Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

Özel Durum Açıklaması

Yaklaşık bir aydır yazı yayınlamamışım. Ama inanın bütün koşturmacaların arasında aklımın bir kenarında blog hep vardı. Keşke fırsatını bulup da aklımdakileri yazıya dökebilsem diye. Fakat inanır mısınız son 15 gündür kişisel bilgisayarım bile yoktu, bugün gidip yeni bilgisayar aldım ve ilk iş blog sayfamı açıp yazı yazmaya başladım. (Bu arada tam 12 yıl sonra ilk defa kendime bilgisayar aldığımı farkettim! Daha önceleri hep şirketlerin dizüstü bilgisayarlarını kullanmışım..)

Yeni Bir İş, Yeni Bir Ülke

Twitter’da daha önce bahsetmiştim, iş değişikliği nedeniyle artık Türkiye’de değilim. Daha önceki yurtdışı maceramızın aksine bu sefer ailecek değil tek başımayım. Bu kararı almak hiç kolay olmadı, her zaman bahsettiğim fırsat maliyetleri sürekli beynimde dönüp duruyor. Belki birçoğunuz aileyi bırakıp iş için uzak diyarlara gitmeyi yadırgayacaktır, ben de %100 aldığım kararın arkasında değilim.. Ama bazen hayat zor kararlar almayı gerektirebiliyor. Yine de bu kalıcı bir gidiş değil, şimdiden süresini kestiremiyorum fakat uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.

Çok sevdiğim bir söz var; “Hiç kimse sınanmadığı günahın masumu değildir” diye. Her ne kadar ailemi bırakıp gitmezdim diyenler varsa, önüme düşen bu fırsatla karşılaştıklarında bu kadar rahat cevap veremeyebilirler. Nasrettin Hoca’nın bana damdan düşen birini getirin demesi gibi, eğer benzer durumlarla karşılaşan okuyucular varsa beni daha iyi anlayacaklardır.

Peki Neredeyim?

Yurtdışı derken öyle gizemli bir yerde değilim, daha önce 2 yıla yakın yaşadığımız bir ülke ve şehirdeyim. Hatta o zamanlarda çalıştığım şirkete dönüş yaptım. Şimdi niye ülkenin ismini söylemiyorum derseniz, yazmakta olduğum “Nasıl Milyoner Oldu?” serisinin ilgili bölümünün heyecanının kaçmasını istemiyorum. En son 2011 yılını çıkarabilmişim seride, 2015’e ilişkin bölümünde genişçe bahsedeceğim.

Ama Niye Yaptın Diye Bir Sor!

Hepimiz para için çalışıyoruz. Çalışırken zevk alan, işini çok sevenler bile sanırım “sana para vermicez, yine de çalışır mısın?” sorusuna hayır diye cevap verecektir. Eğer aranızda para almadan zevkine çalışan varsa lütfen ne iş yaptığını bizle paylaşsın!

Zaman ayırıp blogu takip edenler kullandığım rumuz Mr. Milyoner olsa bile aslında kanaatkar bir yaşam tarzı benimsediğimi ve zengin olayım lüks içinde yaşayayım diye bir hedefimin olmadığını biliyordur. (Henüz ilk defa bu yazıyla bloga başlayanlarınız varsa lütfen önce Hakkımızda sayfasına bir göz atın.)

Karar vermek ve Fırsat Maliyeti

Çoluk çocuğu bırakıp tek başına yurtdışında çalışmak kolay iş değil, bir nevi 70’lerdeki ilk nesil gurbetçilik. Tabii ki bunun geçici bir süre için olması daha kolaylaştırıyor.

“Yaptım, ama bir sor niye yaptım” (Bu repliği hatırlayanlar 🙂 )

Görelilik / İzafiyet

Einstein’ın fizik kuramlarından bahsetmeyeceğim tabi, istesem de anlatacak kadar bilmiyorum 🙂 Ama finansal konularda da bu mekanizmanın işlediğini düşünenlerdenim, “Neye göre, kime göre”?

Türkiye’deki maaşım;

 • Yurtdışında çalışma kararını aldığım sırada 2.500 $’dı.
 • İdari ve resmi işlemler tamamlanıp uçak biletlerine baktığımda 2.350 $’a
 • Şu an bu yazıyı yazarken de (8 Mayıs) 2.200 $’a düştüğünü görüyorum.

Eğer Türkiye’de kalsaydım reel olarak (ülkemizde enflasyonla dolar arasında ciddi bir korelasyon olduğunu düşünürsek) maaşımın 3 ay içinde %12 azaldığını görecektim. TL’nin zayıflayacağı barizdi (3,60 olacak diyenlerin ne yaşadığını bilemiyoruz tabi), ama kesinlikle bu kadar hızlı bir yükseliş olacağını beklemiyordum.

Salvador Dali’nin The Persistence of Memory tablosu

Maaşım Türk Lirası olarak hiç değişmese de dolara göre, aslında alım gücümü göstereceğinden, izafi olarak %12 fakirleşecektim. Peki ya finansal özgürlük hedefleri? 42 yaşında emekli olup dünyayı gezmek, hayatımı yaşamak hayalleri??

Kolay Olsa Herkes Yapardı

Warren Buffett’a sorarlar;

-sizin yatırım stratejiniz çok basit, neden kopyalayıp zengin olmuyorlar?

-çünkü sabırlı değiller!

Belki bazılarınız da “arkadaş fırsatını bulmuşsun, mis gibi kazan dövizle maaşını keyfine bak” diyebilir. Fakat işin aslı öyle kolay değil; memleketinizden ve sevdiklerinizden ayrı kalmak zor zanaat, herkesin harcı değil. Allah’tan şimdi teknoloji sayesinde uzaklar yakın oluyor, ama yine de birlikte olmak gibi değil.

Fakat ailem ve bütün sevdiklerimle ilerde bolca ve özgürce vakit geçirebilme amacıma, yani finansal özgürlüğe ulaşmak için zor da olsa geçici bir süre için ayrı kalmaya karar verdim. Galiba biz sıradan çalışanlar olarak fedakarlık bir mecburiyet… Belki kaybettiklerim oluyor, ama umarım kazançlarım onlara baskın gelir ve fırsat maliyetine yenilmem. Şu ana kadar finansal açıdan doğru karar gibi görünüyor.

NASİP!

Mr. Milyoner

 

*** Aklıma gelenleri hızlıca yazıya döktüm. Yine kişisel bir konu, bize ne senin işinden gücünden diyenler varsa kusura bakmasınlar, vakitlerini boşa harcadım. Ama bu mini bloga kıymet gösterip inceleyen ve bu yolculuğa yoldaş olanlardan sorusu olan varsa yorum olarak bıraksınlar lütfen. Cevaplamaya çalışırım. Serinin 2012 yılını da yazıyorum, kısa sürede yayınlamış olurum.***


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Previous

Sigara İçmek Yerine Philip Morris Hissesi Alsaydınız?

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 6 – Çocuk Bereketiyle Gelir: 2012

24 Comments

 1. ulaşımın ve iletişimin kolaylaştığı bu çağda birçok kişi aynı ülkede bile olsa evinden oldukça uzaklarda çalışabiliyor. umarım başarılı olursun, istediğin düzeye kavuşursun.

  gittiğin ülke abd, kanada vs. yaşam standartı yüksek bir ülkeyse yerleşmeyi de düşün bence. malum çocuk var, eğitim sistemimiz paramızdan daha çabuk tükeniyor bence. çok uzun tutmayayım, yazıların devamını bekliyoruz. sana başarılar, bol şanslar şimdiden.

  • Sağol Sinyor, uzaktan çalışmaya müsait bir mesleğim yok maalesef. ama şu evden çalışan yazılım mühendislerine acayip özeniyorum 🙂 eğitim ayrıca paramızı da tüketiyor.. özel okullar çok fena.. yerleşme konusu derin, şartların da uygun olması gerek. bakalım şu anda her şey mümkün..

   TRden dosyalarıma erişemedim hala, pztden itibaren tam gaz yazılara devam.

 2. Latif

  Hocam buradaki maaşın da gayet iyi imiş Türkiye standardlarinda zaten milyonersin ben olsam tek gitmeyi düşünmezdim. Acaba oradaki maaş nedir onu merak ettim doğrusu.

  • Merhaba Latif Bey,

   Aslında çok güzel bir noktaya değindin, maaşın yüksek olması KESİNLİKLE birikim/mal varlığının da yüksek olmasını sağlamıyor. benden çoook daha fazla maaş alan arkadaşların durumlarından biliyorum. Şu anki maaş beni tek başıma yollara düşürecek kadar cezbedici.. Nasıl Milyoner oldu serisini 2017 yılı için bitirdikten sonra güncel şekilde rakamları paylaşcam.

 3. Tarık Çevik

  Selamlar, geri dönmenize sevindim. Peki yeni yerde maaşınız nasıl? Malum BIST de dolar olarak çok ucuzluyor uzaktan gelip BIST’in yüzde 65’ine sahip (hatta çoğu bist30 şirketi için çok daha fazlası) yabancı sermaye gibi olacaksınız demek artık 😀 Yolunuz açık olsun. İnşallah biz de kendimizi kurtarırız. İlla ayağımızı yurtdışına atmak olarak değil, finansal olarak bağımsızlığı kısmen de olsa kazansam bana yeter.

  • Merhaba Tarık Bey,

   Kesinlikle haklısınız: Önemli olan finansal özgürlük, nasıl kazanıldığı herkes için farklı bir hikaye olacaktır. Ben TRdeyken önemli bir kademe olan milyona ulaştım. yurtdışında olmak belki süreyi kısaltabilir, ama TRde de yapılabilir. zaten ben de mümkün olduğunu kendi örneğimle göstermek istiyorum.

   bıyıklı yabancı yatırımcı olayım 🙂 bu tabiri kullanıyorlar galiba ydışından yatırım yapan Türklere. açıkçası ben gideli iyice karışmış piyasalar, galiba seçimlere kadar da pek durulacak gibi değil. bakalım izliyorum.

 4. Tutumlu

  Son iki aydır market fiyatları berbat durumda sebze meyve alamıyorum adam gibi.50 TL ye torbanın çeyreği dolmuyor şu an.Zaten extra tutumlu bir insandım böyle giderse yine eskisi gibi sıfır masrafla yaşamya devam edicem.Benim durum daha kötü hala iş bulamadım gelirim her ay sabit 1000 TL.Atabildiğim kadarını atıyorum kenara işte..Allahtan giderim yok.

 5. Bulent

  Ben de kasım ayından beridir Afrika’da çalışmaya başladım, dediklerinizi çok iyi anlıyorum.Daha doğrusu yurtdışı çalışmasına ara verip Türkiye’de çalışmaya başlamıştım, Ama maaşım dolar bazında 1.5 senede %30 eridi ve de gidişat daha da kötüye gidiyordu. Ki ben ayrıldığımda dolar 3.80 idi, şu an 4,25. Yani % 20 daha eriyecekti eğer kalsaydım.Şahsen şuna inanıyorum, her şeyin bir bedeli var.8 aylık bebeğimi ve eşimi bırakıp gitmek çok güçtü. Fakat hayatın gerçekleri var. Aldığınız maaşın 5-6 katını teklif ettiklerinde çok fazla düşünmeye gerek kalmıyor. Benim hesabım şuydu; 25 sene daha Türkiye’de çalışacağıma, (35 yaşındayım)5 sene Afrika’da çalışayım ve emekli olayım. Ki 28 gün Afrika’da 28 gün Türkiye’deyim,rotasyon güzel.ailemle Türkiye’de çalıştığımdan çok daha fazla beraber olabiliyorum.umarım sizin için hayırlı olur bu kararınız, fakat en doğru kararı verecek olan sizsiniz, sizin dışınızdaki kimse, hesabını sizden daha iyi yapamaz.Saygılar

  • Merhaba Bulent Bey,

   Yaşadığınız tecrübeyi aktardığınız için öncelikle teşekkür ederim. Rotasyon işi çok güzelmiş bu arada özendim 🙂 Maalesef emeğimizin karşılığını hakkıyla alamamak belki de bizim neslin en büyük ızdırabı. 8 aylık bebeğinizin gözlerinden öpüyorum. Lütfen yorumlarınızla bloga değer katmaya devam edin.

   Selamlar.

  • Tutumlu

   Afrika gibi bi yerde 5-6 kat daha fazla maaş ve boş vakit ! Vay bee oralara fakir ülke deriz bide Türkiye çoktan bitmiş bee Allah rahmet eylesin.

   • Bulent

    Merhaba Sn. Tutumlu,
    Afrika bildiğiniz üzere dünyanın sayılı petrol ve maden yataklarına ev sahipliği yapıyor, ancak bundan Afrika ülkeleri yararlanamıyor maalesef. Benim şirketim İngiliz, o Afrika kıtasının zenginliklerinden yararlanan batılı ve sömürgeci çakallardan.

 6. mcsr

  Merhaba Mr. Milyoner;

  Ara ara blogunuza yazı var mı diye bakıyordum. Açıkçası merak etmeye başlamıştım; “acaba bi sıkıntı oldu da bir süre yazıya ara mı verdi” diye.

  Yeni fırsat çıkmış karşınıza, tasarrufu ve mali hesabı iyi yaptığınızı düşündüğümden doğru karar verdiğinizi tahmin ediyorum 🙂 Gurbet hayatı biraz zor olacaktır ama inşallah internet nimeti sayesinde rahat bir şekilde atlatıp ailenizin, sevdiklerinizin yanına dönersiniz. Size yeni iş hayatınıza başarılar, gurbetteki hayatınızda sabır diliyorum. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz…

 7. Chaos

  Uzun zaman sonra yazınızı okumak sevindirdi Mr Milyoner. Yeni işinizde başarılar diliyorum. Allah utandırmasın.
  Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bes ile ilgili görüşlerinizi yazmanızı ayrıca rica ediyorum sizden.
  Tr den sevgiler saygılar. 🙂

  • Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. BES konusu çok önemli, yazı sıramda var. Öncelikle seriyi bitirmeye odaklanacağım. Başka yazı önerileriniz olursa lütfen paylaşın.

   Selamlar

 8. Ekrem

  Selamlar.
  Öncelikle tercihiniz ve cesaretinizden döktü tebrikler.
  Sadece bir soruya cevap vermek istiyorum;
  Hanginiz bedavaya çalışır. Demiş siniz.
  ANNELER

  Bu vesileyle de tüm blok takipçilerinin anneler gününü kutlarım. Sevgiyle kalın.

  • Merhaba Ekrem Bey,

   Anneler çocuklarına bakmayı iş olarak görmüyor sanırım, yoksa biz babalardan çok yüksek maaş isterlerdi emin olun 🙂

 9. Onur

  Merhaba Mr. Milyoner,

  Blogu en başından beri takip eden “sadık” okuyucu kitlene dahil olmuş biri olarak, gençlik zamanlarından bu yana özellikle ekonomi konusunda özverili ve sorumluluk sahibi bir yapın olduğunu kolayca fark ettim diyebilirim.

  Yine yazılarından gördüğüm kadarıyla, “aile babası” olmak da kişiye fedakarlık ve ileriyi planlama konusunda ekstra bir motivasyon sağlıyor. Çıktığın bu yolda kolaylıklar diliyorum.

  Blogdaki yazılar konusunda ise, açıkçası ben yazı politikanı beğeniyorum. Bu blog, zamanlama kaygısıyla yazılmamış ender bloglardan biri. Ana sayfada yeni bir başlık gördüğüm anda “tamam” diyorum, “içeceğimizi kapıp, şu yazıyı da keyifle okuyalım.” Çünkü karşılaştığım yazının laf olsun, aylık yazı kotası dolsun diye yazılmamış olduğunu biliyorum. Blogun kalitesi de buradan geliyor.

  Bizleri merakta bırakmadığın için de ayrıca teşekkürler. 🙂

  • Sevgili Onur,

   Sözlerinle onore ettin beni, çok teşekkür ederim. Yazmak güzelmiş, okunmak daha da güzelmiş. Asıl sen vaktini ayırıp okuduğun için ben sana teşekkür ederim.

   Blogu herhangi bir kazanç veya profesyonel amaçla kurmadım, sadece bir kişi bile okuyup hayatına bir katkı alabilir diye burdayım. Aylık kotam fln yok ama bundan sonra daha çok yazmaya gayret edeceğim.

   Selamlar

 10. Özgür Kayaselçuk

  Ben de açıkçası sizi merak etmeye başlamıştım ama yazınızı görünce çok mutlu oldum tabii ki en doğru kararı insan kendisi verir ve türkiye’nin durumu şu anda gerçekten çok iyi değil herkes farkında zaten onun için bence doğru karar kar zarar hesabınıda bizden çok daha iyi yaptığınızainanıyorum başarılar.Yeni yazılarınızı da sabırsızlıkla bekliyoruz

  • Merhaba Özgür Bey,

   Beni düşünüp merak etmeniz bile ne kadar teşekküre şayan bilemezsiniz. Umarım kararlarımızın sonuçları bizleri hep daha iyiye götürür, hepimiz ve ülkemiz için.

   Selamlar.

 11. dyv

  Hayırlı olsun, Allah utandırmasın. Yeni maceralar arasında yerini alacağı zaman ayrıntıları bekliyoruz. “Yazılarından tanıdığım adam bu kararı vermişse yanılmıyordur” diye düşünüyorum…

 12. Ms. Milyoner

  Bu adam ailesi için ailesinden ayrı kalabilen adam 🙂
  Çok özledik şimdiden ama inşallah ömrümüz varsa daha güzel günler için biraz sabretmeye değer gibi.
  Hayat yanlış ve doğru kararlar silsilesi, zaman da risk almaya değer zaman gibi görünürken “ya nasip” diyelim bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!