Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Harcamalarınızın Farkında Mısınız?

Bireysel Finans’ın hepimiz için neden önemli olduğunu anlatmıştım:

Bu kapsamda birey olarak kendi gelir ve giderimizin takibini yapmak farkındalığımızı artıracaktır. Eğer bilinçli bir şekilde birikim yaparak geleceğimize yatırım yapmak istiyorsak cebimizden çıkan paranın nereye gittiğini bilmeliyiz.

Su Akar Türk Bakar

Temsili Türk!

Atasözlerinin genelde biri açık ve birden çok da mecazi anlamı olduğuna inanırım. Daha önce Parayla Satın Alabileceğiniz En Değerli Şey Nedir? yazımda ‘Dünyada mekan, ahirette iman’ atasözünün anlamlarına dikkat çekmeye çalışmıştım.

Su akar Türk bakar‘ın açık anlamı bariz; su nehirde boş yere akarken Türkler ondan faydalanmadan sadece izler. Şimdi konumuz hidro elektrik santraller değil tabii ki 🙂 Bizi ilgilendiren mecazi anlamı:

Hayatımızda bir çok olay/durum önümüzden su gibi akıp geçiyor, fakat biz onların önemli olanlarından faydalanmak ve zararlı olanlarını değiştirmek için birşey yapmıyoruz. Sadece bakıyoruz, yani izliyoruz.

Mr. Milyoner

Bize hiçbir katkısı olmayan günlük siyaset ve futbol takibimize ayırdığımız vaktin ne kadarını hayatımıza olumlu etkileri olacak şeylere harcıyoruz? Akan su bizim zamanımız ve paramız ise akarken sadece bakıyor muyuz?

 

Cebimizdeki Kaçaklar

Türkiye’nin yapıldığında en büyük barajı olan Keban Barajı için önce set çekilir ve Fırat Nehri’nin barajı doldurması beklenir. Fakat akan suyun miktarı kadar birikme olmaz. Seti kontrol ederler kaçak var mı diye, yoktur. Barajın dolmaması elektrik üretilememesine neden olmaktadır. Onca yatırım boşa gitmek üzere! Kontrol etmek için her türlü çaba sarfedilmeye başlanır; baraj zemini, kilometrelerce kıyı şeridi incelenir. Bir yer altı mağarası keşfedilir. Baraj suyunun buradan kaçtığı ve yaklaşık 20 kilometre ileride başka bir yerden aktığı tespit edilir. Hemen gerekli önlemler alınıp mağaradan akan su engellenir ve baraj dolar, elektrik üretilmeye başlar.

Cebinizden kaçıp giden paralar…

Metaforu açık; baraj bizim cebimiz, su paramız, mağaradan kaçan su nereye harcadığını bilmediğimiz paramız ve üretemediğimiz elektrik de yatırımlarımız. Eğer harcamalarınızın nereye gittiğini takip etmezseniz cebinizde delikler varmışçasına kaçaklar olur. Ay sonunda da bu kadar para nereye gitti diye düşünür dururuz.

Su akarken Türk bakmadı ve Keban Barajı’nı doldurdu, şimdiye kadar da milyonlarca KwH enerji üretti. Biz de bakmayalım, farkında olalım paramızı nereye harcadığımızı!

 

Harcamalarınızı Takip Edin

Ben şans oyunlarıyla veya çılgın iş fikirleriyle milyoner olmadım. Harcamalarımı takip ederek onları kontrol altında tutarak ve tasarruflarımı yatırımla değerlendirerek 32 yaşında milyoner oldum! Sizin de yapamamanız için bir neden yok.

Eğer kağıt kalem kullanmayı seviyorsanız harcamalarınızı bir not defteriyle takip edebilirsiniz. Ama sürekli yanınızda taşımıyorsanız bazı giderleri not etmeyi unutabilirsiniz. Sürekli yanımızdan ayırmadığımız tek şey galiba cep telefonumuz, ben de onu kullanarak harcamaları kaydediyorum. Bunun için çok kullanışlı ve ücretsiz uygulamalar var. Ben ‘monefy‘ uygulamasını kullanıyorum, ücretsiz ve kullanımı kolay. Harcamalarınızı kaydederken gruplara ayırabilir, istediğiniz alt başlıklarda aylık ve yıllık olarak izleyebilirsiniz.

harcamalarınızı

Monefy uygulamasını Apple veya Android cihazınıza indirebilirsiniz.

Böylece konut, ulaşım, mutfak, restoran gibi kalemlerde ne kadar harcadığınızı görebilirsiniz. Bu da giderleri azaltmak istediğinizde nerelere odaklanabileceğinizi göstermiş olacak. Mesela ben harcamaları ilk takip etmeye başladığımda restoran giderlerimin aylık ne kadar yüksek olduğunu farketmiştim. 20şer, 30ar lira olarak öderken rahatsız etmezdi ama aylık 500 liraya yakın restoranlara harcadığımı görünce şaşırmıştım.

Kendiniz ve bütçeniz için bir iyilik yapın, harcamalarınızı takip edin! Bireysel finans farkındalığı cebinizdeki paranın kontrolünü sağladığınızda oluşacak.

Lütfen sorularınızı ve fikirlerinizi yorum olarak iletin..

 

Beğendiysen paylaş lütfen!
 • 2
  Shares

Previous

Mr. ve Ms. Milyoner’in Mottosu

Next

Ev Almak Akıllı Bir Yatırım mıdır?

4 Comments

 1. Mustafa

  İlk sorulması gereken sorulardan biri olsa gerek. Harcamalarımızın farkında mıyız? Bir çoğumuz düşünmeden ‘evet’ diyebiliriz ama ben bir çoğumuzun yanıldığını düşünüyorum. Önceki yorumlarımın birinde bir eğitimcinin harcamalarını not etmeye başladıktan sonra aylık 150 tl sakız masrafı (kızı sebep oluyormuş 🙂 ) olduğunu yazmıştım. Bence bunun gibi ve senin verdiğin örnek gibi hepimizde o kadar çok örnek varki…

  Umarım paramızı harcamayı da hakkıyla yapıp milyonerlik yolunda emin adımlarla ilerleriz… 🙂

  • en ufak bi fikrimiz bile yok, 5er 10ar öderken, kredi kartından 30ar 40ar çekerken farketmiyoruz.

   ay sonunda herkesin merak konusu: “bu kredi kartı nasıl şu kadar oldu?”

   cevap basit, ne demiş Barış Manço usta;

   Yaz tahtaya bir daha, tut defteri kitabı
   Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı 🙂
   Yaz dostum Barış söyler kendi bir ders alır mı

   ben ders aldım, inşallah herkes alır, cebine çeki düzen verir!

 2. Kadir

  Restoranlara ayda 500TL çok mu? Bu gelir seviyesi ile ilgili bir durum, tek başına 500 TL birşey ifade etmiyor. Başka bir yazınızda dediğiniz gibi kazanç / harcama oranı tek önemli kriter…

  • şimdi siz söyleyince kontrol ettim, yazıda zaman belirtmemiş sadece “harcamalarımı ilk kaydetmeye başladığımda” demişim, bu dönem yaklaşık 7 yıl önce 🙂 sadece enflasyonla güncellesek şimdiki değeri 1000 tl yi bulur herhalde. herkesin kazancı bütçesi farklı tabi, kimine göre aylık 500 lira harcama kalemi çokken kimisi bir hesapta steakhouseta 500 lira bırakıyor olabilir.

   ama finansal bağımsızlığın en önemli noktası harcamalarınızı karşılayabilecek yatırım gelirinin olması! yani çok harcayanın daha çok birikim yapması gerekirken az harcayan daha az birikimle yetinebilir.

   kabaca örneklemek gerekirse;

   – aylık harcaması 3.000 TL olan biri yaklaşık 1.000.000 TL birikime ulaştığında gönüllü emekli olup birikimin getirisiyle yaşayabilirken
   – aylık harcaması 6.000 TL olan biri ise yaklaşık 2.000.000 TL birikime ihtiyaç duyacaktır.

   yani az harca çabuk özgürleş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: