Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner’e Sorun!

Baştan söyleyeyim blogu kurarken bu kadar ilgi çekeceği kesinlikle aklıma bile gelmedi. 3-5 kişi girip bakar, ben de kendim çalar kendim söylerim diye düşünüyordum. Millet ne yapsın bu hikayeyi; kanaatkâr yaşamak, tasarruf etmek vs. sıkıcı konular…

Ama şaşkınlık içindeyim, blogla gerçekten ilgilenmeye başlayalı 1 ay oldu ama beklemediğim kadar okunuyor ve insanlar soru soruyor. 100’e yakın yorum yazıldı yazılara, aktif kullandığım twitter hesabında DM atan, mentionla soran ve özel olarak mail atan bir sürü kişi..

İstatistikler

Google Analytics

Mesela son 15 günün (10-24 Aralık) site istatistikleri şöyle:

10-24 Aralık (15 günlük) blogun istatistikleri – Google Analytics

15 günde 5.346 oturumla 11.492 sayfa ziyaret edilmiş! Dediğim gibi ben bu rakamın 100ü geçeceğini bile düşünmezdim.

 

Twitter Analytics

Sosyal medyayı kullanmaya çalışıyorum, henüz facebook ve instagramı kullanmayı beceremedim 🙂 ama emektar bir twitter kullanıcısı olarak orda aktifim. Twitter Analytics’te tarih seçimi yapamadım, son 28 günlük istatistikler şöyledir:

27 Kasım – 24 Aralık (28 günlük) Twitter Hesabı istatistikleri – Twitter Analytics

 

28 günde 20 olan takipçi sayım 357’ye yükselmiş. 5.510 kişi profilime bakmış, 115 kez bahsedilmiş (mention’lanmış, daha doğru türkçesini bilen varsa parmak kaldırsın). Ve en ilginci bu kadar az takipçili hesabın tweetleri, 241.000 görünteleme almış (başkalarının tweetleri beğenip retweetleriyle sanırım)

 

En’ler

Bu yazının asıl amacı şu kadar görüntülendim, şöyle aslan kaplanım değil! Gerçekten şaşırdığım ve sizin de şaşıracağınızı düşündüğüm için istatistikleri koydum. Ayrıca kesinlikle google, twitter gibi sosyal mecrada veya başka bir platformda reklam vermedim. Tamamen doğal rakamlar 🙂

 

En Çok Merak Edilen

Asıl amacım şu ana kadar karşılaştığım soruları paylaşayım (çünkü benzer çok soru geliyor) ve sizlerden yeni sorular alarak bundan sonra yazacağım yazılarda bunlara cevap vermeye çalışayım. Hali hazırda çok fazla yazı çıkaramadım, mevcutta 24 yazı var (yazı yazmak çok zormuş!). Bu sayıyı hızla artırmak istiyorum.

En çok gelen soru genel olarak şu:

10 yılda milyoner oldun da nasıl oldu? Maaşın neydi, ne kadar tasarruf ettin, parayı nereye yatırdın?

Herkes 🙂

Bu soruya cevap için çok hazırlanıyorum, 10 yıl çok uzun bir süre ve özellikle ilk yıllar için elimde az not var. Ama en kısa sürede 2008 ve öncesinden de başlayarak bu yolculuğun her yılını detaylarla anlatacağım. Dediğim gibi blogu kimsenin okuyacağını düşünmediğim için iyi hazırlık yapamadım, yeni yeni ciddiye almaya başladım bu işi (itiraf.com) .

 

En İyi Okuyucu

Gerçekten bu blog sayesinde çok güzel insanlarla tanıştım, bir örnek vermek istiyorum. Twitter’da takip eden hesaplara hep bakarım, beğendiğim insanları şahsi hesabımdan ben de takip ediyorum 🙂

Bir arkadaş özellikle taktirimi topladı, henüz üniversite öğrencisi olmasına rağmen çok aklı başında ve farkındalığı yüksekti. Ben bile o kadar bilinçli değildim o yaşta hesap edin 🙂 Yeni bir Mr. Milyoner potansiyeli var!

Henüz soramadım, izin verirse twitter hesabını burada paylaşırım, takip edebilirsiniz kendisi. Yazışmamızda bana ve Ms. Milyoner‘e güzel bir belgesel tavsiye etti. İlerde şirket genel kurul toplantısında karşılaşma temennisi nedir arkadaş, bu kadar yetişkinlik/olgunluk da olmaz 🙂 Tebrikler.

 

En Güzel Soru/Yorumlar

Dediğim gibi beklediğimden çok daha fazla ilgiyle karşılaştım, insanlar okumayı bırakın bir de yorum yazıyorlar!  (Galiba biraz şımardım) Bunlar arasından seçtiklerimi paylaşıyorum, eğer benzer bir sorunuz varsa, “burda hazır sorulmuşu” var diyebilersiniz 😀

Favorilerim:

Mazlum32 Yaşında Nasıl Milyoner Oldum? yazısı

İnşallah sonunda kitap reklamı gibi birşey çıkmaz

Cevabım:

yok canım, birşey satmıyorum ? sıradan bir vatandaşın (kendimin) öyküsünü anlatıyorum. 65 yaşına kadar işe gitmek istemiyorum ve bunun için birşeyler yapmaya başladım. bu blog da bir nevi günlük, ama herkese açık. kendi yolculuğumu kayda geçiriyorum belki başkaları da katılmak ister ve daha eğlenceli bir seyahat olur diye herkes için.

Hep beraber milyonerliğe ?

gelin birlikte olsun

 

AydınBorç İçinde Yaşamak mı, Finansal Özgürlük mü? yazısı

Harcamadıktan sonra milyonunuz olmasının bir anlamı var mı sizce? evet tutumluluk israf ve kanaatkar konularında sonuna kadar haklısınız ancak varyemez olmanın da bir anlamı yok bence. Para biriktirmek de hastalıktır ( cimrilik ) bir yerden sonra saplantı oluyor ve sorunlara yol açabiliyor. Sanki yedim ,sanki içtim diyerek para biriktirmek doğru, ama o biriktirdiği para seni de hasta yapmamalı. İnanın sağlık paradan daha değerlidir….

Cevabım:

güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz, bu yazıda para harcamanın uç noktasını eleştiriyorum siz de tutumlu olmanın ekstremine vurgu yaptınız. katılıyorum herşeyin fazlası zarardır.

blogun tamamında ana fikir olarak da sadece milyoner olmak değil maaşla çalışmak zorunda olmamak ve finansal özgürlüğe ulaştıktan sonra mesai köleliği yerine gönüllü emekliliği anlatmaya çalışıyorum.

cimrilik yaparak hayatı kendinize ve ailenize zehir etmenin bir faydası olmaz. kendi adıma zevk aldığım ve beni mutlu harcamalar (yurtdışı tatiller, kitap, eğitim) yapıyorum. bu yazıda da eleştirdiğim gereksiz lüks ve size mutluluk yerine uzun vadede dert çıkaran masraflar. tabii herkesin lüks kavramı, değerleri kendine göredir. değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

yorum ve eleştiriniz için çok sağolun. kısa zamanda aşırı tutumluluk ve cimrilik üzerine de bir yazı hazırlamayı planıma not aldım.


EJG – Borç İçinde Yaşamak mı, Finansal Özgürlük mü? yazısı

İlk yorumdaki arkadaş (Mr.M: Hemen üstteki yorum) şunu atlıyor para kötü gün için biriktirilir. Kimse çocuğunun rızkını yatırım yap demiyor ama bu işin yaşlılığı da var. Her zaman güzel maaş garantisi yok hayatta dikkatli olmak lazım.

Güzel yazı, güzel blog herkese katılıyorum umarım bizi bir yalana inandırmıyorsunuz yoksa kitabını yazın hiç önemli değil ilk imzanızı ben isterim ama ben bize bir hayal dünyası anlatmanizdan korkuyorum zira siz de hak verin burasi sosyal medya burada her sey olabilir

Cevabım:

çok doğru, insan olarak temel bir psikolojik eğilimimiz var: “Kötü olaylar benim başıma gelmez” hastalığın işsizliğin bizi hiç bulmayacağına inanmak istiyoruz. umarım herkesten uzak olur problemler ama biz ailemiz için kötü günlere hazırlıklı olmamız gerek.

bu blogla ilgilenmeye 1 ay önce başladım, elimden geldiğince şu an blogun felfeseni oturtacak genel yazıları hazırlayıp yayınlıyorum. kendi hayat hikayemi anlatacağım: 10 yıldır çalışıp normal maaşlarla 1.1 milyon tl birikim yaptım. şu an blog yeni ama ilerleyen günlerde detay detay ne yaptım, ne aşamalardan geçtim, hangi yatırımları yaptım, nasıl bir yaşam tarzım var vs. anlatacağım.

kimseyi sihirli şekilde kısa sürede milyoner yapmak gibi bir vaadim yok! ama benim yaptıklarımı yapıp aynı sonucu alabileceğinizi düşünüyorum. tabii ki ülkemizde maaşlar düşük, hayat pahalı ama biz de bütçemize iyi sahip çıkamıyoruz. yatırım yapmayı ev almaktan ibaret sanıyoruz.

hem tasarruf hem de yatırım konusunda tavsiye niteliğinde yazılar olacak, ben birikimimi 2,5 milyon tle ulaştırıp 40 yaşında gönüllü emekli olmak istiyorum. bu yolda isteyen yoldaş olabilir.


BurakEv Almak Akıllı Bir Yatırım mıdır? yazısı

Bu dediğin bu dünya için geçerli ya diğer taraf ?

Cevabım:

ben de bu dünya işlerine bakıodum, diğer taraf için henüz kendim çözemedim mevzuyu.. ama anlatırsan dinlemek isterim (Mr. M: Henüz anlatmadı, merakla bekliyorum 🙂 )

 

Diğerleri:

DilekBireysel Finans Nedir? Neden Önemlidir? yazısı

Yıllık enflasyonun %10 olduğu bir ülkede faize bel bağlamak ne kadar akıllıca?

Cevabım:

örnekler verirken faizi anlatması kolay diye kullanıyorum. ama bütün yatırımları faize koymak tabii ki doğru olmaz. blog henüz yeni, yatırımlarla ilgili daha çok yazı (borsa rehberi, altın ve dolar getiri karşılaştırması vs.) hazırlıyorum.

ayrıca ben %15.5’tan faiz alabiliyorum bence kârlı ?


emr butcher32 Yaşında Nasıl Milyoner Oldum? yazısı

Çok sağlam bir borsa yatırımcısı olduğunuzu düşünüyorum.Ülkemizde sepet(döviz,mevduat,tahvil,sanal para vs.) bir tasarruf fonu oluştursak bile iniş çıkışlarla para hep olduğu yerde sayması muhtemel.

Cevabım:

henüz blogu yeni oluşturuyorum, hayat hikayemle ilgili çok daha detaylı bilgiler paylaşacağım. bir çok yatırım aracı kullandım ama en çok şundan kazandım desem ilk sırada borsa olmaz.


MustafaBireysel Finans Nedir? Neden Önemlidir? yazısı

Neye ne kadar harcadığımızı bilmiyoruz dedin ya ben de bu konuda bir örnek vermek istiyorum.

Geçen yıl Finans Okuryazarlığı konusunda seminer vermek üzere kurumumuza iki eğitimci geldi. Eğitim veren hocalardan biri “ben de bu eğitimi almadan bilanço falan hazırlamıyordum nereye ne kadar para harcıyorum bilmiyordum. Sonra harcamalarımı kalem kalem not etmeye başladım ve gördümki ayda 150 tl sakız parasına gidiyor.” dedi.

Kim derki sakıza o kadar para gider, takip etmeyince dikkatte etmiyoruz, nereye ne gidiyor bilmiyoruz. Insan hesabını bilmeli, harcamalarını takip etmeli. Yoksa bir bakmışsınız ayda 150 tl sakız parasına gidiyor. ?

Cevabım:

Kesinlikle doğru! Hayatı nasıl ki akışına bırakıp yaşamamak gerekiyorsa, parayı da akışına bırakmamalı. Yoksa sel olur gider!


mrtbas96Para için Çalışmayın, Para Sizin için Çalışsın! yazısı

Robert KİYOSAKİ’nin Başta “ZENGİN BABA YOKSUL BABA” kitabını temel kitap olarak alıp okumayı tavsiye ederim. Daha sonra seri halinde devam ediyor ilgisini çekenler için. Enflasyonist sistemlerde sürekli harcama yapmak iyidir derler yani tasarruf yapma bir şekilde elindeki parayı sisteme kazandır, yastık altında bırakma. Bende katılıyorum boşta para bırakmamalıyız. Diyeceksiniz olmayan bir şey zaten boşta kalmaz. :). Ama aylık harcama kalemlerimizi irdeledikten ve bilançoyu çıkartmayı müteakip tasarruf yapılmaz, zaten tasarruf bilançonun içerisinde bir gider kalemi olarak bulunmak zorundadır. Yoksa zaten TASARRUF YAPAMAZSINIZ!!! . Şu anda olduğu gibi.

Cevabım:

evet insanlar harcadıktan sonra kalanı tasarruf ediyor, oysa dediğiniz gibi önce birikime aktarıp sonra kalanı harcamak gerek.

enflasyon ciddi bir değer yıpratıcı ama akıllı yatırımla yenilebilir. Aksi durumda har vur harman savur; emeğin reel getirisi düşüyor, sosyal güvenlik açıkları rekorlar kırmaya devam ediyor, birikim de yapmazsak gelecekte orta-sınıf olarak zor duruma düşebiliriz.

Ben de bunu kendi bütçem için engellemeye, insanlara da dilim döndüğünce blogdan anlatmaya çalışıyorum.


Murat – FIRE : Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik yazısı

Selamlar. 27 yaşındayım, hızlıca belirlenmiş bir hedefle 50 yaşımda emekli olmaya karar verdim! diyelim. 23 yıldır da aynı şirkette çalıştığımı varsayarsak bu süreçte biriken tazminatlarımı almamak ne kadar mantıklı olur sizce?

Saygılar

Cevabım:

merhaba, güzel bir noktaya değindiniz. blogu yeni yeni oturtmaya çalışıyorum, bahsettiğiniz bu konuya ilişkin bir yazıyı kısa süre içinde yayınlayacağım.

sizin örnek üzerinden kısaca açıklarsak; ben yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum, şu an 3. işyerindeyim ve hiç kıdem tazminatı alamadım çünkü kendim ayrılıp daha iyi bir firmaya geçtim hep. çevremdeki beyaz yakaların çoğunda da durum çok farklı değil. diyelim firmayı çok sevdiniz, beklentileriniz ölçüsünde zam ve primler aldınız, yeteneğinizin hep farkında oldular sizi sürekli daha iyi pozisyonlara terfi ettirdiler, yani her istediğiniz oluyor şirkette (tecrübelerim bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor) bu yüzden de 23 yıl aynı yerde çalıştınız, eğer size gerçekten değer verip 23 yıl memnun eden ‘anlayışlı’ bir firma ise sizin gönüllü emeklilik isteğinizi geri çevirmez ve anlaşarak istifa (ikale yöntemi, kıdem tazminatınızı büyük ölçüde alacağınız) etme seçeneğini kabul ederler. diyelim etmeyeceklerini düşünüyorsunuz, sizi işten çıkarmalarını sağlayabilirsiniz ? hadi o da olmadı, “kovmirem” dediler. hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme düşüncesi var ve 23 yıl içinde de gerçekleşmesi çok muhtemel bir durum, kendiniz ayrılsanız bile alabileceğiniz bir case.

sonuç olarak 23 yıl çok uzun bir süre; siz birikim yapmaya başlayın, yatırımlarınız büyüyüp milyonları bulsun ve sizin tek derdiniz kıdem tazminatı olsun. illa ki istifa etmenize gerek yok, milyonluk birikimleri olan kendini o işe mahkum hissetmeyen özgür bir birey olursunuz. Kafanız atarsa özgürsünüz!

sorunuz için çok teşekkürler, lütfen sosyal medyadan da takipte kalın, sosyal güvenlikle ilgili bir yazı geliyor, yakında!


Kursad –   Ev Almak Akıllı Bir Yatırım mıdır? yazısı

Yalnız şunu atlamış eğer evin yoksa ayda 1000 lira kira yılda 12000 lira kira ödemekten kurtulursun bankadaki paranın içinde oturamazsin ama evde oturursun ayrıca 2. Bir ev alsan bile aylık 1000 TL kira gelirin olur yılda 12000 lira gelir elde edersin yani senin hesaba göre 1 yılın sonunda 100binlik ev 110000 olur ayrıca 12000 de kira gelirin toplam 122000 gelir elde etmiş olursun bunu atlamissin

Cevabım:

haklısınız bu yazıda kiradan da bahsetmek gerekirdi.

bu yorum kısmında kısaca değineyim. öncelikle başka bir arkadaşın sorusunda cevap verdiğim gibi kesinlikle oturduğunuz evin sahibi olmanızı öneririm, ben de öyle yaptım. ama yazının konusu ev alarak yatırım yapılır mı üzerine. yatırım amaçlı alınan evin kira geliri olsa da başka bir çok maliyet de oluşmaktadır: emlak vergisi, kira gelirinden verilen gelir vergisi, dask, evin amortismanı, boya, arıza tamirat gibi demirbaş maliyetleri, deprem sel gibi doğal afet riskleri vb.

Ayrıca TR şartlarında yıllık kira/evin fiyat oranı yaklaşık %4tür, sizin bahsettiğiniz gibi 100.000TLye aldığınız bir evden 1.000 TL kira geliri almanın pek mümkün olduğunu düşünmüyorum, keşke öyle olsaydı. eviniz hiç boş kalmadan kiraya verilse bile bahsettiğim maliyetleri kira getirisi ancak karşılayacaktır. kiracılarla uğraşmanız da cabası..

Mr. Milyoner’e Siz de Sorun

Lütfen aklınıza gelen her türlü konuda sorularınız/fikirleriniz/yorumlarınızı aşağıdaki bölümde paylaşın. Eğer özel sorularınız varsa iletisim@mrmilyoner.net adresine mail atabilir, veya İletişim sayfasındaki formu doldurabilirsiniz.

Teşekkürler!

Mr. Milyoner

 

Previous

Borç İçinde Yaşamak mı, Finansal Özgürlük mü?

Next

Yeni Yılda Yaşamınızı Düzeltin

7 Comments

 1. Mustafa

  Blog’ un sürekli takipçisi olanlardan bir olarak benden herhangi bir yorumun olmadığını düşündüğüm bir anda yorumumu gördüm ve mutlu oldum. 🙂

  Şaka bir yana düzenli takip etmeye devam ediyoruz, bakalım macera nerelere gidecek. Benim şahsen merak ettiğim borsa üzerine yazılar, Borsada nasıl yatırım yapılır? Hangi şirketler kısa ya da uzun vadede düşünülmelidir? Kısaca borsa hakkında yatırım tavsiyeleri…

 2. memur

  Yorum yapanlardan biri de bahsetmiş. Ben hikayenizin bir kitap reklamına dönüşmemesi ve bir hayalin pazarlaması olmaması ümidiyle yeni yazılarınızı bekliyorum.

  Herkese iyi günler dilerim.

 3. Furkan

  Benim birkaç sorum olcak öncelikle ben üniversite 1. sınıf öğrencisiyim şimdiden bu işe nasıl başlarım öğrenciyken para biriktirip yatırım yapmak mümkün mü imkansız gibi geliyo ama imkansız diye birşey yoktur diye sormak istedim ayrıca bloğunuzu okudum inançlı biriyim demiştiniz bende inançlı biriyim, sizin yazılarınızı okuduktan sonra bu olayın dini açısını biraz araştırdım yani bankaya yatırılan paranın faizi haram olduğu genel kanaat bu konu hakkında ki düşüncelereniz neler cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  • Merhaba Furkan,

   Öncelikle tasarruf yapma fikrinin bile üniversite öğrencisiyken sende oluşması büyük bir aşamadır. Şu an kendi üniversite yıllarımdan başlayarak adım adım nasıl birikim ve yatırım yaptığımı yazıyorum, yakında paylaşacağım blogda. Ama senin için üniversitede yıllarımın bi özetini geçeyim. üniversite gelirin çok az olduğu bir dönem, ben özel ders vermeye başladım 3. sınıfta ve gayet başarılı oldum. 2006 yılında 3 günde 1.000 TL kazandığımı hatırlarım (mezun olduğumda ilk maaşım 1.650 TLydi!) Şu anda para kazanmak için çok daha fazla yol var internet ve sosyal medya sayesinde. eğer öalışarak/üreterek/alıp-satarak gelir yaratabilirsen bundan tasarruf edeceğine bu birikimleri de yatırım yaparak (borsa vs.) artırabileceğine inanıyorum. ben mezun olduğumda bugünkü parayla 40.000 TLye (enflasyonla yeniden değerlenmiş) yakın param vardı!

   ben dini konuda fetva verecek kadar bilgili değilim, bu senin kişisel olarak değerlendirip karar vermen gereken bir konu. ama faiz dışında da yatırım yapmak için çoook sayıda enstrüman var. borsa bunlardan en heyecanlısı 🙂 şu an Yeni Başlayanlar için Borsa Rehberi’ni bitirmek üzereyim, haftaya yayınlayacağım bir göz atarsın.

   umarım cevaplayabilmişimdir, başka soruların olursa da yardımcı olmak isterim. selamlar ve iyi yıllar sana ve sevdiklerine 🙂

   • Furkan

    O zaman heyecanla bekliyorum sizede mutlu yıllar çok teşekkür ederim tekrardan 🙂

   • nuri

    merhabalar
    faiz konusu çok karışık bir konu üzerinde epey konuşulabilir bence faizin haram olmaması gerekir çünkü şimdiki ekonomik sistem ile tarım toplumlarının sistemi çok farklı
    din adamlarının yorumuna göre ise enflasyon oranını geçen miktarda faiz kesinlikle günah

    bu arada ben de üniversite öğrencisiyim blogunuzu beğendim gayet güzel bir iş çıkarmışsınız.

    • Merhaba,

     Sağol kardeşim, genç yaşta bu konulara ilgi göstermen ne kadar güzel. Bu gerçekten bilinçli bir genç olduğunu gösteriyor. Dini konularda kendime yetecek kadar bile bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım. Ama herkes okuyup araştırsın, kalbinden inancından ne geçiyorsa onu yapsın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!