Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

Milyoner Olmak İçin Yapmanız Gereken İki Temel Şey!

Başlık çok iddialı. Bu iki temel gereklilikleri yerine getirirseniz milyoner olabilirsiniz. Nereden biliyorum derseniz, bunu başaran yüzlerce sıradan insan var ve ben de bu hedefe (milyoner olmaya) ulaştım!

Temsili Mr. Milyoner :)

Temsili Mr. Milyoner 🙂

Daha önceki yazılarda FIRE konseptini açıklamıştım. Finansal bağımsızlığın ne demek olduğunu kısaca özetlemek gerekirse; bir çalışanın kazancından yapacağı tasarruflarla yapacağı yatırımlar sonucunda kendi belirleyeceği bir zamanda artık çalışmak zorunda olmadan (maaş geliri olmadan) hayatını idame ettirebilmesi, yani özgürlüğünü kazanmasıdır. Finansal bağımsızlık bir anlamda maddi özgürlük de demektir.

Örneğin ailesinden çok büyük miktarda miras kalan birini düşünün. Adı Mr. Mirasyedi olsun 🙂 Mr. Mirasyedi hayatı boyunca çalışmasına gerek duymayacağı kadar bir paraya sahip.

Temsili Mr. Mirasyedi :) :)

Temsili Mr. Mirasyedi 🙂 🙂

Sürekli çalışmak zorunda olmaması sayesinde ne kadar da boş vakti olacaktır! Bu zamanında neler yapabileceğini düşünelim:

 • Sevdiği her hangi bir konuda (tarih gibi getiri potansiyeli olmayan bile) eğitim alıp maddi getiri beklentisi olmadan akademik kariyer yapabilir,
 • Eğer gezmeyi, yeni yerler görmeyi seviyorsa ülkesini isterse bütün dünyayı dolaşabilir, hem de istediği zaman!
 • Bir aile kurup eşi ve çocuklarıyla zaman geçirmek isterse onlara bütün gün ve saatlerini adayabilir,
 • Bir hobisi veya tutkusu varsa, örneğin spor. Bu alanda kendini geliştirmek, öğrenmek ve tecrübe etmek için sadece haftasonlarını beklemek zorunda olmaz,
 • …………………………………………………………………………………………… yapabilir,

son satırı özellikle sizin hayal gücünüze bıraktım. Çünkü Mr. Mirasyedi sizin de hayalinizdeki o düşüncenizi de yapabilir! Çünkü o bir Milyoner! Sabah 8 akşam 5 çalışmak zorunda olmadığı için oldukça boş vakti var. Hepimiz bu kadar şanslı değiliz. Fakat biz de milyoner olup rahat yaşamak ve özgürlüğümüzün tadını çıkarmak istiyoruz. Kaderimize üzülmek ve kahrolmak işe yaramaz. Aksiyona geçip biz de milyoner olabiliriz. Bunun da iki temel gereksinimi var:

 

Tasarruf

Sanırım tasarruftan ne kastettiğimi tahmin ediyorsunuz. Eğer Mr. Mirasyedi gibi ailenizden bir servet kalmadıysa, milyoner olmak için size yardım edecek tek kişi yine sizsiniz! Yani bir Self-Made Millionare ;kendi kendinize milyoner olmalısınız.

Bunu yapmanın kumar oynamak (Dan Bilzerian), uyuşturucu kaçakçılığı (Pablo Escobar)  vb. kolay yolları da var 🙂 Ama benim gibi, örnekteki kişiler kadar “yetenekli” olmadığınızı düşünüyorsanız daha legal yolları denemelisiniz Eğer bir iş fikriniz varsa ve bunu Mark Zuckerberg, Elon Musk, Hamdi Ulukaya gibi gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorsanız; önünüz açık olsun umarım başarılı olursunuz. Fakat Mr. Milyoner olarak ben ne özel yeteneklerim ne de ticari kabiliyetlerim olduğunu düşünmediğim için zaten yapmakta olduğum hayatın içindeki şartlarla milyoner olmaya karar verdim.

Bunu başarmanın da tek yolu TASARRUF. Ayda 100.000 TL geliriniz de olsa bunun 99.000 TL’sini harcıyorsanız milyoner olamazsınız! Fakat 5.000 TL kazanıp sadece 2.000 TL’sini harcıyorsanız, milyoner olabilirsiniz! Eğer kararınızı verdiyseniz, geliriniz ve tasarruf miktarınız sadece milyoner olmanız için geçen süreyi değiştirir.

 

Yatırım

Tasarruf ediyorsunuz ve birikim yapmaya başladınız, fakat bu yeterli değil. Birikiminizin sizin için oturduğunuz yerde para kazanmasını istemez misiniz? Kim istemez.

Para için çalışmayın; O sizin için çalışsın.

Robert Kiyosaki çok iyi söylemiş! Para için çalışmayın, o sizin için çalışıp kazansın 🙂 Evet finansal bağımsızlığımıza ve milyoner olmamıza giden yolda bize miras veya sayısal loto yardım etmeyecek, bizzat paranın kendisi yardım edecek. Nasıl mı? Bileşik faizin gücü adına!!!

Gücü kullanın; Bileşik Faizin Gücü

Evet yatırımın asıl gücü bileşik faizden gelmektedir.  Ne kadar önce yatırım yapmaya başlarsanız, birikiminiz kazandığı faizin de faizini almaya başladıktan sonra artışı exponential olacaktır.

Bir rivayete göre Albert Einstein, bileşik faizi evrendeki en etkili güç olarak tanımlamıştır.

Yatırım diyince herkesin farklı algıları olacaktır: Mevduat, döviz, altın, borsa, bono-tahvil, emlak vs. Hangisini seçtiğiniz önemli değil, aldığınız risk ve kazancınız önemlidir. Tasarruf etmek ve yatırım yapmak hakkında çok daha detaylı yazılar paylaşacağım.

 

Milyoner olmayı hayal edin!

Hayatta hedefleriniz olmalı, ben kendime finansal bağımsızlık hedefini koydum. Hayatımın sonuna kadar çalışmak ve maddi sorunlar yaşamak istemiyorum. Twitter’da bir anket yapmıştım:

Hangisini seçerdiniz?

 • Lüks yaşayıp borç içinde olmak
 • Kanaatkar yaşayıp milyoner olmak

Cevabınızı seçin ve ona göre yaşayın!

Hayalinize yatırım yapın. Şimdi zorlanın. İlerde parlayın.

Previous

FIRE at will!

Next

Parayla Satın Alabileceğiniz En Değerli Şey Nedir?

14 Comments

 1. Mustafa

  Sanıyorum artık milyoner olmaya başlıyoruz 🙂 Konu daha cazip hale gelmeye başladı…

  • Mr. Milyoner

   Evet Mustafa, her ne kadar uzun bir süreç olsa da sonucunda milyoner olmaktan bahsediyoruz 😉

 2. Adsız

  Heyecanlandim okuyunca ama dahasini merak ettim doğrusu. Tasarruf ve yatırım konularındaki daha detaylı yazılarınızı bekliyorum!

 3. ufuk

  merhaba sizi bugün tesadüfen twitter da gördüm.yazılarınız çok iyi. benimde uzun zamandır planladığım ve uygulamaya geçtiğim konular üzerine olması ilgimi daha da arttırdı. hepsini okuyacağım, şimdilik birkaç tane okudum. kitap tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.

  Robert Kiyosaki nin efsanelerini okudum. onun dışında bailin en zengin adamı nı okudum. Bu arada borsaya ilgimden dolayı bu aralar biraz onları okuyorum. birazda makro ekonomi …Sizin başka tavsiyeleriniz var mı özellikle tasarruf ve yatırım konularında

  • Merhaba Ufuk Bey,

   Sağolun güzel sözleriniz için, kitaplar konusu çok iyi bir öneri oldu. İlk fırsatta okuduğum kitapların kısa özetleriyle bir yazı serisi düşünmeliyim! Ama yazı yazmak çok zaman alıyormuş, yazı listem o kadar birikti ki… önümüzdeki haftadan itibaren daha çok zaman ayıracağım ama..

   Eğer okumadıysanız Peter Lynch’in Borsayı Yenmek kitabını şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca Joe Dominguez ve‎ Vicki Robin’in yazdığı Your Money or Your Life kitabı bir efsanedir. Türkçesi yayınlanmamış galiba, bulamadım. Eğer ingilizce biliyorsanız kesinlikle okumalısınız!

 4. Ufuk

  Kısa zamanda temin edeceğim. Bu konu Hakkı’nda kısa fikir alış Verişinde olacağımız bir bölüm de bulunabilir sitenizde. Eminim okurlarınızında tavsiyeleri olur.

  Bu arada biraz yazılarınızda kendime de benzettim hayatınızı, bende istanbuldan Ankara’ya yeni geldim. Pahalılık kalabalık trafik artık illallah ettirmişti. Sizin gibi tasarruf ve yatırım konusuna da son 2 yıldır ilgiliyim. Umarım sonucunu sizin gibi alabilirim.

  Çalışırken bende kendimi köleden farksız hissediyorum. Çantayı alıp çıkamadıktan sonra hayatın hiçbir anlamı yok bence.

  Size oranla biraz ekside başladım. Çok borcum var ama yakın Zaman’da yerimi alacağım bende milyoner olarak.

  İlk milyonu kazanmak zordur derler, ilkini kazandıktan sonra gerisi gelirmiş. 🙂

  • Aslında ilk 200.000 zor, ondan sonra hızlanmaya başlıyor işler 😀 Tabi ben de 2017 sonunda 1 milyon TL varlığa ulaştım, bakalım bundan sonrası nasıl gidiyor 🙂 ama şunu söyleyebilirim, neredeyse maaşımızdan fazla aylık finansal gelirimiz var!!! bu çok garip bir his, 1 ay işe gidiyorum, ama bankadaki iki tane rakam benden çok kazanıyor! hem sevindirici hem üzücü…

   Bu blogu kurarken çok planlarım yoktu, ama özellikle twitterda insanların teveccühünden sonra aklımda sürekli yeni fikirler uçuşuyor. neden küçük bir topluluk olmayalım, birlikte tasarruf ve yatırım fırsatlarını konuşalım. birbirimize moral ve motivasyon verelim.. bilemiyorum, ilerde en azından çay-kahve içeceğimiz küçük toplantılar organize edebiliriz. çünkü ben de her gün öğreniyorum sizlerden.

   Ankara’ya hoşgeldiniz! biraz sıkıcıdır, ama aileniz sevdikleriniz varsa İstanbul’un eksikliğini hissetmezsiniz. ayrıca eğitim vs. gibi bahanelerle istanbula birkaç günlüğüne gidip gezmek yaşamaktan çok daha keyifli 🙂

   • ufuk

    Katılmaktan zevk duyarım,sizin gibi insanlarla sohbet etmek zihin açıcı olacaktır.

    Şimdiden 200binTL ye odakladım 🙂

 5. Kubilay

  Merhaba, yazılarınız gerçekten keyifli ve akıcı okurken kendimizden de bir şeyler buluyoruz. Paylaşımlar için çok teşekkürler.

  • Merhaba Kubilay Bey,

   Zaten sizden biriyim çünkü 🙂 sadece gözüm biraz erken açıldı 😀 ben teşekkür ederim ilginiz için.

 6. Ahmet

  Merhaba! Tweterdan denk geldim yazınıza. Çok sevindim yazılarınızı okudukça. 45 yasındayım ve ne yazık ki biri im yapamadım. Geç kaldığımı düşünmeye başladım. Bu saatten sonra gerekli olan birikimi yapar mıyım diye kendime sormadan edemiyorum. Lütfen yazılarınıza devam edin. Başarılar dilerim. En içten sevgi ve saygılarımla. ( İnternet paketimi 5 GB olarak almıştım. Sınıfta öğrencilerime Web tabanlı uygulama yapıyorum derslerde ve ogrencilerimin bazısına İnternet paketi olmuyor paylaştırmak zorunda kalıyorum. Bu anlamda zengin olmam çok zor.. 😐)..

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Geç kaldığınızı düşünmüyorum çünkü artık yaşamlar da uzadı. Hala önünüzde uzun bir ömür var 🙂 Kendiniz için olmasa da varsa çocuklarınıza bu farkındalığı aktarabilirsiniz.

   İlginiz için teşekkür ederim.

 7. Kitap Önerisi : Edvin Lefevre – Bir Borsa Spekülatörünün Anıları ( Scala Yayıncılık)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!