Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

yatırım araçları getiri karşılaştırması

Yatırım Araçları Getiri Karşılaştırması 2003-2017

Blogda yaklaşık 2 aydır dilim döndüğünce, elimden geldiğince yazılar çıkarmaya çalışıyorum. İlk başladığımda genel bir planlama yapmadım, hangi sırayla neler yazarım diye. Ama sizlerin yönlendirmesiyle önce “Nasıl Milyoner Oldu?” Serisine başladım, bir de yatırım konusunda faydalı olabilecek konulara odaklanıyorum. İlk önce biz Küçük Yatırımcıları ilgilendiren yatırım araçları getiri karşılaştırması ile başlayalım. 

Bu düşünce uzun bir süredir kafamdaydı, hatta bu yazıdan önce bir analiz exceli oluşturdum 1 ay önce. Ama inanır mısınız Türkiye’de karşılaştırılabilir data bulmak ne kadar zormuş! Türkiye İstatistik Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Borsa İstanbul.. Koca koca kurumlarımız var, içinde binlerce uzman çalışan (TCMB ve Borsa’da yeni işe başlayan bir uzman yardımcısının 9.000 TL maaş aldığını biliyor muydunuz?).

Bakın hepsinin internet sitelerine, anlaşılmaz, parça parça bilgiler… Hele Borsa İstanbul en güzeli, parayla satıyor! BIST100 endeksi gibi basit bir veriyi bile… Yine de TCMB aralarında en profesyoneli, EVDS (Elektronik Veri Dağıtım Sistemi) adında güzel bir portalı var, bazı bilgileri oradan elde edebildim. Fakat çoğu datayı inanır mısınız yabancı websitelerinden buldum…

Yöntem

Öyle akademisyen filan değilim, iktisat mezunuyum ama burda Küçük Yatırımcı gözünden, hepimize hitap eden bir şekilde yazacağım. Peki yöntem fln ne şimdi derseniz de, bazı okuyucular çalışmayı daha iyi anlamak ve sorgulamak için belirli noktaları merak ediyorlar. Eğer “ben sonuca bakarım, hesap kitap uğraştırma” derseniz bu kısmı atlayabilirsiniz.

Kapsam – Neleri Karşılaştırıyoruz?

Küçük Yatırımcı olarak en çok ilgimizi çektiğini düşündüğüm enstrümanları kapsama aldım. Bunlar da;

 • BIST100
 • BIST30
 • XTM25 (Temettü 25 endeksi)
 • Dolar
 • Euro
 • Gram Altın
 • Mevduat
 • Kira getiri
 • Enflasyon (TÜFE)

Zaman Aralığı – Neden 2003?

Karşılaştırma yaptığımız bütün araçların tarihsel olarak bir nominal fiyatı var, yani BIST100’ün veya doların istediğiniz tarihteki kapanış değerini bulabilirsiniz. Fakat Enflasyon, yani TÜFE, istatistik kurumu TÜİK tarafından hesaplanan bir veri, ve kendi gerekçeleri ölçüsünde hesaplama yöntemini/sepetini belirli aralıklarla değiştiriyorlar. Mesela 1987, 1994, 2003 tarihlerinde değişikliklere gitmişler. Bu da enflasyonu süregelen şekilde izlemeyi zorlaştırıyor. O yüzden en güncel veri tarihi olan 2003’ten yola çıktım ve bütün analizin temelini 2003 Ocak ayından attık.

Bu arada 1994 datası üzerinden de bir çalışmaya başladım, 1994-2017 olacak şekilde 24 yıllık bir analiz de gelebilir ilerde.

Endeksleme – Nasıl 2003 Ocak’ta Hepsi Aynı Noktada?

Başlangıç tarihi olarak 2003 Ocak ayını seçtik. Fakat ikinci zorluk; bu tarihte örneğin Dolar 1,66 TL, BIST100 10.525 (O zamanlar adı İMKB100 tabi, hey gidi günler!), Gram Altın 19,95 TL -hepsi için altı sıfır atılmış şekilde-. Yani hepsi farklı bir noktada, sıfırdan başlayıp nereye gittiklerini tek grafikte göstermek mümkün değildi.

Bu noktada endeksleme yöntemini tercih ettim. TÜFE, 2003 yılı aysonu ortalamaları olan 100’e endekslenmişti; ben de aynı şekilde diğer bütün yatırım araçlarını 2003 yılı aysonu ortalamalarını 100 olacak şekilde endeksledim. Tam olarak nasıl yaptığımı anlatması zor olabilir, detaya gerek yok.

Başlangıç değerlerimiz

Buna ne gerek var diyenler olabilir aranızda. Hepsini 15 yılda şu kadar artmış diye alt alta koyabilirdin.. Ama grafiği görmek çok farklı olacak buna emin olun! Mesela size bir örnek göstereyim:

Sn. Abdurrahman Yıldırım, Habertürk gazetesi yazarı, çok güzel bir analiz paylaşmıştı geçenlerde. Bu da o analizin sonucu. Ben faydalandım kendi adıma, ama yine de sizce bu şekilde görmek mi daha iyi, yoksa grafik olarak mı? İnanın bayağı uğraştırdı beni bu analiz, ama çok tatlı oldu grafik 🙂

Neden Mizah?

Bu şaka! Kötü şaka di mi? Cem Yılmaz yapınca komik oluyor tabi:


Sonuç

Lafı hiç uzatmadan yıl bazındaki ana grafiği sunuyorum:

Yatırım Araçları Getiri Karşılaştırması

Uzun Vadeli Yatırım – UVY

15 yıl gerçekten de uzun vade. Yatırım kararları alırken çoğumuz bırakın 15 yılı, genelde 1-2 aylık vadeler üzerinden düşünüyoruz. Bunun birçok sebebi var: Sabırsızlık, hiç nakit/hareket alanı bırakmama, duygusallık/panik vs. Oysa ki:

Warren Buffett: Bizim favori tutma süremiz sonsuza kadardır.

Ben de istisna değilim, yaptığım yatırımları çeşitli nedenlerle tutamayıp satmak zorunda kaldığım, sıkılıp/korkup veya bilgisizlikten sattığım oldu. Hatta ilk hisselerim olan ASELSAN ve BİM AŞ hisselerini satmayıp tutsaydım ne olurdu diye bir hesaplama da yapmıştım.

Yatırım Araçları Getiri Karşılaştırması, Tespitler

Kısaca sıralıyorum:

 • Uzun vadede Borsa’da yatırım yapanların daha kârlı olduğunu görebiliyoruz. Hatta düzenli olarak Temettü Veren Hisselere yatırım yapanların daha fazla kârda olduğu sonucuna ulaşmak şaşırttı.
 • Borsayla aşık atabilen bir tek gram altını görüyoruz. O da hem ons altının artışı hem de doların yükselişini birleştirdiği için duble kazanan bir enstrüman olmuş son 15 yılda.
 • Beni şaşırtanlardan biri de Vadeli Mevduat, borsa ve gram altından sonra en çok kazandıran oldu. Bileşik faizin gücü derken boşuna değilmiş.
 • Enflasyonun hemen üstünde getiri sağlayan Kira Endeksi yoluyla anlamaya çalıştığımız uzun vadeli konut getirisi** oldu.
 • Dolar ve Euro ise yerlerde sürünüyor. Bırakın kâr etmeyi, enflasyonun bile altında kalarak para kaybettirmiş uzun vadede. Ben de şaşkınım, çünkü kısa vadeli olarak ben de dolara yatırım yapıyor, hatta kazanıyorum. Ama uzun vadede sürekli döviz tutmak avantajlı değil!

Yeni Analiz ve Projeler?

Önümüzdeki günlerde vakit bulabilirsem, bu verileri kullanan daha detaylı bir analiz çalışması paylaşacağım (Daha birçok farklı grafikler hazırladım 🙂 ). Bu yazıda sadece genel tespitlere girdik, ama biraz derinden kıyaslama ve bakışlar da fena olmaz gibi.

Tabi bu arada devam eden seriye de zaman ayırıyorum.. Yalnız Ms. Milyoner kızmaya başladı, bizden çok blogla ilgilenmeye başladın diye.. Bakalım ne zaman çıkarırım o yazıyı da..

Bir de aklımda BIST100 gibi geniş bir endeks değil de UVY konusunda sağlam hisselerden şöyle 10 hisselik bir sepet yapıp son 15 yıldaki diğer araçlara göre karşılaştırmasını yapsak?

Lütfen siz de bu şekilde fikir ve önerilerinizi paylaşın, hatta çalışmaya yönelik eleştiri/düzeltmelerinizi de. Hepimiz insanız, hata yapmış olabilirim, düzeltir hepimiz doğru bilgilenmiş oluruz.

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

 

 

Notlar:

*XTM25 endeksi 2011 yılından itibaren yayınlanmaya başladı. O yüzden karşılaştırmaya bu tarihten itibaren girdi.

** Farkındayım Kira endeksi tek başına doğru bir gayrimenkul getiri göstergesi değil. Ama 2003 tarihine kadar uzanan Konut Fiyat Endeksi gibi datalar bulamadım. Eğer sizde varsa data, lütfen paylaşın hemen karşılaştırmaya ekleyelim.

 

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 1 – Başlangıç: 2007 ve Öncesi

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 2 – A New Hope: 2008

45 Comments

 1. HAYKIRIS

  Sn: Mr. Milyoner
  Çok faydalı bir karşılaştırma olmuş. Sonuçlar beni de epey şaşırttı.
  Merak ettiğim dolar ve euro’nun sadece değer artışı mı hesaplandı yoksa vadeli döviz mevduat hesabına yatırılmış gibi mi hesaplandı?
  Günümüzde %3-5 faizle döviz mevduat hesapları var.

  • Merhaba,

   Bunda kararsız kaldım, çünkü genellikle döviz yatırımcısı faize karşı olan kesimimiz. Ama faize koyulsa bile enflasyon karşısında yine de zayıf kalıyor. Önümüzdeki günlerde yatırım araçlarının daha detaylı bir analizini hazırlamayı düşünüyorum, orada vadeli mevudat döviz getirisini de koyayım.

   Teşekkür ederim ilginiz için.

 2. İlhan

  Karşılaştırma için teşekkürler.

  Yazıda “odaklanmıyorum” yazmışsınız ama galiba odaklanıyorum yazmak istediniz?

  iyi çalışmalar

 3. Okay

  UVY Yatırımın önemini belirtmek adına güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık

 4. zaire cumhurbaşkanı

  merhaba,

  öncelikle fazlaca emek verildiği belli bu analiz için teşekkürler.
  şahsıma bir eleştiri yaparak başlamak istiyorum. ilk başta bu blogu, twitter’da iki grafik çizince kendine “üstad” diyen&denmesinden haz alan hesaplara benzer bir çaba gibi algılamış; kendi başarısına ve yatırım stratejisine övgü bekleyen yeni biri daha diye bakmıştım. fakat her yeni yazıda, milyonerlik konseptinden daha derin bir donanım ve deneyim sahibi olduğunuzu anlıyorum. başlarken ve halen, küçük yatırımcı olduğunuzu sanırım siz de bu kadar vurguladınız ilk kez, ya da ben ilk defa dikkat ettim; iki durumda da ben bunu atlayıp erken yargıya varmışım. twitter’da “tatava yapma hisse söyle” diye mesaj atan takipçilerinize benzer bir acelecilikle çıktığınız basamakları gözardı etmişim. şans değil, ilk meblağ değil; araştırmak, karşılaştırmak, denemek ve öğrenmek götürür insanı başarıya, unutmuşum.
  meryl streep’in oyunculuktaki başarısını “sanki hiç efor harcamadan, çok kolay bir şey yapıyor” gibi karakterlerine bürünmesi olarak yorumlayan bir yazıyı hatırladım, bu blog da ona benzer, kerameti burda sanırım. sanki çok basitmiş gibi gözüküyor ama arkasında emek, deneyim ve bilgi olduğunu unutmamak gerek. kulağıma küpe olsun.
  uzun oldu ilk kısım farkındayım ama çuvaldızı kendime batırmak istedim, yazmam lazımdı.

  ikinci olarak, karşılaştırmanız çok iyi olmuş, sorduğunuz soruya ben uzun vadede sağlam hisseleri seçip onları kıyaslamanız diye cevap vermek istiyorum. döviz kurlarının getirisi beni de çok şaşırttı, çok kırılgan bir ekonomi ve coğrafyaya sahip olduğumuz düşünüldüğünde, bir miktar nakit dövizin her ihtimale karşı elde bulundurulması taraftarı olsam da, uzun vadeli yatırım için işlevli olmadığı konusunda ikna oldum. bir kısmını bozdurup borsada değerlendirme fikri oluştu bende. ya da yurtdışı piyasalarında. araştıracağım.

  bir diğer nokta da, temettü endeksinin sonradan dahil edilmesi sonucu diğer enstrümanlardan daha kısa vadede daha çok kazandırmış diyebilir miyiz yoksa onu da 2003’te baz aldığınız temel değere göre mi başlattınız orda benim biraz kafam karıştı.

  teşekkürler,
  selamlar sevgiler

  • Merhaba,

   Çok sağolun, gerçekten de hiçbir beklentiyle açmadım blogu. Kendi hikayemi, fikirlerimi not edeceğim umumi bir günlük misali düşündüm. Bu analizi de samimi söylemek gerekirse öncelikle kendim için yaptım.

   Çünkü belirli aralıklarla portfoyü SHUFFLE ederim! Ekonomik konjonktürde önemli değişiklerin olacağını düşündüğüm/hissettiğim (her zaman tutturamıyorum tabi 🙂 ama fena değilimdir, birkaç ay farkla tutuyor) zamanlarda derin bir tarama/okuma yaparım. Hiç bir yatırım aracında uzun dönem yatırımcı olmadım (bundan sonra olmayı düşünüyorum). Bakalım bu analiz fikrimi değiştirdi 🙂

   Dediğim gibi hoca da üstad da değilim, normal küçük yatırımcıyım. Ekmeğimin peşindeyim 😀 Geçmişte de yatırımlarımdan öyle uçuk kaçık getiriler elde etmedim, hikayemin detaylarını anlatmaya başladım göreceksiniz. Birikimimin en büyük girdisi yaptığım tasarruflar..

   Dövizin şöyle bir durumu var galiba, 2009-2015 arası neredeyse yataydı. Hiç artmadı. Ama sanki bundan sonra hareketli olacak gibi..

   Temettü endeksi sorunuz için de, 2011de yayınlanmaya başlamış, aslında 2011-2017 yedi yıl çok kısa bir süre değil. Yani çok ekstrem bir sapma oluşturacak kadar kısa değil. XTM25 Endeksini seriye aradan koyarken BIST100 ve BIST30’un 2003-2011 arasında hareketini baz aldım. Bunu daha detaylı anlatacağım.

   XTM25 2011de analize girip hepsinin 15 yılda kazandırdığı kadar getirmiyor!
   2011’den itibaren yarışa giriyor ama sıfırdan değil! İnşallah en kısa sürede detaylı analizi paylaşırsam daha net anlatabilirim.

   Hisse seçimi için öneriler bekliyorum!

   Tekrar teşekkürler.

   • zaire cumhurbaşkanı

    anladım. güzel yatırımların başlangıcı ve bilinçli stratejilere vesile olur umarım bu blog, hem sizin hem bizim için.

    valla temettü vermesi, ihracat lokomotifi olması, süregelen yatırımları ve istikrarlı grafiğiyle FROTO’ya uzun vade için hep gıptayla bakmışımdır. benim önerim o olur.

    teşekkürler, selamlar

    • Güzel, o zaman FROTO’yu adaylar listesine alalım!

     • Sitenin yalnızca sahibi ve sahibesi değil, okuyucuları da oldukça münevver insanlar. İlerleyen zamanda buranın Türk yatırımcılar için bir buluşma noktası olacağına inanıyorum. Bu açıdan siteyi bir yatırım kültürümüz için bir mihenk taşı olarak görüyorum. Tekrardan emeğinize sağlık.

      Gelmişken FROTO ile ilgili de bir efsaneyi de kayıtlara düşeyim. Derler ki, Ford Oto halk arzı sırasında iki arkadaştan biri Ford Focus araç alırken, diğeri FROTO’nun halka arzından hisse almış. Şimdi durumları şöyleymiş: http://3.bp.blogspot.com/_ABl7Fiz5bvk/TCxYq95RJuI/AAAAAAAAEMM/bjUSzzVfr50/s1600/pesin+satan.Jpeg

     • Merhaba Can Bey,

      Sağolun, gerçekten de okuyucularımız çok değerli insanlar. Mail ve DM yoluyla birçoğuyla iletişim halindeyim, bana müthiş katkıları oldu bugüne kadar. Umarım blogda iletişimimiz karşılıklı olur, sizler gibi birbirimizden öğrenmeye devam ederiz.

 5. mcsr

  Detaylı analiz ve değerlendirmeleriniz için teşekkürler. Yeni analizlerinizi bekliyoruz 🙂

  Gram altın birikimi ve uzun vade + temettü yatırımına karar vermemin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha bu araştırma ile görmüş oldum. Saolun.

  • Sağolun,

   Yalnız her zaman şunu göz önünde bulundurun lütfen: geçmiş 15 yılda çok iyi kazandırması, bundan sonraki 15 yıl da çok kazandıracağını garanti etmez. Fakat garanti olmasa da uzun vadede özellikle bizim gibi gelişen ülke borsası daha cazip olacaktır diye düşünüyorum. Tabi bu benim görüşüm.

   • mcsr

    Teşekkürler uyarınız için.

    İşin bu kısmı da her zaman aklımdadır. Ona göre adım atmaya gayret ediyorum. En az 10 yıl sonra inşallah başarılı olurum 🙂

 6. Murat

  Merhaba yazılarınızı bekarken kız arkadaşımdan gelmesi muhtemel SMS gibi heyecanla bekliyorum 🙂 Ben uzun vade yatırım yapmayı düşünüp de bu ülkenin geleceği karanlık diye düşünen arkadaşlara dönüp şöyle son 50 yılımıza bir bakmalarını tavsiye ediyorum.Bu süreye biz 2 darbe,3 darbe girişimi,bir sürü deprem ve siyasi krizin yanısıra bir çok ekonomik krizde sığdırmış bir ülkeyiz.Ancak uzun vade yatırım yapan hep kazanmış.Birde şöyle bir klasik cümle duyuyorum etrafımda ; ASELSAN,PETKİM vb. 15 yılda şu kadar kazandırmış ama biz trene binmekte geç kaldık! Bence aynı cümleyi 15 yıl sonra yine duyucaz.Kısaca burada önemli olan bacası tüten şirketlere uzun ve düzenli alımlarla yatırım yapmak ve temettü emekliliğinin keyfini yaşamak.Çok kafa şişirdim kusura bakmayın 🙂

  • Merhaba,

   Aldığım en orjinal övgü oldu 🙂 yalnız Murat Bey yenge okumuyor değil mi buraları 😀 sonra hangi kızlar diye sormasın 🙂

   İnsan açken hiç doymayacak, tokken de hiç acıkmayacak gibi hisseder.. Bu aralar kötümserlik hakim ama uzun vadede inşallah ekonomik olarak daha güzel günler de olur.

   Kalkmayı bekleyen trenler çok, yeter ki biz okuyalım, araştıralım.. Bakın sadece hayatımızda boş ve bize hiçbir katkısı olmayan faaliyetleri çıkarsak müthiş vakit bulabiliriz. Bundan önce yükselenlerin (hisse bazında) bundan sonra yükseleceğinin garantisi yok tabi. Ama genel olarak borsa yükselecektir.

   Teşekkür ederim katkılarınız için, siz istediğiniz kadar yazın, hiç kafamız şişmiyor zevkle okuyoruz.

 7. Hasan akşit

  Temettü yatiriminin en iyi cikmasina cok memnun oldum.

  • Hasan Bey ayrıca bu temettü hisseleri hangileri veya başka hisse gruplarıyla özel karşılaştırmaları ile ilgili de bir çalışma düşünüyorum. Çünkü bu temettü endeksi şirketlerin verdiği nakit temettü tutarlarını içermiyor. Yani bu yüksek getirinin yanında ayrıca hesaba geçen nakit var 🙂

   Bakalım vakit bulursam ona da bakcam

 8. dyv

  evet! evet! evet! 10 UVY senetinin 15 senelik performansı çok iyi fikir: Kafamızı biraz daha vururuz ama belki sabretmei de öğreniriz. Ellerinize sağlık ancak Mrs. Milyoner’i kızdırmak iyi olmamış tabii… 🙁

 9. Bulent

  2003 yılında 60 bin tvye alınan ev şu anda 600 bin TL ediyor. Ortalama 2 bin TL kira getirsinler anaparam 1 milyon TL oluyor. Konut yatırımı hepsini geçmiş.

  • Merhaba,

   Sanırım kendi yaşadığınız bir örneği veriyorsunuz. Burada spesifik tek bir örnek olarak 2003te 60.000 TL’ye ASELSAN hisse senedi alan birinin de şu an 8.7 Trilyonu olacaktı şeklinde bir örnek de verebiliriz.

   Benim yaptığım analiz bir genel karşılaştırmadır: Bir evin fiyatı 10 katına çıkmış olabilir, ama çevremde 4 senedir aldığın fiyatı 1 kuruş artmayan kişilerin örneklerini de verebilirim.

   Eğer bir örnek üzerinden değil de, toplam bir veri üzerinden datanız, analiziniz veya değerlendirmeniz varsa gerçekten duymak/okumak isterim.

   Teşekkürler.

   • Bulent

    Etkileyici olsun diye tek örnek verdim. O tarihlerde İstanbul çapında alınan tüm evlerin değeri aşağı yukarı aynı şekilde getirdi. O tarihteki emlak ilanlarına bakarsanız görürsünüz. Aselsan örneği buraya uymamış.

    • Bülent Bey, evlerin fiyatları çok farklı etkilenebilir, aynı sokaktaki evlerin bile değeri farklı şekilde artabilirken bütün İstanbulda aynı şekilde artması biraz zor.

     Ayrıca Reidin firmasının hazırladığı konut getiri endeksleri var bütün İstanbul için yapılan. Sizin bahsettiğiniz kadar artışlar yok. İsterseniz Ev Almak Akıllı Bir Yatırım mıdır? yazımda görebilirsiniz rakamları.

     Benim hazırladığım karşılaştırma dediğimiz gibi bir genelleştirmedir. Sizin uzmanlığınız varsa konuttan da yüksek miktarlar kazanabilirsiniz. Ama istisnalar kaideyi bozmaz. Özellikle konut sektöründe doyuma ulaşılan bu günlerde kimseye şahsen tavsiye etmem. Fakat siz kendinizden eminsiniz. Aldığınız bir evin ilanını paylaşırsanız, 5 yıl sonra fiyat artışına bakabiliriz burada.

     Katkınız için teşekkürler.

     • Bulent

      İstanbul’un farklı semtlerinden 10, 15, 20 yıl önceki ilanlara bakarak ve güncel fiyatlarını bularak bir karşılaştırma yapmıştım. Yaklaşık 100 adet ev içeriyordu, bulursam paylaşırım.

     • 2003 yılından bu yana konut değerlemesine ilişkin özel bir kaç not iletmek istiyorum.

      1- Başlangıç yılı, deprem sonrasına denk geliyor. O tarihlerde konut piyasası önce deprem ile ardından da 2001 krizi ile vurgun yemişti.

      2- 2003 yılından bu yana ülkedeki en önemli yatırım alanı iktidar tarafından inşaat olarak belirlendi. Dolayısıyla bu stratetejik önemdeki sektöre yapılan yatırımlarda biraz iktidarın torpili var diyelim.

      3- Özellikle 2008 krizinden sonra gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına yoğun bir fon akışı gördük. Buradan gayrimenkul yatırımları da nasibini aldı.

      Özetle karşılaştırmanın yapıldığı dönem konut sektörü açısından olağanüstü bir dönemdi.

     • Merhaba Can Bey,

      Katkılarınız için teşekkürler.

 10. Universe

  Yazı için çok teşekkürler, eklerine sağlık. Ama ben yazıyı okuduktan sonra asıl şu 10 hisseli sepetin karşılaştırmalı grafiğini merak ettim. Müsait vakitlerinde o çalışmayı da yaparsan çok sevinirim. Hatta şahsım adına sepet için tavsiyede bulunayım: SODA, HEKTS, PETKM, BRISA, CIMSA, SASA, KORDS
  Kolaylıklar ve başarılar…

  • Merhaba,

   Öneriler için teşekkürler, aday listesine alındı! Umarım en kısa sürede vakit bulup yayınlarım..

   Teşekkürler.

 11. Evren

  merhaba
  yazıparızı ilgiyle takip ediyorum. benim sepetim ASELS, HEKTS, TUPRS, PETKM, EREGL, SODA, AKSA, ULUSE, TRKCM, KRONT

 12. Değerlendirmeler için teşekkürler. Bu tip analizlerde, seçilen başlangıç yılı, dönem içerisinde yaşanılan gelişmeler oldukça etkili. Örneğin geçen yılın başında benim geriye dönük 10 yıl üzerinden yaptığım bir analizde de Altın şampiyon olmuştu. http://paranya.com/10-yilda-borsa-dolar-altin-ne-kazandirdi/

  Bizlerin dar alanda eksik verilerle yaptığımız analizleri bir kenara bırakarak, Warren Buffett gibi örneklerden de görüleceği üzere uzun vadeli değer yatırımı en karlı yatırımdır. Buraya odaklanmakta fayda var.

 13. Fatih

  Kalıbımı basarım Bülent Bey emlakçı:) Betona yatırım devri bitmiştir. Artık kazandırmaz. Kira da getirmiyor. Zaten kiranın yarısı vergi ve ev giderlerine gidiyor. Yazık 100 bilerce tl faiz ödeyeceğinize sağlam temelli hisselere yatırım en uygun olanıdır.

 14. Fatih

  Merhaba Sn mr milyoner.

  Hisse önerisi olarak; KORDS, SARKY, SASA, PARSN, BRYAT, ASELS, KOZAL, , önerebilirim. Bu hisselerden ilk beşinin özellikle önümüzdeki 10 yılda çok iyi seviyelerine geleceğine inanıyorum.

  • Merhaba Fatih Bey,

   Bu hisseleri de değerlendirme adayları arasına alıyorum. 5-10 hisselik kendi endeksimizi yapalım, bakalım son 15 yılda nasıl seyretmiş

 15. Merhaba Syn. Milyoner,

  Gelecek 40 yıl içerisinde kakao arazilerinin %90’lık kısmının yok olacağına dair bir yazı okudum yakın tarihte. Bu durumda sizde uzun vade de kakao fonu almak doğru bir yatırım olur mu?

  • Merhaba Burak,

   Gerçekten bilgim yok kakao konusunda, ama gelecekte tarım arazileri artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalacak bunda hemfikir olabiliriz. Mesela The Big Short filminde krizi önceden bilen Dr. Michael J. Burry, 2009dan bu yana tarım alanında yatırım yapan şirketlerin hisselerini alıyormuş.

   siz de haklı olabilirsiniz.

  • Ali

   bu konuda haklısın dünyada kakao 2030lu yıllarda çok azalması nerdeyse tükenmesi bekleniyor bu da fiyatlarını çok yükseltecek. Aynı şey gümüş madeni için de geçerli ama bunlara nasıl yatırım yapılır şu an için bilmiyorum araştıracağım. Kakaoya yatırım yapmak için kakaonun yetiştiği tarlaları satın almak gerekir heralde

 16. Yok

  Çalışma için teşekkürler ancak Abdurrahman Yıldırım’ın tablosu net olarak görünmüyor. Daha büyük ve net olarak tabloyu koymanız ya da tablonun orjinal linkini verirseniz daha iyi olur. Syg.

 17. ugur

  Merhaba,
  Abdurrahman Yıldırım’ın tablosunda neden borsanın reel getirisi ekside? Ya da bundan ne anlamalı bizim gibi ekonomi cahilleri?

  • Merhaba Uğur Bey,

   Est, ne cahili. A. Yıldırım’ın tablosunda sadece yıllık reel getiriler ve en altta da son 5 yılın reel getirisi yer alıyor. Evet o da eksi. Benim çalışmamda 15 yıl önce borsaya girmiş olunduğu durumun sonucunu görüyorsunuz. Karşılaştırırken dönemler çok önemli.

 18. Deniz

  Alinan risk de goz onunde bulundurulursa tum yatirimlar mevduat karsisinda hayal kirikligi olmus. Yani risklerin karsiligi 15 yilda sadece %50 temettulerle en fazla %100 farksa bir durup dusunmek lazim sanki. Ote yandan da Turkiye’de enflasyon rakamlari da saibeli oldugu icin borsa en iyi ihtimalle paranin degerini koruyabiliyor gibi.

  • Merhaba Deniz,

   Haklısınız, alınan risklere göre getiri yaklaşımınız doğru. Zaten TR yatırımcısının da parasını çok yüksek oranda mevduatta tuttuğunu görebiliyoruz.

   Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!