Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

İnfografik Denemesi

Piktochart isimli ücretsiz bir “infografik” hazırlama sitesine rastladım. Siz de denemek isterseniz, çok kullanışlı ve eğlenceli. Ben bir deneme yaptım. Bakalım ilerde de kullanabilirim.

Previous

Araba Almak Mantıklı mı?

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 1 – Başlangıç: 2007 ve Öncesi

4 Comments

 1. KadirAltun

  Temettü ile ilgili bir yazı yazar misiniz?

  • Merhaba,

   Temettü ile ilgili ne okumak istersiniz? Paylaşırsanız, onları da içerecek bir yazı olsun.

   Teşekkürler

 2. Küçük yatırımcı

  Benim en çok merak ettiğim ve karar veremediğim konu temettüden gelecek miktarı nasıl değerlendirecek olduğum.
  Maliyetimizin düşük olması durumunda gelecek temettü ile aynı hisse alsak maliyet yükselmiş olacak ve motivasyon düşürecek gibi geliyor bana. Ayrıca aynı hisse alındığında ileriye dönük bir motivasyon unsuru olmuyor gibi çünkü öncekilerle beraber aynı potada eriyip maliyete etkisi oluyor ve maliyetin yükselmesine neden oluyor.
  Ayrıca küçük yatırımcı olarak örneğin asels almış olsam bir lot alabilmem için kaç lot asels olması gerekir onu hesaplayamıyorum bile.

  Bu sebeple lot fiyatının düşük olmasına dikkat ederek sadece temettü geliriyle alınacak başka bir hisse belirlemek ve o hissenin lotunu sadece temettü geliriyle arttırmak bana daha mantıklı geldi. Bu hissemin maliyet kaç görünürse görünsün aslında 0 olacak yani aslında.

  Geçen yılki çok düşük miktardan oluşan portföyümden temettüler gelmesine rağmen ne kadar temettü elde ettiğimi görmek istesem buna ulaşmam bile çok vakit alıyor ve o temettüyü ne yaptığımı nereye harcadığımı bulamıyorum. Bunu gördüğüm için aralık ayında üç farklı hisseden aldığım temettülerle farklı bir hisse aldım ve hatta o aldığım hisseden de 0,53 kuruş gibi komik bir temettü elde ettim ama bu durum Benim için çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu.

  Kendi bulduğum çözüm bu ama çok daha makul olanları var mıdır onu da merak ediyorum açıkçası.

  • Merhaba,

   Çok dikkat çekici iki konudan bahsetmişsiniz.

   1- Temettü getirilerinin tekrar yatırım (re-invest) konusu: öncelikle kendimi temettü konusunda pek tecrübeli sayamıyorum, çünkü kendi yatırım makro planıma göre temettü yatırımlarıma finansal bağımsızlık sonrası gönüllü emeklilik döneminde geçmeyi düşünüyorum. Nakit akışı yaratacağım bu enstrümanı olarak o zaman kullanacağım. Aslında bu kararım kesin değil tekrar değerlendirebilirim. Sizin için de bu gelen tutarla tekrar aynı hisseyi almanız maliyeti yükselttiğini söylüyorsunuz, peki bunun psikolojik etkisinden başka ne mahzuru var ki? Bana yok gibi geldi.

   2- yatırımcı üzerindeki psikoloji etkisi: her ne kadar yatırım bir ekonomi/finans daha çok rakamlarla yani maddi dünyayla ilgili olsa da, bir de duygu yönü var. bu nedenle yatırım kararlarımızı alırken sadece rakamlara değil bazen hislerimize de bakıyoruz. Sizin bahsettiğiniz durumda çok küçük bir getiri bile aldığınız karardan dolayı sizi mutlu edebilmiş. diğer yönden memnun olup yatırım yaptığınız hisselerden tekrar aldığınızda maliyet rakamı yukarı çıkacağı için çekiniyorsunuz. artık o hissenizin değeri ve fiyatı yükselmiş, zamanı geriye alıp eski maliyetinizden alamazsınız… maliyetin yükselmesi sizi sadece psikolojik olarak rahatsız ediyor, yoksa ne karınızdan eksiliyor ne de zarar ediyorsunuz.

   psikoloji konusu çok mühim. özellikle bizim gibi küçük yatırımcı olup parasını kazanırken günler/yıllar emek verenler için… umarım kısa sürede bununla ilgili bir yazı hazırlayabilirim.

   teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!