Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı mı?

Yirmili, otuzlu yaşlardayken emeklilik birçoğunuza o kadaaaaaaar uzak bir kavram gibi geliyordur ki. Belki babalarımız 20 sene çalışıp 40lı yaşlarında emekli oldu, ama biz o kadar şanslı değiliz. En az 60 yaşını beklememiz gerekiyor ve maalesef şafak karanlık!

Kendi adıma 10 yıldır çalışıyorum, 33 yaşındayım ve 27 yıl daha çalışmalıyım “resmen” emekli olmak için. Şuna eminim ki bu tarihten sonra alacağım emekli maaşı hayatımı idame ettirmeme yetmeyecek. Blog okuyucuları zaten biliyor, başka planlarım var. Ama bir de planlara sigorta niteliğinde bir yedek lastik; Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) var. Peki bu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı mı?

Baştan söyleyeyim; BES kesinlikle olmanız gereken, mükemmel tasarlanmış ve çok karlı bir sistem değil! Bazı avantajları bulunuyor, ama birçok kritik noktada eksiklik/yanlışlıklar var.

Ama BES konusu siyah ve beyaz kadar net bir husus değil. Buyrun, okuyup kendiniz karar verin…


İçindekiler

1) Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

a) Nasıl Çalışır?

2) BES’in Avantajları

a) Devlet Katkısı

b) Vergi

c) Tasarruf Alışkanlığı

3) BES’in Dezavantajları

a) Sistemden Erken Çıkışın Sonuçları

i) Devlet Katkısı

ii) Vergi

b) Fazla Vergi Ödeme

c) Giriş Aidatı, Yönetim Gideri ve Fon Gideri İsimli Fahiş Masraflar

i) Giriş Aidatı

ii) Yönetim Gideri

iii) Fon Gideri

4) Sonuç: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı mı?


1) Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Lafı uzatmadan kısaca özetlemek istiyorum; Kişinin mevcut sosyal güvenlik sisteminin dışında kendi yapacağı katkılar yoluyla ikinci bir emeklilik geliri/birikimi oluşturabilmesini sağlar. Ama emeklilik diyince hayatınızın sonuna kadar maaş alacağınız Sosyal Güvenlik Emekliliği gibi sanmayın. Ne kadar birikim yaparsanız ona göre toplu para veya belirleyeceğiniz aylık geri ödeme şeklinde bir dönüşü olacak.

Asıl kuruluş amacını kimse size söylemez ama şudur; Devletin borçlanma araçlarının satışı için uygun bir platform oluşturulması! Evet, bu sistemin kuruluşunun asıl amacı hazinenin tahvil ve diğer borçlanma senetlerine müşteri yaratılmasıdır. İkincil bir amacı da “ilerde çok fazla emekli maaşı veremeyebiliriz, vatandaş kendi başının çaresine baksın” olabilir..

a) Nasıl Çalışır?

BES konusunda yetkilendirilmiş bir çok şirket vardır.

Kaynak: Doğruluk Payı

Bu şirketlerin hepsinin faaliyeti Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından denetlenmektedir. Ayrıca BES şirketinizin batması durumunda birikimleriniz zarar görmez, devredilecek şirkette aynı şekilde devam edecektir.

Herhangi bir şirket veya kurumunuzun anlaşmalı olduğu bir kuruluşu seçip ödeme planınızı (aylık/yıllık) ve birikimlerinizin hangi fonlarda değerlendireceğinizi belirlersiniz. Ödemeleri banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan bile yapabilirsiniz.

BES ile ilgili bütün detaylara girmeden avantaj ve dezavantajlara odaklanmak istemiyorum. Eğer ben her türlü detayı öğrenmek istiyorum derseniz, EGM’nin websitesine göz atabilirsiniz.

2) BES’in Avantajları

a) Devlet Katkısı

BES’in tartışmasız en büyük farkı yaptığınız ödemelere devletin de %25 katkı yapmasıdır. Tabii bu katkının bir üst sınırı var: brüt asgari ücretin yıllık tutarının %25’i olup 2018 yılı için bu üst sınır 6.088,50 TL’dir. Yani, yıllık 24.354 TL’den daha fazla katkı yaparsanız, bu tutardan fazla ödemeniz için devlet katkısı alamazsınız.

Eskiden devletin katkısı tutarını, gelir vergisinden düşülerek anlık ve nakit olarak alıyorduk, çoook daha avantajlıydı. Şimdi sizin BES hesabınızda birikiyor ve hakedilmesi için belirli süre sistemde kalma şartının (dezavantajlarda değineceğim) yerine getirilmesi gerekiyor.

Tek başına bu avantaj olmasa bir kişinin bile sisteme dahil olmayacağını düşünüyorum.

b) Vergi

Vergi konusunu hem avantajda hem dezavantajda göreceksiniz! Evet garip, ama öyle!

Bu hususta BES’in en önemli avantajı, vergiyi ötelemesi. Yani normalde yatırım getirilerimizden anında-stopaj şeklinde ya da yılsonunda-gelir vergisi olarak ödediğimiz vergiyi sistemde kaldığımız süre boyunca almıyor.

Uzun yıllar boyunca sistemde kalacaklar için bu büyük bir fark yaratabilir. Normal şartlarda devlet tahvili alan yatırımcı kazancından %10 stopajı peşinen öder. Fakat BES’teki yatırımcının kazancı fonda kalarak bu vergi tutarı da büyümeye devam eder!

Ayrıca tahvil yatırımları için stopaj normalde %10 iken, BES’te 56 yaşına kadar kalınırsa sadece %5 vergi ödenir.

(Yalnız yukarıda söylediklerim, aynı anda bir dezavantaja da dönüşecek, göreceksiniz!)

Bir örnekle açıklayayım:

Ahmet’in 100 TL’si var. Her yıl %10 kupon getirisi elde ettiği bir tahvili var. Yılsonunda 110 TL almak yerine, 1 TL stopajını ödedikten sonra kalan tutarı tekrar yatırıma aktarıyor. 30 yıl boyunca bunu yaparsa, sonunda 100 TL’si 1.327 TL olur.

Murat’ın da 100 TL’si var. Ama o BES’te, aynı kazançta bir yatırımda, fakat vergisini 30 yılın sonunda veriyor. 30 yıl sonra Murat’ın 100 TL’si 1.663 TL olacaktır.

Aynı yatırım, sadece vergiyi Ahmet her yıl, Murat ise 30 yılın sonunda ödüyor. Ama fark %25!

c) Tasarruf Alışkanlığı

Belki bu herkese hitap etmeyen bir avantaj olabilir. Ben zaten tasarruf etmekte sıkıntı yaşamıyorum diyenler bu bölümü geçebilir.

Fakat tasarruf hep unuttuğunuz ve zorlandığınız bir konuysa, BES size bir alışkanlık kazandırabilir. Her ay sizi üzmeyecek/korkutmayacak/bütçenizi sarsmayacak kadar bir tutarda talimat vererek “kenara bir miktar atmayı” farkında olmadan yapabilirsiniz.

3) BES’in Dezavantajları

Yukarıdaki bahsettiğim %25 devlet katkısı, üstüne %25’e varacak vergi avantajını gören balıklama atlar BES’e. Ama işte keşke sadece bu avantajlarla bitseydi konu.. Bu avantajların yanında bazı dezavantajlar var ki, insanı BES kelimesinden bile soğutabilir!

a) Sistemden Erken Çıkışın Sonuçları

Tamam zaten adında emeklilik var, demek ki yaşlanınca nimetlerinden faydalanılacak bir sistem. Ama yine de sistemden çıkma konusunda bu kadar sert önlemler alınmamalıydı bence.

Tabii istediğiniz an sistemden çıkabilirsiniz, zorla tutan yok. Ama bakın bakalım, 10 yıldan az ve 56 yaşından önce çıkarsanız neler oluyor.

i) Devlet Katkısı

Erkenden çıkarsanız o ballı kaymaklı %25 devlet katkısını yedirmem size diyor Devlet Baba.

Sistemden;

 • 0-3 yıl arasında çıkarsanız HİÇ,
 • 3-6 yıl arasında çıkarsanız %15’ini,
 • 6-10 yıl arasında çıkarsanız %35’ini,
 • 10 yıl kalıp 56 yaşından önce çıkarsanız %60’ını
 • 10 yıldan fazla ve 56 yaşından sonra, ya da vefat/maluliyet durumunda %100’ünü

alabilirsiniz devlet katkısının.

Sistemin hedefi olan 56 yaşına kadar kalmazsanız %25’lik devlet katkısının çoğunu kaybediyorsunuz. Yani, erken çıkma ihtimali olanlar için devlet katkısı avantajı yok farzedilebilir

ii) Vergi

Avantajlar bölümünde vergiden bahsetmiştik. Ama o sistemin sonuna kadar kalınması durumundaydı. Eğer sistemde en az 10 yıl ve 56 yaşına kadar kalırsanız, vergi oranı %5. Yalnız erken çıkarsanız:

 • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılma durumunda %15,
 • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte 56 yaşından önce ayrılma durumunda %10 gelir vergisi ödersiniz.

Siz az vergi öderim deyip sisteme girdiniz, ama erkenden ayrılırsanız normalden bile fazla miktarda vergi ödeyebilirsiniz!


Bu sistemden erken çıkanlara yönelik cezalar hayli caydırıcı! Eğer 56 yaşına bekleme ihtimalim çok düşük diyorsanız, BES sizin için mantıklı olmayabilir!


b) Fazla Vergi Ödeme

Sadece vergi oranındaki artışın mı dezavantaj olduğu sandınız. Daha bitmedi! Normal şartlarda altın, dolar vb. alıp yastık altında değerlendirdiğinizde kazancınız üzerinden herhangi bir gelir vergisi ödemezsiniz. Veya Borsa İstanbul’da hisse senedi yatırımlarınız sonucunda elde edeceğiniz kazancın stopaj oranı %0’dır, yani hiç vergi ödemezsiniz.

Ama BES’te yatırımlarınızı altın, döviz veya hisse senedi fonlarında değerlendirdiğinizde, sistemde 96 yaşına kadar bile kalsanız %5 vergi ödersiniz!

Hem vergi avantajı sağlıyor hem de fazladan vergi alıyor! Evet garip bir durum. Ve inanır mısınız, bu konudan bahseden bir tane Allah’ın kulu yok!!! Sistem devlet tahvillerine göre tasarlanmış! Ve ekonomistler, bankacılar, fon yöneticileri.. kimse bu garabet ve saçmalığı anlatmıyor. Gördüğüm kadarıyla vatandaşın da durumdan pek haberi yok…


Eğer yatırımlarınızı çoğunlukla hisse senedi ve altın gibi normal şartlarda vergi ödemediğimiz yatırımlarda değerlendirecekseniz, BES sizin için çok mantıklı olmayabilir!


c) Giriş Aidatı, Yönetim Gideri ve Fon Gideri İsimli Fahiş Masraflar

İşte assolistler en son çıkar! En büyük dezavantajı en sona bıraktım. Televizyonlarda hep görürsünüz banka/BES yöneticilerini; “Efendim halkımız BES’i neden tercih etmiyor, aslında çok faydalı!” Erbakan gibi “Hadi ordan!” diyesim geliyor her seferinde. Bakın bakalım bu yaptıklarına siz ne diyeceksiniz?

i) Giriş Aidatı

Resmen ayak bastı parasının güzel söylenmiş halidir. Neden böyle bir masraf düşündüler, akıl mantık almıyor.. Ama çok şükür birçok şirket almıyor artık bunu, yine de dikkat edin eğer ilk 5 yıl içinde şirketi değiştirmek isterseniz talep edebilirler . Şartname ve sözleşmeleri dikkatle okuyun, hatta açıkça sorun ve ilgili maddeyi göstermelerini isteyin.

ii) Yönetim Gideri

BES şirketlerinin kendi giderlerinin (kira, maaşlar vb.) karşılanması amacıyla tasarlanmış bir gider. Ve inanır mısınız, ilk dönemlerde %10’lara varan oranda yönetim gideri talep eden şirketler vardı!! Yani aylık 100 lira yatırıyorsunuz, şirket 10 lirayı hop hemen kesip kalan 90 lirayı hesabınıza geçiyor!

Önce biraz insaf gösterip %2’lere filan düştüler. Ama anlamsızlığı ortadayken ve şükredelim rekabet sayesinde, geç de olsa artık bu gideri de talep etmemeye başladılar.

Kesinlikle sıfır yönetim gideri dışındaki hiçbir seçeneği kabul etmeyin. Pazarlık yapın. Veya maaş aldığınız banka vb. gibi anlaşmalı kurumlarla çalışın.

iii) Fon Gideri

Bakın BES’teki fonların çoğu o kadar basit fonlar ki. Gerçekten ekonomi/finans alanında okumuş, konu hakkında 3 yıl iş tecrübesi olan birine emanet edin tek başına yönetir. Ama bu fonlardan öyle ücretler alınıyor ki dudağınız uçuklar.

Devletin koyduğu limitler var, ama sağolsun şirketlerin neredeyse hepsi bu limitlere çok yakın oranlarda masraf alıyorlar:

 •  Para piyasası fonları için günlük yüzbinde 3 (yıllık %1,09),
 • Kamu / Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları/ Kıymetli Madenler/ Endeks Fonları için günlük yüzbinde 5,25 (yıllık %1,91),
 • Hisse / Diğer Fonlar için günlük yüzbinde 6,25 (yıllık %2,28)

Ve bu tutarlar sadece kazançtan değil!!!! ANAPARA’dan kesilmektedir!!!! Fon zarar bile etse bu oranlarda gideri keserler…. Yurtdışındaki benzer fonlar yıllık %0,1’ler seviyesinde masraflar alırken, bizim şirketler 20 katı fazla ücret istiyor!! Sonra da vatandaş neden itibar etmiyor diye şaşırıyorlar!!!

En büyük dezavantaj maalesef bu fon gideri. Çünkü yılda %2 gibi düşük görünse de; 56 yaşınıza kadar 30 yıllık sürelerde devlet verdiği %25’lik tamamını yutabilecek kadar büyük etkisi olabilir…

Kendi adıma BES’e yatırdığım tutarın düşük olmasının en önemli sebebi bu fon gideridir…

4) Sonuç: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Mantıklı mı?

Sanki biraz dezavantajlar, avantajlardan fazla gibi görünüyor. BES’in insanların gerçekten kazançlı çıkacağı, dört dörtlük bir sistem olduğunu söyleyebilmek isterdim. Ama benim suçum değil, kim tasarladıysa önemli hataları/eksiklikleri görememiş ya da görmezden gelmiş…

Yurtdışındaki benzer örnekleriyle kıyaslandığında maalesef çok geride kalıyor. Zaten vatandaşın da pek tercih etmediği görüldüğü için zorunlu (pardon otomatik) katılım getirildi.

Açıkçası ben “Bireysel Emeklilik Sistemi mantıklı mı?” sorusuna açık bir cevap veremiyorum. Kendi kararsızlığım nedeniyle de BES’e küçük miktarda katkı yapıyorum. Ama yazıyı okuduktan sonra görüşlerinizi belirtin, birlikte tartışalım belki daha doğru bir cevap bulabiliriz soruya.

Not: İlerleyen günlerde fon seçiminin önemini anlamak için karşılaştırmalı bir analiz yapmayı planlıyorum. Mesela BES’te %100 hisse, %50 hisse %50 altın/döviz ve aynı parayla BES dışında yatırım yapan örnekler üzerinden hangisinin daha kazançlı çıkabileceğine bakarız. Ne dersiniz?

Mr. Milyoner


Yazıyı beğendiyseniz diğer popüler yazılarım:

Yeni yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Görüşleriniz de lütfen yorum olarak bırakın.

 

Previous

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 8 – Başlık Bulamadım: 2014

Next

“Nasıl Milyoner Oldu?” Serisi – 9 – Tebdil-i Mekan: 2015

36 Comments

 1. Uğurcan

  Mr.Milyoner merhaba, 26 yaşına girecek olan Otomotiv mühendisiyim. 2 senedir çalışıyorum 2 ay önce firma değiştirdim ve BES için maaş aldığım bankayla maaşımdan kesilmesi konusunda anlaştık. Sizce ileriye dönük para biriktirmek için hangi fon seçeneklerini seçmemeliyim veya başka bir yönteme geçmem daha mantıklı olur mu?

  • Merhaba,

   Fon seçimi çok önemli bir konu, ama hisse senedi/altın/dolar arasında seçim yapmaktan farkı yok. Bir öneride bulunmam da yatırım tavsiyesine girer, sizin araştırıp karar vermeniz en doğru olanı.

   Selamlar.

 2. Hakan Y

  Merhaba,
  Yazıda şirket katkılı BES e çok değinilmemiş, şirket katkılı BES i yaptırmamak safce bir hareket olur. Diğer türlü sadece kişinni kendi birikimleri ile yürüttüğü BES kenarda üç beş param olsundan fazlası değil.
  Dediğiniz gibi ssitemin asıl aamcı devlet tahviline ucuz müşteri bulmak, yakın zamanda kişisel birikimde de devlet tahvili kısmen zorunlu olursa şaşırmam.

  • Merhaba Hakan Bey,

   Şirketin katkı yaptığı BES maalesef çok küçük bir azınlığın erişebildiği bir nimet. Bilgim olmadığı için yazıda bahsetmem mümkün olmadı. Hatırlattığınız için teşekkürler, belki farklı bir yazının konusu olabilir ilerde, öğrenirsem 🙂

 3. Ali

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim, yeni şeyler öğrendim sayenizde.
  Bes i cazip kılan bir madde, tasarruflarınıza kimsenin müdahale edemediği, icra ya konu olamayacağı söylemi idi.

  • Merhaba Ali Bey,

   İcra edilebilir aslında, ama belirli bir rakamın üzerindeyse yanlış hatırlamıyorsam. Bunu bir avantaj olarak görmediğimden yazıya konu etmedim.

   İlginiz için çok teşekkürler.

 4. Öncelikle emeğinize sağlık yazılarınızı çok beğenerek takip ediyorum.Ben sisteme (BES) 2012 mayıs ayında 140₺ lik min.ödeme tutarı ile katıldım.Hem pirimleri hem de %25 devlet katksını altın fonunda değerlendiriyorum. Bugüne kadar gram altın alsaydım ne olurdu diye kendimce bir hesap yaptım.(Her yılın mayıs ayı gr altın fiyatlarını aldım ortalama olarak).
  Aynı pirimlerle altın alsaydım bugün 22.700₺ (yaklaşık)
  bugün BES te birikim toplamı 24.030₺ …eğer sistemden ayrılacak olsam elime geçecek parayı hesaplamadım.
  doğru fonda mı değiliz bilemiyorum.o konuda ki çalışmanızı da merakla bekliyoeum
  Bir örnek daha vermek istiyorum ;Eşim 10 yıl önce BES yerine birikim sistemine dahil oldu(o zaman çalışanlar 10 yılın sonunda ayrılma durumunda kesinti olmayacağı için daha avantajlı olduğunu belirtmişler)
  Sistemden ayrılma vaktimiz geldi ve sonuç
  yatırılan para 17.996₺
  elimize geçecek 22.300₺
  Tek avantajı tasarrufun iyisi kötüsü olmaz diyerek teselli oluyoruz:)))

  • Merhaba Tugba Hanım,

   İlginiz için ben teşekkür ederim. Ayrıca verdiğiniz örnekler gerçekten karşılaştırılabilir örnekler sunuyor hem bana hem de diğer okuyuculara.

   İşte BES biz vatandaşların finansal sisteme girebilmesi ve az da olsa kazanç sağlaması için çok iyi bir bahaneydi. Ama sistemde çok bariz, kör göze hatalar var… Yastık altında altınımızı sisteme sokmak istiyor devlet ama avantaj sunmuyor. Verilen %25 devlet katkısı, fazladan vergi ve şirketlerin fon/yönetim gideri kesintileriyle uçup gidiyor…. Şaka gibi..

   Bahsettiğim dezavantajlar olmasa mümkün olan en yüksek meblağda ödeme yapardım, ama onlar olduğu için çok düşük aylık ödemeler yapıyorum…

   Selamlar.

 5. Melih

  Mrblar Ben annem için yaptırdım 50 yaşından büyük olduğu için 10 yılın sonunda allah ömür verirse getiriyi almaya hak kazanıcaz. planım da ilk 6 yıl düşük prim ödemek sonraki kalan dönemde full e yakın aktarma yapıcam yüzde 25 ek katkısı dolayısı ile yani artarak artan bir ödeme düşünüyorum nasipse. Ayrıca yazıda pek göremedim ama bildiğim kadarıyla aylık birikimlerini devlet katkısı ile birlikte değerlendiği doğru mu acaba ? Selamlar

  • Merhaba Melih Bey,

   Gerçekten çok stratejik bir karar vermişsiniz ve mantıklı görünüyor. Devlet katkısının ayrı bir fonu var, o sadece devlet tahvillerinde değerleniyor, bizim seçme şansımız yok.

 6. Selim

  Okuduğum en kapsamlı BES yazısı, teşekkür ederim.

  Bir şey eklemek istiyorum: devletin katkısının oranı, bir yönetmelikle belirleniyor ve her an değiştirilebilir. Aslında, 3-4 yıl önce ilgili bakan %25’in sürdürülebilir olmadığını, ileride düşürüleceğini söyledi ama, sustu sonra, bu konu hiç açılmadı. Fakat bir ekonomik kriz vb durumunda, devlet zorluğa düştüğünde bu oranı düşürebilirler.

  • Merhaba Selim Bey,

   Kanunların bile ömrü tartışmalı.. Yönetmelik dediğin 🙂 Aslında bir süre devletin cebinden para pek çıkmayacak. Ama insanlar emekli olmaya başladıkça ödemeler sıkıntı yaratınca söylediğin gibi biz vazgeçtik oynamıyoruz denebilir…

 7. Onur Çetinkaya

  Öncelikle Merhaba.
  34 yaşındayım ve 11 yıldır sistemdeyim.
  Bahsettiğiniz gibi farkında olmadan yaptığımız,sanki kredi kartı harcamasıymış gibi görünen bir uzuuuuun vade yatırım.
  twitter takip ettiğim @TuncerŞengöz hoca’nın BES ile ilgili bir paylaşımı(flood şeklinde) var.
  Herkese okumasını tavsiye ederim.

  Özetle hisse senedi ve mevduat dışında garanti yatırımcılar için,BES i fırsata dönüştürebilecek bir yol bulmuş.

  BES e yatırmayı planladığınız miktarı (max. 24bin ) senenin başında yatırırsanız 11 ay boyunca hem yatırımınız hem devlet katkınız değer kazanır diyor.

  İyi bir fon yönetimi ile örneğin 24bin yatırdınız 6bin devlet katkısı aldınız. mevduatın faizinin %20 lere yaklaştığı bir ortamda abartarak %25 aldığınızı var sayalım 24binlarınız 30bin oldu üstüne devlet katkısı ve onun faizi ,yıl sonunda birikiminiz nerdeyse %50 lere ulaşmış oluyor.

  Fikir olması açısından paylaşmak istedim.

  • Merhaba Onur Bey,

   Katkınız için teşekkür ederim, evet yıl başında toplu yatırmak getiriyi öne çekecektir. Aslında yazının sonuç bölümünü biraz geliştirmeyi düşünüyorum. BES’in kimler için mantıklı, kimler için mantıksız olduğunu net şekilde tablo olarak özetlemeyi düşünüyorum. Çünkü klasik mevduat ve tahvilciler için mesela gayet mantıklı. Ama borsacı ve döviz/altıncılar için değil.

   Bu fikri verdiğiniz için de teşekkür ederim 🙂

  • faik

   üstüne yüzde 25 faizi nasıl alıyoruz? ne yapıp neye yatırıyoruz? Dediğiniz kaynağada baktım bulamadım. Yüzde 20 faiz varsa e? yüzde 20 25 nerden geliyor? parayı faize yatırmıyoruz bes te. neye yatırdık da bu geldi mesela? durmadan zarar ediyoruz diyorlar. yüzde 20 25 nedir? anlayabilen açıklasın lütfen. teşekkürler

 8. erhan açıkgöz

  BES=BİREYSEL EMEK SÖMÜRÜ SİSTEMİ

 9. VaryemezAmca

  Selamlar. Ben de kisa bir sure once benzer konularda bir blog baslattim ve BES sistemini detayli sekilde inceledim. Dediginiz analizleri de yaptim. Diger kullanicilarin da ilgisini ceker belki
  https://www.kenardapara.com/

  • Merhaba, elinize sağlık. Dediğim analizden kastınız BES fonlarının benchmarklarla performans karşılaştırması ise sitenizde göremedim, paylaşırsanız ona da bakayım.

 10. Kaan Ö.

  Merhaba,

  BES benim için de daha çok tasarruf arttırma yöntemi şeklinde çalışıyor. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi fon seçimleri çok önemli ve yıl içerisinde 4 değişiklik hakkı var. Ben bu hakkı kullanmaya çalışıyorum. Bir de şirket çok önemli, bazılarının fon seçenekleri çok az, şirket anlaşması vb şekillerde mecburi bir giriş değilse öncelikle şirketlerin fonlarını araştırmanızı öneririm. tefas.org da karşılaştırmalı olarak da incelenebilir.

 11. gaye

  Merhaba, 2011 yılında BES e girdim. Şu an 52 yaşındayım. Dövizin şiddetle arttığı ve ekonominin ne olacağı bilinmeyen bu dönemde arkadaşlarımın çoğu BES’ten ayrıldı. bende BES ten tamamen ayrılmayı planlıyorum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Kalıp devam mı edeyim. Sevgiler

  • Merhaba Gaye Hanım,

   Açıkçası size şunu yapın demem doğru olmaz. Ama sorunuzdan yola çıkarak bir senaryo düşünelim, mantıklı gelirse uygulayabilirsiniz.

   Neredeyse 8 yıldır BES’tesiniz (10 yılı doldurmanıza 2 yıl var) ve 56 yaşınıza sadece 4 yıl kalmış. Yani 4 yıl sonra sistemden ceza ödemeden çıkabilirsiniz, bu da sizin en büyük avantajınız. Eğer arkadaşlarınız gibi ayrılıp döviz almayı düşünüyorsanız, bunu BES’te de yapabilirsiniz (Şirketinize telefon açıp sorabilirsiniz). Böylece 4 yıl boyunca %25’lik devlet katkısını da alabilirsiniz. Açıkçası BES için en ideal dönemdesiniz, yerinizde olsam BES’ten çıkmak bir yana ödemelerimi artırırdım. Ama başta da dediğim gibi bu tamamen sizin kararınız.

   Selamlar.

 12. Renega

  Merhaba, avantaj bölümünde anlattığınız vergi olayını tam anlamadım. Her yıl ödemek mi mantıklı yoksa emeklilikte toplu ödemek mi? hangi durumda %25 kâr ederiz? Siz hangi banka / firma ile bes yatırımı yapıyorsunuz ? Hangi fonu önerirsiniz ? Biz zaten anlamıyoruz random seçim yaparak kazanmayı ummaktansa sizin önerdiğiniz fonla yatırıma başlamak isterim.

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın.

   Sorduğunuz soruların hepsinin de tek bir cevabı yok. Yaşınıza, risk ve birikiminize göre değişecektir.

 13. Ali Can IŞIK

  Hocam Merhaba,
  Yazınız çok güzel çok açıklayıcı güzel bilgiler içeriyor. Teşekkürler böyle bir yazıyı paylaştığınız için.
  Birikim yapmayı neredeyse hobiye dönüştürdüğüm söylenebilir. %25 devlet katkısını duyunca sisteme balıklama atlayıp Ocak 2013 de sisteme girdim. Maksimum birikim için aylık ödemelerimi brüt asgari ücrete sabitleyip en yüksek devlet katkısından faydalanmak istedim hala bu şekilde devam ediyor.
  Benim gözlemime göre değinmeniz gerektiğini düşündüğüm sistemdeki diğer bir önemli konu (Dezavantaj) Devlet katkısının fon işletimi üzerinde söz sahibi olunamaması. %25 katkı veriyor fakat verdiği parayı kendi istediği fonda değerlendiriyor. Hesabımda dönem dönem eksilere düştüğüm ve Devlet katkısı fon getirisinin – TL olarak bile göründüğü dönemleri gördüm. Aslında mukayeseli keşif tarzı birşey düzenlenip excel üzerinde BES-USD-Altın-Vadeli hesap kıyaslaması yapılabilir (zaman sıkıntım olmasa zevk ile yaparım). Aslında kafamda türlü sorular var fakat tüm yazılarınızı okumadan cevabını zaten yazmış olabileceğiniz soruları sormamak için hakkımı saklı tutuyorum. Saygılarımla,

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın. Maalesef ki sistem kasıtlı olarak bu şekilde tasarlanmış. Sonra da vatandaş tasarruf etmiyor deniyor. Yatırım şirketleri de sağolsun, yüksek komisyonlar sayesinde tırtıklıyor. Biz bu nedenle yüksek tutarda katkı payı ödemiyoruz.

 14. Sinan

  Selamlar 2009 yilinda esim ve kendi adima 2 sozlesmeyle bes e basladim. 2012 de sigarayi birakinca o anki aylik sigara masrafi kadarlik daha odemek kaydiyla 3. sozlesmeyi yaptim( ilk baslarda aylik sigara masrafiyken sonradan diger sozlesmeler seviyesine cektim). Ayni tutar ayni fonlar ile 2016 ya geldik 2016 da kendi fonlarimi degistirmeye basladim. Kendi adima olan 2 sozlesmeyi bazen dis borclanma bazen altin bazende bist fonlarinda degistirdim. Sonuc kendi adima olan 1. Sozlesmede 43000 lira 2. Sozlesmede 23000 lira 3. Ve esimin adina olan ve fonlarini degistirmedigim sozlesmede 25000 lira birikti (kendi adima olan 1. sozlesmeyle ayni miktarda yatirilmasina ragmen). Bu bilgileri yeni girenlere fonlari yonetmenin onemini anlatmak icin yazdim. Simdi bir soru sormak istiyorum. Daha once okudugum ama tam olarak hatirlayamadigim simdilerde de hic bir yerde rastlayamadigim bir bilgi ariyorum. 10. yilim doluyor sozlesmelerimi tek tek sonlandirip ilave devlet katkisi alabilmek icin birlestirmek istiyorum mesela once 1. sozlesmeyi fesh edip parayi esimin sozlesmesine aktarip yillik max devlet katkisini alip sonra onun sozlesmesini fesh edip kendi 2. Sozlesmeme aktarip max devlet katkisini alip (miktari yillik max gire ayarlayip) sureci sonlandirmak istiyorum. Soru su: besten cikip geri girince ne kadar sureyle devlet katkisi alinamiyordu? 3 yil miydi? Okudugum ama simdilerde cevabini hatirlayamadigim soru bu.

  • Merhaba Sinan Bey,

   Fark ciddi anlamda yüksek! Uzun yıllara sari yapılan birikimlerde yıllık %1’lik farklar ciddi performans etkisi yaratabilir. Özellikle 2009’dan 2019’a değil de 2029,2039’lara!

   Maalesef sorunuzun cevabını bilmiyorum..

 15. Can

  Merhabalar, yazınızı okudum ve 26 yaşında 4 yıldır beste olan biri olarak besin getirisini tekrar hesaplama gereği duydum.
  Öncelikle, geçen sene Allianz emeklilikte en çok kazandıran ve orta uzun vadede hem dolar hem tl bazında karlı olduğunu düşündüğüm altın fonuna birikimimin tamamını yatırdım. Fonun benchmarkina baktığımda sene başından bu güne tl bazında %4.6 getirisi olduğunu görüp hemen o dönemki gram altın fiyatı ve bugünkü altın fiyatini oranlayip aynı oranı %4.6 yi bulduğumu paylaşayım. Yani bu fon altın fiyatlarını tamamen fona yansıtıyor bu konuda bir sıkıntı yok gibi şu anda ama asil sıkıntılı konular fon gider kesintileri.
  Allianzin sitesinde kıymetli maden fonlarının kesintisinin YILLIK %1 ila %1.91 arasında olduğunu dehşetle okudum. Diğer fonlarda da yakın kesinti oranları var. Hemen matematiğin yardımıyla kabaca %2 Birleşik faiz mantığı ile goturusu olan fon giderlerinin %25 devlet katkısını kaç yılda sifirlayacagini hesapladım.
  %25 devlet katkısı basit faiz mantığı ile ödediğiniz prime ek katkı olarak 1 kez ödeniyor. Yani siz n yılda 100 lira odediyseniz 10 sene sistemde kalma ve 56 yaşını doldurma şartıyla 125 lira toplam paranız oluyor giderler düşmeden. Ama n yılda da her sene %2 fon gider kesintisi ödüyorsunuz.
  Kısacası, devlet katkısı yıllar geçtikçe Birleşik fon goturuleriyle eriyor.
  Hesabı şöyle;
  125=100*(1+0.02)^n

  125 toplam para, 100 ana para, 1 Birleşik faiz formülünde katsayı, 0.02 yıllık fon götürü oranı, n toplam yıl.

  Buradan n 11.3 çıkıyor, yani 11 kusur yıl sistemde kalınca %25 devlet katkınız fon kesintileri tarafından tamamen yutuluyor, daha çok kaldıkça ana paradan kaybediyorsunuz.

  Fon getirilerini niye hesaba katmadin demeyin, ben vadeli altın hesabı, vadeli döviz hesabı açsam o fonun döviz altın fiyatlarını tam yansıtacak mi stresini yaşamadan garanti para biriktirir üstüne de faizden hersene bitlesik faiz şeklinde döviz/altın garanti arttiririm.

  Çok basit bir orneklede bilgilendirmemi bitireyim, mesela benim 95 bin lira beste param var diyelim. Senelik 4 bin ben koydum, bin de devlet koydu 100 bin lira oldu diyelim, hoop yilsonu fondan %2 kestiler 2 bin lira gitti. E ben devletten bin lira katkı alıp 2 bin lira fon isletimden para kaybediyorum. Bin liram tirtiklaniyor. Ne anladık bu işten? Bu para ile 1 yılda vergi stopaj düşünce alacağım döviz/altın faizini operasyonel zarar olarak hesaplamiyorum bir de. Resmen anaparamdan tirtiklaniyor.

  Daha iyi bilen varsa lütfen açıklasın besin avantajı gerçekten var mı? Biz de rahat edelim yanlış biliyormusuz diye. 🙂

  • Merhaba Can Bey,

   Müthiş bir analiz yapmışsınız. Yazıda belirttiğim gibi anapara üzerinden kesintinin yüksekliği en büyük dezavantaj.

 16. Kadir

  Altınmı besmi sizce

  • Merhaba Kadir Bey, bence soru karşılaştırabilir bir iki enstrümandan oluşmuyor. Çünkü BES bir yatırım platformu, bir yatırım enstrümanı değil. Altını gram olarak piyasadan da aynı miktarda BES üzerinden de alabilirsiniz.

 17. İlker

  Merhaba. Yukarıda bir arkadaş bes’te yılbaşında toplu ödeme yapmak daha avantajlı demiş, bunu açmanız mümkün mü? Bu ne demek, ne açıdan avantaj sağlar? Başka bir arkadaş da 50 yaşının üzerinde olan annesi için bes başlattığını, 10 yıl sonunda annesinin emekliliğe ya da bes’ten kayıpsız çıkabileceğini söylemiş ve ilk 6 yıl ufak tutarlar yatıracağıni, sonraki 4 yıl ödeme tutarlarini maksimuma çıkaracağını belirtmiş. Buradaki mantık nedir? Arkadaşın bu şekilde bir ödeme planı oluşturması kendisine nasıl bir avantaj sağlayacak? cevaplarsaniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Yılbaşına toplu ödemenin avantajı bütün yıl boyunca paranın kıymetlenmesi avantajıdır. Aydan aya ödemede bunu elde edemeyiz.

   Emeklilik yaş sınırı olan 56’ya yakın kişilerin avantajı da, sistemde az kalarak fonların ücret kesintileri gibi masrafları daha az ödemelerini sağlar. Ayrıca %25’lik devlet katkısını da yine sisteme genç yaşta giren kişiye göre çok daha kısa sürede hak ederler.

   Umarım cevaplayabilmişimdir, selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!