Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Bu Black Friday Nedir, Ne Anlama Gelir?

Türkiye’de yeni yeni duymaya başladığımız “Black Friday“. Türkçe’ye direkt çevirisini yapınca “Kara Cuma” gibi korku filmi ismi adayı bir anlam çıkıyor. Ama aslında hiç alakası yok şu andaki kullanımıyla. Hali hazırda kullanım anlamı; Amerika’nın “Thanksgiving Day (Şükran Günü) kutlamasının (kasım ayının 4. perşembesinde idrak edilir :)) ertesi günü (hep cumaya denk gelir) binlerce marka ve mağazanın özel indirimlerle müşterileri bir nevi tatil alışverişine davet ettikleri gündür.

Dünyaya yayılması da kapitalizmin ve tüketimin merkezi olan Amerika’dan, tahmin ettiğiniz gibi. Avrupa’da da yaygınlaşmaya başladı. Hatta “Thanksgiving”le hiç alakamız olmasa da bizde de görmeye başladık!

Reklamlarda görmüşsünüzdür:

Çakma Black Friday indirimleri!

Bizim firmalar Black Friday’den tam yürüyemeyecekleri için Efsane Cuma’yı uydurmuşlar! 🙂 Hatta başka bir firma Süper Cuma diyor! Galiba kötülerin düşmanı, iyilerin dostu bütün haftanın efendisi olan cuma bu 🙂 Anneler Günü, Sevgililer Günü bizim kültürümüze uygun olduğu için alışveriş yönünü özdeşleştirip çabuk benimsedik. Bakalım bu sefer nasıl bir süreç bizi bekliyor.

Genel olarak ne anlama geldiğini öğrendim diyenlerin bundan sonrasını okumasına gerek yok. Ama “ya arkadaş bu Thanksgiving Day ne alaka, Black Friday diye alışveriş günü mü olur?” diyenler ve yaşadığım Black Friday alışveriş tecrübelerimi merak edenler okumaya devam edebilir.

 

Nerden Çıkmış Bu Black Friday?

Amerikalılar ve Kanadalılar eski bir İngiliz adetinden esinlenerek bir nevi hasat bayramı anlamında Thanksgiving Day kutlamalarını yapıyorlar. Zamanla bu günü daha dini ve milli duyguları da katarak zenginleştirmişler. Örneğin, Tanrı’nın bize verdiği nimetlere şükretmeliyiz konsepti merkezine yerleştirilmiş. Ayrıca ne güzel bir kıtaya ayak bastık, üstüne konduk, Yerlilerle de “çok güzel” anlaştık oturduk bir güzel hindi pişirip yedik fln.

Thanksgiving Black Friday

Şükran Günü hindisi

İyi güzel de hadi Sevgililer Günü’nü alışverişe bağladılar, onu anladık da. Bu Şükran Günü’nü nasıl alışverişe bağladılar? Gerçekten burası büyük başarı. Hatta şimdi birçok şirket bu indirim furyasını Christmas Day’e kadar uzatıp yaklaşık bir aylık alışveriş furyasına dönüştürmeye çalışıyorlar. Tamam hadi tatil fln punduna getirip alışverişe bağladılar da, adı neden Black Friday? Mesela Black Friday kelimesinin ilk kullanımı 1800lü yıllarda piyasalarda yaşayan bir altın krizinde olmuş. Daha sonra 1987’de yine ABD borsalarında yaşayan büyük düşüş sebebiyle Black Monday tabiri kullanılmış. Hep bir kriz! Pek güzel anlamlarda kullanıldığı söylenemez. Tam olarak ne zaman nasıl olmuş da Black Friday kelimesi bu anlamda kullanılmaya başlanmış gerçekten bilen yok! Çeşitli rivayetler var sadece. Hatta bir rivayete göre köleliliğin olduğu dönemlerde Şükran Günü sonrası satılan siyahi kölelerden dolayı bu güne Black Friday denmekteymiş!

 

“Black Friday”zede

Ben de iki kez Black Friday alışveriş çılgınlığını bizzat yaşadım. Gerçekten çılgınlık! Eyaletine göre değişmekle birlikte mağazalar genelde gece 12de kapılarını açar. Ben de Amerika’ya gideli daha 15 gün olmuş, TV fln alınacak ihtiyaçlar var, dedim bu Black Friday indirimlerinden faydalanayım. Fakat tecrübe eksikliği var. Kaba bir tahminle mağaza gece 12de açılacak 2 saat önce sıraya girsem, güzel bir yer kaparım diye düşündüm. Aynen aşağıdaki resimdekiler gibi Best Buy mağazasına gittim:

Temsili resim!

Fakat ne göreyim insanlar öğlenden portatif masa sandalye getirip en önde piknik yeri kurmuş deyim yerindeyse! O gün çok sayıda insanı mağazaya çekmek için bir kaç üründe inanılmaz indirim yapma taktiği yaparlar. Ben de o yüzden sıraya girmeyi göze aldım. Mesela 50 inch TV normalde 500 $ civarıydı, indirim broşüründe 150 $’a satacaz ilanını görüp koştum oraya 🙂 (Tabi tek uyanık ben değilim, yaklaşık 300 kişi daha sıra bekliyordu açılmasına yakın!) Ama gidince öğrendim ki meğerse sadece 3 tane varmış stokta! Tabii tecrübeli alışverişçiler erkenden gelip en ön sırada bekliyordu. Hatta en ön gruptan bir çocuk 150 $’a aldığı TV’yi alır almaz 250$’a orda başka birine sattı 🙂 Ben sırada ancak ellilerde yer bulabildiğim için en avantajlı ürünleri alamadım, ama bu taktiğin bir kurbanı olarak diğer ürünlerden alışveriş yaptım!

İkinci sene Black Friday’de ise daha tecrübeliydim 🙂 Dersime iyi çalıştım, hatta üşenmedim satış vergisi (Sales Tax, bizim KDV benzeri bir vergi) olmayan bir eyalete (120 km uzakta) bile gittim! Ama bu nasıl kanaatkar adam, sürekli alışveriş peşinde diye düşünmeyin, Amerika’da son senemizdi ve dönmeden TR’ye göre çok daha hesaplı ürünleri almak için yapılan bir tasarruf hareketiydi aslında 😉 Harcarken kazandıran 😀

Son olarak, Mr. Milyoner’den size tavsiye Efsane Cuma / Süper Cuma kod adlarıyla?! ülkemize de nüfuz etmeye çalışan bu alışveriş çılgınlığına (ihtiyacınız olmayanlara) aldanmayın, o zar zor çalışıp kazandığınız maaşınızı biriktirin, milyoner olmaya ve sizin için daha değerli şeylere bir adım daha yaklaşın!

Happy Thanksgiving!

 

Previous

Parayla Satın Alabileceğiniz En Değerli Şey Nedir?

Next

‘Black Friday’ bitti sırada ‘Cyber Monday’ var!

9 Comments

 1. Mustafa

  O TV’ yi satan Türk müydü yoksa? ? Şaka bir yana malum bizden beklenecek uyanıklık…

  Yazılarını daha sık yayınlaman güzel oluyor, bekletmiyorsun çok fazla. Sanıyorum bir arkadaş daha yazmıştı yatırım tavsiyelerini merakla bekliyorum.

  • Mr. Milyoner

   Türk değildi ama bizle uyanıklık, sıcakkanlılık gibi birçok özellikleri benzeyen afrika kökenli bir amerikalıydı 🙂

   Blogda kesinlikle oluşacak kategorilerden biri bireysel finans ve yatırım bölümü olacak. Haklısın bu aralar euro dolar altın da hareketli, yatırım konusunda bir yazının tam yeri tam zamanı!

   • Mustafa

    Finans uzmanının yatırım tavsiyeleri işimizi yarayabilir ?
    Beklemedeyim.

 2. Neşe

  Sanırım asıl sorunlarımızdan biri neyin ihtiyaç neyin israf/lüks olduğuna karar vermek. Bir de “amaaan ne kadar yaşayacağım belli degil, bulduğum günün tadını çıkarayım.” diye düşünerek biriktirmeme durumu var, buna ne diyeceksiniz?

  • Mr. Milyoner

   Harcama ve biriktirme konusu cok derin bir konu, kisa bir yorumda doyurucu bir cevap veremeyebilirim. Ama kisaca, harcadigimiz PARA mi yoksa onu kazanirken verdigimiz zamanimiz mi sizce? bunu “farketmek” bile bende sarsıcı bir etki birakmisti.

   • Neşe

    Ama günümüzde para yoksa zamani ne yapacagiz 🙂 parasiz zamanda bir çay bile içilmez

    • Mr. Milyoner

     zaten o yüzden sitenin adı Mr. Milyoner, ihtiyacimiz olmayan ve/veya bizi mutlu etmeyen seyleri hayatimizdan cikarip birikim yaparak milyoner olcaz;) zamanimizi da paramizi da ona degenlere harcicaz..

 3. Kerem Çelikcan

  Yazılar harika ! Bir yıl önce benimsediğim bu felsefeyi benden çok daha önce benimsemiş ve başarıya ulaşmış kişileri görünce inanılmaz mutlu oldum ve inancım arttı. Yaşım 25 ve ben de 10 yıl sonrası için milyoner adayıyım. Black Friday denmesinin sebebiyle ilgili naçizane katkı yapmak istedim. Bloomberg’de program yapan Barış Esen’in attığı bir tweeti paylaşmak isterim. II “Black Friday” yani “Kara Cuma” ABD’de işletmelerin yaptığı satışlar sonrası bilançolarında zarardan kara geçmelerini ifade eder. Zarar “kırmızı” ile ifade edilirken Kar ise “siyah-kara” ile ifade edilir. Başka anlamlar çıkarıp zorlamayalım.. II

  • Merhaba Kerem Bey,

   Asıl ben sizin gibi genç yaşta bu kadar farkındalığı yüksek ve bilinçli biriyle yolum kesiştiği için mutlu oldum. Bu blogu açarken de amacım hem kendi motivasyonumu yüksek tutmak hem de benimle birlikte bu yolda yürüyecek kişilerle ortak bir platform kurmaktı. Henüz blog anlamında yeni başladım, ama birikim konusunda hayli yol aldım. Umarım siz de takipte kalırsınız ve paylaşımlarımız karşılıklı olur.

   yorumunuz ve black friday ile ilgili katkınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!