Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

iPhone Almak Yerine APPLE Hissesi Alsaydınız?

Baştan söyleyeyim bir iPhone kullanıcısı değilim, hiç de olmadım. Bunun en büyük nedeni tasarımdan çok işlevselliğe ve fiyat/performansa önem verdiğim için hep yolum android cihazlarla kesişti. Ama merak etmeyin bu yazı aslında iPhone veya telefonlar hakkında değil! Paranızı iPhone alarak harcamak yerine üreticisi APPLE’ın hisse senetlerinden alsaydınız ne olurdu şeklinde bir analiz…

Harcamak yerine yatırım yapmak… Birbirinden tamamen iki zıt hareket; ilkinde paranızı verip birkaç yıl sonra eskiyip değerini neredeyse tamamen yitirecek bir tüketim, ikincisinde ise yıllar geçtikçe değerlenip kesenize de değer katacak bir tercih!

Kutsal Elma: Apple

Apple şirketini duymayanınız, hatta kurucusu Steve Jobs’a kadar tarihçesini bilmeyeneniz çok azdır. O yüzden detaya girmiyorum, 1976’da kuruluyor, 1980’de halka arz ediliyor, kurucu Jobs 1985’te kendi şirketinden kovulup 1997’de geri dönüyor, 2001’de iPod, 2007’de iPhone, 2010’da iPad’le piyasaları kasıp kavuruyor.

iPhone Sevdasının Maliyeti

Türkiye’de hem kalitenin hem de bir nevi gösterişin simgesi haline gelen Apple ürünleri çok popüler. 2-3 aylık maaşını bile göz kırpmadan verip iPhone alanlarımız var aramızda itiraf edin 🙂

Şimdi gelelim işin bizi daha çok ilgilendiren kısmına, bu iPhone sevdası yerine Apple hisseleri alsaydık ne kadar paramız olurdu?

Öncelikle iPhone’ların çıkış tarihlerine ve fiyatlarına bakalım:

[table id=7 /]

İlk iPhone ülkemizde satılmamış, fakat yasal olmayan yollarla getirilenlerin fiyatını yazdım. Ayrıca ÖTV/KDV/TRT Payı vs. birçok vergi sayesinde Amerika ile Türkiye arasında çok yüksek bir fiyat farkı oluştuğunu görüyoruz. Genellikle iPhone’lar, Apple Türkiye’de kendi satış kanalını 2013’te açana kadar, ülkemize yılsonuna doğru ulaşmış. Ben de TR Dolar fiyatını hesaplarken ülkemizde satılmaya başladığı günlerin ortalama kurunu kullandım.

Şimdi bir sonraki aşamada iki farklı senaryoda durumu inceleyelim.

iPhone Yerine APPLE Hissesi Alsaydınız

Birinci senaryoda Mr. iPhone isimli hayali arkadaşımız Türkiye’de satılmaya başlayan ilk Apple telefonu olan iPhone 3G alarak bu sevdaya tutulmuş olsun. Her yıl yenisini almak yerine sabırla iki yıl telefonu kullanmış olduğunu varsayalım. Yani sırasıyla iPhone 3G, 4, 5, 6,7 ve X modellerini almış. Bakalım Mr. iPhone kardeşimiz, eğer bu iPhone’lar yerine aynı tarihlerde aynı tutarda APPLE hissesi alsaydı ne kadar parası olacaktı? (27 Mart 2018 itibarıyla)

[table id=9 /]

Tabloyu biraz açıklamak gerekirse:

 • Mr. iPhone telefonun Türkiye’ye giriş yapmasından hemen sonra ayın 15’nde (memur oluyor kendisi) iPhone almak yerine APPLE şirketinin hissesini almıştır.
 • Bir yurtdışı kanalı üzerinden yaptığım hesaplamayla, hisse bölünmeleri (stock split) ve dağıtılan nakit temettülerle tekrar hisse senedi alınmasını (Dividend Re-Investment) da göz önünde bulundurarak bugünkü (27 Mart itibarıyla) hisse değerini bulduk.
 • Daha sonra 3,99 $/TL kurundan değerleyerek de Türk Lirası karşılığına ulaştık.

Mr. iPhone eğer 2 senede 1 iPhone almak yerine APPLE hisseleri almış olsaydı 103.502 TL‘si olacaktı. Güzel bir araba parası…

iPhone Almak Yerine APPLE Hissesi Alsaydınız?

Temsili Mr. iPhone bunu duyunca!

Gelin bir de iPhone’a gönülden bağlı, her ürününü ilk günden alan Mr. Apple isimli hayali arkadaşın durumuna bakalım. Aramızda böyleleri de var mı? Yok diyemedim şimdi..

[table id=8 /]

Mr. Apple eğer her yıl bir iPhone almak yerine APPLE hisseleri almış olsaydı şimdi tam 191.273 TL‘si olacaktı. 12bin$ harcadığı ve birçoğunun değerinin sıfır olduğu telefonlara karşılık neredeyse mütevazi bir ev parası…

Sonuç – Değerlendirme

Daha önce benzer bir yazıyı sigara için yazmıştım: Sigara gibi ucuz olduğu için gözünüze görünmeyen birçok küçük harcamanın uzun vadede nerelere varabileceğini göstermek istiyorum aslındaAylık 300 lira sigara masrafı birçoğunuz için çerez parası olabilir, fakat biriken bu tutarların fırsat maliyeti ise gördüğünüz üzere devasa..

Bu yazıda da amacım telefon almayın, kendinizi kısıtlayın demek değil. İhtiyaçlarınız ölçüsünde tabii ki bir akıllı telefon kullanın. Ama parçalar halinde gözünüze küçük görünen harcamaların sizden ne kadar büyük yatırım fırsatları ve sonuçları kaçırdığını da göz ardı etmeyin!

10 yıllık iPhone sevdasının karşılığı 191 bin TL. Eğer buna değer diyorsanız lütfen devam edin, size hayatta başarılar dilerim. Ama dur bi dakika arkadaş! diye sorgulamaya başlayanlar, lütfen blogu takibe devam edin…

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Görüşleriniz de lütfen yorum olarak bırakın.

 

 

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 7 – Yeni Bir İş, Yeni bir Ben: 2013

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 8 – Başlık Bulamadım: 2014

7 Comments

 1. Onur

  ”Woow” ! 🙂

 2. Cihan Cicek

  Mukemmel bir yazi olmus Mr. Milyoner:)

  Elinize saglik. Ortaya cikan rakamlar, gercekten cok yuksek.
  Gozumuze gelmeyen ve ya icinde bulundugumuz durumun heyecanindan harcadigimiz paralarin, uzun yillar icinde nerelere gelebilecegini cok guzel gostermissiniz.

  Tesekkurler

  • Sağolun Cihan Bey,

   Zaten benim de edindiğim misyon; harcamaları ihtiyaçlar çerçevesinde tutup emeğimizin karşılığı kazandıklarımızı geleceğe büyüyerek taşımanın önemini vurgulamak.

   Tüketim çılgınlığı cenderesinden sıyrılıp finansal özgürlüğe yelken açmak!

 3. İbrahim

  Elinize sağlık cok guzel yazmışsınız peki bu hisseleri alabilmek için internet uzerindenmi saglaniyor ki sağlanıyorsa site ismi nedir teşekkürler

 4. MY

  Sitenin belki de en ilginc yazisi. Ulke gundemi dolayisiyla viral bir yazi bile olabilir. 🙂
  Iphone alma, hisse senedini al.

  • Merhaba,

   Sanmam, böyle onlarca örnek var.. Hisseyi her yerde gösteremezsin ama iPhone her masada çıkarıp koyarsın 🙂 işte bu tek nedenden dolayı sanmam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!