Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Cep Telefonu Faturası Ne Kadar Olmalı?

Bu konuda bir akademik yazı okuyor olsaydınız, daha ana konuya girmeden 50 sayfa şöyle giderdi:

 • İnsanların iletişim ihtiyacı nasıl ve ne zaman başladı?
 • Telefonu kim buldu?
 • Cep telefonu nasıl çalışır?
 • Cep telefonu kullanımının toplum bilinç seviyesine yaptığı etkilerin morfolojik yönden sonuçları!

Ya da bir gazete haberi olsaydı?

cep telefonu faturası

ŞOK ŞOK ŞOK

Şöyle bir görseli olup içinde 4. derece bir ünlünün bilmem kaç lira gelen faturasıyla ilgili bir “haber” olabilirdi! Neyse ki şanslısınız, bu sadece bir blog yazısı ve tek tahammül etmeniz gereken yazarın espri anlayışı 😀

Önce Anket

Twitter’dan bir anket yaptım. Twitter’da 5.750 takipçim olduğunu söylemiş miydim 😛 Sağolsun 1.811 kişi üşenmeyip katıldı. Sonuçları şu şekildedir:


Ciddi sonuçlar çıkarıp analiz edecek kadar çok katılım olan bir anket olmadığının farkındayım. Yine de twitter’dan takip edenler ve blogumu okuyanlar için az da olsa fikir verebilecek çıkarımlarda bulunabiliriz.

Cep Telefonu Faturanız Ne Kadar Olmalı?

Bunun net bir cevabı yok tabii ki. Tamamen kişinin ihtiyaçlarına bağlı ve göreceli bir olgu. Bu soruya cevap verebilmek ihtiyaçlarınızı gözden geçirmelisiniz. Bunu anlamak için günümüzde iletişim şirketlerinin sunduğu en popüler paketlerin genel içeriğinden gidelim: Konuşma, Mesaj, İnternet.

Konuşma

Ayda 2.000 dakika konuşmaya ihtiyacı olanlar eminim vardır. Artık sevdiklerimizle aramızdaki mesafeler daha fazla ve onların en azından sesini duymak bizi mutlu ediyor. Kimse size şu kadar dakika konuşma yeter/yetmez diye bir dayatma ukalalığını yapamaz. Kendiniz hariç!

İhtiyacınız olan dakikayı anlamak için mevcut hattınız/paketiniz üzerinden ne kadarlık konuşma yaptığınızı geriye dönük aylar için kontrol edebilirsiniz. Artık şirketlerin web portalleri üzerinden birçok bilgiyi görebiliyoruz. Geçmiş aylarda yaptığınız aylık konuşma süreleri size bir fikir verecektir.

Ortalama biri için her yöne (artık kim hangi şirketi kullanıyor iyice karıştı) 500 dk’lık bir değer belirleyelim, bunu sadece yazının sonunda avantajlı tarifelere göz atarken bir parametre olarak kabul edin. Mesela ben ayda 250 dk’dan daha az konuşuyorum. Sizin belki 1.000 dakikaya ihtiyacınız var. Önemli olan gereksinimi belirleyebilmek.

Mesaj

Eskiden SMS’ler ne kıymetliydi. Eşim Ms. Milyoner ve benim için en azından öyleydi. Artık bizi rahatsız etmek isteyen firmaların promosyon SMSlerinden başka pek kullanılmıyor. O yüzden eminim minimum tutarda bir rakam size yetecektir. Aksini söylüyorsanız, aynı şekilde geçmiş kullanıma bakarak kontrol edebilirsiniz. Konuşma ihtiyacı gibi Mesaj için de 500  rakamını kullanalım, biraz bonkör davrandık ama genelde aylık paketlerinde içinde bol bol bulunuyor.

Yalnız ben mesela hiç kullanmıyorum SMS’i o yüzden eğer sizin için de durum aynıysa alternatif paketlere bakarken benim gibi Mesaj içeriği olmayan seçeneklere bakabilirsiniz.

İnternet

İşte geldik işin en çetrefilli kısmına. Nasıl ki eskiden SMS çok kullanıyorsa, şimdi de internet hayatımızın bir parçası. Akıllı telefonlarımızla sürekli bağlıyız, telefona bakmasak bile o bizim için dış dünyayla iletişim halinde durmaksızın.

Whatsapp, Facebook, Twitter, haberler, mailler ve kota sömürücüsü Netflix ile Youtube… Hayatımızın bir parçaları artık, savaşmaya veya inkar etmeye gerek de yok. Kim istemez ki onlarca GB, hatta sınırsız internet paketi olsun! Ama yine ihtiyaçlarımız perspektifinden bakmalıyız. Çünkü ne diyoruz:

İktisat, kıt kaynakları en verimli şekilde kullanma bilimidir.

Kaynaklarımız sınırlı olduğu için ihtiyaçlarımızı gözden geçirip bizi en az üzecek fatura tutarıyla, en mutlu edecek GB’ların olduğu o maksimum fayda noktasını bulmalıyız. Ne çok ucuza kaçıp ay ortası internetsiz kalmak ne de yüzlerce lira ödeyip bitmeyen GB’lara boğulmak…

Kimisine 1, kimine 2, bazılarına 4 ve çoğuna 10 GB yeterli olabilir. Bu tamamen kişisel bir tercih. Ben mesela cep telefonumda en çok veri tüketen videoları genellikle WiFi bağlantısıyla izlemeyi tercih ediyorum. Ama her an her yerde dizi/film veya komik kedi videosu izlemek istiyorum diyene de saygı duyarım. Yeter ki sizi mutlu eden bir fayda noktasını bulun.

İnternet için de 4 GB gibi bir orta yolda buluşalım isterseniz.

Alternatif Paketler

Eskiden iletişim şirketleri arasında, tabii ki gözle görülmeyen :), hissedilen derecede kalite farkları vardı. Herkes için Turkcell bir kalite ve iyi hizmet sembolüydü. Ama sektörün rekabetçi yapısı kalite seviyelerini bence iyice birbirine yaklaştırdı. Artık şirketin ismi bence tercih sebebi olmamalı.

Örnek Aylık Paket

Daha önceki başlıkta 500 DK Konuşma, 500 SMS ve 4 GB internet konusunda bir örnek paket belirlemiştik. Şirketler sürekli yeni kampanyalar/paketler çıkarıyorlar, sürekli takip etmek kolay değil. Ben de herhangi bir şirketin reklamını yapma çabasında değilim, onların da bana böyle bir talebi olmadı zaten 🙂 Ben şu an (7 Mart 2018) itibarıyla websitelerine bakarak en uygun olan bir tanesini seçtim (daha avantajlı ve hesaplı olan bir alternatif bulursanız lütfen yorum olarak belirtin, yazıyı güncelleyebilirim):

 • Türk Telekom “Benzersiz 4 GB Paketi” ismiyle 750 DK Konuşma, 1000 SMS ve 4 GB interneti 23 TL’ye sunuyor.

Bana 4 GB Yetmez Diyenler

Sizi anlayabiliyorum, özellikle gençler, internet çok güzel 🙂 Daha fazla internet kullanmak neredeyse yeme-içme gibi temel bir ihtiyaç artık. O yüzden bir de 10 GB içeren bir paket de:

 • Türk Telekom “Benzersiz 10 GB Paketi” ismiyle 750 DK Konuşma, 1000 SMS ve 10 GB interneti 38 TL’ye sunuyor.

Ev-İşyeri Cafeler Wi-Fi Dolu, Bana 1 GB Bile Fazla Diyenler

Birçok açısıdan siz de haklısınız. Eğer video içeriklerine ve yüksek çözünürlüklü resim içeren sitelere sık şekilde girmiyorsanız, daha çok Wi-Fi ağlarını kullanıyorsanız 1 GB yetebilir. Sizin için de şu olabilir:

 • BİMCELL (Türk Telekom altyapısı) “Dost Paket” ismiyle 600 DK Konuşma, 600 SMS ve 1 GB interneti 15TL’ye sunuyor.

Neden Daha Fazla Ödeyeseniz?

Öncelikle ankete katılan okuyucular; hala yüksek tutarda faturalar ödemek istiyorsanız, bu sizin kararınız saygı duyarım. Ama size alternatifleri önermeyi de kendime borç biliyorum. İletişim ihtiyaçlarınızı karşılayacak 30 TL ve altı bir fatura tutarına sahip olabilirsiniz.

Blogda sürekli vermek istediğim mesaj: ihtiyaçlarınızı bilin ve onların dışındaki gereksiz herşeyi çıkarın hayatınızdan, çünkü emeğiniz karşılığı kazandığınız paranız israf edilemeyecek kadar değerli. Ne sırf ucuz diye kendinize küçük, ne de marka diye büyük beden bir kıyafet olmasın yeter ki! Bu yüzden iletişim ihtiyaçlarınızı belirleyin, sizi yarı yolda bırakmayacak fakat gereksiz de olmayacak bir konuşma/mesak/internet paketi seçin. Mümkün olduğu kadar 12/24 ay sizi bağlayacak taahhütlerden uzak durmaya çalışın, çünkü sürekli daha iyi ve uygun kampanyalar çıkıyor.

Harcarken Harcanmayın!

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 4 – Return of the Jedi: 2010

Next

Yurtdışı Piyasalarda İşlem Yapmak

11 Comments

 1. Ara Dökmecioğlu

  Mr.Milyoner.Yeni yazınız,her zamanki gibi ilgi çekici.Günlük hayatımızda,fazla dikkate almadığımız,kara deliklerden birine dikkat çekmişsiniz.Düşünce sisteminiz,benimkine oldukça benziyor.Bu konuyu gündeme getirmeden önce,ben zaten aynı şekilde araştırmasını yapmıştım.Gördüğüm şu ki,firmalar müşteri ihtiyaçlarına göre değil,kendi kar beklentilerine göre kampanya veya tarifeler düzenliyorlar.Yani size yeten,500 dk.50 sms ve 2gb.interneti,750dk.1000sms 4gb paketi ile aynı,ya da yakın fiyata satıyorlar.Müşteriyi,daha fazla harcama yapmaya yöneltiyorlar.Şu an piyasada 500dk konuşma ve en düşük internet paketi,aylık 20 tl’den düşük değil.Hatta daha pahalı.Sms hayatımızdan çıktığı için,göz doyurmak ve kandırmak maksatlı kullanılıyor.1000 sms,5000 sms vs.

  • Merhaba,

   Evet bizim gibi ölümlüleri parasını bizi uyandırmadan almak için o kadar çok yöntemleri var ki! “Sadece 1.5 TL’ye menünüzü bir büyük boy almak ister misiniz?” 😀

   Belki bir çok insan gülüp geçiyor, 30-40 lira telefon faturasının peşine mi düşülür? Eğer bir dedemden büyük bir miras kalsaydı, çalışmadan kucağıma paralar aksaydı emin olun böyle düşünürdüm. Ama o 30-40 liralar için her gün yollara düşüp akşama kadar çalışıyorum. Emeğimi de kimseye kolayca yedirmeye niyetim yok!

   Cep telefonundan başladım ama birçok kalemle ilgili tasarruf öneri yazıları düşünüyorum. Eğer önerileriniz olursa lütfen paylaşın.

   Teşekkürler.

 2. Gt

  Digiturk vb. Anlamsiz abonelikler icin de yazi yazmanizi oneririm hersey internette varken ciddi ciddi bu tip seylere para veriyorlar
  Futbol fanatikleri belki istisna olabilir

  • Merhaba,
   Haklısınız, aklımda internet ve televizyon için de ayrı ayrı yazılar yazmak var. Vakit buldukça koyarım umarım. Öneriniz için teşekkür ederim.

 3. Efe

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.. Önemli bir konu, önemli bir kalem… Gereksiz yere boşa giden dakika ve sms haklarına acırım… devreden tarifler de var yine benzer şekilde uygun fiyatlı… Bir faturaya ayda 60-70 lira vermektense 25-30 lira vermek, 1 senede (aylık 30 liradan) 360 TL tasarruf demek… 10 yılda kafadan 3.600 TL… Bunu yatırımla katlarsan ciddi bir nakit akışı elde edilebilir! Bu ve benzeri çok kalem var, iktisatlı olmak bu dönemde kolay olmasa da hayati bir konu… Sitenizi ilgiyle takip ediyorum, başarılar diliyorum…

  • Merhaba Efe Bey,

   Teşekkür ederim ilginiz için. Belki birçok kişi 20-30 veya 100-200 lira için okumaya uğraşmaya değmez diye yaklaşacak. Ama benim asıl bakışım verilen paradan ziyade o israf edilen para için verdiğim emek. Kolay kazanmadığım parayı, kolayca harcamak istemiyorum. Kendi adıma prensibim bu. Yoksa bana keyif veren, mutlu eden kalemlerde tabii ki paramı harcar, en yüksek marjinal faydayı elde ederim 🙂 fakat kullanmadığım veya beni enayi yerine koyan kalemlere/şirketlere de dur derim.

 4. çok güzel bir konu, tasarruf yazılarına da bir yandan başlamanız güzel.

  konuyu okudum ve şu bizim hattan ne haber diye bir inceleyeyim dedim. az kullandığım için dakikası msj ve interneti 4gb gibi bir paketi indirimli kullanıyorum sanıyordum, yazı sonrası biraz araştırma yaptım. kabaca özetliyeyim.

  seçtiğim pakete göre internetin % 25 ini, konuşmanın % 50 sini, sms in ise % 15 ini kullandığımı gördüm! hadi bunlar olabilir, takibini yapmadım diyelim, çok da fazla bir şey etkilemez diyelim sonuçta fiyatım da iyiydi. indirimli bir hat almıştım, (hiç kullanmayacağım dakikalara göre indirimli)

  vodafone sitesine girin, sağ taraftan self servis şifresi alın, sorgulamak biraz karışık tam istediğiniz veriyi parça parça gösteriyorlar. ben kalan dakikalardan aylık kullanım hesabı yapıp buldum.

  benim aylık kullanım fiyatını ben sabit biliyordum, çünkü cep tel ödemeleri otomatik kredi kartına yansıyordu, son bir iki ay bakamamıştım, benim sabit bildiğim tutara ocakta bir miktar, şubatta bir miktar daha bindirmişler meğersem, sayenizde onu tespit ettim. ilk iş taahhüdüm var mı ona bakacağım. son konuşmamızda aynı fiyatlarla süre uzatılsın demiştim, süreyi uzatmışlar ama fiyat aynı değil, bir vodafone ziyareti yapmam gerekecek.

  bir ara yurt dışı için paket almışım, onu da sanırım ara ara ödeme olarak almışlar. onu iptal ettim, birazdan da mrs. sinyor un kine bakarım, büyük ihtimal onda da aynı durum vardır.

  dediğim gibi tasarruf yazıları çok önemli. kullanmadığınız şeyler için verdiğiniz para fazladan ayda 10 tl bile olsa yılda bir kişide 120 iki kişide 240 tl yapar. az bir rakam değil, yılda 30 lot petkim hissesi yapar 🙂 gelen bir tutarı ihtiyaç kadar konuşmadan gelen bir temettü olarak düşünebiliriz.

  bu arada ilginç bir anekdot aktarayım, taahhüt bitim tarihime yakın bir personel beni aradı, mevcut dakikalardan daha fazla dakika vs önerdi. (halbuki benim dakikalar bile ihtiyacımın çok üzerindeymiş, yeni farkettim) arayan kişiye ihtiyacım yok düşünmüyorum dedim, aylık 10 tl fazla ödeyip şu kadar fazla hizmet alacaksınız, ne var ki aylık 10 lira vermeye gibi garip bir laf etmişti. çağrı merkezi vb. çalışan olabileceği için ters cevap vermedim, aslında hak etmişti garip bir cevabı ama sonuçta o da bir çalışan.

  sözün özü önce ihtiyacımızı belirlemeli, sonra ona göre paket almalı. yazı için tekrar teşekkürler, devamını bekliyoruz.

  • Merhaba Sinyor,

   Elinize sağlık, belki bir yazı kıymet ve öneminde tecrübelerinizi paylaşmıssınız. Umarım okuyucular aynı özende yorumlara da göz atıyordur. Başka bir yoruma cevabımda tasarruf edilen tutardan çok emeğimin karşılığının çarçur edilmesinden bahsetmiştim. Kolay kazanmıyorum ki kolay harcayayım.

   Şu an bir cumartesi gecesi, Ms. Milyoner ve Jr. Milyoner uyuduktan sonrası Yurtdışı Borsalarda Yatırım Yapmak yazımı hazırlıyorum 🙂 yaklaşık 2 saattir araştırma yapıyorum, bakalım yazıyı kaç saatte yazcam 😀

   • o konuyla ilgili bir iki soru sorayım, belki yazının şablonuna katkı sağlar.

    konu ikiye ayrılıyor, önce en basit ve az komisyon alan hesap nereden açılır, nasıl kullanılır, bu başlı başına bir başlık konusu, bu konu sona da bırakılabilir.

    ikincisi hangi borsa hangi borsayı etkiliyor? abd düştü, ordaki düşüşe uyan dosya var mı? yabancı borsalarda en büyük hangisi, hangi borsalar hangi grupta? abd de kaç farklı borsa var? bu konu iki başlığa girebilir, gelişmiş ülke borsaları ve gelişmekte olan ülke borsaları, atıyorum, singapur, hindistan vs.

    ayrıca atıyorum samsung firması birden fazla borsada işlem görüyor, bunun sebebi nedir? bu yeni girenlere çok garip geliyor.

    hangi borsalarda çalkantı, spekülasyon daha az, hangisi daha güvenli?

    bu da daha derinlemesine üçüncü bir başlık. hangi borsada hangi yatırımlara girilmeli, örneğin abd de apple, peki bu apple ın bilançosuna, kap bildirimine, yatırımcı kuruluş raporuna hangi siteden ulaşırız, türkçe site var mı?

    aslında soru çok, bu konu çok karışık, konuya hakimsen öncelikle buhur 25 hisseleri gibi bir çalışma yapabilirsin örneğin abd borsasında en beğendiğim borsa şu, alımı burdan yapıyorum, temeli ve geleceği sağlam olan örnek 10 hisse, ayrıca temettü isteyenler için de örnek temettü 10 listesi gibi daha kabaca yol gösteren bir çalışma daha iyi olabilir diye düşünüyorum, kolay gelsin şimdiden yazı çalışması. epey zor yerden başlamışsın.

 5. Renega

  Şahsen faturam ortalama 18tl geliyor her ay 2 paket yapıyorum. Zamanında pttcell efsane bir tarife duyurmuştu şimdi ara ki bulasın. Neyseki zorla tarifeden çıkaramıyorlar. Arıyorlar telefonla şu tarifeye geçirelim diye, bende kanacak göz var kı? 🙂 her ay 5gb internetim var yetmezse ay sonuna doğru başka paket yaparım 3-4 tl tutmuyor. 25 üzeri veren insanlara gülüyorum

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın.

   Tasarruf etmek sıkıcı geliyor bir çok insana. Sonra acısını bile çekseler durum değişmiyor. Telefon vs. gibi her konuda da durum geçerli maalesef..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!