Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Mr. Milyoner

Bireysel Finans Nedir? Neden Önemlidir?

Bireysel Finans; kişinin veya ailenin, finansal riskleri ve  muhtemel hayati olayları göz önünde bulundurarak, gelir, gider, bütçe, tasarruf, vergi, birikim ve yatırım konularını kısa ve uzun vadede yönetmesine denir. Bireysel Finans konularına örnek olarak; gelir yönetimi, bütçe hazırlama, kredi kartları, ev, araba ve ihtiyaç kredileri, sigortalar, tasarruf yöntemleri ve yatırım araçları (döviz, mevduat, borsa vs.) verilebilir. Ama genel çerçevede, kişinin ve/veya ailenin hayatında alacağı para ile ilgili bütün karar, yöntem ve uygulamalar Bireysel Finans çatısı altında toplanabilir.

Para ile alabileceğiniz en değerli şey nedir? isimli daha önceki yazımda, paranın hayatımızdaki yadsınamaz öneminden ve bizim ona yüklediğimiz anlamlardan bahsetmiştim. Günlük olaylarda aldığımız kararlarda para bizim için vazgeçilmez bir parametre, ama acaba para ile olan ilişkimiz hep günübirlik mi?

 

Bireysel Finans, Dolar Kuru ve Mevduat Faizinden mi İbaret?

Yazılarımda soru sormayı çok sevdiğimi farketmiş olabilirsiniz. Sanırım daha önceden kendi sorduğum soruları başkalarının da sorduğunu ve bunlara cevaplar aradığını düşündüğüm için bu şekilde yazıyorum. Sadece bu da değil sanırım, küçüklüğümden beri farkında olmadan Sokrates’in soru sorma yöntemini içgüdüsel olarak uyguluyorum.

Sokratik yöntem 3 aşamalı olarak gerçekleşmektedir. İlk aşamada karşıdaki kişiye sorular sorularak onun neyi bilip neyi bilmediği araştırılır. İkinci aşama ironi (ironie) yani alaydır. Son olarak ise fikir doğurtulmaya (maieutique) başlanır. Günümüz eğitim sisteminde Sokratik yöntem, buldurma yöntemi olarak uygulanmaktadır. Modern anlamda soru cevap yöntemi (katehetik yöntem ya da ilmihal yöntemi) ile başlayan süreç bir anlamda tümevarım yöntemidir. Soru cevap yöntemini (bilginin edinilmesi için hazırlık aşamasını) buldurma süreci izler. Kişi, bildikleri ve sorulan sorulara verdiği cevaplardan çıkarsadıkları sayesinde karşısındakinin bilgilerine ulaşır.

Kaynak: Wikipedia

Bu yöntemi Sokrates kadar iyi yapabildiğimi sanmıyorum, ama soru sorarken herkesin aklında merak ve kendi doğrularının yüzüstüne çıkmasını umuyorum. Konuya dönersek eğer, paraya önem veriyoruz ama onunla ilişkimiz çoğunlukla günübirlik. Mesela kaçımız emeklilik dönemimize finansal açıdan hazırlık yapıyoruz? Hadi o kadar ileri gitmeyeyim, kaçımız 5 yıl sonra yapacağı ev/araba gibi önemli miktardaki yatırımlarını veya birikimlerinin durumunu planlıyor? Aylık harcamalarının hesabını tutanımız kaç kişi?

Yatırım konuşmayı millet olarak sevdiğimiz söylenebilir. Döviz kurlarını, altın fiyatlarını hatta prim yapan semtleri günlük takip etmeyi ve konuşmayı seviyoruz. Ama vizyonumuz hep günübirlik! Yatırım risklerini orta ve uzun vadede hesaba katmak, elimizdeki paraya ne kadar süre içinde ihtiyacımız olacağı, yatırımımızdan kazanç beklentimizin ne kadar olduğu gibi daha bir çok günümüzü aşan konuları pek göz önünde bulundurmuyoruz.

 

Bireysel Finans Neden Önemli?

@OzanBingöll isimli bir üstad, Twitter’da vergiyle alakalı dikkat çekici bilgiler paylaşıyor. Geçenlerde orada şöyle bir konuyu gündeme taşımıştı:

Vatandaş, üzerindeki vergi yükünün farkına vardıkça ve bütçedeki en büyük payın ödediği vergilerden oluştuğunu bildikçe, vergi bilincine sahip bir birey olarak kamu harcamalarını sorgular hale gelecektir.

Kısaca vatandaş verdiği vergilerin nereye gittiğinin pek farkında değil, farkında olsa sorgulardı diyor. Haklı! Ama bırakın verdiğimiz vergilerin nereye gittiğini takip etmek, kaç kişi geçen ay/yıl hangi kalemde ne kadar harcama yaptığını not alıp takip ediyor? Bir çoğumuz çalışıp didinip alınteriyle kazandığımız parayı nereye harcadığının farkında değil! Kredi kartını cırt çekiyor, maaş yatınca ödüyor, bitti gitti!

İşte bu yüzden Bireysel Finans çok ama çok önemli! Ne kadar kazandığımızı, gelir ve giderlerimizi bütçelemeyi, tasarruf/birikim hedefleri koymayı, yatırım kararlarını bilinçli olarak vermeyi, yatırımlarımızın getirilerini ölçebilmeyi ve uzun vadeli finansal geleceğimizi şekillendirmeyi öğrenmeliyiz ve dikkatle takip etmeliyiz.

 

Bireysel Finans

 

Bireysel Finans – Yatırım kategorisinde bu konularda ve bizim gibi küçük yatırımcıyı ilgilendiren günlük finansal konularda elimden geldiği kadar paylaşımlarda bulunacağım. Lütfen blogdan ve @MrMilyoner twitter hesabımdan takip edin!

 

Previous

Ms. Milyoner’den Merhaba

Next

Küçük Yatırımcı için Bitcoin Rehberi

9 Comments

 1. Mustafa

  Neye ne kadar harcadığımızı bilmiyoruz dedin ya ben de bu konuda bir örnek vermek istiyorum.

  Geçen yıl Finans Okuryazarlığı konusunda seminer vermek üzere kurumumuza iki eğitimci geldi. Eğitim veren hocalardan biri “ben de bu eğitimi almadan bilanço falan hazırlamıyordum nereye ne kadar para harcıyorum bilmiyordum. Sonra harcamalarımı kalem kalem not etmeye başladım ve gördümki ayda 150 tl sakız parasına gidiyor.” dedi.

  Kim derki sakıza o kadar para gider, takip etmeyince dikkatte etmiyoruz, nereye ne gidiyor bilmiyoruz. Insan hesabını bilmeli, harcamalarını takip etmeli. Yoksa bir bakmışsınız ayda 150 tl sakız parasına gidiyor. ?

  Yeni yazıda görüşürüz.

  • Mr. Milyoner

   Kesinlikle doğru! Hayatı nasıl ki akışına bırakıp yaşamamak gerekiyorsa, parayı da akışına bırakmamalı. Yoksa sel olur gider!

 2. Nurdan

  Geriye döndürülemeyen, yerine konamayan tek şey zaman ve hayat. Biz bunlari o hesabını bile tutmadığımız gelirimizi elde etmek için tüketiyoruz…

 3. Dilek

  Yıllık enflasyonun %10 olduğu bir ülkede faize bel bağlamak ne kadar akıllıca?

  • örnekler verirken faizi anlatması kolay diye kullanıyorum. ama bütün yatırımları faize koymak tabii ki doğru olmaz. blog henüz yeni, yatırımlarla ilgili daha çok yazı (borsa rehberi, altın ve dolar getiri karşılaştırması vs.) hazırlıyorum.

   ayrıca ben %15.5’tan faiz alabiliyorum bence karlı 🙂

 4. Utku

  Kişisel finans kontrolünü ele almak için defalarca tüm harcamalarımı tek tek kayıt etmeye çalıştım ancak hiçbiri uzun soluklu olmadı. Bir yerden sonra “amaaan” deyip koyuveriliyor maalesef.

  Ancak gerçekten alınan bir simidi bile kaydetmenin büyük faydası var. Geçen ay akıllı telefonlar için kişisel finans ve bütçe yönetim aplikasyonlarını uzun uzun inceledim.

  Goodbudget, MoneyWiz, Home Budget, Wally ve Spendee uygulamalarını indirip bir süre denedim. Bir kısmını yüksek aylık ücretleri için, bir kısmını iki kişi senkronize kullanamadığı için ve arayüzünü kullanışlı bulmadığım için eledim. En son Spendee adlı app’ten son derece memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim.

  Aynı zamanda bu uygulamaların çoğunda kategoriler bazında aylık bütçe de oluşturulabiliyor. Örneğin 500 tl market bütçesi belirleyip, o ay için bütçeyi aştığınızda uygulama size uyarı veriyor, siz de kendinize çeki düzen veriyorsunuz.

  Belki siz de mr.milyoner olarak, planlı milyonerlik kıvılcımını yaratabilecek bu appler hakkında okuyucularınızla bir inceleme yazısı paylaşırsınız ileride.

  1 aydır eşim ve ben yaptığım her harcamayı ve gelirlerimizi kuruşu kuruşuna kaydediyoruz. Gerçekten ortaya çok çarpıcı tablolar çıkıyor. En önem verilmeyen kahve, otopark vs. giderler bile korkunç bir yekün oluşturuyor! Biz gelirimizin bize asla yetmediğini, ay sonunu zor getirdiğimizi düşünürken ve önceki aylarda o psikolojiyle hiçbir birikim yapmazken, bu applikasyonlarda en bol kepçeden bütçe yarattığımızda bile her ay kenara 5,000 TL atabileceğimizin farkına vardık mesela. Zaten bu uyanıştan sonra sizin bloğunuzu keşfettim ve çok ilgimi çekti. 2 günde tüm yazıları okudum neredeyse. Emeğinize sağlık. Umarım bu hareket ülkenin en çok istismar edilen topluluğu olan beyaz yakalılarda bir uyanışa vesile olur da özgürlüğe doğru bir adım atma kararı aldırır.

  Sevgiler

  • Merhaba Utku Bey,

   Harika tespitlerde bulunmuşsunuz. Bravo.

   Harcamalarınızın farkında mısınız yazımda MONEFY uygulamasından bahsetmiş ve tavsiye etmiştim. Ayrıca şimdi belirteyim MONEY MANAGER uygulaması da güzel, özellikle gelir/banka tarafını da birlikte kaydetmek için.

   Elinize sağlık, teşekkürler.

 5. Şafak

  Selamlar,
  Blogunuzu bugün keşfettim. Yurtdışı piyasalarda işlem yapma yazınızdan girdim, 2 saattir keyifle okuyorum. Bloğunuz Benzer kafa yapısında insanların bir birleşme noktası olmaya doğru evrilir diye umuyorum. İnvestment club tarzı bilginin paylaşıldıkça çoğaldığı bir ortam oluşmasını temenni ederim. Yorum konusuna gelince; Ben ve eşim para konusunda sıklıkla tartışma yaşardık. En sonunda 2003 yılında excelde basit bir tablo yaparak nereye ne kadar borcumuz var onu Takip etmeye başladık. Ev kredisi Kredi kartı, taksitler vs. Artık nereye ne vermemiz gerektiğini biliyorduk fakat gündelik harcamaları da takip etmemiz gerektiği 2009 yılında birbirimizi oldukça kırdığımız bir tartışmada ortaya çıktı. gündelik olarak transaction bazında nereye ne harcadığımızı kaydetmeye başladık. ( misal markete gittin , 50 TL harcadın. => 50 TL Mutfak masrafı gibi) o günden beri bir daha finansal konularda tartışmamız olmadı. Para nerden geliyor nereye gidiyor. Nereye ne harcadık net. Pivot sağolsun raporlaması da kolay. Tanışma fırsatımız olursa size de sistemi göstermek isterim 🙂 hatta bu sayede yakın bir arkadaşıma finansal koçluk verip 2 sene içinde önemli borç seviyesi azaltmasına destek olma fırsatım oldu.
  Uzun lafın kısası APP şart değil. Excel Bile yeterli.
  Şimdilik iyi bir cloud servisi bulamadığımızdan hala mail güncelleyen diğerine mail atsın tarzı eski usül güncelliyoruz eşimle. google drive ve onedrive da çeşitli sebeplerden verim alamadık. Belki okurlarınızdan ya da sizden iyi bir fikir gelebilr 😉

  Güzel bir girişim başaraılarınızın devamını dilerim ..

  • Merhaba,

   Sizler gibi dönüş yapanlardan sonra gerçekten yazma motivasyonum artıyor. Beyaz yaka olup işinde iyi kariyeriyle ve çok da çalışan insanlardan finansal açıdan hayli başarısız olanları görüyorum çevremde. Ve onların yüzlerindeki sahte gülümseme, altlarındaki lüks araba ve de marka kıyafetlere rağmen arka plandaki mutsuzluklarını hissediyorum. Kapitalist sisteme fln karşı değilim, sadece sıradan vatandaşın basit bir dişli olmak yerine akıllı bir tüketici ve kazançlı bir yatırımcı olabilmesi için çaba gösteriyorum. Ben yaptıysam, herkes yapabilir!

   Sizin tecrübenizi de zevkle okudum, umarım ilerde becerebilirsem bir forum ekleyebilirsem bloga; sizler gibi çok değerli anekdot ve yöntemleri öğrenmek isterim. Tabii ilgi duyan herkes yazıp okuyabilir 🙂 Eşinizle yaşadığınız bile kesinlikle çok yaygın bir husus, herkesin yaşadığını düşünüyorum. Ve siz çok medeni ve başarılı bir çözüm bulmuşsunuz. Umarım okuyucular gözden kaçırmaz.

   Tanışma konusunda da zamanla buluşmalar yapabiliriz 🙂

   Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!