Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

Güzel Çocuklarla Güzelleşecek Dünya

Çivisi Çıkmış Dünya

Dünya bugün bir sürü kötülük barındırıyor. İnsanın haberleri izlemeye yüreğinin dayanmadığı, yaşanan onca acıyı artık duygu dünyalarının kaldıramadığı, çoğu zaman da bu yüzden olan biteni düşünmemeye çalıştığımız bir yer dünya bugün. Yemen’deki, Suriye’deki, Myanmar’daki çocuklara mı yanalım? Sokak ortasında vurulan, dövülen kadınlarımıza yoksa çocuk gelinlere mı yanalım? İşkence edilen, canları yok sayılıp katledilen, nesli tükenen hayvanlara mı yanalım? Üç beş kuruş para kazanmak için talan edilen ormanlara, kalitesiz ve denetimsiz sanayinin zehirlediği atmosferimize mi yanalım?

Biliyorum içinizi çok kararttı bunlar, ki pek de bir şey demedim… Bunlar sadece ilk akla gelen birkaç örnek. Dünyayı çok kötü bir yer haline getiren bir çok gelişme oluyor. Ama işte tam da bu yüzden bizim çok iyi çocuklar yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuğunuz yoksa da anasız-babasız bir yavrucağı sahiplenmeniz de dünyayı güzelleştirmek için çook çok önemli. Madem bu çocuklar varlar, bari onlar gittikçe daha da kötüleşen bir dünyada değil iyi haberlerin arttığı bir dünyada yaşasınlar. Bunun için de bizim onlara nasıl yön verdiğimiz fevkaladenin fevkinde önemli!

 

Çocuklar Güzel İnsanlar Olarak Yetişirse Güzelleşecek Dünya Ancak…

Güzel Çocuklarla Güzelleşecek Dünya

Çocuklar vicdanlı olursa, paylaşmayı bilirse, kendi zararına olsa da dürüst olacak yüreğe sahipse, kendini kimseden üstün görmediği gibi kimse karşısında da ezik ve pısırık değilse, başkasına zarar vermediği sürece herkesin karar ve görüşlerine saygı gösterebilcek olgunlukta ise, adalet duygusu gelişmişse, dünyayı gününü gün etmek için değil insanlık adına sevmişse…

O zaman çok güzel bir yer olacak dünya…

O çocuklar büyüyüp kendileri gibi çocuklar da yetiştirince cennet gibi olacak dünya… Ama henüz değil…

Bırakın çocuğunuz hangi mesleği seçmek istiyorsa onu seçsin, ama dikkat edin kabiliyetlerini keşfedip onun için en uygun olanı seçmesinde sizin de biraz yardımınız bulunsun. Tecrübeniz bu açıdan önemli fakat hangi mesleklerin daha çok kazandırdığı konusundaki hayat tecrübenizi lütfen çocuklarınızı yönlendirmek için kullanmayınız ? Bizim gibi özenilen mesleklere sahip, çok sayıda elemeden geçerek belli bir yere gelmiş ve ortalamanın üzerinde kazanan bireyler olabilirler ama mutlu değillerse neye yarar? Bir düşünün sadece birini seçmeniz gerekse çocuğunuzun yetişkinliğinde “Çok Zengin” mi yoksa “İçinde Çok Mutlu” mu olmasını isterdiniz? Ben kesinlikle ikinciyi tercih ederdim, işinde çok mutluysa zaten o işi en güzel şekilde yapar ve makul bir gelir de elde eder zannediyorum.

 

Ms. Milyoner İş Başında

Tekrar başa dönecek olursak, çocuklarımızda (aslında ahlaklı, aklıbaşında, makul her insanda) olması beklenen özelliklerle ilgili ebeveynler olarak neler yapabileceğimiz, ne gibi oyunlar oynayabileceğimiz, hangi alışkanlıkları nasıl kazandırabileceğimiz, kabiliyetlerini keşfetmesine nasıl yardımcı olabileceğimiz  konularında yazıyor olacağım. Bunlar ilgi duyup araştırdığım kaynaklardan ve fikir alışverişinde bulunduğum kişilerden edindiğim veya naçizane tecrübelerime dayanarak derlediğim bilgiler.

Her zamanki gibi lütfen sizin de tavsiyeleriniz, paylaşmak istediğiniz tecrübeleriniz, eleştirileriniz olursa yazın!

Herkese huzurlu ve mutlu günler!

Beğendiysen paylaş lütfen!

Previous

Küçük Yatırımcı için Bitcoin Rehberi

Next

Mr. ve Ms. Milyoner’in Mottosu

2 Comments

  1. Mustafa

    Yani en başta çocuğumuzun mesleğine biz değil kendisi karar versin!

    Ben de bu durumu çok önemsiyorum, çocuğumuzun ilgi, yetenek ve kabiliyetlerine bakmadan aklımızda olmasını istediğimiz kalıba sokmaya çalışıyoruz ve maalesef sizinde bahsettiğiniz gibi ortaya çıkan ‘Mutsuz’ bir birey!!!

  2. Ms. Milyoner

    Aynen öyle. Aynı zamanda çocuk asıl kabiliyetini kullanmadigi icin ekonomik açıdan verimsiz, hem bireysel hem toplumsal açıdan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: