Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

FIRE at will!

Tekrar merhaba, iki aylık bir sürede özel sebeplerden dolayı blog ile ilgilenememiştim. Ama yine hızlı bir şekilde dönüş yapıp yeni yazılarla FIRE (financial independence retire early) yolculuğunda birlikte ilerleyeceğiz.

Yeni başlayanlar şu yazıları da okuyabilir öncesinde:

Bir önceki yazıda FIRE kavramının ne olduğunu ve kapsamını açıkladık. Teorik olarak aklınızda bir fikir oluşmuştur. En azından bir umut kıvılcımı? Ben şahsen “FIRE IN THE HOLE” * modundayım 🙂

40 yaşında emekli olmak

Şimdi bir örnekle bu konsepti daha açıklayıcı şekilde izah etmeye çalışayım (Tabi çok farklı örnekler ve durumlar değerlendirilebilir, yorum bırakarak tartışmaya katkıda bulunabilirsiniz).

Şimdi karı – koca çalışan ve 25 yaşında aylık gelirleri toplamı 8.000 TL olan bir aile düşünelim. Tabi erkek mi kadın mı daha çok kazanıyor bilmiyoruz! 🙂 Şaka bir yana bu aile, ortak hedefleri olan ve birlikte hareket ettiğini düşündüğümüz standart bir aile. Bu örnek ailemiz için de 3 farklı senaryo düşünelim:

1. Gelirlerinin %90’ının harcandığı – MÜSRİF

2. Gelirlerinin %70’inin harcandığı – Jr. Milyoners

3. Gelirlerinin %40’ının harcandığı – Mr. & Ms. Milyoner

Bu senaryoların finansal bağımsızlığa (yani daha önce açıkladığımız, herhangi bir gelir/maaş olmadan hayatını idame ettirebilme) ulaşabilmelerini analiz** edelim:

1. 65 yaşına kadar çalışsa bile ulaşamıyor!

2. Ancak 65 yaşına kadar çalışırsa finansal bağımsızlığa ulaşıyor.

3. Tam bir sihir: 40 yaşında finansal bağımsızlığa ulaşıp isterse gönüllü emekli olabiliyor!

 

Çok vurucu bir sonuç değil mi? Ben de ilk kez finansal bağımsızlık ve erken emeklilik konularını öğrenmeye başladığımda gerçekten şok olmuştum. Detaylara bu aşamada girmek için henüz erken, ama odaklanmamız gereken nokta şu; hiç zorlanmadan 15 yıl içinde finansal bağımsızlığa ve istenirse erken emekliliğe ulaşılabiliyor. 40 yaşından sonra çalışmadan çocuklarıyla ve ailesiyle birlikte özgürce zaman geçirebilmek. Sabah istediğin saatte kalkmak, çocuğunla birlikte aceleye getirmeden mükellef bir kahvaltı yapmak, sonra çocuğu okula kendin götürmek, gün içinde her ne yapmak istiyorsan (spor, kitap, film, size kalmış…) onu yapmak, eşinle birlikte akşam yemeği hazırlamak... Liste uzatılabilir çünkü artık maaş/iş köleliği yok!

 

 

 

* Bir dönem benim de arasında bulunduğum gençliğin internet kafelerde yatıp kalkmasına neden olan Counter Strike repliğine eminim çoğunuz hatırlar. Diğerleri için buyrunuz:

https://eksisozluk.com/fire-in-the-hole–115667

** Bu analizi yaparken tabi ki yaklaşık bir projeksiyon yapıyoruz. Bunu yaparken de bazı parametreler belirliyoruz. Örneğin tahmini enflasyon, maaş zammı vb. Bu çalışmayı tabii ki excelde hazırladım. Kendi birikimim için de kullandığım bir model üzerinde çalışıyor. Bu çalışmanın detaylarını ilerleyen yazılarda açıklayacağım. Ayrıca bu excelin sizlerin uyarlanabilir bir modelini de blogda önümüzdeki günlerde paylaşacağım.

Previous

FIRE : Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik

Next

Milyoner Olmak İçin Yapmanız Gereken İki Temel Şey!

8 Comments

 1. TheEmperor

  Fire in the hole esprisine bayildim. Az mi oynadik cs. Hey gidi gunler

 2. Mustafa

  Evet nihayet yeni yazı geldi, umarım bundan sonra bu kadar bekletmezsin.
  Devamını bekliyoruz…

 3. Nurdan

  O excel veya başka türlü hesaplama modülünü paylaşırsanız çok faydalı olacak

  • Mr. Milyoner

   siteyi yeni yeni olusturuyorum, ama onerinizi kesinlikle düşünüyorum, sağolun

 4. ali

  kronolojik akış rezil üstadım ya. 14 kasım tarihli yazıya 30 kasım tarihli yazının linkini vermişsin

  • kontrol ettim linkleri ama problemi tespit edemedim, bahsettiğiniz linki paylaşabilir misiniz? sağolun uyarı için

   • Ali

    Hocam ben yazıları geçmişten günümüze doğru okumaya başladım. Bu yazıyı okurken (14 kasım tarihli) bir baktım 32 yaşında nasıl milyoner oldum başlıklı (30 kasım tarihli) yazı var. Allah allah dedim ben sırayla geçmişten okuyarak geliyordum, ilk paragrafta linki verilen yazıyı atladım mı dedim kendi kendime. Sonra farkettim işte.
    Yazdığınız yazıda gelecekte yazılmış bir yazının linki var hem de “bu yazıyı okudunuz mu?” Şeklinde ?

    • Merhaba Ali Bey,

     Geçmiş yazılarda ilgili olduğunu düşündüğüm bölümlere sonradan yeni yazıların linklerini ekledim. İtiraf etmek gerekirse, ciddi bir planlamayla sıralayıp yazamadım yazıları. Kafa karışıklığına neden olduğum için kusura bakmayın. Ben de zamanla öğreniyorum 🙂 Sizin gibi yapıcı eleştirilerden çok faydalanıyorum. Umarım her zaman görüşlerinizi paylaşırsınız.

     Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!