Mr. Milyoner

Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

32 Yaşında Nasıl Milyoner Oldum?

Blogda elimden geldiği kadar sık yazı paylaşmaya çalışıyorum. Malum yeni bir blog olduğu için ziyaretçilere erişim sağladıklarında yeterli içeriği sunabilmek gerekiyor. Ama blogla ilgili en çok merak edilen konu tabii ki Mr. Milyoner Kim ve 32 yaşında nasıl milyoner oldum? Kısa bir bilgiyi aşağıdaki tanıtım sayfasında bulabilirsiniz:

Mr. Milyoner Kimdir?

mr. milyoner kimdir

Mr. Milyoner Temsili!

Blogun ana temasını tekrar vurgulamak gerekirse “Kanaatkar yaşayıp milyoner olmak”. Kanaatkar bir yaşam tarzını benimseyip zengin olmak mümkün ve ben bunu başardım. Hem de 32 yaşında!

 • Milli piyango vb. şans oyunları kazanmadım!
 • Herhangi bir suç unsuru içeren gelir elde etmedim.
 • Şirketim yok.
 • Bir ticari faaliyette bulunmadım.
 • Zengin ebeveynlerim veya bana miras bırakan paşa dedem yok!
 • Olağanüstü getiri elde edilen riskli yatırımları (volatil borsa kağıtları, bitcoin vs.) kullanmadım.

Peki 32 yaşında nasıl milyoner oldum?

 

Kendime Yatırım Dönemi

Kendine yatırım

Hayat hikayemi uzun uzadıya anlatıp sizleri sıkacak değilim. Ayrıca güvenlik sebebiyle açık kimliğimi paylaşmak da takdir edersiniz ki çok akıllıca değil 🙂 Ama ilk bölüm Mr. Milyoner’in sıradan -sizden biri- olduğunu göstermek için üniversiteden mezun olduğum döneme kadar olan kısmı içerecek.

Anadolu’nun küçük ama şirin bir şehrinde dünyaya geldim. Ailem memur. İlköğrenimimi mahalle mektebinde tamamladım :), sınavla ortaokul kısmında Anadolu Lisesi’ne geçtim. Daha sonra Fen Lisesi ve üniversitede de güzide bir üniversitemizde okudum. Bu kısımda olağanüstü herhangi bir gelişme yok, buraya kadar siz de “Eee, bu herif normal bi tip! Bu para nerden geliyo şimdi?” diye düşünüyorsunuz. Bu aşamada henüz para da yok zaten 😀

Henüz Bart Simpson Level’ındayım o zaman 🙂

Ailem ve çevrem genelde memur kökenli olduğu için bende de iş kurayım, ticaret yapayım vs. gibi bir heves ve tabii ki yetenek de olmadı. Doktor, mühendis veya benzer bir meslek seçip hayatımı idame ettirmem gerekiyordu. Bunun farkında olarak kendime yatırım yaptım, iyi okullarda okumaya, öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye çalıştım. Galiba başarılı oldum ki iyi işler ve güzel bir eş buldum!

 

Sistemin Bir Parçası Olmak

12 yıl okul, 4 yıl üniversite, sonra da ölene kadar çalış! HARİKA…

Güzel bir eğitim, tatmin edici bir iş ve harika bir eş! İnsan daha ne ister ki? Üniversiteden mezun olup gerçek dünyayla acı bir şekilde yüzleşene kadar gerçekten hayat çok tozpembe! O zamana kadar hayatta karşılaştığın en zor şey gıcık bir hocanın kazık bir finali! Ama kendi ayakların üzerinde durmaya başlayınca durum biraz değişiyor.

Küçükken dükkanın vitrininde gördüğümüz her ilgi çekici şeyi almak isterdik (gerçi hala böyle yaşamaya devam edenler var 🙂 ). Ben de çok farklı değildim, ailem de sağolsun elinden geleni yapardı. Ama o dönemden hatırladığım bir baba sözüm var: “Oğlum kendi paranı kazanınca bakalım nasıl harcayacaksın?” Gerçekten de baba parası harcamak çok daha eğlenceliydi! Tamam işin var para kazanıyorsun ama kira, ulaşım ve gıda gibi belli başlı masrafları düşünce ‘harcanabilir gelir’ hayli düşüyordu. Eminim bu yazıyı okuyan çoğunuz “ayın sonunu zor getiriyoruz be!” diye düşünüyorsunuz.

 

Uyanış

Sadece işe gitmek, faturaları ödemek ve sonra ölmek için doğmadın!

Kendi ayaklarım üzerinde durmaya başladığımda farketmeye başladım. Sabah 8 akşam 5, yeri gelince haftada 6-7 gün çalışıyorum ve 65 yaşıma kadar da bunu yapmak zorundayım! Çok korkutucu! Herhangi bir birikimim olmadığı için bağımlıydım, çalışmak ve maaş almak zorundaydım. Çark öyle dönüyordu.

Babamla aynı fikirde olmadığımda rahatça fikrimi söylüyordum çünkü ne de olsa oğluydum, kızsa bile her zaman severdi beni sonuçta. Ama patronla durum farklıydı, ya işten atarsa! Sabah uyumak istediğimde okulu asabilirdim, ne olacak ders notlarını arkadaşlardan alırdım. Ama işe giderken öyle mi? 6 gün çalışıp geri kalan 1 günün masraflarını çıkarıyoruz…

“Bu böyle gitmez ben bu oyunu bozarım, benim adım Tatar Ramazan!” derdi Kadir İnanır. Ben de bir çıkış yolu düşünmeliydim. Bir yer açıp ticarete atılmak vs. birçok şey düşündüm ama risk almayı sevmiyordum. Açıkçası hem tecrübem hem de sermayem yoktu. Fakat birşeyler yapmalıydım, ömrümün sonuna kadar böyle yaşanmazdı!

 

Aksiyon

İlk maaşım 1.650 TL’ydi, yaklaşık 10 yıl önce. Ve kendi paramla aldığım ilk telefon da 1.650 TL’ydi!

Çok mantıklı bir karar değil mi 🙂 Sadece 2 ay sonra çok eski bir telefon olmuştu, ilk iPhone duyurulmuştu ve dokunmatik telefonların çağı başladı. 1 ay bu telefon için çalışmıştım, her sabah erkenden kalkıp akşama kadar bütün enerjim bitene kadar ve emeğimin bütün karşılığını bu el kadar telefona vermiştim. Daha birçok benzer örnek verilebilir (Havalı bir avrupa araba için 3 yıl çalışmak gibi!)

Ben de her yeni başlayanlar gibi pahalı şeylere ilk başta çok para harcamıştım ama bu şekilde devam etmek beni daha ‘bağımlı’ yapmıştı. Hiç birikimim olmuyordu ve bu da beni modern bir köle gibi hissettiriyordu. Aksiyona geçmek gerekiyordu, ben de geçtim! Daha kanaatkar yaşamaya başladım; daha çok evde yemek yedim, marka ve son model ürünlerden uzak durdum, birçok konuda yaptığım ufak değişikliklerle (kanaatkar yaşam tarzıyla alakalı birçok yazı paylaşacağım) birikim yapabilmeye başladım. Bu birikimleri de ortodoks (geleneksel, az riskli) yatırım araçlarında (bireysel finans ve yatırım konularında da yazılar gelecek) değerlendirerek pasif gelir oluşturabildim.

 

Finansal Bağımsızlık Kavramıyla Tanışma

İlk yıllar eşim Ms. Milyoner ile sadece birikim yapıp geleceğimizi güvence altına almak ve kazandıklarımızı gereksiz şeylere harcamama hedefimiz vardı. Çünkü parayla satın alabileceğimiz daha değerli şeyler olduğunu biliyorduk. Ama yurtdışındayken tanıştığımız FIRE (Financial Independence Retired Early) konsepti ile daha bilinçli davranmaya başladık. Bir hedefimiz vardı artık. 65 yaşımıza kadar çalışmak zorunda olmak istemiyorduk! İnsan hedefi olunca daha azimli ve kararlı olabiliyor. Sonuç mu? Yaptığımız tasarruf ve yatırımlar (ki milyoner olmanız için yapmanız gereken iki temel şey) sonucunda 32 yaşında milyoner olduk!

32 yaşında nasıl milyoner oldum

10 yıllık birikim yolculuğunun özeti!

Bunu yaparken kesinlikle hayattan taviz vermedik, kendimizi sevdiğimiz şeylerden mahrum bırakmadık. Gayet güzel bir evde oturup, kaliteli arabalar kullandık. Yemek yemeyi çok seven insanlar olarak en lezzetli ve besleyici besinleri tükettik. Tatil yaptık (TR ve yurtdışı). Ve emin olun gelirlerimiz de çok yüksek değildi. Standart beyaz yaka maaşlarıydı, hala da öyle.

Fakat kazandığımızın değerini bilmek ve harcarken emeğimizin karşılığını ödediğimizi düşünmek bizi daha sorumlu davranmaya itti. Bu tecrbülerimizi de bu konuları merak eden, sorgulayan ve birşeyler yapmak isteyenlerle paylaşmak istiyoruz. Bu bir yolculuk, biz (Mr. Milyoner ve Ms. Milyoner) anlatmaya daha yeni başladık. Umarım sizler de zevkle takip eder ve sorular/yorumlarla katkıda bulunursunuz.

Bu hikayede hiç mucize yok, siz de başarabilirsiniz!


Bana genel bilgiler yeterli gelmedi, detayları öğrenmek istiyorum diyen okuyucular:

 • Maaşım çok mu yüksekti?
 • Ne kadar tasarruf ettim?
 • Hangi enstrümanlara yatırım yaptım? Ne aldım? Ne sattım?
 • Bir hisse alıp paramı üçe mi katladım?

Ben de oturdum, madem öyle siz kaşındınız; yıl yıl, adım adım neler yaptığımı anlatan yazılar hazırladım. Tıklayıp detayları okuyabilirsiniz:

Mr. Milyoner’den daha fazla bilgi dolu yazılar için TwitterFacebook ve Instagram hesaplarından takipte kalın!

Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşın! Soru ve görüşlerinizi de yorum olarak bırakın! Teşekkürler

 

 

32 yaşında nasıl milyoner oldum 32 yaşında nasıl milyoner oldum 32 yaşında nasıl milyoner oldum 32 yaşında nasıl milyoner oldum 32 yaşında nasıl milyoner oldum 

Previous

Black Friday’i Bile Uçlarda Yaşıyoruz!

Next

Para için Çalışmayın, Para Sizin için Çalışsın!

37 Comments

 1. Nurdan

  Ben inanamiyorum nasil o kadar para biriktirip bir de iyi arabalar kullandık, yurtdışı tatiller vs. den bahsediyorsun Mr? Maasiniz bizimkilerin cok üstünde olmali. Oyle olsa ben de milyoner olurdum 🙂

  • Mr. Milyoner

   nurdan hanım bu hikayede hiç mucize yok! kanaatkar yaşamla finansal bağımsızlığa ulaşmak için tek ihtiyacınız olan sabır. tabii bu 10 yıllık süreyi 800 kelimeye özetleyince detaylar yok oldu. ama zamanla yeni yazılarla detayları paylaşacağım, takipte kalın lütfen 🙂

   • Mustafa

    Ben de Nurdan hanıma katılıyorum, sıradan memur maaşı ile olacak bişey değil diye düşünüyorum. İşin inceliği tasarrufun yanında yatırım gibi geliyor. Bu konuda ne dersin Mr. Milyoner? 🙂

    • Mr. Milyoner

     önemli olan maaş değil, harcamadır. Milyoner olmak için yapmanız gereken iki temel şey yazımda da örneklemiştim: “ayda 100.000 TL geliriniz de olsa bunun 99.000 TL’sini harcıyorsanız milyoner olamazsınız! Fakat 5.000 TL kazanıp sadece 2.000 TL’sini harcıyorsanız, milyoner olabilirsiniz!”

     yatırım gibi ince detaylar için hazırlık yapıyorum, önümüzdeki günlerde yayınlıycam, takipte kalın lütfen

 2. Nihat

  Yatırımı borsada mı yaptınız acaba yazının devamı ne zaman olacak? Merakla bekliyoruz.

  • Mr. Milyoner

   yatırımlar için genis bir portfoy oluşturmaya çalıştım, bunların arasında borsa da vardı. sağolun ilginiz için, yatırımları hangi araçlarla yaptığımla ilgili yazıları hazırlıyorum arka planda. çok kısa sürede hem birikimlerimi geçmişe nasıl değerlendirdim, hem de bundan sonra nasıl değerlendireceğimle alakalı bir çok yazı geliyor. lütfen twitterda da takip edin. selamlar

 3. Mazlum Yeşil

  İnşallah sonunda kitap reklamı gibi birşey çıkmaz

  • yok canım, birşey satmıyorum 🙂 sıradan bir vatandaşın (kendimin) öyküsünü anlatıyorum. 65 yaşına kadar işe gitmek istemiyorum ve bunun birşeyler yapmaya başladım. bu blog da bir nevi günlük, ama herkese açık. kendi yolculuğumu kayda geçiriyorum belki başkaları da katılmak ister ve daha eğlenceli bir seyahat olur herkes için.

   Hep beraber milyonerliğe 🙂

   gelin birlikte olsun

  • Kitap olmayabilir ama devamında bi reklam geleceği kesin… Yoksa o kadar yazı yazılmış hepsi “arkası yarın” modunda… Hedeflenen takipçi sayısı bekleniyor…

   • şu an blogu yeni yeni kuruyorum. insanların tepkisine ve beklentisine göre yazmaya çalışıyorum tabi ama dediğin şekilde bir ajandam yok. “arkası yarın” hissine galiba daha çok sitenin genel felsefesini anlatmaya çalıştığım için kapıldın. hem kendi hayatımla hem de yatırımlara yönelik daha detaylı yazıları hazırlıyorum, ama gerçekten yazı yazmak zormuş. zamanla ‘learnin curve’ im daha da iyileşecek daha net ve faydalı yazılar yazarım diye umuyorum.

    daha google adsense bile koyamadım siteye, keşke reklam gelse 😀 😀 ama yok merak etme

 4. Hiçkimse

  Bana da çok ütopik geliyor. Ama şuna katılıyorum; ne kadar kazanırsan o kadar harcarsın. 10k kazansan öyle yaşarsın 2k kazansın ona göre. 10k kazanken 2klık yaşarsan elbette yatırım yapabilirsin. Hayat kalitemizi tamamen buna göre dizayn etmek gerekiyor, en başta eşimiz, ailemiz, çevremizle başlamlıyız. Mrs. Milyoner bulman senin için çok büyük şans mesela 😉 Herkes aynı kafada insanlarla eş olamıyor maalesef. Bir de yatırımı pasif gelire döndürecek bir araç olarak kullanırsak asıl o harikulade olur. Benim açıkçası 40’ından önce emeklilik için hayalim şu an bu. Her ne kadar zihniyetim minimalist olsa da bazı ikincil faktörler nedeniyle kenara para atıp sizin gibi milyoner olma şansım ne yazık ki yok 🙂

  • Ms. Milyoner ve benim maaşlarımız öyle uçuk kaçık değil. ilk zamanlar birikmesi zaman alıyor ama sonra birikimin kendisi gelir yaratmaya başlıyor. sizin dediğiniz gibi pasif gelir. mesela şu anda maaşımdan çok daha fazla yatırımdan dönen aylık pasif gelirim (10k dan fazla) var. Ünlü yatırımcı Warren Buffett in meşhur bir sözü var: “Asla tek gelir kaynağına bağlı olmayın” sadece maaş gelirine bağımlı olmak çok stresli olabiliyor. bu yüzden finansal baımsızlığı kovalıyorum; 40lı yaşlarımda özgürce yaşamak için..

   ayrıca milyoner olmasanız da birikim yapıp güvence hissetmenin, bir yandan pasif gelir kazanmaya çalışmanızı tavsiye ederim.

   Her zaman eşime diyorum beni sen zengin ettin diye 🙂 genelleme yapmak istemem ama evin bütçesine bayan incir ağacı dikebilir 😛 onların da suçu değil, o kadar çok harcama yapabilecekleri alan var ki.

   bence yapamam diye düşünmeyin, blogda ilerleyen günlerde hem tasarrufu artırmanın püf noktaları hem de yatırımlardan daha yüksek gelir etmenin yollarıyla ilgili bir çok yazı gelecek. özel sorularınız olursa da iletisim@mrmilyoner.net adresine mail atmaktan çekinmeyin, cevaplamaktan mutluluk duyarım.

 5. Çok sağlam bir borsa yatırımcısı olduğunuzu düşünüyorum.Ülkemizde sepet(döviz,mevduat,tahvil,sanal para vs.) bir tasarruf fonu oluştursak bile iniş çıkışlarla para hep olduğu yerde sayması muhtemel.

  • henüz blogu yeni oluşturuyorum, hayat hikayemle ilgili çok daha detaylı bilgiler paylaşacağım. bir çok yatırım aracı kullandım ama en çok şundan kazandım desem ilk sırada borsa olmaz.

 6. Osman

  Mr. Milyoner öncelikle iyi akşamlar
  Blogunuzdaki hemen hemen bütün yazılarınızı okudum öncelikle tüm bu bilgi paylaşımı ve insanları yatırıma teşviğiniz için sonsuz teşekkürler
  Ancak yatırıma ne kadarlık bir portföy le başladığınız aylık ne kadar ekleme yaptığınız kullandığınız yatırım araçları ve bu yatırım araçlarının getirileri ne oldu ?
  Benim ve eminim yazılarınızı okuyan çoğu kişinin merak ettiği sorular daha ziyade bunlar
  İlgiliniz için şimdiden teşekkür eder yazılarınızın devamını dört gözle bekleriz ….

  • ilginiz ve güzel sözleriniz sağolun. bu blogla 2 aydır ilgileniyorum, elimden geldiğince ilk aşamada genel felsefeyi oturtmaya çalıştım. geçtiğimiz 10 yılın hikayesini de çok detaylı şekilde paylaşacağım. ama taktir edersiniz ki çok uzun bir süre ve özellikle ilk dönem için elimde net kaydedilmiş veriler (aylık birikimler, yatırım dönüşleri vs) yok. yine de mümkün olduğunca toparlayarak aşama aşama ayrıntılı bir haritayı ortaya koyacağım.

   Bu siteyi kurup yazılarla uğraşmaktaki amacım: 10 yıl süreçte yaptığım doğrular ve yanlışları anlatmak, bundan sonrasında neler yapacağımla (özellikle yatırım anlamında) ilgili düşünceler aktarmak. bunu da zaman içinde yapmaya çalışıyorum, umarım takipte kalır ve sorularınızın cevaplarına ulaşırsınız.

   teşekkürler

   • Osman

    Takipte kalıp tüm merakımı gidermek istediğimden hiç şüpheniz olmasın 🙂
    Tekrar bu güzel bilgi paylaşımınız için teşekkürler

 7. Okan

  Özel ders ek ders kurs ve maaşlarla bir hayli çalışıp 13 bin civarı kazanıyoruz. Biz aselsan, altın ve Japon yenine yatırım yapıyoruz ve bunları yaparken de İstanbul’da 186 metre karelik bir ev borcu ödüyoruz o da 59 ay toplamda. Ama her gün dışarda yemek yeniyoruz ya da her gün gezmiyoruz.

  • merhaba,

   bilinçli bir aileye benziyorsunuz. önemli olan düzenli tasarruf alışkanlığı ve bunları akıllı yatırımlarla değerlendirmek. aselsan uzun vadede (10-15 yıl) mutlu edecek bir hisse. altın da aynı şekilde. ama japon yeni konusunda bilgim yok.

   umarım siz de milyoner olma yolunda hızla ilerlersiniz.

   teşekkürler.

 8. mehmet

  sayin milyoner oncelikle yazinizi okudum çok begendim. Bende 2007 ekiminde memur oldum 1000 tl ile başladım simdi 3800 tl oldu demek siz ilk ise basladiginizda 1650tl aldiginiza gore aşağı yukari simdi 6500 tl civari maas aliyorsunuz. arti eşinizde calisiyor oda o kadar maas aliyorsa bunun yarısıni gider ortalama 5000 tl biriktirmisseniz cok rahatlikla milyoner olursunuz.
  Sahsen ben aylik 300 tl biriktirebilirim su an bi birikimim yok!!! Ama artik karar verdim her ay 300 tl biriktirecem arti borsa ile yakindan ilgiliyim bu parayi borsada degerlendirecgim nasip. su an yasim 35 size dm den yazdim 53 yasinda milyoner olursunuz demistiniz bakalim olacakmiyim..
  siz birimlerinizi faize altinami dolarami yoksa borsadami degerlendirdiniz.

  Not : bi birikimim yok dedim sede okadar da degil 40 bin tl lik bir araba 200 bin tl lik bir ev aldim ama nakit yok:(
  evi 2008 kredi cekip aldim 10 yil vadeli borcumu 2015 sonunda kapattım 2016 ilk ayında araba aldim kredi ile bitmesine 12 ai kaldi.

  • Merhaba,

   öncelikle kendinize hedefler koymanız çok iyi, birikim yapmanın en önemli noktası da istikrar. Az da olsa devamlılık daha önemli. Çok yüksek maaşı olup kenara para koyamayan kişiler tanıyorum.

   Birikim tutarı henüz çok fazla olmayanlar için daha riskli yatırımlar tercih edilebilir, ama okuyup öğrenip bilinçli şekilde yapıldığı taktirde. Toplam birikiminiz arttıkça çeşitlendirip farklı enstrümanlarda değerlendirmeniz daha güvenli olacaktır.

   Belki siz de evlenip eşinizle daha hızlı milyoner olabilirsiniz 🙂

   Paylaştığınız için çok teşekkür ederim, ben de blogu tam olarak bu amaçla kurdum; tasarruf ve birikim yapmak zor görünür ama sonunda finansal özgürlük ve rahatlık var, bizim gibi çalışanların emeğinin karşılığı parasını akıllı harcayıp, sonra da doğru yatırımlarda değerlendirmesine destek olmak istiyorum.

   2007’den 2017’ye geçen sürede yaptıklarımı detaylı şekilde yazıya geçiriyorum. Pek yakında yayınlayacağım.

   Tekrar teşekkürler.

   • mehmet

    2006 yilindan beri evliyim esin calismiyor yan bir gelirimde yok 2 çocuğum var 10 ve 6 yaslarinda zaten bu birikimleride cocuklar buyumeden yapmis oldum sonrası cok zor.

 9. dyv

  Selam, temettü emeklisi olma hayali kurarken, siz birden pot yükselttiniz: İlk bölümü de okudum; gerisini merakla bekliyorum. Lütfen ilk bölümde yaptığınız gibi mümkün olduğunca çok ayrıntıya girmekten kaçınmayın. Hiç bir yere kaçmıyoruz ve her insan emin olun farklı bir ayrıntıdan kendine ders çıkarabilir. Böyle bir paylaşım yapmaya karar verip bu kadar emek harcamanızın karşılığını veremeyeceğim için kusura bakmayın lütfen. 🙁

  • Merhaba,

   Güzel yorumunuz için sağolun. Herhangi bir karşılık beklemiyorum zaten. Blogu kurmaktaki amacım benim gibi düşünenlere bir paylaşım ve iletişim ortamı oluşturmaktı. Emin olun burada ders verme şeklinde ilerlemek istemiyorum. Bugüne kadar onlarca güzel insanlar tanıştım, onlardan çok şey öğrendim, hala da öğreniyorum. Umarım sizinle de karşılıklı bir iletişim kurarız ve kendinizi mahçup hissetmezsiniz 🙂

   Teşekkürler.

   • Murat1997

    Abicim bende 21 yaşında yatırım yapmaya çalışan biri olarak yazılarını hayranlıkla okudum.Şuanda hukuk okuyorum 2 yıl sonra mezun olacağım.Bu süre de en iyi yatırım olarak yabacı dilimi geliştirmek ve avrupa deneyimi yaşamak olarak görüyorum.Her ay 2 çeyrek altın biriktiriyorum 2 yıldır düzenli yapıyorum.Mezun olduktan sonra ev,araba gibi giderlerim Allah kaza bela vermezse olmayacak.İş hayatına atıldığım zaman gelirimi temel harcamalarımı minumum düzeyde hallettikten sonra yatırıma ayıracağım.Temel sorum şu abi şuanda aylık 500-600 lira biriktiriyorum ve direk çeyrek altın alıyorum.Bunlar yerine 1 altın, kalanı hisse senedi şeklinde mi dağıtayım yoksa düzenli olarak altına devam mı edeyim.Akıllı yatırımlar yaparsam 30 uma gelmeden de milyoner olabilirim diye düşünüyorum.

    • Merhaba Murat Kardeşim

     21 yaşında geleceğin için bu kadar bilinçli olman senin şu an en büyük sermayen. Öğrenciyken birikim yapmaya başlaman da finansal olarak maça 3-0 önde başlamanı sağlayacak.

     Yatırımın çeşitlendirilesi taraftarıyım her zaman. Eğer borsa konusunda işlem yapacak kadar kendini yeterli görüyorsan başlayabilirsin. Öncelikle deneme-öğrenme evresi için daha düşük tutarla başlamanı tavsiye ederim.

     İrtibatı koparma, birikim gelişimini bizlerle paylaş, senin gibi genç arkadaşlara örnek ve moral olur. Selamlar.

 10. Ali Veli

  Merhaba , Bizleri aydınlatmak için verdiğiniz emek ve harcadığınız zaman için ço teşekkür ederim. Sosyal platformların bu kadar çirkinleştiği bir ortamda yorumlara bırakın cevap vermeyi cevap verirken kullandığınız üslüp bile takip edilmeye ve sizi değerli kılmaya yeter. Tekrar teşekkürler.
  29 yaşındayım, geçtiğimiz Temmuz ayında evlendim. Eşimle birlikte Kaş-Kalkan’ a yerleşme ve herhangi bir lokasyona bağımlı olmadan finansal olarak özgür olma hayali ile birikim yapıyoruz. Yaklaşık 3 ay önce borsa ile ilgili araştımalar yapmaya ve akabinde sistemi anlayabilmek için küçük meblağlar ile trade yapmaya başladım. Aynı zamanda BES kullanarak birikim yapmaya çalışıyorum.

  Ama önümüzde 10 yada 20 yıl içerisinde milyoner olabilecekmişim gibi durmuyor. 🙂 Sizin nasıl başardığınızı, yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.

  En çok kazandığınız yatırım aracı hangisiyid ? Başka bir deyişle ilk sıradaki enstrümanınız neydi ?

  • Merhaba,

   Siz sağolun vakit ayırıp okuduğunuz için. Ben burada sadece anlatmak istemiyorum, sizler gibi değerli okuyucular faydalı yorumlar/mailler gönderiyor ve ben de çok faydalanıyorum. Umarım özellikle finansal özgürlük hedefindeki biz çalışanların durup soluklanabileceği, moral depolayacağı, sorularına cevaplar bakacağı ve en önemlisi gelişimimizi takip edebileceğimiz bir alan yaratmak istiyorum. Henüz ben de finansal özgürlüğe ulaşamadım, ama hayli mesafe katettim. Yalnız daha gidecek yol var ve birlikte ilerlemek isteyenlerle sinerji oluşturabiliriz 😀 Amerikada tanıştım bu FIRE konseptiyle, orada yüzlerce blog ve forum var. Sürekli bir araya geliyorlar, fikir tartışmaları/yatırım stratejileri vs. inanılmaz bir komünite. Biz de oluşturabiliriz..

   Bir seriye başladım, 11 yazıdan oluşan. “Nasıl Milyoner Oldu” şeklinde, 2 yazıyı yayınlayabildim, 2007 ve öncesi ile 2008 yılları için. Şu an 2009 yılı yazısı bitmek üzere. Hayli uzunca anlatmaya çalışıyorum. Eskiden bu kadar bilinçli değildim, ve iyi bir yatırımcı saymıyorum kendimi. Keşke uzun vadeli hisse senedi yatırımı konusunda daha bilinçli olsaydım, çok daha yüksek getiriler elde edebilirdim. Birçok yanlış karar verdiğim oldu, sizde de olacak (inşallah olmaz tabi de), ama önemli olan yola devam etmek. Ben en çok borsadan kazandım diyemem. Seriyi okudukça göreceksiniz diyeyim, sürprizi bozmayayım 😀

   Sizin için de kesinlikle yapamam diye düşünmeyin. Bakın bu yazıda birikimimizin gelişimi grafiğini gördünüz. İlk 5 yıl sabırla bekleme dönemi. Ancak 200bine ulaşabilmiş. Ama asıl hızla ilerleme birikim belli bir seviyeye geldikten sonra başlıyor. Paranız sizin için kazanmaya başlıyor!

   Biz de 2009 Temmuz’da evlenmiştik 🙂 Sizi ve eşinizi tebrik ederim, umarım bir ömür sağlıklı ve mutlu bir hayat sürersiniz. Hep söylerim, beni eşim milyoner yaptı diye 🙂 Sizi de eşiniz milyoner yapar 😀

   Tekrar teşekkürler, görüşmek üzere.

 11. enderr

  Selamlar,
  Yıllık olarak finansal özgürlük geliri ne kadar olmalı görüşünüz nedir? Benim portföyüm bu sene 15 bin tl temettü oluşturdu ayrıca verilen bedelsizleri de bu sene içinde satarsam 10 bin tl rahat olur. Portföy hisseler değeri 306 bin bugün itibariyle 80 bin tl karda. Yıllık temettüyü nakit 30 bin tl yapınca işten ayrılmayı istiyorum Yeterli olur mu sizce FİRE için…

  (Medeni Hal: bekarım ailemle yaşıyorum. 🙂

  Saygılarımla.

  • Merhaba Ender Bey,

   Finansal özgürlük yolculuğunda çok iyi bir durumda olduğunuz anlaşılıyor. FIRE rakamı herkes için farklılık gösterecektir. Bunun en önemli sebebi giderlerin de kişiye/aileye göre değişmesi. Yurtdışındaki FIRE için yıllık gelirin 25 katı birikim olması tavsiye ediliyor. Fakat oralarda bizdeki kadar yüksek enflasyon olmadığı için paranın alım gücü daha yavaş azalıyor. Benim düşünceme göre bizde 30-35 katı (33 ideal) birikim sahibi olmak gerek.

   Yıllık giderinizi de şu anki halinize göre değil işi bırakıp yaşayacağınız döneme göre düşünmekte fayda var. Örneğin şu anda bekarsınız, eğer ilerde evlenmeyi düşünüyorsanız bunu da hesaba katmalısınız. Yıllık 30 bin temettü gelirine kendinizi hedeflemeniz çok doğru olmayabilir. Daha çok varlığınızın toplam değerini (birikiminizi) baz almanızı tavsiye ederim.

   Bu konuyla alakalı bir yazı hazırlıyorum. Umarım en kısa sürede yayınlayabilirim. O zamana kadar tasarruf ve yatırıma devam edin 🙂 yine sorularınız olursa yazın tabii.

   Selamlar.

   • enderr

    görüşleriniz çok teşekkürler iş bırakma sonrası yaşamı daha çok düşüneceğim mevcut portföye artış ve çeşitlendirme sağlayamazsam işim zorlaşır daha da ileri zamanlar için… aylık mevduat için de para biriktireceğim ama evlilikte şansım yok 1.direkten döndü öbürünü hiç sormayın küllüm zarar o yüzden düşünmüyorum. Bu dünyadaki en iyi en değerli varlık iyi bir eş ama olmayınca olmuyor insanları tanıdıkça yalnızlık güzelleşiyor son olarak önce sağlık sonrası kendiliğinden gelir diye düşünüyorum.

    • Eğer evlilik şu an için sizin için bir seçenek değilse, seviyorsanız gönüllü emeklilik döneminde bir “yunan filozofu” gibi yaşayabilirsiniz. Saatler günlerce okuma, düşünme, felsefe… Ben de çocuğu büyüttüp okuttuktan sonra böyle bir hayat planlıyorum. Gezmeyi seviyoruz, hesaplı şekilde dünyayı gezip sessiz bir ormanda günlerce kitap okumak 🙂 veya evden hiç çıkmadan günlerce dizi-film izlemek 😀 😀

     o kadar seçenek var ki, zaten özgürlüğün güzelliği orda 😉

 12. GT

  özellikle son iki yılı merakla beklemekteyim umarım varolan tüm paramı borsaya koyup ikiye katladım gibi birşey çıkmaz

 13. Yabancı

  Öncelikle böyle bir konuyu türkçe bir blogda görmek beni çok memnun etti. Yaklaşık 1 yıldır Mr.Money Mustache ve Get Rich Slowly, sitelerinden Early Retirement ve Financial Independence gibi kavramları takib ediyorum. Sizinde hikayenizin tamamını merak ediyorum. Umarım buradan birçok kişi faydalanabilir. 28 yaşındayım ve yeni evlendim. Son 1 yıla kadar hiç birikim mantığıyla yaşamamıştım neyseki evliliği kredisiz atlatabildik. Artık hedef erken emeklilik.
  Benim merak ettiğim soru, erken emekli olunca yani 9-6 iş hayatından çıkınca hayat sigortası, sağlık sigortası, ssk primi gibi konuları nasıl halledeceğiniz? Yasal prosedürlere çok hakim olmadığım için o konuda size de danışmak istedim.
  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Ben bu eksiklikten dolayı yazmaya başladım. Henüz onlar kadar zaman ayıramıyorum, çünkü o blogglerin geneli emekli 🙂 Ayrıca ABD’de blogtan müthiş para kazanma (ayda $10.000) potansiyeli var, bu da yazarları motive ediyor. Bizde blog hep masraf 🙂

   ABD’de zaten sağlık sigortası sadece özel olduğu için onlarda durum basit. Dediğin gibi bizde durum o kadar kolay değil. Emeklilikte sağlık güvencesi anlamında eşimin devlet memuru olmasına güveniyoruz şu anda. Ama gönüllü emekliliğimde örneğin blog için bir şirket kurup onun üzerinden bağkur ödemesi yapabilirim. Veya kalan günlerim için dışardan prim ödeyip 60 yaşına gelince maaş alabilirim. Aslında bizde de çeşitli alternatifler var, ama şu aşamada karar vermiş değiliz. Önceliğimiz birikimimizi artırmak ve en erken hedefe ulaşmak.

   Özetle; bir çok seçenek mevcut, siz yeter ki bir daha hiç çalışmak zorunda olmayacak kadar birikime ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén

error: Alıntı yapmak için lütfen iletisim@mrmilyoner.net adresinden iletişime geçiniz!