Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Sigara İçmek Yerine Philip Morris Hissesi Alsaydınız?

İnternette veya gazetelerde şu tip haberlere sıkça rastlarsınız:

 • Sigarayı bıraktı şu kadar cebinde kaldı
 • Eski tiryakinin tasarrufu şu kadar vs.

Peki hiç, “sigara içmek yerine aynı miktarda parayla bir sigara üreticisi olan Philip Morris International (PMI) şirketi hisse senedi alınsaydı ne olurdu” analizi gördünüz mü? Ben görmedim!

Ama Mr. Milyoner sizin için araştırmacı gazeteci kimliğini de konuşturarak 1987’den bu yana Marlboro sigarasının fiyatlarını buldu, yanına dolar kurunu koydu, yetmedi Philip Morris International şirketinin hisselerine yapılacak yatırımın bugünkü değerini hesapladı! Artık size de okumak kaldı sadece 🙂

Metodoloji

Marlboro fiyatlarını bulmak kolay olmadı, nerden buldun derseniz 🙂 Ana kaynak olarak Milliyet gazetesinin ücretsiz üye olunabilen arşivini kullanıp 1987’den 2000’e kadarki fiyatları toparladım. Daha sonraki fiyatları da çeşitli google sorgulamaları sonrası gazeteler ve bazı araştırma yayınlarından elde ettim.

Eskiden enflasyon çok yüksek olduğu için, sigara fiyatları çok sık zamlanmış. Bu dönemler için ortalama yıllık fiyatları kullanıyorum. Aynı şekilde TCMB veri dağıtım sisteminden aldığım dolar kurunu da ortalama değerler olarak uygulayacağım. Fakat içiniz rahat olsun, gerçek değerlere çok yakın olacak.

İşin en zor kısmı ise PMI hissesine yapılacak yatırımın değeri konusuydu. PMI 2008 yılından bu yana New York Stock Exchange’de işlem görüyor. Daha öncesinde Altria isimli bir şirketin bünyesinde borsada trade edilmiş. Ve bu şirket de yıllar içinde o kadar çok bedelsiz sermaye artırımıyla “stock split” yapmış ve temettü dağıtmış ki, yaptığım araştırmalarda içinden çıkamayan ne araştırmacı ve ekonomi hocaları gördüm. Burada da amaç genel konsepti anlamak olduğu için Altria şirketinin kendi websitesindeki basit getiri hesaplayıcıyı kullandım. (2008 yılında PMI Altria’dan stock split ile ayrılarak ayrı bir hisseye dönüşüyor, iyice çetrefilleşeceği için bunu göz ardı ettim. Aslında bu işlemi hesaba katabilsem çok daha yüksek bir rakam çıkardı..)

30 yıl için bir çalışma yaptım, böylece her nesilden okuyucu kendisine hitap eden bir sonuç görebilecek.

Toplam harcadığım zaman 4 saati buldu.

Sigara İçmek Yerine

Marlboro’nun meşhur Kovboy reklamları (çook eskilerden)

Marlboro Fiyatları ve Dolar

[table id=3 /]

Yukarıdaki tabloda 30 yıl için Marlboro sigarasının TL ve Dolar fiyatları ile ortalama dolar kurunu görüyoruz. Enflasyon nedeniyle TL fiyatlar sürekli artsa da aslında dolar bazında fiyatın genellikle sabit olduğunu görüyoruz. Bunun istisnası; son dönemlerde gelen ekstra vergilerle dolar bazında da yüksek fiyatlara vardığı anlaşılıyor.

Yatırımın Gelişimi

Günde 1 paket sigara tüketen standart bir içiciyi örnek alıyoruz 🙂 Yılda 365 paket sigara içen bu arkadaşın, yıllık sigara tüketim toplamını dolar olarak, ayrıca yıl sonunda bu tutar kadar PMI hissesi alsaydı diye düşünüp o bedelin 17 Mart 2018 itibarıyla değerini göreceğiz. Ayrıca hiç aksatmadan yılda 4 kez de temettü ödeyen bu hissenin geçmişine baktığımızda yıllık ortalama %10 temettü verimine ulaştığını görüyoruz. (Temettü Yatırımcısı arkadaşlar nasıl yılda 4 temettü 🙂 ) Yaklaşık temettü bedelini de en son sütunda görebilirsiniz.

[table id=4 /]

 

30 Yıldır Sigara İçenin Durumu

Yukarıdaki tablo aslında 30 yıllık tiryakisinin fırsat maliyetidir. Günde 1 paket sigara içmek yerine o sigarayı üreten şirketin hissesini alsaydı, şu an 400.000 $’lık bir servetin sahibi olacaktı. Türk Lirası karşılığı da yaklaşık 1.500.000 TL! Çok güzel para değil mi?

20 Yıldır Sigara İçenin Durumu

Okuyucular yukarıdaki tabloyu kullanarak sigaraya başlama yıllarından hareket ederek kendi kaçan fırsatlarını görebilirler. Ben kolaylık olması açısından bir de 20 yıllık tiryakinin durumunu yazayım: 136.000 $. Türk Lirası karşılığı da 530.000 TL!

10 Yıldır Sigara İçenin Durumu

Son olarak da 2007’den bu yanadır tiryaki olanın kaybına bakalım: 52.250 $, Türk Lirası karşılığı da 203.500 TL. Lüks bir BMW alınırdı değil mi bu paraya 😉

Sonuç – Değerlendirme

Bu yazıyı yazmamın nedeni sadece sigara içmek sağlığa zararlıdır, onun yerine paranız cebinizde kalsın muhabbeti değil. Sigara gibi ucuz olduğu için gözünüze görünmeyen birçok küçük harcamanın uzun vadede nerelere varabileceğini göstermek istiyorum aslında. Aylık 300 lira sigara masrafı birçoğunuz için çerez parası olabilir, fakat biriken bu tutarların fırsat maliyeti ise gördüğünüz üzere devasa..

Şu an 50 yaşında olan ve 20 yaşından bu yana sigara içenler büyük ihtimalle bu alışkanlıklarını bırakmayacaklar. Ama ya şu an 20/30 yaşlarında olanlar; 50/60 yaşınıza geldiğinizde 400.000$ sahibi olmak mı yoksa sağlık problemlerinin yanında koca bir sıfır bakiye mi?

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Görüşleriniz de lütfen yorum olarak bırakın.

Previous

Kendine Yatırım

Next

Özel Durum Açıklaması

11 Comments

 1. Mes

  Harika bir yazı. Fırsat maliyeti açısından oldukça güzel bir çalışma olmuş. Emeklerinize sağlık. Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 2. Ara Dökmecioğlu

  Yeni,bilgilendirici,araştırma-yazınız için sizi kutluyorum.Umarım birilerine örnek teşkil eder.

 3. Oldukça cesaret verici bir çalışma olmuş. Emeğiniz için teşekkürler. Harika işler yapaıyorsunuz.

  Lakin uzun yıllar sigara kullanmış ve 15 yılın sonunda bırakabilmiş biri olarak fırsat maliyetimin yaklaşık $100 bin dolar olduğunu öğrenmek can sıkıcıydı. Yine de şu an sigara içseydim, “olan olmuş artık” deyip devam ederdim herhalde 🙂

  Naçizane kendi deneyimimden yola çıkarsak, çok klişe olsa da herşey insanın içinde bitiyor diyebilirim. Burayı okuyup da cesaretlenmek isteyenler için de kendi deneyimlerimi samimi bir şekilde aktardığım bir yazı kaleme almıştım. Musaadenizle paylaşmak isterim.

  http://paranya.com/sigarayi-nasil-biraktim/

 4. mcsr

  Sayın Mr. Milyoner;

  Harika kıyaslama bulunan bir yazı olmuş. Emeklerinize sağlık 🙂

 5. Awe

  Hahaha harika orjinal bir icerik olmus. Uzun bir suredir ben de ayni konular uzerine bir blog acsam mi, acmasam mi diye dusunuyordum. Turkce icerik geri donus saglamaz onyargisi harekete gecmeme engel oldu (internal justification =).

  Sizin blogunuzu gordukten sonra icimdeki ukte yokoldu. Kaleminize saglik, yolunuz acik olsun.

  • Merhaba,

   Beklenti teorisi 🙂 beklentini ne kadar düşük tutarsan o kadar iyi. Büyük kitlelere ulaşamıyoruz tabi ama zaten öyle bir beklentim de yok 😀 Eğer orjinal içerik sağlamak istersen blogun kapısı açık.

   Selamlar.

 6. gastrosidin

  Elinize saglik. Philip Morris bu ara alim firsati gosterdi fakat benim asil ilgimi ceken bu aralar legal Cannabis yani Marijuana sirketleri. Kanada borsasinda ve son aylarda ABD’de satis yapan 8-10 tane sirketi takibe aldim. İki tanesinden de hisse alip kenara koydum uzun vadeli. Son bir ay icinde Kanada ve ABD’de iki eyalette cannabis yasallasti. Onumuzdeki birkac senede ciddi buyume olacak gibi. Fikriniz nedir?

  • Merhaba üstad,

   Aman şimdi fetva verip sizi engizisyona gönderecek okuyucular 🙂 Ben ise blog yazarı olarak riskten uzak no comment diyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!