Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

‘Black Friday’ bitti sırada ‘Cyber Monday’ var!

Daha ‘Black Friday’i tam idrak edememişken şimdi bir de başımıza ‘Cyber Monday’ namı diğer Siber Pazartesi çıktı! Sen aklımıza mukayyet ol ya Rabbim 🙂 Şu yazıda Black Friday’i kısaca anlatmaya çalışmıştım:

Bu Black Friday Nedir, Ne Anlama Gelir?

Black Friday’ı alışveriş sitelerinden ve sosyal medyada sıkça duyduğunuzu tahmin ediyorum. Hatta birçok insan, Türkçe anlamının Kara Cuma olması sebebiyle çok ilginç argümanlar bile türetmişlerdi:

Milletvekili’nden Kara Cuma tepkisi!

%100 emin olmak zor tabii ki, ama Kara Cuma ismini koyarken biz Müslümanların önem verdiği cuma gününe hakaret ya da yerme amacı taşıdıklarını tahmin etmiyorum. Black Friday isminin kaynağının neler olduğundan yukarıda bahsettiğim yazıda biraz değinmiştim, şimdi tekrar etmeyeceğim. Bu yazıda asıl konumuz ‘Siber Pazartesi’.

 

Cyber Monday Ne Demek, Ne Anlama Geliyor?

cyber monday

Siber Pazartesi

Bir önceki yazıda bahsetmiştim; Amerikalılar, kasım ayının 4. perşembe günü kutladıkları Şükran Günü (Thanksgiving Day) ile aralığın 25’ndeki Christmas (İsa’nın doğumunun kutlandığı yortu) arasındaki bir ayı alışverişle geçirmeyi çok seviyorlar. Mağazalar da bu bir ay boyunca insanların daha da fazla harcamasını teşvik etmek için bahane üstüne bahane günler icat etmeye başladılar.

Cyber Monday, Black Friday’den sonraki ilk pazartesi (bu yıl 27 Kasım) mağazaların ve alışveriş sitelerinin daha çok teknoloji ürünlerinin öne çıkardığı bir indirim günü. Her ne kadar biz ne Şükran Gününü ne de Christmas’ı kutlamasak da, aradaki bir ayı alışverişle geçirme alışkanlığımız olmasa da Black Friday ve Siber Pazartesi bizde moda olmaya başladı! Biz daha çok Ramazan ve Kurban bayramlarından önce alışveriş yapmayı seviyoruz. Acaba bu da mı dış güçlerin oyunu? Büyük bir komploya kurban gidiyoruz! Şaka yapmıyorum, ama bu dış güçlerin değil Hepsiburada Lobisinin oyunu! Tek amaçları da durduk yere bize daha fazla para harcatmak!

 

Hepsiburada.com 1 aylık satışını 1 günde yaptı!

Hepsiburada.com Lobisi!

Ben söylemiyorum bunu: Hepsiburada Grubu yöneticisi, geçen yıl Black Friday kampanyasına başladıklarını ve 1 günde 1 aylık satış yaptıklarını söylüyor. Videosunu izlemek isterseniz:

Black Friday ile 1 aylık satışı 1 günde yapıyoruz!

Genel kanının aksine bu “indirim” gününde gerçek bir indirim falan yaptıkları da yok! Sadece benim izlenimim değil bu, buyrun haber metni için:

Bloomberg HT: İndirim ve zam birbirine karıştı

“Türkiye’nin ‘Kara Cuma’sında özellikle online sitelerin sunduğu indirimler, tüketicilerin de eleştiri yağmuruna yol açtı. Sosyal medyada binlerce kullanıcı, bir önceki hafta fiyatlarını yüzde 20 artırıp, bu fiyat üzerinden yüzde 20’lik indirim yapan kanalları, Black Friday fırsatçılığı yapmakla suçladı. ABD’deki gibi yüzde 80’lik indirimler ise hediye aksesuvar kampanyalarıyla sınırlı kaldı.”

Bak sen şu Lobi’ye! Hem indirim falan yapmıyor hem de bizi gaza getirip 1 günde 1 aylık para harcatıyor!

Mr. Milyoner’in size tavsiyesi sabah 8den akşama 5e kadar verdiğiniz emeğinizin karşılığı kazandığınız paranızı bu aldatmacalara kanarak çarçur etmeyin. Parayla Alabileceğiniz En Değerli Şey Nedir?adlı yazıda belirttiğim gibi emeklerinizin karşılığını sizin için gerçekten değerli şeyler için biriktirin.

 

Previous

Bu Black Friday Nedir, Ne Anlama Gelir?

Next

Black Friday’i Bile Uçlarda Yaşıyoruz!

3 Comments

 1. Mustafa

  Merhaba Mr. Milyoner,
  Cyber Monday olayını senden öğrenmiş oldum, bunun için teşekkür ederim. Ama iş bayanlar öğrenmesin ?
  Şaka bir yana senin bu paylaşımlarını bayanlar (çok alışveriş yapmayanları tenzih ederim) okuyup, idrak etmeli.

  O kadar çalışıyor didiniyoruz, sonra dediğin gibi yok şu günü yok bu günü parayı hesabımıza ediyoruz ve Üstelik bir kez daha katılıyorum indirim falanda hikaye…

  • Mr. Milyoner

   bana yeni yazı fikri vermiş oldun 🙂 EŞİNİZ SİZİ MİLYONER YAPABİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!