Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Yatırım İçin Daha Çok Eğitim/Bilgi, Daha Yüksek Getiri, mi Acaba ?

Tasarruf etmeye lise yıllarımda, yatırım yapmaya ise üniversite yıllarımda başladım. Tasarruf etme konusunda her geçen gün daha iyi bir aşamaya geldiğimi fark ediyorum, toplam birikimimizin yüksekliğiyle harcama isteğinin artmasına rağmen! Fakat yatırım konusunda aradan geçen 15 yıla rağmen bir kaç arpanın boyunun toplamının kare kökünden fazla ilerleme kat edemediğimi düşünüyorum…

Sorun Sende Değil Bende!

Yatırım konusunda yazılar, kitaplar, makaleler vs. okudum eğitimler aldım, yani özel çaba gösterdim. Buna rağmen uzun vadede büyük getiri oranlarını yakalayamadım. Hiç bir hususi efor sarfetmediğim tasarrufta bile her yıl daha iyiye gidiyorum!

Oysa iktisat okudum, günde ortalama 1-2 saatimi ekonomi okumalarına ayırıyorum, SMMM ruhsatım var, temel analizin taa temelini biliyorum, para politikası, faizler, swaplar, libor, bonolar, tahviller, opsiyonlar da kimi yamyam kimi bilmem ne bela yaladık yuttuk… Amma velakin; yatırım konusunda harcadığım zamanın olumlu geri dönüşünü alamıyorum, acaba bende mi bir sorun var diye düşünmeye başladım..

Hatta bir de Twitter’da yazdıklarımdan faydalanacağını düşünme gafletine düşen 10 bin kişiye sorayım, belki sorun sadece bendedir. Onlar yatırım konusundaki çabalarının sonucunu yüksek getiri oranları olarak alıyordur. Ve birkaç sorudan bir anket yanıtlamaları için paylaştım.

Twitter Ahalisi Ne Düşünüyor?

Anket biraz uzun oldu, biri bonus olmak üzere 6 tane soru sordum. Okuyucular sanırım uzun olduğu için – umursamadıklarını da düşünmedim değil – katılım konusunda beklediğim ilgiyi göstermedi. Ama sağ olsun cevaplayan %1’lik kesimin cevaplarıyla durumu yorumlamaya çalışayım.

 1/6 – Yatırım Konusunda Eğitim Alıyorum

Bu soruya %90’a yakın “Evet” cevabı geldi. Demek ki benim gibi onlar da ellerinden geldiği ölçüde bilinçli ve bilgili olmaya çalışıyor ne güzel. Fakat bakalım gösterilen çabanın karşılığını aldıklarını düşünüyorlar mı?

 2/6 – Yatırım Konusunda Alınan Eğitimlerin Olumlu Etkisini Görüyorum

Gösterdiği çabanın yatırımlarındaki getiri oranlarını arttırdığını düşünenlerin oranı beklediğimin üstünde. İlk bölümde sormuştum, sorun bende mi diye; sonuçlara göre evet bendeymiş! Çünkü Twitter ahalisi zamanla yatırımlarındaki getiri oranlarının arttığını iddia ediyor. Ama ilk soruya göre olumlu cevap verenlerin oranında düşüş görüyorum, %70..

3/6 – Yatırım Konusunda Eğitimlerin Faydasını Gördüm, Daha Çok Eğitim

Getiri oranlarının arttığından emin olan okuyucular daha da artması için eğitimlere devam edeceğini söylüyor. Eğitim şart! Fakat dikkatimi şu çekti, 2. soruda eğitimlerin faydasını gördüğünü söyleyenler %70 iken, burada daha fazla eğitim alacağım diyenler %83’e çıkıyor!! İlginç, çünkü faydasını görmediğini düşünen %13, buna rağmen daha fazla eğitim diyor..

Güzel, tamam da nereye kadar? Yani bütün hayatını ve mesleğini bu işe vakfetmiş piyasa uzmanlarından daha mı başarılı olacaksınız? Görelim:

4/6 – Bütün Eğitimler Sayesinden Piyasa Uzmanlarından ve Endeksten Fazla Getiri

Haydaa, eğitim iyi hoş diyorduk.. Fakat piyasadaki rakiplerimiz, hatta BIST100 gibi endeksten daha fazla getiri elde edeceğini düşünenler %40’a düştü. Yani eğitim iyi hoş, fakat bir BIST100 endeksinden bile daha fazla kazandırmayacaksa?

5/6 – İşi Gücü Bırakıp Kendimi Borsa Eğitimine Adasam

Eğitim vs. varılabilecek en son nokta nedir? İşi gücü bırakıp tam zamanlı borsacı/yatırımcı olmak. Bu noktadan sonrası var mı; yok! Bu soruya büyük bir özgüvenle %37 oranında EVET diyenlerin iyimserliğine hayran kalmadım desem yalan olur.. Ama bu iyimserliğin bir temeli var mı? Bunu da yazının son bölümünde göreceğiz.

6/6 Peki Borsa Uzmanları, Uluslarası Yatırımcılar vs. Endekslerden Fazla Getiri Alıyor mu?

İşte can alıcı soru! İşi gücü bile bırakıp tam zamanlı borsacı olmanın ötesinde bir adım daha var: Kocaa finans şirketlerinde matematik profesörü, istatistik hocası, algoritmalar prensi birleşimindeki yüz kaplan gücünde adamlar.. Evet, bu adamlar işin gerçekten profesörü. Biz şirketlerin bilançoları, geçmiş fiyatlar grafiklerine çizdiğimiz renkli çizgilerden anlamlar çıkarmaya çalışırken; bu adamlar bizim o baktıklarımıza 3 ay önce bakıp unutmuş üstüne bebek bezi kullanım oranının piyasaya etkileriyle ilgili analizler yapıyor (inanmıyorsanız bakın: Link). Öyle bir aşamaya işinizi de bıraksanız, üstüne yeni birkaç üniversite de okusanız, nafile varamazsınız, imkansız.

Peki bu adamlar o kadar çabaya rağmen S&P500, BIST100 gibi endekslerden, yani borsanın ortalamasından, uzun vadede daha fazla kazanır mı sorusuna cevap %67 ile evet. Bu cevabı bekliyordum, ama cevap yanlış! Hadi bakalım neden yanlış.

Sorun Sende de Değil, Bende de!

İlk bölümde kendimi suçlamıştım. Aradan geçen bunca yıla ve harcanan çabaya rağmen neden daha yüksek getiri oranları elde eden bir yatırımcı olamadım diye. Meğerse sorun bende de değilmiş!

Hiçbir Şey Yapmasan Daha İyi!

Temel anlamda; finansal okuryazarlık, yatırım bilgileri, ekonomi ve finans öğrenmenin faydası olacağından şüphemiz yok bunu kenara koyalım. Fakat mesleği yatırım olmayanlar için belirli bir seviyenin üzerine çıktığımızda (veya çıkmaya çalıştığımızda); komplike analizler vs. bunun bize faydasından çok zararı olabilir mi acaba?

Bu düşünceyi dediğim gibi kendi tecrübemden yola çıkarak uzun zamandır düşünüyordum. Ama Business Insider’ın 23 Eylül 2019 tarihli makalesini okuyunca bir “Haaaaa” anı yaşadım (makalenin linki).

Para yönetimi konusunda belirli bir noktadan sonra ulaşacağınız bilgi birikimi size katkı sağlayamabilir, hatta daha kötü kararlar vermenize bile neden olabilir. İnanılmaz sayıdaki yatırım araçları, analizleri, tavsiyeleri ve uzman görüşleriyle kafanızın daha da çok karışması muhtemeldir. Hatta bu durumu uzman piyasa oyuncularında da sık sık görüyoruz.

Evet, aynen bana da böyle oldu, olmaya devam ediyor. Haberleri okuyorum; Trump şöyle dedi, uzman yatırımcı altın uçacak dedi, twitter üstadı yaptığım analizlerle (teknik, temel, algoritmik, fibonacci…) dolar 3 TL olacak dedi vs vs vs.. Paramı değerlendirmek için alacağım yatırım kararlarını vermek için edindiğim bilgiler bana yardımcı olmak yerine daha da kafamı karıştırıyor… Peki hiçbir şey yapmamak nasıl olacak?

Koca Finans Uzmanları vs Borsa Endeksi

Borsa ile ilgili bazen karşılaştırma yazıları (örnek) paylaşıyorum. Yazıyla ilgili geri dönüşlerde şu yaklaşımla çok karşılaşıyorum: benim seçtiğim hisseler BIST100’den çok daha kazançlı, neden BIST100 endeksiyle borsayı eşitliyorsun! Evet kısa vadede; 1 ay, 6 ay, 1 yıl gibi sürelerde seçtiğiniz hisseler BIST100’den daha fazla kazandırabilir (kaybettirebilir de) fakat önemli olan UZUN VADE.

Yaptığımız anketin son sorusunu hatırlayın, %67 piyasa uzmanlarının S&P500, BIST100 gibi endesklerden uzun vadede daha çok kazandığını düşünüyor. Maalesef ülkemiz için bu şekilde karşılaştırmalar yok, ama bakın ABD’deki koca yatırım şirketleri ve hedge fonlar uzun vadede ne durumdalar:

American Enterprise Institute (AEI) Mart 2019’da yaptığı analize (link) bakalım.

AEI’nin makalesinden

Yatırım şirketleri fonlarının S&P500 endeksi karşısındaki performansını görüyoruz. 15 yıllık karşılaştırma şaşırtıcı; bu fonların %90’dan fazlası S&P500 endeksinin gerisinde getiri elde etmişler! Kendi adıma şok olduğum bir sonuç!

1 yıllık karşılaştırmada da %60lar oranında daha kötü performans göstermiş, yani kısa vadede de bir numaraları yok!

Bloomberg’lerde 2.000 $’lık takım elbiseleriyle arzı endam edip ahkam kesen koca piyasa uzmanlarının %90’ı, basit bir endeksin gerisinde kalıyor. Peki biz gariban küçük yatırımcının yüzde kaçı olurdu??

Evet, ben de yanıldım örneğin! Hisse seçerek daha fazla kazanacağımı düşündüm. Hatırlayanlar olacaktır; Netflix ve Tesla hisseleri almıştım. İlk başlarda kazançlıydım da! Ama uzun vadenin kılıcı! 2018’de Netflix ve Tesla hisselerimden zararım çok yüksek… Fakat bu yanlışlardan ve yukarıdaki kötümser analizlerden dersler çıkarabiliriz.

Sonuç ve Değerlendirme

Biraz moral bozucu bir yazı oldu. Evet, koca finansçıların başarı oranının %10’un altında olduğu yerde, bizimki %1 olur mu? O bile iyimser olabilir. Peki Mr. Milyoner ne yapacağız?

Eleştirel baktık; moraller yerlerde fakat bu skeptik bakışa sahip olmamız şart, yoksa olmayacak hayaller peşinde koşup 10 – 15 yıl sonra elde avuçtaki küçük birikimi de kaybetmek var işin ucunda. Ama bu kötü neticeden çıkarabileceğimiz çok güzel bir sonuç da var.

Yurtdışı piyasalarda çok düşük fon giderli yüzlerce endeks yatırımı yapabildiğiniz ETF’ler var (Yurtdışı piyasalarda nasıl yatırım yapılacağı hk. yazım: Link). Örneğin #VOO bunlardan sadece biri. Bir hisse senedi gibi alıp satabildiğiniz bu ETF’i alarak bütün S&P500 hisselerine (500 adet hisse!) aynı anda yatırım yapabiliyorsunuz (ABD piyasalarında işlem yapmakla ilgili yazım için link) Veya daha büyüğü de var: #VTI 3600’den fazla hisseye aynı anda yatırım! Daha aklınıza gelebilecek çeşitlilikte, incelemek için: link.

Ülkemizde maalesef BIST100’e veya borsanın tamamına yukarıda anlattığım gibi basitçe yatırım yapmanın bir yolu yok (Bankaların hisse fonları aktif yönetiliyor, yani hisse seçiyorlar, ve hem performansları kötü hem de fon gideri altında yüksek maliyetli, o yüzden bence uzak durun). Fakat sadece  DJIST isimli bir ETF var, o da yalnızca 20 civarı en büyük hisseye yatırım yapıyor. Fon gideri diğer borsa fonlarından düşük olsa da yine de biraz yüksek. Örneğin yukarıda bahsettiğim #VOO’nun gider oranı %0,03 iken DJIST’in %0,73 (24 kat daha fazla)!

Özetle, evet yatırım konusunda kendinizi geliştirmenizin katkıları olacaktır ama bir yere kadar. Borsa uzmanlarının bile halini gördünüz. Hisse seçmek için teknik/temel ve envai çeşit analizler için harcayacağınız zamana ve paraya değmeyecek bir çabanın girdabına girmek bence doğru bir seçim olmayacaktır. Yaşadığınız stres ve ağaran saçlara değecek bir fark yaratamayacaksınız, aksini düşünenlerin tabii ki kendi takdiri, saygı duyarım.

Kendi adıma ABD borsasında artık sadece ETF’lere yatırım yapıyorum, inanır mısınız hisse seçmek ve incelemek için ne kadar çok zaman ve efor sarfediyormuşum! Biz hisse seçip “aa ne kadar güzel şirket/hisse” dediğimizde piyasadakiler çoktan almış, kârını cebine koyup satmış oluyor.. Sonra biz de o kadar olumlu analize rağmen neden para kazanamadım diye dövünüp duruyoruz..

Geçen yılın en iyi performans gösteren hisselerine sahibim, ne yazık ki onları bu yıl satın aldım.

Anonim

 

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

Previous

Vatandaş Ekonomisi Röportajları #1 – Sn. Engin Yılmaz

Next

Her Ay Temettü Ödeyen Hisseler

18 Comments

 1. Selamlar dostum, harika bir yazı olmuş. Çoğu borsada parası olan arkadaşlarıma (buna düne kadar ben de dahildim.) İddia veya ganyan bayisinde vakit öldüren arkadaşlarıma baktığımdan daha farklı gözle bakmıyorum.

  Çünkü birincisi bilgileri kesinlikle eksik, hobi olarak ayırdığımız vakitte hisse araştırıp seçerek başarılacak bir şey olduğunu sanmıyorum borsa işinin. İkincisi bilgin olsalar dahi bir tweetin bile tüm dünya piyasalarını alt üst etmeye yetecek güçte olduğunu düşündüğümüzde bilgin değil müneccim olmak gerekiyor. Eskiden benim de içinde bulunduğum küçük yatırımcı topluluğuna sadece acıyorum, spekülasyonlar her yerde, SPK sadece uyuyor. Yani kumar oynamak için Kıbrıs’a, Las Vegas’a gitmeye gerek yok, Türkiye borsasına girmeleri yeterli.

  Yaptığım tek şey tasarruf + birikim. Yapmayı planladığım şey ise girişim. Sevgiler.

  • Merhaba Murat Bey,

   İlginiz için teşekkürler. Bu arada 3 sayfalık yazıdan çok daha güzel betimlemişsin durumu, kıskanmadım desem yalan olur 🙂

 2. Sedat Akar

  Bir kaç aydır sizi hem bloğunuzdan hemde twitterdan takip ediyorum. Samimi görüşlerinizi paylaştığınız için size minnettarım. Özellikle Amerikan borsasına yatırım hk yazınız, eminim kendim dahil pek çok kişiye yardımcı olmuştur.

  Bu arada bende bir kaç NASDAQ hissesine yatırım yaptım ve negatifteyim. Başa başa ulaştığım anda çıkacağım zira global kriz kapıda ve orta vadede US hisse senetlerinden kazanç elde etme olasılığını düşük görüyorum.

  Diğer yandan, yazınızda ifade etmiş olduğunuz seviyede finansal enstrüman ve analiz yöntemleri hk bilgi ve tecrübe seviyesine ulaşmış değilim. Ulaşabileceğimi de zannetmiyorum. Kıymetli dostum. Şu noktaya vardım; Farklı enstrümanlara yatırımın arkasında büyük paralar yoksa bireysel gayret ve tecrübe ile kazanç elde etme olasılığını uzun vade de olsa pek olası görmüyorum. Bu yüzden ana birikimimi yatırım fonlarına kaydırmaya karar verdim. TEFAS sisteminde yüzlerce yatırım fonu ve her fonun arkasında bu işle bilfill ilgilenen profesyonel yatırım uzmanı,müdür,banka,portföy şirketi vs ekip var. Fona değer kazandırmak onların işi. Bizim işimiz ise küçük küçük yatırım yapmak.

  Not: Fonları sıralayıp, 3 yıl, 1yıl…1 ay lık performanslarına bakarak analiz ediyorum. Aklıma yatanı seçiyorum.

  • Merhaba Sedat Bey,

   ilginiz için teşekkür ederim, eğer az da faydalı olabilmişsem ne mutlu bana. Eğer uzun süreli yatırım yapacaksanız fonların yönetim gideri ve diğer masraflarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Profesyonel yatırım uzmanlarının da başarısı konusunda sizinle aynı fikirde olmayabilirim.

   Fakat dediğiniz gibi en önemlisi bizim sürekli ve sabırlı şekilde birikimimizi artırmamız.

   Selamlar.

   • Sedat Akar

    Uyarınız için teşekkürler. Araştıracağım.

    • Tutumlu

     bu arada bende bir uyarı yapmak isterim böyle konularda geçmiş tecrübelerimden dolayı uyanık davranıyorum.Kriz zamanlarında yatırım fonlarına bulaşmayın derim zira onlarda çöküyor.Yöneten insanların çoğu genç hayatlarında ciddi bir kriz görmemiş insanlar.Ama normal zamanlarda para yönetmeyi bilmiyorsanız yada anladığınız bir piyasa bulana kadar paranızı yatırım araçlarında tutmak daha mantıklı.

 3. Murat

  Çok güzel bir yazı. Teşekkürler.

 4. Tutumlu

  Mr.Milyoner bütün paranı dolara yatırsaydın daha çok getiri sağlardın yıllar öncesinden gidişat belliydi.Bence para babalarının oynadığı oyunu önceden fark edip daha kimse oraya yatırım yapmazken yalnız başına yatırımını oraya yapacaksın.Mesela sözde uzmanlar ne diyor şimdi de “Altın alın daha da yükselicek” bu pahalı bir tavsiye altın 250 dolarken neredeydiler acaba ? Bu arada hepinize gümüşü incelemenizi tavsiye ederim şu an çok ucuz ve büyük fırsat var gibi gözüküyor.

  Geçen seneki kur şokundan beri kağıt varlığımda hiç bir getiri sağlıyamadım.Oysa ben dolar daha 3 liradayken satın almıştım.Benim hatam doları satıp bitcoin çılgınlığına kapılmamdı.Parayı ikiye katladım ama gir çık yapmaktan kazandığımıda geri verdiğim gibi pozizyonu bozmadan 1 sene de orada bekledim hiç bir yükseltme olmayınca satmak zorunda kaldım.Bitcoinden sonra dolara uygun seviyeden geri dönmeyi planlarken kur şokuna yakalandım.Gidişatın seneler öncesinden farkındaydım beni gir çıklar bitirdi iki senedir.

  Dünyaca ünlü yatırımcılar bildiğiniz şeye yatırım yapın diyor ya işte keşke bir tane daha arsa alacak kadar param olsa aynı yerden bir tane daha alırdım.Arsam yıllardır piyasa araçlarının üzerinde getiri getiriyor üstelik bildiğim sürekli takip ettiğim bir ilçede.

  Vallahi son bir kaç senedir uzun vade olayı bitti zararı kesme ve nakit devrine girdik bence.Getiri elde edemeyince zararı keseceksin 1 senedir dolardayız hala bir getiri yok faiz o zamanlar yüzde 28 idi.Warren buffet bile borsadaki hisselerinin yüzde %60’ını satmış durumda.Çöküşe hazırlanıyor herkes.

  Piyasalarda kazanamadığım zaman üzülmemeyi öğrendim sabahlara kadar ekonomi takip et bi dünya kitap oku duygusal davranmamdan dolayı bende bir halt beceremedim malesef.Para konusunda duygusuz davranınca kazanıyorsun.

  İyi haberlerimde var ! Bir senedir tasarruf oranım %100’e ulaşmış durumda.Yeni bir şehre taşındım burada hayat ucuz kira ve fatura derdim de kalmadı çalışmadığım halde her ay kenara 1.500 TL Atıyorum.Bu sene volatite yılı bakalım seneye neler olacak global kriz çok yaklaştı.

 5. Serhat Kumdeviren

  Sn. Mr Miyoner itiraf etmeliyim bu yazı güzel haberlerle dolu. Belirli bir seviyede tasarruf yapabilen insanların vaktini ve enerjisini yatırım konularına harcamayıp, kumar masasına oturmadan stressiz bir hayat yaşamalarının gerekçelerini içeriyor. Sepet türü bir yatırım ile eldekini korumak hiç fena fikir değil sanırım hala.

  Bir zamanlar tdameritrade hesabı açmış olmama rağmen, yurtdışında bulunduracağım paranın bir takım riskleri de barındıracak olması şüphesi (ilerde toplu paranın geri transferi, hesapların dondurulma riski, yurtdışında para bulundurmaktan dolayı suçlanma vb.) ve ayrıca ABD borsaları konusundaki felaket senaryoları index ETF lerinden de uzak durmama sebep oluyor.

  Potansiyel bir bankacılık sistemi krizine karşın fiziklsel altın bulundurma konusunda fikriniz nedir?

  Saygılar…

  • Merhaba Serhat Bey,

   Beni anlayan biri çıktı sonunda! Herkes bu yazıyı umutsuz ve depresif bulmuş, ben de aksini (sizin de tespitiniz üzere) düşünerek yazmıştım. Sinir, stres ve zaman kaybı olmadan endeks yatırımı..

   Yurtdışında büyük miktarda yatırım yapmanın risk taşımadığı söyleyemem. Fakat yurtdışında para bulundurma sebebiyle suçlanmak gibi bir suç icad edilirse (ki dünyannın hiç bir ülkesinde denenmemiştir) zaten kıyamet kopmuş demektir ve sizin paranızın dışarda olması aslında daha iyidir 🙂

   Bankacılık sistemi krizini pek muhtemel görmüyorum. Ama yine de evde fiziki para bulundurmaya karşı çıkacak değilim. Önemli olan bunun yüzdesi! Eğer paranızın yarısını eve saklamayı düşünüyorsanız, bunu çok akıllıca bulmam.. Risklerden konu açılmışken, evinize hırsız girme olasılığının bankacılık krizinden hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz mesela. Yine de takdir sizlerin.

   Selamlar.

 6. Merhaba,
  Bu yazının zamanlaması, kendi yaşam akışımla çok eş zamanlı oldu. Sadece bir yıldır yatırım araçları, borsa denemeleri yapıyorum. Hayat görüşüm gereği her işi ilmi ile yapacaksın. Bu anlayışla Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite programlarından “Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası” bölümüne kayıt oldum ve temel muhasebe, iktisat görerek işe başlamış bulunmaktayım. Bunun tek başına yeterli olmadığının farkındayım ama bir başlangıç yapmak lazım. Kendi iş yoğunluğum, evde çocuklar vs. arasında bir de buna emek harcıyorum ve bu süreçte gerçekten değer mi diye de düşünmeye başlıyor insan. Yıl başında -kriz var, pegasus ise ucuz hizmet sağlıyor. İnsanlar buraya yönelir gibi basit bir mantıkla-20liralardan pegasus alan şanslı insanlardan oldum. Şimdi alacağım eğitim beni bu acemi şansının önüne geçirebilir mi diye sorsanız, yanıtım çok da olumlu olmaz. Ancak daha bilanço kavramından bile bi haber şekilde yatırım yapmaya devam etmenin de çok daha büyük bir kumar olduğunu düşünmüyorum. Dolayısı ile temel düzeyde bir eğitime devam; ama hiçbir zaman sizin de örnek verdiğiniz ölçüde uzmanlaşmakla uğraşmaya da niyetim yok. Çünkü 32 yaşında başka bir işte çalışırken edineceğim finans uzmanlığının İlber Ortaylı’nın deyişiyle “yarı cahil!” bir uzmanlık olacağını ve yarı cahilliğin de cahillikten çok daha tehlikeli olabileceği görüşündeyim. Biliyorum düşüncesi ve cesareti ile çok daha büyük yanlışlar yapabilirim. Sanırım en mantıklısı döviz, tahvil, hisse senedi gibi dağılımlarla kendi yatırım sepetimizi yapmak. Önceki yazılarınızı da bunun önemine değinmiştiniz. Tek bir hisse senedi- endeks karşılaştırmanız gerçekten çok aydınlatıcı oldu bu arada. Bu güzel yazıların devamını bekliyoruz 🙂

  • Merhaba Burak Bey,

   İlginiz için öncelikle teşekkür ederim. Kendi tecrübenizle konuyu çok iyi açıklamışsınız. Birçok kişi çevresindeki iyi örneklere odaklanarak kolayca çok para kazanacağı umuduna kapılıp yanlış yönlenebiliyor. Ama dediğiniz gibi geniş bir sepet oluşturup temel ekonomi/finans bilgilerini edinerek yola devam etmek en doğrusu.

   100 milyon doları olup 1 milyonunu bir yatırım aracına yatıran kişi sadece %1’lik birikimini riske eder. Fakat bizler gibi küçük yatırımcının yılların emeğiyle biriken minik meblağların büyük çoğunluğunu riske atması rasyonel olmayacaktır. En azından hüsran yaşamak istemeyenler için.

   Selamlar.

 7. Ertan

  Merhaba, öncelikle bu ve diğer paylaşımlarınız ve harcadığınız emek iiçin teşekkür ederim. Warren Buffett de bir yatırım fonu yöneticisi ile girdiği 10 yıllık iddiayı kazanmıştı. Bu iddiada pasif bir endeks fonu aktif yönetilen fonu uzun vadede yenmişti. Burada can alıcı soru yüksek fon yönetim ücretleri ödemeden bist 30 içindeki şirketlere ucuz olduğu veya bir yatırım yapmakta iken ve değerini katlayacağını kuvvetle öngördüğümüz zaman yatırım yapsak yine de endeksin altında kalır mıyız ? Eğer öyleyse işimiz çok kolay endeksi kendimiz bile taklit edebiliriz (tabi ki sp 500 için bu çok zor olur ama bist 30 için uygulanabilir böylece fazladan yönetim ücreti vermeyiz ) . Bu durumda Benjamin Graham ın Akıllı Yatırımcı kitabında önerdiği gibi bir kaç yatırım aracından oluşan bir sepet yapıp bunlar için belirli yatırım oranları öngörüp değerini kaybeden ne ise ondan alım yapıp değer kazanandan satım işlemi yapabiliriz. Böylece sistemimiz bizi değerı artan enstrümandan kar satışı yapmaya ve ucuz olanı almaya zorlar. Kitabı okuyalı epey zaman oldu ve o zaman saçma gelmişti ama şu an bana mantıklı geliyor.

  • Merhaba Ertan Bey,

   Kesinlikle katılıyorum yorumunuza, hatta 30 şirketten 2 grup oluşturup (1. lig 2. lig gibi) daha çok potansiyeli olan gruba %50 – %50 yerine %60 – %40 olacak şekilde alınabilir. Yine de özellikle borsa yatırımında sabır kilit nokta, düştüğünde disiplinle bekleyebilmek.

   Yine de S&P500 gibi bütün borsaya yatırım yapan ETFleri almak çok kolay (ben artık böyle yapıyorum) hatta $VTI aldım, 3600’a yakın şirket hissesinden oluşan bütün borsayı kapsıyor!

 8. Tasarruf yapmak bu kadar zor değil. Türk Lirası stabil değil bu yüzden dolar alacaksınız. Dolardan gelen faiz ile geçinmeye çalışacaksınız. Elinizdeki TL daha fazla değer kaybetmeden Dolar,Altın,Gümüş’e yatırım yapıp bekliyeceksiniz. Türkiye’de şuan her şey satılık. En güzel yatırım. Altın ve Gümüş ama bunlardan faiz getirisi gelmiyor. Hem kafam rahat olsun hem faiz getirsin diyorsanız. Dolar Mevduat yapacaksınız ama burdan para kazanmak içinde iyi bir birikim olması lazım. Ve 100 bin Dolarınız varsa bırakın sizin paranızla banka dolar forwardlasın. Daha yüksek faiz oranları ile daha iyi kazanırsınız. Türkiye’deki fonların hepsi çöp. En güvenli yatırım Dolar,Gümüş,Altın. Amerika’da yatırım yapmaya gelirsek yarın bir gün amerikada bir şey olsa Amerikalı parasını alır ama biz alamayız. O yüzden bir ayağınız Amerika’da değilse Yurtdışında yatırım olayına girmeye hiç gerek yok. Çok basit bir şekilde yatırım yapacaksınız. Gelecekte bu şirkete ne kadar ihtiyaç var? Finansal sistem güvenli mi? Gelecekte şirkete ihtiyaç varsa hisseyi alın yoksa almayın. Finansal sistem güvenli kısmına gelirsek bana göre hiçte güvenli değil. Yaşam ünitesine bağlı bir bomba gibi şuanda finansal sistem dünyada. Zengin olmak basit ama kimse acı çekmek istemiyor. Giderinizden çok geliriniz varsa zaten zengin olucaksınız er ya da geç.

 9. Süleyman

  Yazınız için çok teşekkür ederim Mr. Milyoner.
  Yazınızı ve yapılan yorumları okuyunca bende konuyla ilgili kendi görüşümü paylaşmak istedim. Yorumların büyük bir kısmı yatırım konusunda genelde umutsuz görüş ve beklenti hakim.. belkide insanların haklı sebepleri vardır da, bilemeyiz.
  Tecrübeli bir mühendisin, belki de 10 yılda biriktiremeyeceği parayı, 1 yılda krıpto da kaybetmemiş birisi olarak, yatırım konusunda en umutsuz kişi ben olmam gerekirken, tam tersi yatırım konusunda umudumun güçlendiğini söyleyebilirim.
  Hani derler ya ” Bir musibet bin nasihattan iyidir” diye.. Tam da o durum! Yatırım konusunda görüş bildireceğim hususlar şu şekilde:
  1. Asla başkasının sözüyle ve tavsiyesiyle paranı her neye olursa olsun yatırmaycaksın.
  2. En büyük yatırım bir insanın kendisini geliştirmesi için yaptığı yatırım dır. Bunun en basit örneği, finansal okur yazarlığı olmayan birine 1 milyon dolar ver, belli bir süre sonra o insan borç batağına girer. Zengin bir iş adamının bütün servetini elinden al , o kişi o serveti bir daha yapar. Çünkü paranın nasıl kazanıldığını biliyor.
  3. En büyük kazanç elindeki parayı korumayı bilmektir.
  4. Bir yerde maaş ile çalışarak asla zengin olamazsın. Zengin ve finansal açıdan özgür olmak istiyorsan paranın sana çalışmasını sağlamalısın.
  5. Mutlaka ulaşmak istediğin hedefi belirleyeceksin. Örneğin 1 milyon dolarlık servetim olsun ve aylık 10 bin dolar harcamak için param olsun.
  6. Mutlaka uzun vadeli yatırım olarak düşüneceksin. Kısa yoldan 1-2 yılda köşeyi dönmek isityorsan hiç başlama daha iyi.
  7. Yatırım araçlarını çesitlendireceksin.
  8. Borsadaki yatırım getirisi başka hiç bir yerde yok! Ne altın, ne mevduat ne döviz. 10 yıllık dönemde ortalama yıllık getirilerine bakın inanmıyorsanız. Hangı 10 yıllık aralığı alırsanız alın.
  9. %50 borsa, %30 nakit (döviz cinsinden), %20 altın. Burada belki de nakit ve altın %5er daha düşürülerek borsaya kaydırılabilir. Oranlar neden böyle?
  %50 borsa çünkü en fazla değer getirisi borsada. Borsayı da kendi içinde farklı araçlara bölmeniz gerekir. Hatta bir kısmını yurtdışı borsalarına da bölmeniz daha doğru olabilir. Yatırım yaptığınız şirketlerin en azından yıllık bilançolarını takip etmeniz gerekir.
  %30 nakit çünkü olası krizlerde ve düşüşlerde alttan alım yapmanız için mutlaka paranız olması gerekiyor.
  %20 altın krizlerde piyasalar düşerken altın can simidiniz olacak tır.
  10. Unutmayın, ekonomik krizler, düşüşler gerçek bir yatırımcı için bir fırsattır! Asla ve asla kayıp ve tehlike değildir, eğer ki doğru strateji izleniyorsa!
  Ben şuan 39 yaşındayım ve yukarıda yazdıklarımı daha yeni kavradım, 1 yıl bile olmadı.. Şuanki şartlarda 60 yaşında emekli olmam gerekiyor )yani 20 yıl sonra), eğer Allah ömür verirse. Doğru stratejiyle yatırım yaparsam eğer, 55 yaşında emekli olabilirim. Belki de 1 miyon dolar servetim olmayabilir, ama kesin olarak biliyorum ki 60 yaşımda alacağım emekli maaşın en az 10 katını 55 yaşında alabilirim.
  Ben bütün bunları niye yazdım? 1. Benden genç olanlara yatırım konusunda erken davranmaları için bir fikir olsun. 2. Eğer ki düşüncelerimde yanlış ve eksiklikler var ise de benden daha tecrübeli olanlar düzeltsin veya fikir versin.
  Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!