Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Portföy Durumu – Aralık 2019

Nasıl Milyoner Oldu Serisi ile 2007’den 2017’ye 10 yıllık süreçte milyoner olma serüvenimi detaylarıyla anlatmıştım. İlk defa Kasım 2019’da aylık şekilde portföy durumu hakkında bir yazı hazırladım. Format olarak bu aydan itibaren tamamen farklı şekilde bir yazı çıkaracağım. Bu yeni bildirimde de, sadece tasarruf ve yatırım tutarlarını değil, ay içindeki gelir ve gider durumundan da bahsedeceğim. Umarım finansal özgürlük yolunda ilerleyen okuyucular için bir faydası olacaktır.

Kasım 2019 sonu itibarıyla portföyün durumu şu şekildeymiş:

 

2019 – 29 Kasım itibarıyla (tutarlar o günün parası değeriyledir)

Dönem Sonu Varlıklar  – 1.315.472 TL

 • 317.000 TL değerinde Ev
 •  75.000 TL değerinde 1+1
 •  60.000 TL değerinde Araba
 • 221.238 TL değerinde ABD Piy. Hisse
  • 14.040 $, 80.730 TL Netflix
  •   1.645 $,    9.458 TL  Tesla
  • 11.062 $, 63.609 TL UBER
  •  9.082 $, 52.221 TL ETFler
  •  2.647 $, 15.220 TL Aylık Temettü Hisseleri
 • 375.733 TL değerinde Dolar
 •   28.157 TL değerinde Kira Sertifikası
 • 192.481 TL değerinde TL Vadeli Mevduat
 •  45.863 TL değerinde BES bakiyesi

Dönem Sonu Borçlar – 0 TL

Dönem Sonu Net Birikim – 1.315.472 TL ( 228.776 $)

 

İlk bölümde maaş ve harcamalar üzerinden giderek aylık nakit durumu ve dolayısıyla tasarruf oranından bahsetmek istiyorum. İkinci bölümde yatırımlar genelinde gelişmeyi ve temettü gelirinden bahsedeceğim. Son olarak da bir değerlendirme yapmayı düşünüyorum. Buyrun ilk bölümden başlayalım:

Maaş ve Harcamalar

Bu yazı formatını ilk kez deniyorum, umarım anlaşılır ve özet şekilde tasarlayabilirim. Ama her ay hazırlayacağım ilk için de sık sık geliştirme ve düzeltme yapabilirim diye düşünerek daha rahat davranacağım 🙂

Gelir

Yurtdışında finansal özgürlük alanında yazılar hazırlayan çok başarılı bloglar var (zaten ben de onlardan ilham alarak yazmaya başladım). Bunların yazarlarının çok değişik kanallardan gelir kaynakları var: Maaş, yan işler (part time işler: uber şoförlüğü vb.) ve en önemlisi blog üzerinden elde ettikleri reklam gelirleri. 2018 ekimden bu yana ben de siteye reklam koydum ama ziyaretçi sayısı ve reklam tıklama oranının düşük olması (TR geneli %3 iken bizim blogda %1’in altında, bilinçli bir kesime hitap etmenin sonucu sanırım 🙂 ) nedeniyle şu an aylık 20 TL ortalama gelirde 😀 Bahsettiğim FIRE bloglarında aylık 3-5 bin dolarlar havada uçuşuyor! Ben aylık 20 TL ile sitenin domain ve hosting masraflarını ancak çıkarabilirim..

Bu nedenle reklam veya ek işler olmadığı için gelir alanında bahsedeceğim sadece iki kalem bulunuyor. Birincisi maaş, onda da işsiz bir milyoner olmam sebebiyle sadece eşimin maaşı yer alacak.

Aralık ayı maaş gelirimiz 6400 TL.

İkinci olarak gelir hanemize yazılan ise kirada olan 1+1 evin yarım hissesinden aldığımız 500 TL kira geliri.

 

#Aralık ayı toplam gelirimiz 6900 TL.

Harcamalar

Bu bölümde daha önce hiç bahsetmediğim milyoner ailesinin aylık giderlerini biraz özet olsa da yazacağım. Türkiye şartlarında yaşanılan il, evdeki birey sayısı ve birçok faktör nedeniyle haneler arasında farklılıklar olacaktır.

Yine de 2 yetişkin ve 1 çocuktan oluşan 3 kişilik, Ankara’da 3+1 bir evde oturan bir aile olarak sanırım ortalamalara yakın bir görüntü verecektir. Böylece kendisini kıyaslamak isteyenlere bir benchmark oluşturabilir.

Kendi evimizde oturduğumuz için birçok ailenin en büyük gider kalemi olan kira ödemiyoruz. Fakat bizim de en büyük harcamamız özel okul ödemesi: Aylık 2900 TL. Şu anki gelirimize göre yüksek bir oran, farkındayız ama bunu bir yatırım olarak görüyoruz ve umarız oğlumuzun eğitimiyle karşılığını alacağız. Özel okul yatırım/kazanç oranı anlamında pahalı mı? Tartışmalı bir konu, sanırım bununla ilgili ayrı bir yazı olmalı diyebiliriz.

 

BES ödemesini harcama olarak alıyoruz çünkü orada biriken parayı tamamen unutup yokmuş gibi değerlendirmeyi seçtik. Toplam birikimde göstermemizin sebebi BES’te bulunduğumuzu ve ilerlemimizi sizlere yansıtabilemek sadece.

Faturaların içinde doğalgaz, elektrik, cep telefonu, internet/tv ve su alt kalemleri yer alıyor. Aralık ayında doğalgaz faturamız 282, elektrik 119, internet/tv 61, 2 cep telefonu 55 ve su 24 TL olarak geldi. Kış ayı olması nedeniyle doğalgazın fazla olması dışında diğerleri genel ortalamaya yakın geldi. Elektrik de kombinin çalışması nedeniyle biraz fazlaydı.

Akaryakıt harcamamız da genel ortalamamıza yakın, standart işe gitme ve okula bırakma faaliyetleri dışında haftasonu yakın yerlere ulaşımdan oluşuyor. Ama soğuklar nedeniyle 1.0 lt’lik ufak arabamız %5 civarında fazla yakıyor.

Aylık gelirimiz maaş ve kira ile 6.900 TL, harcamalar toplamı da 6.736 TL olarak gerçekleşti. Kayda değer anlamda bir tasarruf sağlayamadık, fakat tek maaşlı olarak geçecek aylarımızda hedefimiz de tasaaruf değil: Eksiye geçmemek!

Yatırımlar

Eve sadece bir maaş girmesi nedeniyle ilk bölümde durum pek iç açıcı değildi! Ama yatırımlarda durum çok daha güzel 🙂 2020 belirsizliklerle dolu bir yıl olarak önümüzde duruyor. Herkes (az veya çok) parasının değerini artırmak için (haklı olarak) hangi yatırım aracında olması gerektiğine kafa yoruyor. Geleceği kimse bilemez ama bireysel ve küçük yatırımcı olarak elimizden geleni yapmalıyız (yapmaya çalışıyoruz).

Daha önce yıllık olarak portföy durumunu verdiğimden her kalemden bahsediyordum. Artık aylık olarak gideceğimden artık Ev, 1+1 ve araba gibi değeri sürekli değişmeyenlere değinmeyeceğim.

Vadeli Türk Lirası Mevduat

Kasım ayı sonu itibarıyla 192.481 TL tutarında günlük vadeli işleyen bir mevduat hesabı bulunmaktaydı. Aralık başında yıllık %11,75 oranındaki faiz oranı ay ortasında %11’e düşmüş. Günlük olarak işleyen kazancı topladığımızda aralık ayında net 1.614 TL tutarında faiz getirisi olmuş.

Neden bu kadar çok Türk Lirası mevduat tutuyorum? Faiz oranı enflasyondan az, TL için 3 aylık dönemde türbülans ihtimali görünüyor, peki ben neden 1 milyon TL (ev, 1+1 ve araba düştükten sonra) portföyün içinde %20 kadar Türk Lirası nakit tutuyorum? Dürüst cevap vermek gerekirse ne yapacağımı bilmediğim için! Bir süredir altın almayı düşünüyoruz ama klasik “biraz düşse de alsak” pasifliğinde kaldık, bu arada da altın düşmek yerine yükseliyor..

Aralık sonu vadeli Türk Lirası mevduat 194.095 TL tutarında gerçekleşmiş.

Dolar

2018’de dolar satmayarak yaşadığım alternatif maliyetten kasım portföyü yazısında bahsetmiştim. Aralık ayında dolar mevduatta alış veya satış yönünde bir değişikliğe gitmedim. Ama yıllardır vadesiz mevduatta yatan doları TL’de olduğu gibi günlük vade ile faiz kazancı sağlayan bir hesaba aktardım. Neden günlük? Çünkü diğer vadelerde (1,3,6 ay) çok farklı olmayan bir faiz oranı (yıllık %1,75) vardı. Evet oransal anlamda büyük bir getiri sağlamayacak. Her döviz mevduatı sahibi gibi faiz kazancı için değil kur artışı potansiyeli nedeniyle dolar tutuyorum. Ama boş boş yatmasın diyerek artık vadelide.

Kasım ayı sonu itibarıyla dolar varlığım 65.345 $ imiş.  2 Aralıktan beri vadeli hesapta günlük işleyen kazanç aylık olarak sadece net 76 $ faiz getirmiş 🙂 Evet anapara tutarına göre çok komik; ama elektrik, su ve doğalgaz faturamızı ödeyecek kadar bir dönüş sağlamış…

Aralık sonu vadeli dolar mevduat 65.421 $ tutarında, 5,95 $/TL kurundan 389.255 TL olarak gerçekleşmiş.

Fırsat maliyeti gözünden TL ile karşılaştırsam:

 • Kasım sonu 5,75 olan kur aralık sonu 5,95; 65.345 $ için kur farkı kazancı 13.069 TL, aylık faiz getirisi 452 TL (76$), toplamda 13.521 TL olmuş.
 • Aynı tutarı TL olarak %11 oranından vadeli hesapta tutsaydım, net 2.928 TL getiri elde edecekmişim.

Yani Aralık ayında dolarda olmak TL’den daha avantajlı olmuş, ama böyle devam edip etmeyeceğini göreceğiz.

Borsa

ABD’de bulunduğum sırada yaptığım bazı hisse senedi yatırımlarım olduğundan (ilgilenenler olursa nasıl olduğu hakkında iki yazı kaleme almıştım: Yurtdışı Pisayalarda İşlem Yapmak ve Vergi Konusu) daha önceki yazıları okuyanlar haberdardır.

S&P500 gibi ABD borsalarının 2015’ten bu yana “artık daha da artmaz, düşünce alırım” mantalitesiyle ciddi anlamda yatırım yapmadım. Kasım portföyünde Amazon hisselerimi de 2018’de sattığımdan bahsetmiştim. Fakat 2019’da artık düşmediğine emin olduktan sonra! biraz ağırlığımı artırmıştım. Aralık ayında herhangi bir hisse alım/satımı yapmadım. Zaten fiyatlarına bile günlerce bakmıyorum hisselerin (para ve yatırım önemli ama daha önemli şeyler de var hayatta 😉 ).. Buyrun hisselerin aralık sonu değerlerine:

Listedeki ETF’ler (ETF Nedir yazısı, pasif yatırım yazısı): VTI: Vanguard Total Stock Market ETF , VOO: Vanguard S&P 500 ETF, VYM: Vanguard High Dividend ETF, VWO: Vanguard FTSE Emerging Markets Fund ETF. Realty Inc., LTC ve MAIN de aylık temettü hisseleri (ilgili yazı).

Daha önceki yazılarda çok fazla sayıda hisse senedi tutmadığım için bilgileri yazıyla veriyordum. Ama artık 10 farklı hisse olunca daha özet şekilde gösterebilmek için bir tablo hazırladım (ufak değişiklikler yapabilirim ilerde).

Aralıkta bir aylık süre için dolar bazında %3, TL bazında %7 genel getiri gayet tatmin edici 🙂 Ama unutmayalım satıp realize etmeden, kazanç da zarar da gerçekleşmemiştir! O yüzden havaya girmeye gerek yok..

Temettü Geliri

ETF’ler ve her ay temettü ödeyen şirketler sayesinde artık temettü gelirimiz de var. Tamam öyle ahım şahım tutarda bir şey değil ama yeni olduğu için heyecanlı bir konu 🙂 Temettü hakkında genel bilgi verdiğim ve aylık temettü ödeyen hisseler hakkında bir yazı hazırlamıştım daha önce (henüz okumayanlar için link).

Hedefimiz finansal özgürlük ve erken emeklilik! Bu hedefe varmak için çeşitli yollar mevcut. Bir tanesi de temettü emekliliği.. Bu konuda bir yazı hazırlamayı düşünüyorum (umarım çok gecikmeden). Ama bu ayki yazının konusu, biz de çok yavaş bir tempoyla temettü ödeyen hisselerde ağırlığımızı artırma konusunu gündemimize aldık. Henüz karar vermedik! Fakat portföyümüzde %5’lik bir ağırlığa alarak bir adım atmak istiyoruz. %5 çok değil, fakat henüz genç yaşta olduğumuz için acelemiz yok. Bu konuyu daha çok tartışırız birlikte..

Şimdi gelelim aylık temettü gelirimize:

Tabloyu biraz açıklamak gerekiyor, çünkü ilk 3 şirket aylık temettü (yılda 12 toplam kez) ödüyor. Diğer 4 tanesi ise (ETF’ler) çeyreklik dönemlerde, yani 3 ayda 1 kez (yılda toplam 4 kez). Bu nedenle temettü verimlerine yansıtırken ona göre ağırlıklandırdım ve yakınsadılar. Bütün yıl boyunca bu oranlar geçerli olacak diyemeyiz tabii ki, temettü; karlılığa ve şirketlerin kararlarına bağlı.

Şu ana kadar temettü konusu önemli yer teşkil edecek durumda değil. Ama dediğim gibi önümüzdeki yıllarda ağırlığını yavaşça artıracağız. Ayrıca 2020 hedeflerimiz ile ilgili de bir yazı düşünüyorum, orada daha net ve rakamsal bir vizyon çizebiliriz.


Değerlendirme

Format değişikliğinden toplam portföy de nasibini aldı. Hem daha kompakt oldu hem de değişimleri tablodan okuyabiliyoruz. Bir de artık toplam portföyü dolar cinsinden de takip etmeye başlıyorum. Neden? Çünkü sadece TL bazından gidince nominal bir şişkinlik hissi olmaya başladığını hissetmeye düşünüyorum. Özellikle tekrar çift hanedeki enflasyonları gördüğümüz için portföyün alım gücünü de göz önünde bulundurmalıyız. Sizce bunu dolar olarak gösterim çözer mi yoksa farklı bir şey mi düşünmeliyim?

TL olarak bir ayda %2,4 arttan portföy “aslında” dolar bazında %1 azalmış! Çünkü aralık ayında dolar %3,5 değer kazanmış ve benim portföyümün sadece %45’i dolar cinsinden, geri kalanı TL. Bu nedenle orta yolda buluşup %1 zarara razı olduk napalım..

Tek maaş olduğumuz için artık tasarruf edemiyoruz, yatırımlardan da dolar cinsinden zarar görünüyor.. Sizin portföyde durumlar nasıl?

 

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

Previous

Evin Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

6 Comments

 1. Faruk Özovalı

  Heveslendirici ve yol gösterici bilgiler için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Değerlendirmeleriniz arasında Orta yada Uzun vadeli hisse senedi biriktirmeyi düşünmüyor musunuz? gördüğümüz kadarıyla yurtdışından hisse ve temmettü alımına aşinasınız. ilave olarak bilanço dönem yatırımcılığı ile de ilgilenebilirsiniz. En azından TL olarak tuttuğunuz mevduatın bir kısmı ile…

  • Merhaba Faruk Bey,

   İlginiz için ben teşekkür ederim. Hisse senedi ve borsalar konusunda giriş seviyesinde bilgim oldu hep, açıkçası bilgiden çok riskli yatırımlara karşı bir soğukluk daha çok 🙂 Son 2 yıldır bunu kırdım, fakat ABD borsalarının zirve dönemine denk geldi. Şirketlerin değerlemelerini çok yüksek buluyorum şu an. Özetlemem gerekirse ileriye dönük bir hisse senedi yatırımını ilk düzeltme döneminde gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

   Yine de genel olarak yaklaşımınıza katılıyorum, uzun vadede nakit ağırlıklı bir portföyle başarılı olacağımı düşünmüyorum. Yakından takip ediyorum 🙂 Umarım portföyde gerekli iyileştirmeleri zamanla yapabiliriz.

   Selamlar

 2. melih

  Mrb Bu Format anlaşılır sade ve güzel olmuş beğenendim 🙂 Şahesen yazıyı sanki kendi portföyüm gibi zevkle okuyorum. dolar bazında sonuç tablolama iyi fikir. Bence TR nin durumu göz önüne alındığında nacizane önerim kur artışından etkilenmemek adına yüzde 55 de olsa Dolar getrisi yüzde 45 veya daha az Tl de durmanızda daha yarar görüyorum.Bir sonraki yazıyı merakla bekliyorum 🙂

  • Merhaba Melih Bey,

   Sağolun, umarım sizin portföyde durum daha iyidir 🙂 %55’lik TL ağırlığın 3te 2si ev, 1+1, araba ve BES’ten oluşuyor. Yani bu şekilde kalacaklar ama geri kalan 3te 1 için azaltma planlarım var. Bunu da altın alarak yapmayı düşünüyorum; fakat bunu da bir seferlik toplu alımla değil, kademeli olarak yavaş yapmak daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Başladık, bakalım nasıl olacak..

   Selamlar.

 3. Gökhan

  Merhaba. İnternet tv 61 tl demişsiniz. Hangi firma ve tarifeyi kullanıyorsunuz ? Fiyatı uygunmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!