Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

bitcoin

Küçük Yatırımcı için Bitcoin Rehberi

Son günlerin popüler konusu Bitcoin! Hızla fiyatı artıyor, izlemesi bile adrenalin seviyemizi yükseltiyor. Hepimizin hakkında az biraz fikri var; dijital bir para birimi.. Fikrimiz neredeyse bu kadar, çünkü tanımıyoruz. Hayatımızda çok yeni bir olgu ama çok sevimli kerata hemen kanımız ısındı!

Çevremdeki çoğu kişinin sorduğu soru aynı: “Nedir bu Bitcoin, allasen?” Hep adını duyuyoruz, sürekli de yükseliyor ama tam olarak ne olduğunu öğrenmedik henüz. Şimdi tam sırası:

Bitcoin, 2009 yılında yaratılan bir kripto dijital para birimi. Satoshi Nakamoto adında gizemli (henüz kim olduğunu bilen yok, Elon Musk olduğunu bile iddia edenler var!) birinin görüşlerinden ilhamla tasarlandı. Geleneksel ödeme yöntemlerinden çok daha az komisyon gerekmesi ve merkezi bir düzenleyicisi (merkez bankası vb.) olmaması nedeniyle tercih ediliyor.

Kaynak: Investopedia

Çok daha detaylı bilgiler paylaşabiliriz burada, blockchain teknolojisiyle taşındığı, nasıl “mine” edildiği vs. Ama biz küçük yatırımcı için bu tip detaylara gerek yok. Merak edenler tabii ki öğrensin, Google bunun için var.

 

Bitcoin’e Hücum

Yaklaşık 8 yıldır piyasada Bitcoin. Ama dünyanın ve bizim gündemimize düşmesi daha çok son 2 yılda oldu. Sebebi de yaygınlaşması ve tabii ki fiyatının hızla yükselmesi. Teyzem bile “Bu bitkom ne yavrum?” diyerek takip ediyor, o derece!

Bakın Bitcoin fiyatının belirli kademeleri aşma süreleri:

$0000 – $1000: 1789 gün
***
$6000- $7000: 13 gün
$7000- $8000: 14 gün
$8000- $9000: 9 gün
$9000-$10000: 2 gün
$10000-$11000: 1 gün
$11000-$12000: 6 gün
$12000-$13000: 17 SAAT
$13,000-$14000: 4 SAAT
$14000-$15000: 10 SAAT
$15000-$16000: 5 SAAT
$16000-$19500: 2 SAAT
***
$19,500 – $15,500: 30 DAKİKA!

İnanılmaz değil mi? Değerinin $1000’a çıkması neredeyse 4 yıl sürerken $6000’dan $19.500’e çıkması sadece 40 gün sürmüş! Tabii tekrar 15 binlere düşüşü de çok hızlı!

Sıradışı! Ama finans uzmanlarının sevdiği bir söz aklıma geliyor:

Hiçbir şeyin (yatırımın) değeri her zaman yükselmez/düşmez.

Anonim

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Cüzdanı, tabii ki temsili!

Bitcoin bahsettiğimiz üzere sanal bir para birimi. Bu yüzden gidip döviz bürosundan alamıyoruz 🙂 Almak isteyenler bunun için oluşturulmuş borsalarda işlem yapmak zorunda. Bu borsaların yurtdışında çok sayıda alternatifi var. Fakat Türkiye’de görebildiğim seçenekler şunlar:

Seçtiğiniz güvenilir bir borsadan (hangi borsayı seçeceğinizi kendi kriterlerinize göre tercih etmelisiniz) alım / satım yapmaya başlayabilirsiniz. Tabii Bitcoin sahibi olmak kadar onu güvenli bir şekilde saklayabilmek de önemli bir konu! Çünkü söz konusu olan dijital bir para birimi..

Güvenliğinizi artırmak için bir ‘Bitcoin Cüzdanı’ (Coin Wallet) edinmenizde fayda görüyorum. Hem daha güvenli şekilde saklayabilirsiniz hem de ödeme aracı olarak veya başka kişilere göndermek için kullanabilirsiniz. Bunu da yapabileceğiniz çok çeşitli aracılar var, en güvenilir olanları:

 

Almalı mı? İzlemeye Devam mı?

Bitcoin’in ne olduğu, nerelerden alabileceğimiz vs. öğrendik. Yani Bitcoin’e Giriş dersini geçtik 🙂 Şimdi geldik küçük yatırımcı penceresinden “almalı mıyız, ne kadar almalıyız?” noktasına. Bu sorunun tek bir cevabı yok maalesef. Her yatırımcının risk algısına, portföy çeşitlendirmesine, birikim büyüklüğüne ve vade kararlarına göre vereceği cevap değişiklik gösterecektir.

Burada kimseye alıp almaması konusunda bir tavsiyesi verecek değilim, çünkü uzmanı değilim! Ama kendi hikayemi anlatayım, herkes kendi çıkarımlarını yapmakta özgür olsun. Ben Bitcoin’i finans piyasalarının çok yeni gündeminde olması nedeniyle, tam yapısı/hareketleri çözülemediğinden ve herhangi bir devlet otoritesi tarafından desteklenmemesi sebebiyle çok riskli bir yatırım aracı olarak değerlendiriyorum. Ama bu heyecanın dışında kalmamak ve denemek için kendi portfoyüm içinde çok minik bir tutar ayırarak (milyoner olduğumu daha önce söylemiş miydim :P) $6000 seviyelerinden aldım.  Bu yatırımın değeri, benim için, tamamen sıfıra bile düşse üzülmeyeceğim bir noktada! Kendi adıma kesinlikle portfoyümün %1’i seviyesinde bile yatırım yapmayı düşünmem! 

Çünkü;

Never invest in a business you cannot understand.

Asla anlamadığınız bir işe yatırım yapmayın.

Milyarder Wall Street yatırımcısı Warren Buffett

 

***Bu yazıdaki bahsedilenler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, okuyucular kendi değerlendirmeleriyle karar vermelidir***

Previous

Bireysel Finans Nedir? Neden Önemlidir?

Next

Güzel Çocuklarla Güzelleşecek Dünya

6 Comments

 1. Lütfi DIRIK

  Bitcoin hakkında verdiğiniz bilgiler sayesinde ne olup olmadığını anlama fırsatı bulduk,teşekkürler. Bitcoin doların yerine geçip Emperyalist ABD ‘nin tahtını sallar mı diye aklımdan geçti ama mutlaka bu bitcoinin içinde yine conilerin parmağı vardır diye düşünmekten kendimi alamadım…

  • Mr. Milyoner

   sağolun nazik yorumunuz için, conilerin ne kadar parmağı var gerçekten bilmiyorum ama neden olmasın

 2. Mustafa

  Uzun süredir bitcoin takipçisi olarak çok ciddi trenleri kaçırdığımı itiraf etmeliyim. Çıktığı zamanı hatırlarım, aylardır da takip ediyorum. En son 1000 dolar sevilerinden itibaren ciddi şekilde takip ediyorum ama bir türlü yatırım yapma riskine giremedim maalesef. ‘Şahsi kannatim’ artık bitcoine yatırım yaparken 5-10 kere daha düşünmek gerekir diye düşünüyorum.

  Not: Yatırım tavsiyesi değildir. ?

 3. Rolgas

  Merhaba , BTC yatırım olarak görülmeye bilir ancak bir çok kripto para var ve bunların hepsi anlaşılmaz değiller.İOTA çok yukseliceği ön görülen nesnelerin interneti diye adlandırılan bir coin sizin de bu konuda yorumlarını almak isterim

  • merhaba, maalesef altcoinlerde görüş verecek kadar bilgim yok. ama kripto paralara yönelik talebin tamamen spekülatif olduğunu düşünmüyorum. benim tavsiyem bu paraları araştırmak için yeterli zaman ayıramayacak küçük yatırımcının uzak durması yönünde. ama inceleyecek vakti ve altyapısı olanlar için gelecek vaadeden bir alan; hem yatırım yapmak hem de eğitim alarak uzmanlaşmak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!