Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

Kendine Yatırım

Merhabalar,

Mr. Milyoner bir süredir yatırımdan, tasarruftan bahsedip duruyor malumunuz. Nasıl tasarruf ettik, yatırımlarla hangi noktaya geldik hepsini detaylarıyla adım adım anlatıyor. Onun da çok defa vurguladığı gibi, gerçekten başlangıçta düşündüğümüzün çok ötesinde ilgi ve olumlu tepkiyle karşılaştık. Hepinize çok teşekkür ederiz. Bu teşekkür aynı zamanda, benim okuyan, düşünen, merak eden insanların varlığına ve çokluğuna olan inancımı tazelediğiniz için. Eşim bu blog fikrini benimle ilk defa paylaştığında, “Çok güzel fikir, hem tecrübe paylaşımı hem de etkileşimle belki bizim de yararlanabileceğimiz bir platform ama bizim millet oturup böyle uzun uzun yazı okumaz.” demiştim. Lafımı geri alıyorum 🙂 Güzel, samimi, bilgilendirici yazılar olunca okuyan okuyormuş 🙂

Kendine yatırım

Kendine yatırım

Mr. Milyoner finansal özgürlük ve dolayısıyla finansal yatırımlardan bahsededursun, ben bu sefer kendine yatırımla ilgili bir şeyler paylaşmak istedim. Eğitim, kendini geliştirme, öğrenme ve başarma benim çocukluktan bu yana olmazsa olmazım, ilgi alanım desem yeridir. Yüksek lisansım var ve bu aşamaya kadar tüm eğitim hayatımda ya devletin iyi okullarında (yaşadığım şehir standartlarında) ya da özel üniversitede burslu okudum. Bunların tamamı ÖSS gibi genel sınavlarda kazanılmış başarıların sonucunda oldu. Çalıştım, kazandım bu kadar basit. Bundan sonra da çalışmak istiyorum, ama yine tasarruf ederek 😉 Kazan-kazan olsun istiyorum yani, mükemmeliyetçiyim ne yapayım 😉

Okuldan Sonra Eğitime Devam

Artık 30’lu yaşlarda, evli ve bir çocuklu bir bayan olarak yeni bir akademik yoğunluğu kaldıracak sabrım ve zamanımın olmadığını hissediyorum. Kısacası doktora fikri cazip gelmiyor, ki zaten bunun bana ne kazandıracağı konusunda da soru işaretleri var zihnimde. Zaten 8-5 mesaim var. Bana mesainin sakin zamanlarını değerlendirebileceğim, evim eşim ve çocuğumla geçireceğim zamandan feragat etmemi gerektirmeyecek ve mümkünse süreci yönetebileceğim bir yol lazım. Derkenn… Birkaç yıl önce farkettiğim ancak daha sonra unuttuğum bir eğitim platformu aklıma geldi ve bir süredir son sürat eğitim alıyor buldum kendimi. Bilenleriniz mutlaka vardır, bu platform edX (https://www.edx.org/ ). Ücretsiz online eğitim platformu.

edX

İngilizceyi hiç bilmeyenler için kötü haber, edX’te Türkçe eğitim yok. Büyük çoğunluğu İngilizce olmak üzere Rusça, Çince, Fransızca gibi birkaç dilde az sayıda eğitim var. İngilizceyi az biraz bilenler için Toefl, IELTS sınav hazırlıkları ile günlük konuşma, iş görüşmelerinde konuşma, etkili yazma gibi konularda eğitimler faydalı olabilir. Ayrıca “Language” sekmesinde temel Çince, İspanyolca gibi yeni diller öğrenebileceğiniz eğitimler de bulabilirsiniz. https://www.edx.org/course?subject=Language

Dil konusundan başladık ama platformda biyolojiden bilgisayar bilimine, ekonomi-finanstan mühendisliğe birçok alanda yüzlerce eğitim bulmak mümkün. Eğitimlerden bazıları haftalık video, okuma, test gibi parçalar içeren bölümlerden oluşurken, “self-paced” olan eğitimlerde hızınızı ve ne kadar zamanda eğitimin ne kadarını tamamlayacağınızı kendiniz belirliyorsunuz.

İsterseniz, eğitimde geçer not aldıktan sonra, 50-100 dolar gibi bir ücret karşılığından “Verified Certificate” yani “Onaylı Sertifika” kazanma imkanı da var. Ama ben CV’mde bu ücreti ödemeden, geçer notla tamamladığım tüm eğitimleri yazıyorum, “şu notla tamamlanmıştır” gibi bir ifadeyle kendimce bir onaylama yapıyorum. Tasarruf 😉

Bunun dışında https://www.coursera.org/ gibi farklı ücretsiz online eğitim platformları varmış ama ben denemedim, yorum yapamayacağım onlar hakkında. edX’in kullanımı, ana ekranı, kurs düzeni vs bana daha kullanmışlı geldi.

Bu arada eğitimler, dünyanın en iyi üniversiteleri tarafından hazırlanıyor. MIT, Harvard, Berkeley, Sorbonne… bunlardan bazıları. Dünyanın dört bir yanından eğitimi alan diğer insanlarla ve eğitimi hazırlayanlarla iletişime geçebileceğiniz bir “discussion board”, “tartışma alanı” gördüğüm kadarıyla her eğitimde var.

Tamamladığım ve bu ara almakta olduğum eğitimler var. Fırsat bulabilirsem, ilgi görürse Türkçe’ye çevirerek, onlardan da ayrıntılı bahsedebilirim. Şimdilik benden bu kadar. Herkese bir öncekinden daha kaliteli, daha eğitimli ve mutlu günler 🙂

Ms. Milyoner

 


Ms. Milyoner Kimdir? diye merak ediyorsanız:

Ms. Milyoner’in diğer yazıları:

 

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 5 – Yeni Fırsatlar: 2011

Next

Sigara İçmek Yerine Philip Morris Hissesi Alsaydınız?

8 Comments

 1. Gokhan 4.0

  bilginin her geçen gün eskidiği ortamda kendine yatırım çok önemli, zamanında kendime yatırım yapacağıma üç kuruşun hesabını yaptığım günleri çok hayıflanıyorum.

  • Merhaba,

   Haklısınız, özellikle genç yaşlarda kendine yapılacak yatırımın etkisi daha uzun süre hissedilecektir. Ama zararın neresinden dönülse de kardır 🙂 Bunun farkında olmanız bile hayli olumlu.

 2. Safak Tan Ozkan

  Dil problemi nedeniyle edx ya da coursera dan yararlanamayanlar icin Turkcell akademi guzel bir alternatif. Edx ile turkcell akademideki girisimcilik egitimi sayesinde tanismistim. Dil sorunu olmayanlar icin udemy ve udacity de ucretli ucretsiz alternatifler iceriyor. Tecrubeme gore Cv ye yazmak icin degilde ilgi alaniniza yonelik egitimlere oncelik verildiginde ilerleme hiziniz katlaniyor. Şu siralar data science ile ilgileniyorum. Coursera da kendimi dari ambarindaki tavuk gibi hissediyorum:) ama bir yandan psikoloji, muzakere teknikleri gibi enteresan konulari da siraya aldim.
  Ögrenmek hic bu kadar eglenceli olmamisti.

  • Merhaba Şafak Bey,

   Size bloga yorumlarıyla değer katan okuyucu özel ödülünü sunmak istiyorum. her yorumunuz bilgilendirici ve ufuk açıcı, önce kendim sonra da okuyucular adına teşekkür ederim…

   Selamlar.

   • Şafak Tan Özkan

    Korsan Co- Writer lık yapıyorum 🙂

    Şaka bir yana, günde 2 kez yeni yazı var mı diye sizin blog’a bakarken buluyorum kendimi. Ana Sayfaya 72 punto ile “Dikkat bağımlılık yapar” filan yazın bari :))

    Sevgiler..

 3. zeze

  Maalesef edx çoğu eğitimi artık paralı yaptı; ücretsiz kurstan yararlanmak isterseniz ödev ve özel araştırma kısımlarını paylaşmıyor. Coursera’ da ise yine eskisi gibi sertifika istemeseniz dahi o kısımları görebiliyorsunuz.
  Bir de bu platformlarda burs imkanı da var mesela edx’te eşim %90 burs hakkıyla MIT’ den sertifikasını aldı.
  Ben de yeni bir çok şey öğrendim, illa ki ders olacak diye bir şart da yok örneğin abstrakt resim üzerine Moma’ nın kursunu aldım. Yani bence çok büyük eksiğimiz olan modern sanat eğitimini de buradan alabilmek çok güzel bir şans. Bunu da buradan paylaşmak istedim.
  Cesaretlendirici yazınız için teşekkürler, emeğinize sağlık. Yeni yazılarınızı heyecanla bekliyoruz. Yolunuz açık olsun.
  Sevgiler

  • Merhaba,

   Dünyaya neden geldiğimizi bilmiyorum, ama sebebi ne olursa olsun buradaki vaktimizi dolu dolu geçirmemiz gerektiğinden şüphem yok. Özellikle gençler için bu vaktin ilerde kazanca dönüşebilecek alanlara yoğunlaşması, bizler gibiler için de (Daha önceki yorumunuzda sizin de 30lu yaşların ortalarında olduğunuzu hatırlayarak) “modern sanat” gibi daha hobi konulara (benim için de tarih) yönelmesi doğru olacaktır sanırım.

   Önerileriniz için çok teşekkür ederim, courserayı bilmiyordum. Artık blogla tekrar ilgilenmeye başlıyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!