık harcama yapmalıyız?”
   Bu sorunun cevabı herkesin için farklıdır. çünkü gelirinize, yaşantınıza, alışkanlıklarınıza, oturduğunuz şehre vs. birçok parametreyle değişecektir. bir de ihtiyaçlarınızı doğru belirlerseniz gereksiz harcamayı hayatınızdan çıkarırsınız. mesela işe takım elbiseyle gidiyorsunuz diyelim, 5 takım elbise size yeterliyse 6.sını almanız ihtiyaç değil lükse kaçacaktır. veya zaten iphone 7’niz varken ve sorunsuz çalışıyorken iphone X almak istemeniz ihtiyaç değildir. birşey (özellikle masraflı) almadan önce 2 hafta düşünün, ihtiyacınız mı? almak zorunda mısınız? sizin gelirinizdeki biri için lüks mü? kullanmasanız ne kaybedersiniz? size vereceğiniz tutar fayda sağlayacak mı? ihtiyaçlarınız kadar harcama yaparsanız bu soruya da cevap vermiş olursunuz.

   4 – “kaç kart olmalı?”
   10 yıl boyunca sadece 1 tane kredi kartına sahip oldum. birçok insanın cebinde neredeyse 5 tane kredi kartı var! çok fazla kredi kartı olması sizi fazla harcamaya teşvik eder. ilk başta azaltmak için 3’e düşürebilir, daha sonra kullanıma göre bakıp 1 tanesini seçebilirsiniz.

   5 – “ve ödemelerini nasıl yapmalıyız?”
   başta da dediğim gibi kredi kartı yanlış kullanılırsa tehlikelidir. 2 şekilde yanlış kullanabilirsiniz, 1: daha fazla harcayarak 2: ödemelerini düzenli yapmayarak. kredi kartları piyasadaki en yüksek faiz oranlarıyla sizi cezalandırır. eğer bakiyenizin tamamını ödeyemiyorsanız kesinlikle kredi kartı borcunu kapatmak için daha ucuz bir yöntemle (ailenizden borç, ihtiyaç kredisi vs.) borçlanın. çok yüksek kredi kartı borcunuz varsa bunu dediğim yöntemle kapatın ve bir süre için harcama orucu tutun! yani mecburi harcamalar (temel ve mecburi) dışındaki bütün harcamaları kesin!

   6 – “Puan ve kampanyaları değerlendirmeli miyiz , yoksa bunlar daha çok harcama için tuzaklar mıdır?”
   Kapitalist dünyada hiçbir şey bedava değildir! bedava görünseler bile bunun bir bedeli vardır. puan ve kampanyalar tabii ki sizin daha fazla harcama yapmanız için motivasyon unsurudur. ama dediğim gibi kendinizi ihtiyaçlarınız konusunda eğiterek bir bilinç kazanırsanız bu tuzaklara düşmezsiniz. yine de eğer sizin zaten yapmanız gereken bir harcama varsa bunu puan ve kampanya üzerinden yapmanız sizin avantajınızadır. örneğin telefonunuz bozuldu ve tamir edilmeyecek durumda, yani almanız bir ihtiyaç. o zaman bunu ekstra puan veren bir mağaza veya online alışveriş sitesinden almanız sizin avantajınızadır. ama sırf kampanyada veya puan veriyor diye ihtiyacınız olmayan bir şeyi almak doğru değil!

   7 – “Kendi uygulamanızdan örnek verir misiniz?”
   aylık ve yıllık bütçe hazırlarım. maaşlı çalıştığım için gelirim sabit, ama harcamalar için zaman harcamak gerek. ihtiyaçlarımı önceliklendirir bana sağlayacağı faydaya göre bütçeye alırım. acele etmeden harcamaların (zaruri olmayan) bir kısmını ertelemek bile size finansal katkı (harcama tutarı kadar yatırım yapabilirsiniz) sağlar. alacağım ürünle ilgili detaylı araştırma yapar en hesaplı (sadece ucuz değil, güvenilir ve garanti şartları vs.) şekilde alabileceğim kanalı bulurum. kredi kartı ekstremi detaylı şekilde incelerim, bunu sadece ay sonunda değil, belirli aralıklarla güncel harcamalara internet bankacılığından bakarım. belirlediğim bütçenin üzerine çıkma emaresi görürsem, zaruri olmayan harcamaları ertelerim. hayatımda 1 kere bile kredi kartı ödemesini geciktirmedim! bankaları zengin etmeye niyetim yok! FAİZ ÖDEMEYİN ONLAR SİZE ÖDESİN!

   elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. ayrıca kredi kartı konusu çok önemli bununla ilgili bir yazı yazmam için bana motivasyon verdiniz. teşekkürler.

   • Detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizin ve ailenizin yeni yılınızı kutlar , sağlık ve mutluluklar dilerim. Sevgilerimle.

    • Çok sağolun güzel dilekleriniz için, umarım faydalı olmuştur.

     Ben ve eşim Ms. Milyoner de size ve sevdiklerinize mutlu, sağlıklı, bol kazançlı ve milyoner olmaya yaklaştığınız bir yeni yıl diliyoruz.

 2. Mustafa

  Merhaba Ms. Milyoner,
  Yeni yıl için umut dolu, açıklayıcı ve yönlendirici bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

  Yüreğinize ve klavyenize sağlık. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!