Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

black friday

Black Friday’i Bile Uçlarda Yaşıyoruz!

Geçtiğimiz hafta Black Friday yoğun bir gündem geçirdik. Kimisi indirimlerden faydalanmak için online alışveriş siteleri ve avmlere akın etti, kimisi de “Black Friday, Kara Cuma demek! Bizim için kutsal olan cuma gününe hareket ediliyor” sürrealizmine sürüklendi. Oysa ki Black Friday’in ne olduğunu öğrenmek için çaba göstersek daha rasyonel davranabiliriz, hem gaza gelip alışveriş yaparken hem de protesto ederken. Daha önceki şu yazılarda anlatmıştım:

Ama öğrenmek için pek çaba göstermiyoruz, verileri kullanıp aklımızla düşünmek yerine duygularımızın etkisinde kalbimizle karar vermeyi tercih ediyoruz. Bu da bizi gereksiz gaza getirebiliyor 🙂 Toplum olarak uçlarda yaşamaya bayılıyoruz zaten, ya çok seviyoruz ya nefret ediyoruz. İki tane örnek vermek istiyorum:

Çok Sevenler: Hepsiburada.com 1 Aylık Satışını 1 Günde Yaptı

Hepsiburada Grubu yöneticisi Emre Ekmekçi, geçen yıl Black Friday kampanyasına başladıklarını ve 1 günde 1 aylık satış yaptıklarını söylüyor. Videosunu izlemek isterseniz:

Black Friday ile 1 aylık satışı 1 günde yapıyoruz!

black friday

Çok sevenler temsili değil!

Bu Black Friday’i çok sevenlere güzel bir örnek; o kadar sevmişler ki hiç bizim tatil/bayram geleneklerimizin olmadığı – yani çok alışveriş yaptığımız bayram arifeleri gibi – bir günde  1 aylık alışveriş yapmışlar!

Nefret Edenler: AVM’de Dükkanları Black Friday İndirimi Yaptıkları için Protesto Edenler

Belki haberlerde veya sosyal medyada gördünüz, ama görmeyenler için;

Bir giyim mağazasını protesto edenler:

 

Gözlük firmasını “Müslüman mahallesinde salyangoz satmakla” itham edip :S protesto edenler:

https://www.youtube.com/watch?v=0o5nRtfA5kw

 

Çok uç örnekler farkındayım, bu insanlar hareketleriyle toplumun genelini temsil etmiyorlar. Ama maalesef düşünceleriyle ediyorlar. Kara Cuma söyleminden rahatsız olup ne olduğunu araştırmadan nefret eden çok insan var. Oysa ki Türkçe’ye çevrilirken bile yanlış yapılmış, doğrusu Siyah Cuma! Ama Kara denilince duygularıyla düşünenler olarak bizlerin daha çok tepki vereceğimiz mi hesaplandı?! (Hemen komplo teorileri uçuşsun 🙂 )

 

Ya Sev Ya Terket!

Konu para olunca da durum değişmiyor gördüğünüz gibi… Black Friday’i de uçlarda yaşamayı başardık. Ama konuyu bağlamına geri döndürmek gerek; Black Friday tamamen tüketimi artırmak için bir hamle. Daha çok satış ve kâr peşindeki şirketlerin bizi daha fazla harcamaya teşvik etmelerinden ibaret. Bu amaçları için daha önce Anneler Günü ve Sevgililer Günü gibi sevgi ve duygularla alakalı değerleri ve Ramazan ve Kurban bayramı gibi dini günleri kullandılar. Satın almak, harcamak ve tüketmek için bunları bile kullananlar her değeri de kullanabilirler!  Ama biz düşünen ve akledenler için bunlarda bir ders vardır.*

Düşünelim ve konuları bağlamında değerlendirelim. Duygularımız ve kalbimizin hisleri tabi ki önemlidir, ama bu gibi konularda aklımızı da göz önünde bulunduralım. Bizi daha fazla harcamaya ve tüketmeye yönelten bu ucuz numaralara karşı da uyanık olalım. Unutmayın, parayla alabileceğimiz çok daha değerli şeyler var!

 

*Şüphesiz bunda düşünüp görebilen kimseler için ibretler vardır.

Hicr 75

Previous

‘Black Friday’ bitti sırada ‘Cyber Monday’ var!

Next

32 Yaşında Nasıl Milyoner Oldum?

2 Comments

  1. Mustafa

    Bizim gibi tüketim toplumunda çok iyi iş yapıyor bu gibi günler. Örnek Hepsiburada’ nın bir günde bir aylık satış yapması.
    Gerekli, gereksiz harcama merakımız bizi tasarruftan uzaklaştırdığı gibi kişisel olarak ekonomik sıkıntı yaşamamıza sebep olabiliyor.

    • Mr. Milyoner

      tüketim toplumu olduğumuz doğru tespit. toplumu değiştiremeyiz ama kendimizi değiştirebiliriz. ihtiyaçlarımızı ve bizi mutlu edenleri tespit edip düşünerek harcarsak, tüketim bireyi olmayız! dediğin gibi kişisel ekonomik sıkıntıdan finansal bağımsızlığa yönelebilriiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!