Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Beklentiler

Beklentiler

Hepimizin hayatı beklentiler ile dolu: Bizim beklentilerimiz ve bizden beklenenler. Çocuk olarak uslu olmak, okul hayatında çalışkan ve özverili olmak. Üniversite sınavında başarılı olup iyi bir okula gitmek. Mezun olup bir baltaya sap olmak. Evlenmek, çocuk sahibi olmak, ev satın almak, araba almak, kurallara uymak, sabah işe gidip akşama kadar çalışmak ve sadece yılda bir/iki kez izin almak, patronların sözünden çıkmamak, o kübikte hayatını geçirmek ve 40 yıl işe gitmek!

 

40 yıllık çalışma

 

Bir dakika arkadaş! Van minüt! Bütün beklentilere eyvallah tamam; uslu olduk, ders çalıştık, okuduk vs. 40 yıl çalışmak nedir ya? Tamam işimi seviyorum ama 40 yıl mesai yapmak istemiyorum. Bunun bir çözümü olmalı. Zaten ortalama ömrümüz 75 yıl; bunun ilk 25 senesi ne olduğunu anlamadan geçti, kalanda bari gün yüzü görelim.. Bu hayatta zevk aldığım aktiviteleri gerçekleştirebilmenin cumartesi-pazar sıkışıklığından başka bir yolu olmalı. 40 yıl boyunca pazartesi sendromunun yaşanmadığı bir alternatif..

Bu alternatifi ben çok aradım; önce zihnimde sonra da gerçek dünyada. Ve buldum: FIRE (Financial Independence Retire Early) FIRE bir kısaltma, türkçesi mealen: Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik.

Amerikada tanıştığım bu FIRE konseptini elimden geldiği kadarıyla Türkiye’de bir ilk olarak anlatmaya çalışacağım. Hep birlikte FIRE’a giden bu rotada hep birlikte ilerleyeceğiz.

Denizlerimiz sakin, pruvamız neta olsun.*
Denizlerimiz sakin, pruvamız neta olsun

*Bu deyim denizciler(askerde denizciydim) arasında yaygın bir iyi dilektir. Denizin sakin ve yolun açık olmasını diler. Sevgiler.

Previous

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

Next

FIRE : Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik

3 Comments

 1. Mustafa

  Evet herkesin bir beklentisi var muhakkak bizimde beklentimiz yazıların devamının gelmesi 🙂

  • Mr. Milyoner

   merak etme, biraz ihmal ettim ama yeni yazıyı bugün yayımladım. devamı de gelecek, yeter ki okuyan olsun yazmak bir zevk

 2. Mustafa

  Yeni yazını okudum, devamının zevkli olacağını düşünmeye başladım. Hadi bakalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!